ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33023 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" липня 2011 р. Справа № 5019/1388/11
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО-КАПІТАЛ"
до відповідача ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2
про стягнення в сумі 97253 грн. 39 коп.
Суддя Мамченко Ю. А.
Представник:
від позивача представники: ОСОБА_3 (довіреність від 11.07.2011 року); ОСОБА_4 (довіреність від 20.06.2011 року);
від відповідача: представник не з'явився.
Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.
Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.
Протокол судового засідання складено відповідно до статті 81 1 ГПК України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКО-КАПІТАЛ" звернулось до господарського суду Рівненської області з позовною заявою до ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за Договором суборенди в розмірі 97253 грн. 39 коп., з яких: основний борг 65215 грн. 69 коп., пеня в розмірі 7370 грн.96 коп., інфляційні втрати в розмірі 19865 грн. 70 коп. та три відсотки річних в розмірі 4801 грн. 04 коп..
Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзиву не надав, причин неявки суду не повідомив. Ухвала про порушення провадження та призначення даної справи до розгляду направлена відповідачу за адресою зазначеною у позовній заяві, а саме: АДРЕСА_1 повернулась до суду з відміткою відділення поштового зв'язку на конверті "по закінченню терміну зберігання". В матеріалах справи наявна копія витягу з ЄДРПОУ згідно якого фізична особа - підприємець ОСОБА_2 зареєстрована за вищезгаданою адресою.
Відповідно до положень ст.64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
За таких обставин, керуючись ст.75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу та вирішити спір без участі відповідача за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача, вивчивши подані ним письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
При винесенні рішення суд
ВСТАНОВИВ
23.05.2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКО-КАПІТАЛ" (далі - Орендар) та ОСОБА_1 особою - підприємцем ОСОБА_2 (далі - Суборендар) укладено Договір суборенди №Р35-05/2008/03 (далі - Договір).
Відповідно до п.1.1 Договору Орендар передає, а Суборендар приймає в користування за плату без права викупу на певний строк нежиле приміщення (далі - Об'єкт оренди) площею - 36 м.кв. (торгова площа), що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Соборна, 17 (згідно план - схеми, що додається).
Відповідно до п.1.2. Об'єкт оренди знаходиться у користуванні Орендаря на підставі договору оренди нерухомого майна, укладеного між ВАТ "Рівненський ЦУМ" (далі - Орендодавець) та ТОВ "ЕКО-КАПІТАЛ".
Відповідно до п.1.3. Об'єкт оренди передається Суборендареві з метою організації роздрібної торгівлі. Асортиментний перелік товарів та послуг, які будуть реалізовуватись (надаватись) на території приміщення, погоджується з Орендарем письмово одночасно з підписанням даного Договору та оформляється у вигляді додатку до Договору (Додаток №2).
Відповідно до п.2.1. Договору Орендар передає, а Суборендар приймає в тимчасове платне користування Об'єкт оренди, що підтверджується підписанням Сторонами відповідного ОСОБА_5 прийому - передачі Об'єкта оренди (Додаток №1). Одночасно з підписанням даного Договору Сторони підписують додаткову угоду про надання експлуатаційних послуг (Додаток №3).
Відповідно до п.2.2. Акт прийому - передачі Об'єкту оренди Сторони підписують не пізніше 15 червня 2008 року. У випадку зміни (уточнення) площі орендованого приміщення після підписання акту прийому - передачі, сторони протягом 1 (одного) дня підписують відповідну угоду про внесення змін (доповнень) до даного Договору.
Відповідно до п.2.3. Суборендар приймає Об'єкт оренди для його використання згідно цільового призначення з врахуванням п.1.3. даного Договору. Якщо на дату прийому - передачі Об'єкт оренди чи які-небудь його частини будуть несправними або ушкодженими, такі факти підлягають обов'язковому відображенню в ОСОБА_5 прийому - передачі (Додаток №1), а Сторони додатково узгодять спосіб усунення таких недоліків. Відсутність відповідних відображень в акті прийому - передачі свідчить про належний/справний технічний стан Об'єкта оренди, що передається Суборендарю.
Відповідно до п.2.4. Акт прийому - передачі, підписаний Сторонами (їх уповноваженими представниками) є доказом фактичної передачі Об'єкта оренди. ОСОБА_5 прийому - передачі (Додаток №1) не спричиняє передачу Суборендарю права власності на Об'єкт оренди Впродовж терміну дії Договору Суборендар здійснює лише право користування Об'єктом оренди.
На виконання умов вищезгаданого Договору суборенди Орендар передав, а Суборендар прийняв у користування за плату нежиле приміщення площею - 36 м.кв., що підтверджується наявною у матеріалах справи копією ОСОБА_5 приймання - передачі від 11.06.2008 року (а.с. №34).
Відповідно до п.3.3. Договору суборенди, розмір орендної плати за перший (базовий) місяць становить 9090 грн. (дев'ять тисяч дев'яноста гривень 00 копійок), що складає еквівалент 1165,88 євро згідно офіційного курсу НБУ. На момент підписання договору офіційний курс Євро складав 7,7967грн. за 1 євро. До суми орендної плати додається сума ПДВ згідно чинного законодавства.
Відповідно до п.3.4. Орендна плата за цим Договором перераховується Суборендарем в безготівковій формі щомісяця, авансом на поточний рахунок Орендаря не пізніше 05 числа місяця, який передує оплачуваному місяцю на підставі рахунків - фактур, наданих Орендарем або на: підставі Даного Договору. Вартість комунальних платежів сплачується Суборендарем щомісячно не пізніше 5-го (п'ятого) числа місяця, який слідує за оплачуваним, на підставі рахунків, наданих Орендарем.
23.05.2008 року між Позивачем та Відповідачем було укладено Додаткову угоду №1 до Договору суборенди (надалі - Угода). Відповідно до умов даної Угоди Позивач зобов'язується надавати експлуатаційні послуги та послуги по утриманню торгового центру (надалі - ТЦ), а Відповідач зобов'язується сплачувати вказані послуги в порядку і в строки, визначені даною Угодою.
Відповідно до п.3.1 Угоди вартість експлуатаційних послуг за 1 м.кв. загальної площі ТЦ становить 32,78 грн. (тридцять дві гривні 78 копійок), що складає еквівалент 4,20 євро згідно офіційного курсу НБУ на день укладення даної Угоди.
ФОП ОСОБА_2 свої зобов'язання за Договором суборенди не виконала належним чином, щодо розрахунків за користування приміщенням в період з жовтня 2008 року по січень 2009 року та надання експлуатаційних послуг, в наслідок чого борг відповідача перед позивачем становить 65215 грн. 69 коп.
В матеріалах справи відсутні докази оплати заборгованості в розмірі 65215 грн. 69 коп.
Відповідно до положень п.1 ч.2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.174 Господарського кодексу України, зобов'язання виникає з угод, що не суперечать закону, а також внаслідок вчинення господарських дій на користь другої сторони.
Відповідно до частини 1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до положень статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11цього Кодексу.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов'язання припиняється виконанням, виконаним належним чином (ст.599 ЦК України).
Статтями 626, 628 Цивільного кодексу України, визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов’язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ст.759, 762 Цивільного кодексу України).
Позивачем за прострочення оплати заборгованості на суму боргу за період з 04.10.2008 року по 05.08.2009 року нараховано пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення 7370 грн. 96 коп..
Частина 1 статті 612 ЦК України передбачає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 статті 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ч.3 статті 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно статті 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Стаття 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»передбачає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно ч.6 статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
В матеріалах справи відсутня заява про застосування строків позовної давності.
Позивачем на суму боргу в розмірі 65215 грн. 69 коп. за період з жовтня 2008 року по червень 2011 року нараховано три відсотки річних в розмірі 4801 грн. 04 коп. та інфляційні втрати в розмірі 19865 грн. 70 коп.
Частина 2 статті 625 ЦК України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З огляду на зазначене та враховуючи, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не оплачений у повному обсязі, його розмір підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача основного боргу в сумі 65215 грн. 69 коп., пені в розмірі 7370 грн.96 коп., інфляційних втрат в розмірі 19865 грн. 70 коп., три відсотки річних в розмірі 4801 грн. 04 коп. є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню з покладенням на відповідача витрат по сплаті держмита та витрат по оплаті інформаційно-технічних послуг по забезпеченню судового процесу.
Керуючись ст.49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 (33024, АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО - КАПІТАЛ" ( 03058, м. Київ, вул. Лебедєва-Кумача, 7, код ЄДРПОУ 35619765) основний борг в розмірі 65215 грн. 69 коп., пеню в розмірі 7370 грн. 96 коп., інфляційні втрати в розмірі 19865 грн. 70 коп., три відсотки річних в розмірі 4801 грн. 04 коп., 972 грн. 53 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 грн. 00 коп. плати за послуги по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Мамченко Ю. А.
Повний текс рішення суддею підписано "25" липня 2011 року
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2011 |
Оприлюднено | 24.09.2015 |
Номер документу | 50660508 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Мамченко Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні