Ухвала
від 18.01.2011 по справі 3/191
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33023 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" січня 2011 р. Справа № 3/191

За позовом Публічного акціонерного товариства Банк "Фінанси та Кредит" в особі Філії "Північно-Західне" регіональне управління АТ "Банк "Фінанси та кредит"

до відповідача ОСОБА_1 підприємства "Промпослуга"

про стягнення заборгованості в сумі 199340 грн. 03 коп.

Суддя Мамченко Ю.А.

Представники:

від позивача : представник ОСОБА_2 (довіреність №б/н від 06.10.2010 року);

від відповідача : представник не з’явився

Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 81 1 ГПК України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство Банк «Фінанси та Кредит»в особі Філії «Північно-Західне»регіональне управління АТ Банк «Фінанси та кредит»звернулось до господарського суду Рівненської області з позовом до ОСОБА_1 підприємства «Промпослуга», у якому, в зв’язку з невиконанням позивачем умов Кредитного договору №683/108-МК від 28.08.2008 року, просить стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором в розмірі 199340,03 грн.: з яких 137300,00 грн. - заборгованість по кредиту, 15133,12 грн. - сума несплачених процентів за користування кредитом, 46906,91 грн. - пеня за порушення строків повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом.

Відповідач у судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, причин неявки в судове засідання не повідомив. Повідомлення про вручення поштового відправлення, надіслане відповідачу на адресу зазначену в Єдиному державному реєстрі судових рішень, повернулось до господарського суду Рівненської області з відміткою відділення зв’язку «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до положень ч.1 ст.64 Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

За таких обставин керуючись ст.75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, вивчивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню. При винесенні рішення суд

ВСТАНОВИВ:

28 серпня 2008 року між Відкритим акціонерним товариством «Банк «Фінанси та Кредит»(правонаступником якого є ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит») (далі - Кредитор) та ОСОБА_1 підприємством «Промпослуга»(далі - Позичальник) укладено Кредитний договір №683/08-МК (далі - кредитний договір), згідно з умовами якого Кредитор на положеннях та умовах Договору надає Позичальнику кошти в тимчасове користування на умовах забезпеченості, зворотності, терміновості, платності та цільового використання. Сторони погодили, що надання кредитних коштів Позичальнику буде здійснюватися окремими частинами відповідно до Додаткових угод до Договору, що укладаються між сторонами, і на умовах, визначених Договором, у межах поновлювальної кредитної лінії з лімітом максимальної заборгованості 150000,00 грн., зі сплатою за користування кредитними коштами процентів згідно з підпунктом «а»п.3.1 Договору (а за користування кредитними коштами з моменту, зазначеного в підпункті «б», «в»п.3.1 цього Договору зі сплатою процентів підвищеного розміру).

Відповідно до абзацу шостого пункту 1.3 Статуту Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" протоколом Загальних Зборів акціонерів №4 від 02 вересня 2009 року прийнято рішення про зміну найменування Відкритого акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит»на Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит». Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит»є правонаступником за всіма правами та обов'язками Відкритого акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит».

Відповідно до п.2.5 Кредитного договору Позичальник зобов’язався повернути всі отримані кредитні кошти Банку у валютах заборгованості за кожним траншем у строки, встановлені Додатковими угодами до цього договору, укладеними сторонами, з остаточним строком повернення до 27 серпня 2012 року шляхом перерахування коштів на відповідні позичкові рахунки.

Пунктом 3.1. Кредитного договору сторони погодили, що за користування кредитними коштами Позичальник сплачує Кредитору 21,00 процент річних.

Відповідно до п.3.3 Кредитного договору розрахунок процентів здійснюється за період користування кожним траншем окремо, з моменту видачі кредитних коштів до моменту повернення коштів Банку.

Відповідно до п.3.4 Кредитного договору Позичальник у складі щомісячного платежу за кредитом сплачує щомісяця проценти за користування кредитними ресурсами в розмірах та в строк, зазначених в графіку погашення кредиту відповідно до Додаткової угоди до договору .

Відповідно до п.3.6 Кредитного договору у випадку порушення строків сплати процентів, зазначених у п.3.4. цього договору Банк має право вимагати дострокового повернення отриманих Позичальником коштів у рамках кредитної лінії, а Позичальник зобов’язаний повернути кредитні кошти та сплатити проценти протягом трьох днів з моменту одержання вимоги Банку.

Отримання кредитних коштів відповідачем підтверджується меморіальними ордерами №1 від 29.08.2008 року на суму 110000,00 грн., №683 від 15.09.2008 року на суму 25000,00 грн., №1 від 22.09.2008 року на суму 15000,00 грн..

Згідно з п.6.1 Кредитного договору сторони домовились, що банк має право вимагати повернення виданих кредитних коштів та сплати процентів за весь період користування до настання строку, зазначеного в п.2.5. Договору у т.ч. настання строків зазначених у Додаткових угодах до цього Договору, що укладаються між сторонами, а позичальник зобов’язаний повернути отримані кошти та сплатити усі проценти протягом одного дня з моменту одержання вимоги Банку, у випадках: якщо позичальник у період дії Договору порушував які-небудь умови Договору, а саме: не сплатив проценти за користування кредитними коштами; мав місце факт прострочення сплати процентів за користування кредитними коштами.

Відповідач зобов’язання за Кредитним договором виконав не в повному обсязі, що стверджується наданим позивачем розрахунком, а саме: не здійснив повернення кредиту щомісячними платежами відповідно до Графіку, внаслідок чого згідно з наданим позивачем розрахунком прострочена заборгованість відповідача перед позивачем за Кредитним договором №683/08-МК від 28.08.2008 року на момент розгляду справи становить 137300,00 грн..

Позивачем надіслано відповідачу претензію №2166 від 19.07.2010 року з вимогою достроково погашення заборгованості за Кредитним договором в повному обсязі, що стверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до пунктів 3.2, 3.4, 3.5 Кредитного договору, відповідач зобов'язався щомісячно сплачувати проценти за користування кредитом у розмірі 21 % річних не пізніше останнього робочого дня кожного місяця, починаючи з дня перерахування коштів з позичкового рахунку відповідача до моменту фактичного повернення кредиту.

На момент розгляду справи згідно з розрахунком, наданим позивачем прострочена заборгованість відповідача по сплаті відсотків за кредитом становить 15133,12 грн..

У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України та ст.174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).

Відповідно до ст.193 Господарського процесуального кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України. Одностороння відмова від виконання зобов’язань не допускається.

В силу ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим до виконання сторонами.

Статтею 525 Цивільного Кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно статті 1046 Цивільного кодексу України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Статтею 1048 Цивільного кодексу України встановлено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Відповідно до ч.ч.1,3 ст.1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахуванням грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України, банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ч.2 ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилися, та сплати процентів.

З огляду на умови Договору строк повернення кредиту, сплати відсотків за користування кредитом є таким, що настав. Відповідач доказів повернення кредиту та оплати відсотків за користування кредитом у спірній сумі не надав, доводи позивача щодо наявності боргу, його розміру не спростував.

Відповідно до п.7.1. Кредитного договору за прострочення повернення кредитних коштів та/або сплати процентів Позичальник сплачує Банку пеню з розрахунку 1% від простроченої суми за кожний день прострочення. Зазначена пеня сплачується у випадку порушення Позичальником строків платежів, передбачених п.п.2.2, 2.5, 2.6, 3.4., 3.6, 3.7, 4.5, 6.1, 8.3, цього Договору, а також будь-яких інших строків платежів, передбачених цим Договором і Додатковими угодами до нього.

Позивачем на суму заборгованості по несвоєчасно оплаченому кредиту за період з 16.03.2010 року по 18.11.2010 року нараховано пеню в розмірі 33907,00 грн., крім того, на суму заборгованості по несвоєчасно сплачених відсотках за період з 16.02.2010 року по 18.11.2010 року нараховано пеню в розмірі 12999,91 грн.. Розрахунок пені перевірено судом та визнано вірним.

Статтею 216 Господарського кодексу України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ч.1 ст.230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання.

В силу ст.546 Цивільного кодексу України виконання зобов’язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою (штрафом, пенею), якою, з огляду на положення ст.549 Цивільного кодексу України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання. При цьому, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ч.6 ст.231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов’язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

З огляду на вищевказане суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 137300,00 грн. заборгованості по кредиту, 15133,12 грн. суми несплачених процентів за користування кредитом, 33907,00 грн. пені за порушення строків повернення кредиту та 12999,91 грн. пені за порушення сплати процентів за користування кредитними коштами є правомірними, ґрунтуються на договорі та законі, а відтак підлягають задоволенню з покладенням на відповідача витрат на оплату державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.

Керуючись ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 підприємства «Промпослуга»(АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 13993103, р/р 26005022382980 в філії «Північно-Західне регіональне управління»АТ «Банк «Фінанси та Кредит», МФО 333603) на користь Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит»в особі філії «Північно-Західне регіональне управління»АТ «Банк «Фінанси та Кредит»(33016, м.Рівне, вул.Відінська, буд.41, код ЄДРПОУ 25894576, МФО 333603) 137300,00 грн. заборгованості по кредиту, 15133,12 грн. суми несплачених процентів за користування кредитом, 33907,00 грн. пені за порушення строків повернення кредиту та 12999,91 грн. пені за порушення сплати процентів за користування кредитними коштами, витрати на оплату державного мита в розмірі 1993,40 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн..

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Мамченко Ю. А.

Повний текст рішення суддею підписано «20» січня 2011 року.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення18.01.2011
Оприлюднено25.09.2015
Номер документу50660444
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —3/191

Ухвала від 09.02.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Церковна Н.Ф.

Ухвала від 01.02.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Церковна Н.Ф.

Ухвала від 13.01.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Церковна Н.Ф.

Ухвала від 13.01.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Церковна Н.Ф.

Ухвала від 01.11.2021

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 01.10.2021

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 20.09.2021

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 08.09.2021

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 18.01.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

Судовий наказ від 31.01.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні