Справа № 2116/1417/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.11.2012 року
Нововоронцовський районний суд Херсонської області
В складі головуючого судді Каневського В.О.
При секретарі Кателевській Л.А.
Представнику позивача ОСОБА_1
Представнику відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нововоронцовка цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до комунального закладу «Нововоронцовська районна дитяча музична школа»про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_4 звернулася до суду із позовом до комунального закладу «Нововоронцовська районна дитяча музична школа»про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди.
В обґрунтування вимог вказувала, що 02 липня 2012 року вона була прийнята на роботу до комунального закладу «Нововоронцовська районна дитяча музична школа»на посаду тимчасово виконуючого обов'язки бухгалтеру. 28 вересня 2012 року її було звільнено за п.2 ст.40 КЗпП України, у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді в наслідок недостатньої кваліфікації. Вважає її звільнення незаконним оскільки жодного доказу того, що вона через недостатню кваліфікацію не може належним чином виконувати покладені на неї трудові обов'язки не має.
Крім того не має жодного документу, на підставі яких саме об'єктивних даних (документи, звіти, плани, доповідні та інші докази неякісного чи неналежного виконання трудових обов'язків) зроблено таку оцінку. Її звільнення ґрунтувалося лише на припущеннях та особистих неприязних відносинах до неї з боку керівництва комунального закладу. У зв'язку з чим просить визнати незаконним та скасувати наказ №54-к від 20.09.2012 року про її звільнення з 28.09.2012 року, поновити її на займаній посаді з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу, та стягнути з відповідача 3000 гривень завданої моральної шкоди.
Представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3 позовні вимоги не визнали і пояснили, що відповідно до «Порядку погодження призначення на посаду та звільнення з посади головного бухгалтера бюджетної установи»(наказ МФУ від 21.02.2011 №214) для призначення ОСОБА_4 необхідно було звернутися до Державної казначейської служби України з поданням та відповідними документами для погодження кандидатури. Проте колишнім директором ОСОБА_5 цього не було зроблено. Згідно з вищезазначеним Порядком, кандидат на посаду головного бухгалтера (якщо в установі один бухгалтер, то вважається, що він виконує функції головного бухгалтера) повинен відповідати вимогам до професійно кваліфікаційного рівня, відповідно до Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженим постановою КМУ №59 від 26.01.2011, а саме: мати повну вищу освіту в галузі економіки та фінансів, стаж роботи за фахом на керівних посадах не менше як три роки - для особи, що претендує на посаду головного бухгалтера бюджетної установи, яка підпорядкована іншій бюджетної установі. У разі коли кандидат не відповідає професійно-кваліфікаційним вимогам, орган Державної казначейської служби України надає висновок про відмову в погодженні призначення кандидата на посаду головного бухгалтера.
Крім того невідповідність професійно - кваліфікаційного рівня ОСОБА_4 зайнятій посаді полягає не тільки в тому, що вона не має відповідної освіти та досвіду роботи, що передбачено нормативними актами, а й неякісним виконанням завдань, неналежне виконання трудових обов'язків, порушенням трудової дисципліни. Дані факти підтверджуються пояснювальними записками ОСОБА_4, в яких вона мотивує свою відсутність на робочому місті: «знаходжусь в бухгалтерії РБК в зв'язку з тим, я що навчаюсь бухгалтерською справою в бухгалтера ОСОБА_6В.»; актами, складеними в присутності працівників закладу, про відмову підписувати документи та неналежне виконання доручень; протоколом трудового колективу від 14.09.2012. А також в результаті відсутності достатніх навиків і вмінь ОСОБА_4 не забезпечувала своєчасне виконання доручень та порушувала трудову дисципліну, наслідком чого стало винесення їй догани.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Згідно з положеннями п.2 ч.1, ч 2 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці.
Звільнення з підстав, зазначених у пп. 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Судом установлено, що з 02.07.2012 року позивач працював в комунальному закладу «Нововоронцовська районна дитяча музична школа»на посаді: тимчасово виконуючого обов'язки бухгалтера, наказ №30-к від 02.07.2012 року.
Згідно з «вимогами до кваліфікації головного бухгалтера»Посадових обов'язків (головного) бухгалтера він повинен мати вищу професійну (економічну) освіту і стаж фінансово-бухгалтерської роботи, в тому числі на керівних посадах, не менше 5 років, з якою позивач ознайомлена 02.07.2012 року та 21.08.2012 року.
Наказом № 54-к від 20 вересня 2012 року позивач звільнена з посади т.в.о. бухгалтера КЗ «Нововоронцовська РДМШ»у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації за п. 2 ст. 40 КЗпП України з 28.09.2012 року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП України, роз'яснень Пленуму Верховного Суду України в п.21 постанови № 9 від 6 листопада 1992 року «Про практику розгляду судами трудових спорів»підставою для розірвання трудового договору з працівником є виявлена невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи. Таким чином, підставою для розірвання трудового договору є саме виявлена невідповідність займаній посаді.
Доказом такої виявленої невідповідності, на думку відповідача, є відсутність у позивачки диплома про повну вищу освіту.
Це підтверджується наказом 54-к від 20.09.2012 року, листом запитом до управління Державної казначейської служби України в Нововоронцовському районі від 19.09.2012 року №105, поясненням відповідача щодо доцільності звільнення такого працівника, оскільки відсутність повної вищої освіти дає підстави для не прийняття відповідних звітів казначейством так як музична школа є бюджетною установою.
Однак відсутність диплома про повну вищу освіту позивачки не є доказом виявленої невідповідності ОСОБА_4 займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації, до того ж згідно посадових обов'язків бухгалтера передбачено наявність кваліфікаційних вимог «вища професійної (економічна) освіта», що підпадає під вимоги ч.1 ст.6 Закону України «Про вищу освіту»згідно яких передбачено, що до структури вищої освіти входять освітні рівні: неповна вища освіта; базова вища освіта; повна вища освіта.
Так, позивачка, маючи базову вищу освіту за напрямом підготовки «Економіка і підприємництво», та здобула кваліфікацію бакалавра з обліку і аудиту, була прийнята на роботу в комунальний заклад «Нововоронцовська районна дитяча музична школа». Таким чином, на час прийняття позивачки на роботу відсутність у неї диплома про повну вищу освіту була відома роботодавцю, крім того це не суперечило посадовим обов'язкам.
Вказані обставини свідчать про те, що підстави для звільнення позивачки через виявлену невідповідність займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації на час її звільнення не було.
Тобто неякісне виконання роботи, неналежне виконання функціональних обов'язків може вважатися виявленою невідповідністю займаній посаді тільки тоді, якщо вони викликані недостатньою кваліфікацією та за відсутності вини працівника в неналежному виконанні посадових обов'язків.
Встановлені адміністрацією відповідача порушення по суті є загальною оцінкою роботи працівника за відсутності конкретних фактів неналежного виконання нею трудових обов'язків саме внаслідок недостатньої кваліфікації.
З матеріалів справи вбачається, що питання про можливість переведення позивачки на іншу роботу за її згодою, у порушення вимог ч. 2 ст. 40 КЗпП України відповідачем взагалі не вирішувалось.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає що звільнення ОСОБА_4 за п.2 ст.40 КЗпП України є незаконним, тому вона у відповідності зі ст. 235 КЗпП України , підлягає поновленню на роботі з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Час вимушеного прогулу позивача починається з 01.10.2012 року, тобто з наступного після звільнення позивача з роботи по день ухвалення рішення суду про стягнення середнього заробітку 20.11.2012 року і складає 37 робочих дні.
Для визначення розміру середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100 судом, визначається середньоденна заробітна плата позивача за даними про його заробітну плату згідно довідки відповідача за серпень 2012 року 2081 грн. та вересень 2012 року 1884,60 грн., яка складає загальну суму 3965,60 грн. Визначений розмір заробітної плати за серпень та вересень 2012 року підлягає діленню на 42 робочих дні, за цих ж два місяці, внаслідок чого середньоденна заробітна плата позивача складає 94,41 грн. (3965,60 грн. : 42 = 94,41 грн.).
Таким чином, середній заробіток, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача за час вимушеного прогулу становить 3604,17 грн.(94,41грн.* 37 робочих днів = 3604,17 грн.)
Оскільки порушення трудових прав позивачки спричинило їй моральні страждання, то згідно зі ст.237-1 КЗпП України вона має право на відшкодування моральної шкоди.
Враховуючи тривалість неправомірних дій відповідача, характер заподіяної шкоди та обсяг перенесених позивачкою страждань, суд вважає, що достатній розмір такого відшкодування становитиме 1500 грн.
Суд критично ставиться до доводів відповідача щодо правомірності звільнення ОСОБА_4 згідно ст.40 п.2 КЗпП України, так як останню було притягнуто до дисциплінарної відповідальності 13.09.2012 року та листа роз'яснення начальника управління Державної казначейської служби в Нововоронцовському районі щодо кваліфікаційних вимог до головного бухгалтера бюджетної установи, оскільки притягнення ОСОБА_4 до дисциплінарної відповідальності 13.09.2012 року, та лист роз'яснення від 19.09.2012 року не може бути підставою для звільнення позивача за п.2 ст.40 КЗпП України.
Згідно зі ст.ст. 81,88 ЦПК України з відповідача слід стягнути на користь держави судовий збір 214,60 грн. за стягнення матеріальної шкоди та 107,30 грн. за стягнення моральної шкоди, всього на загальну суму 321,9 грн. (триста двадцять одна грн. 90 коп.).
На підставі ст.ст.40,235 КЗпП України, постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 року «Про практику розгляду трудових спорів», керуючись ст.ст. 10,11,12,88,212-215,223 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_4 до комунального закладу «Нововоронцовська районна дитяча музична школа»про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди -задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати наказ в.о. директора комунального закладу «Нововоронцовська районна дитяча музична школа»№54-ВК від 20.09.2012 року про звільнення з роботи ОСОБА_4 з 28.09.2012 року за п.2 ст.40 КЗпП України, та поновити ОСОБА_4 на посаду тимчасово виконуючого обов'язки бухгалтера комунального закладу «Нововоронцовська районна дитяча музична школа»з дня звільнення.
Стягнути з комунального закладу «Нововоронцовська районна дитяча музична школа»ідентифікаційний код 34237655 на користь ОСОБА_4 3604,17 грн. в рахунок погашення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу без врахування податків, обов'язкових внесків та платежів, що підлягають відрахуванню при виплаті заробітної плати, та 1500 грн. в рахунок відшкодування заподіяної моральної шкоди, всього 5104,17 грн. (п'ять тисяч сто чотири грн. 17 коп.)
Стягнути з комунального закладу «Нововоронцовська районна дитяча музична школа»ідентифікаційний код 34237655, судовий збір в розмірі 214,60 грн. за стягнення матеріальної шкоди та 107,30 грн. за стягнення моральної шкоди, всього на загальну суму 321,9 грн. (триста двадцять одна грн. 90 коп.). Платіжні реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів УДКСУ у Нововоронцовському районі, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38030534, рахунок отримувача 31216206700233, банк отримувача ГУДКСУ у Херсонської області, МФО 852010, код класифікації доходів бюджету 220300001, код ЄДРПОУ суду 02886841, призначення платежу -судовий збір, символ звітності банку 206.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Каневський В. О.
Суд | Нововоронцовський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2012 |
Оприлюднено | 24.09.2015 |
Номер документу | 50670839 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Нововоронцовський районний суд Херсонської області
Каневський В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні