Рішення
від 16.04.2013 по справі 918/289/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"16" квітня 2013 р. Справа № 918/289/13-г

За позовом: Публічного акціонерного товариства "АЕС Рівнеобленерго"

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної

фірми «СВД»

про стягнення 14 068 грн.45 коп.

Суддя Павлюк І.Ю.

Представник сторін:

Від позивача: ОСОБА_2, представник (довіреність №64 від 12.12.2012р.);

Від відповідача: не з'явився.

В судове засідання 16.04.2013р. відповідач не з'явився, хоч про час та місце слухання справи був повідомлений у встановленому порядку.

Суть спору: Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з відповідача 14 068 грн. 45 коп. оперативно - господарської санкції у вигляді вартості необлікованої електричної енергії.

В судовому засіданні 16 квітня 2013р. представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання 16 квітня 2013 року не з'явився, вимог ухвал суду від 01.03.2013р., 19.03.2013р., 02.04.2013р. не виконав, відзиву на позов не подав.

Суд вбачає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду заяви без участі відповідача відповідно до ст.75 ГПК України.

В результаті розгляду матеріалів справи, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

02 лютого 2006 року між ЗАТ "Ей-І-Ес Рівнеенерго" (далі - Постачальник) та ТзОВ ВКФ «СВД» (далі - Споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії №2111 (далі -Договір). Водночас сторонами укладено також додатки до Договору, які є невід`ємними частинами до вищевказаного Договору (а.с.7-25). Відповідно до рішення загальних зборів, у відповідності до Закону України «Про акціонерні товариства» ЗАТ "Ей-І-Ес Рівнеенерго" перейменовано на ПАТ «АЕС Рівнеобленерго». Згідно з п.1.4 Статуту ПАТ «АЕС Рівнеобленерго» є правонаступником всіх прав та обов'язків ЗАТ "Ей-І-Ес Рівнеенерго"

Відповідно до розділу 1 договору постачальник електричної енергії постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами У відповідності до п. 4.2.3 Договору, споживач сплачує постачальнику вартість недорахованої електричної енергії, розрахованої у відповідності до ОСОБА_3 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 06.05.2006 р. №562, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням у разі, зокрема, зняття пломб із засобів обліку. Договір укладено на термін до 31.12.2006р. з умовою, що він вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Згідно п. 4.2.4 Договору, виключає вину споживача лише обставина, якщо він доведе, що порушення виникло з вини постачальника або внаслідок обставин непереборної сили.

03 квітня 2012р. уповноваженими працівниками позивача при проведенні обходу споживачів електроенергії в м. Рівне, з метою перевірки схем обліку та зняття контрольних показників, виявлено порушення правил користування електроенергією на об'єкті відповідача «Виробничий цех», що розташований за адресою: м. Рівне, вул. Старицького, 21-А. Зокрема, виявлено порушення п. 6.40 ПКЕЕ, а саме - відсутність (зрив) пломб Державної повірки на електролічильнику №11359 та встановлення на її місці пломби невідомого зразка.

Положеннями ст. ст. 2, 3 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 р. № 575/97 ВР (далі-Закон) врегульовано відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії. Так само відносини, що пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 1 ст. 26 Закону визначено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Згідно ч. ч. 2, 4 вказаної норми споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною енергією затверджені Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року № 28 (далі-Правила).

Згідно п. 5.1 Правил договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається. Між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем укладається один договір про постачання електричної енергії за усіма об'єктами споживача, які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом. За взаємною згодою сторін можуть бути укладені окремі договори про постачання електричної енергії за кожним об'єктом споживача.

Відповідно до підпунктів 5, 10 пункту 8.1 Правил постачальник електричної енергії має право на безперешкодний доступ до електричних установок споживача, для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку та технічної перевірки засобів обліку споживача відповідно до умов укладених договорів; надавати обов'язкові до виконання вимоги щодо приведення належних споживачу розрахункових засобів обліку і схем їх підключення у відповідність до вимог Правил та нормативно-технічних документів.

Підпунктами 15, 16 пункту 8.1 Правил визначено, що постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Згідно п. 6.41 Правил постачальник електричної енергії, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляє акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків.

Акт підписується представником постачальника електричної енергії та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії.

У відповідності до вимог Правил та вимог п.4.4 Договору 03 квітня 2012 року представниками енергопостачальника в присутності енергетика відповідача ОСОБА_3. складено Акт про порушення Правил №Р002432 (далі-Акт), який підписаний представниками енергрпостачальника та споживача (а.с.27-28). Відповідно до Акту розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, що є додатком №6 до Договору, відповідач несе відповідальність за технічний стан приладу обліку, який знаходиться в приміщенні виробничого цеху.

Судом встановлено, що Акт складено відповідно до вимог п. 6.41 ПКЕЕ в якому викладений зміст виявленого порушення та зазначені всі вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та суми збитків.

15 травня 2012 р., згідно п. 3.30 ПКЕЕ, проведено експертизу лічильника електроенергії № 387688 за участю представника ДП «Рівнестандартметрологія» і встановлено, що пломби ДП II 2004 не відповідають оригінальним пломбам державної повірки, що свідчить про факт зриву оригінальних пломб - акт експертизи №279 (а.с.52). Вказаний акт експертизи №279 від 15.05.2012р. підписаний представниками позивача та відповідача.

Засідання комісії по розгляду акту призначено на 12 квітня 2012 р. про що попереджено Відповідача при складання акту. Однак, представник відповідача у призначений день не прибув.

Повторне повідомлення про розгляд Акту порушення вручено представнику відповідача 26 квітня 2012 р.(а.с.29).

В матеріалах справи міститься протокол засідання №148 від 15 травня 2012 року, на якому комісією за згодою представника відповідача - заступника директора з економіки ОСОБА_4, розглянуто вищезазначений акт і вирішено провести нарахування відповідно до п. п. 3 п. 2.1 ОСОБА_4 визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 р. № 562 (надалі - ОСОБА_4) вартості не облікованої електричної енергії в сумі 14068 грн. 45 коп. за період з 04.03.2012 р. по 03.04.2012 р. 17 травня 2012р. представнику відповідача - ОСОБА_4 вручено копію протоколу, рахунок та розрахунок, що підтверджується підписом останнього на вказаних документах.

Відповідно до п. 2.1 ОСОБА_4, лише у разі незгоди споживача із фактом пошкодження пломб, він установлюється експертизою, проведеною відповідно до законодавства. Однак, оскільки представник ТзОВ ВКФ «СВД» на засіданні комісії визнав порушення та підписав протокол засідання комісії без жодних заперечень, криміналістична експертиза пломб не проводилась. Детальний порядок нарахування вартості не облікованої електричної енергії наведений у розрахунку.

Станом на час розгляду справи відповідач оперативно-господарську санкцію не оплатив та не оскаржив рішення комісії по розгляду актів про порушення ПКЕЕ, оформлене протоколом №148 від 15.05.2012р., у відповідності до п. 6.42 ПКЕЕ.

Згідно п. 6.42 Правил споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

Оскільки споживач своїм правом не скористався, рішення комісії в судовому порядку не оскаржив, вказане рішення є чинним.

31.10.2012р. позивачем надіслано на адресу ТзОВ ВКФ"СВД" претензію №02-08/686/21 від 30.10.2012р. з проханням сплати наявну заборгованість, проте відповідач залишив останню без відповіді та задоволення (а.с.50, 51).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, встановивши обставини справи і давши їм юридичну оцінку, господарський суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) шкоди іншій особі.

Згідно ч. 1, 7 ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України, суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору, також не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язання.

За умовами ч. 1 ст. 226 Господарського кодексу України, учасник господарських правовідносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов'язаний відшкодувати на вимогу цих суб'єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі.

Пунктом 10.2 Правил передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний здійснювати платежі відповідно до рахунків, виставлених на підставі актів про порушення Правил та умов договору.

У відповідності до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідачем не надано суду доказів сплати оперативно-господарської санкції.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про подання позивачем достатніх належних і допустимих доказів на підтвердження позовних вимог, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню в сумі 14 068 грн. 45 коп.

Відповідно ст. 49 ГПК України у зв'язку із задоволенням позову судові витрати в розмірі 1720грн. 50 коп. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32-34, 49, 75, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми «СВД», яка знаходиться в м. Рівне, вул. Старицького, 21-А (код ЄДРПОУ 21097185) на користь Публічного акціонерного товариства "АЕС Рівнеобленерго", яке знаходиться в м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 71 код (ЄДРПОУ 05424874) 14 068 грн. 45 коп. (чотирнадцять тисяч шістдесят вісім) грн. 45 коп. оперативно-господарської санкції у вигляді вартості не облікованої електричної енергії та 1720 грн. 50 коп. (одна тисяч сімсот двадцять ) грн. 50 коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя І.Ю. Павлюк

Рішення підписане суддею "16" квітня 2013 р.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення16.04.2013
Оприлюднено25.09.2015
Номер документу50660711
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/289/13-г

Ухвала від 02.04.2013

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

Рішення від 16.04.2013

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

Ухвала від 19.03.2013

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

Ухвала від 01.03.2013

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні