18/21-421(12/149-2821(6/75-2008(02-2/1-695)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" жовтня 2009 р.Справа № 18/21-421(12/149-2821(6/75-2008(02-2/1-695)
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув матеріали справи:
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Поллєна Україна»вул. Садова, 6, с. Нагірянка Чортківський район Тернопільська область
про визнання недійсним рішення зборів учасників.
За участю представників сторін:
Позивача: Павловський А. А., довіреність № б/н від 02.01.2009 р.
Відповідача: не з'явився
В судовому засіданні учаснику судового процесу роз'яснено його процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: Колективне підприємство «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»звернулось в господарський суд Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Поллєна Україна»про:
1. визнання недійсним та скасування рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 26.04.2005р. про збільшення розміру статутного капіталу та встановлення нових (перерахованих) розмірів часток кожного учасника у відсотках;
2. визнання недійсним та скасування рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 26.04.2005р. про затвердження і підписання розробленої нової редакції Статуту ТОВ «Поллєна Україна»;
3. визнання недійсним та скасування рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005р. про виключення КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»із учасників товариства;
4. визнання недійсним та скасування рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005р. про передачу частки виключеного КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»акціонерному товариству підприємству косметики Cosmed»;
5. визнання недійсним та скасування рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005р. про затвердження нового розподілу часток учасників у статутному капіталі товариства;
6. визнання недійсним та скасування рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005р. про затвердження та підписання розробленої нової редакції Статуту ТОВ «Поллєна Україна».
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що при прийнятті цих рішень не було дотримано ч. 5 ст. 61 Закону України «Про господарські товариства» (від 19.09.1991 р. № 1576-ХІІ), п. 6.6. Статуту ТОВ «Поллєна Україна»(затверджений зборами учасників підприємства 15.10.2003 р., зареєстрований управлінням з питань економіки та власності Чортківської райдержадміністрації 03.12.2003 р.). Зазначає, що не підписання нової редакції статуту ТОВ «Поллєнна Україна»не могло спричинити шкоди товариству оскільки це не ускладнює діяльності товариства, не перешкоджає досягненню цілей товариства, тобто отриманню прибутку і відповідно не є підставою для виключення зі складу учасників товариства.
В підтвердження викладеного додає протоколи Зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 26.04.2005р., 27.05.2005 р., Статут ТОВ «Поллєна Україна»(затверджений зборами учасників підприємства 15.10.2003 р., зареєстрований управлінням з питань економіки та власності Чортківської райдержадміністрації 03.12.2003 р.), установчий договір про створення та діяльність ТОВ «Поллєна Україна»(затверджений зборами учасників підприємства 15.10.2003 р., зареєстрований управлінням з питань економіки та власності Чортківської райдержадміністрації 03.12.2003 р.), інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться у матеріалах справи.
Відповідач, згідно представленого відзиву та пояснень представника в судових засіданнях, позов не визнає. Стверджує, що рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна», які позивач просить визнати недійсними та скасувати відповідають вимогам чинного законодавства та компетенції органу, що ухвалив це рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши норми чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи та додатково подані учасниками судового процесу докази, які мають значення для об'єктивного розгляду справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з огляду на таке:
Функціонування будь-якого господарського товариства починається з формування статутного фонду (ЦК та Закон України "Про господарські товариства" оперує поняттям "статутний (складений) капітал") - це сума внесків засновників та учасників у вигляді грошових коштів, майна, цінних паперів, інших матеріальних цінностей тощо. Саме наявність статутного фонду дає можливість учасникам товариства розпочати господарську діяльність. Порядок та джерела формування статутного фонду господарського товариства залежать від виду господарського товариства, а в деяких випадках - від форми власності.
Порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю визначено зокрема і ст. 52 Закону N 1576-XII. Дані правовідносини регулюються також Положенням про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства (затверджений рішенням ДКЦПФР N 387 від 22.02.2007 р.; зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2007 р. за N 280/13547).
26.04.2005 р. відбулися збори учасників ТОВ «Поллєна Україна», на яких було прийнято рішення, оформлене протоколом зборів учасників, зокрема з питань включених в порядок денний, а саме –щодо збільшення розміру статутного капіталу та встановлення нових (перерахованих) розмірів часток кожного учасника у відсотках та затвердження і підписання розробленої нової редакції Статуту ТОВ «Поллєна Україна».
На зборах були присутні представники учасників, які володіють в сукупності 100% голосів.
Так, збори учасників ТОВ «Поллєна Україна» вирішили збільшити статутній капітал ТОВ «Поллєна Україна», шляхом внесення учасником –акціонерним товариством підприємством косметики Cosmed», м. Радом, Республіка Польща додаткового внеску в розмірі 2 621 910,72 грн.
За прийняття даного рішення віддано 70,26 % голосів (Акціонерне товариство підприємство косметики Cosmed», Республіка Польща (19,32% голосів), Акціонерне товариства підприємство господарської хімії bal Pollena», Республіка Польща (19,9% голосів), Товариство з обмеженою відповідальністю . Mielimonka Global Group», Республіка Польща (19,3% голосів), Товариство з обмеженою відповідальністю Servis», Республіка Польща (11,74% голосів), а проти 29,74% (Колективне підприємство «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»(28,32% голосів); Фізична особа –Бородій О.О. (1,42% голосів).
Бородій О.О. заявив, що підвищення статутного капіталу є необґрунтованим, і він проти нового розподілу часток учасників у статутному капіталі товариства.
Джерелами збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства можуть бути: додаткові внески (вклади), якими можуть бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (у тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, у тому числі в іноземній валюті (Рішення | Положення, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, від 22.02.2007, № 387 "Про затвердження Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства").
Так, п. 4.4. статуту встановлено, що статутний фонд підприємства може поповнюватися за рахунок прибутків від його господарської діяльності, а при необхідності також за рахунок додаткових внесків відповідно до умов установчого договору.
Згідно ст. 11 установчого договору учасники підприємства зобов'язані вносити додаткові внески у розмірі, порядку і способом, передбаченим Зборами Учасників підприємства.
Водночас порядок збільшення статутного капіталу існуючого ТОВ передбачено в частині шостій ст. 144 ЦК. Відповідно до неї збільшення статутного капіталу ТОВ допускається після внесення усіма його учасниками вкладів у повному обсязі. Порядок внесення додаткових вкладів встановлюється законом і статутом ТОВ. (Лист, Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємництва, від 18.03.2005, № 1768 «Щодо форм внесення додаткового вкладу учасника до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю»).
З аналізу установчого договору та статуту вбачається, що останні не встановлюють порядку внесення додаткових вкладів, лише зобов'язують здійснювати такі вклади і встановлюють, що вони допускаються після внесення усіма його учасниками вкладів у повному обсязі.
У випадку збільшення розміру статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю, розмір, форма і порядок внесення учасниками додаткових вкладів встановлюється загальними зборами товариства з дотриманням вимог статей 13, 16, 51, 59, 60 Закону.
Відповідно ч. 2 ст. 156 Господарського кодексу України не допускається збільшення статутного капіталу для покриття збитків товариства.
Частиною 2 статі 51 Закону «Про господарські товариства», котра застосовується до товариства з обмеженою відповідальністю, встановлено, що додаткові внески учасників не впливають на розмір їх часток у статутному фонді, вказаних в установчих документах товариства, якщо інше в них не передбачено.
Так, п. 4.4. статуту встановлено, що додаткові внески окремих учасників підприємства змінюють розмір їх часток у статутному фонді та відповідно змінюють відсоткове співвідношення часток всіх учасників підприємства.
Відтак, можливою є зміна розміру їх часток у статутному фонді та відповідно зміна відсоткового співвідношення часток всіх учасників підприємства додаткові внески окремих учасників підприємства при додатковому внеску учасника –акціонерним товариством підприємством косметики Cosmed», м. Радом, Республіка Польща в розмірі 2 621 910,72 грн.
При цьому, відповідне рішення загальних зборів повинно відповідати нормам чинного законодавства.
До компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону, належить зокрема і встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів.
Однією ж із безумовних підстав для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону про господарські товариства).
Право бути ознайомленим з порядком денним та вносити свої пропозиції щодо його формування, в першу чергу, забезпечується тим, що в повідомленні про скликання зборів учасників, повинно обов'язково вказуватись порядок денний.
Стаття 40 Закону встановлює, що у повідомленні про наступне скликання загальних зборів для вирішення питання про зміни статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства повинні міститися зокрема мотиви, спосіб та мінімальний розмір збільшення або зменшення статутного (складеного) капіталу.
У повідомленнях голови ТОВ «Поллєна Україна»від 18.03.2005 р. про скликання загальних зборів 26.04.2005 р., які надіслані учасникам –КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»та фізичній особі –Бородію О.О., вказані два питання порядку денного: 1) збільшення розміру статутного фонду ТОВ «Поллєна Україна»; 2) внесення відповідних змін і доповнень до статуту ТОВ «Поллєна Україна».
Мотивів, способу та мінімального розміру збільшення або зменшення статутного (складеного) капіталу у повідомленні не вказано.
Крім того, в рішенні учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 26.04.2005р. про збільшення розміру статутного капіталу та встановлення нових (перерахованих) розмірів часток кожного учасника у відсотках також не вказано строк та порядку внесення додаткового внеску учасника акціонерним товариством підприємством косметики Cosmed», м. Радом, Республіка Польща.
Правовий статус господарських товариств визначається їх засновниками (учасниками) в установчих документах. Установчий документ є найважливішим корпоративним нормативним актом господарського товариства. За правовою природою установчий документ є актом, який визначає правовий статус господарського товариства як юридичної особи, оскільки він містить норми, обов'язкові для учасників товариства, посадових осіб товариства, інших працівників, та визначає порядок затвердження і внесення змін до нього.
Особливості правового статусу товариства з обмеженою відповідальністю обумовлюють необхідність внесення до статуту ряду додаткових (крім зазначених у ч. 2 коментованої статті) відомостей. Характерною ознакою товариства з обмеженою відповідальністю є обов'язковість статутного капіталу, мінімальний розмір і порядок формування якого встановлюються законодавством. Статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю поділений на частки - рівні або різні - за кількістю учасників і в залежності від розмірів їх вкладів. При цьому конкретний розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів повинні бути визначені у статуті товариства з обмеженою відповідальністю.
Статутом товариства з обмеженою відповідальністю може бути встановлено порядок визначення розміру часток учасників залежно від зміни вартості майна, внесеного як вклад, та додаткових внесків учасників. Якщо ж такий порядок у статуті не визначений, при урегулюванні відносин, які виникатимуть у зв'язку зі зміною вартості внесків учасників, застосовуватиметься правило, передбачене ч. 2 ст. 51 Закону України "Про господарські товариства", згідно з ним зміни вартості майна, внесеного як вклад, та додаткові внески учасників не впливають на розміри їх часток у статутному фонді, вказаних в установчих документах товариства.
Так, 26.04.2005 р. рішенням зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»вирішено затвердити і підписати розроблену нову редакцію Статуту ТОВ «Поллєна Україна».
При цьому, як зазначено вище передумовою цього було прийняття рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»про збільшення розміру статутного капіталу та встановлення нових (перерахованих) розмірів часток кожного учасника у відсотках.
Як з'ясовано судом, при проведенні загальних зборів не дотримано правил повідомлення учасників про загальні збори з питань змін статутного капіталу товариства, що є спеціальною підставою для визнання недійсним рішення.
Згідно зі статтею 11 Закону учасники товариства (у тому числі учасники ТОВ) зобов'язані:
а) додержувати установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариства;
б) виконувати свої зобов'язання перед товариством, в тому числі і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади (оплачувати акції) у розмірі, порядку та засобами, передбаченими установчими документами;
в) не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства;
г) нести інші обов'язки, якщо це передбачено цим Законом, іншим законодавством України та установчими документами.
Інших обов'язків для учасника ТОВ глава 2 Закону не передбачає. Що стосується іншого законодавства, то чинне законодавство України не передбачає обов'язків учасника по відношенню до товариства, але передбачає обов'язки учасника товариства (як громадянина чи юридичної особи) перед державою, іншими громадянами чи юридичними особами. Щодо установчих документів, то вони можуть передбачати інші обов'язки для учасників ТОВ, які не повинні суперечити чинному законодавству України.
Вирішуючи питання про наявність факту перешкоджання учасником своїми діями досягненню цілей товариства, необхідно встановити, що поведінка учасника суттєво ускладнює діяльність товариства чи робить її практично неможливою.
Перевірка законності рішень зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005 р., зокрема щодо порядку скликання загальних зборів, вже була предметом судового розгляду у справі № 12/224-3018 за позовом Акціонерного товариства «Глобал Поллєна»(Республіка Польща) до ТОВ «Поллєна Україна».
Зокрема, приймаючи участь у зборах товариства 26.04.2005 р. Колективне підприємство «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»був проінформований про те, що збори учасників товариства відбудуться 27.05.2005 р., що до порядку денного цих зборів включено питання, що стосувалося виключення вказаного підприємства зі складу його учасників.
Разом з тим, підставою для прийняття рішення про виключення КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»із учасників товариства було перешкоджання останнім досягненню цілей товариства, яке полягало у невиконанні рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 26.04.2005р. про затвердження і підписання розробленої нової редакції Статуту ТОВ «Поллєна Україна».
При цьому, в матеріалах справи відсутні докази того, що не підписання нової редакції статуту КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»ускладнює діяльність товариства чи робить її практично неможливою.
З огляду на відмову від підписання нової редакції статуту не вжито всіх можливих заходів щодо спонукання статуту КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»підписати її, які могли б передувати вимозі про виключення КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»із учасників товариства.
Згідно розділу 2 статуту ТОВ підприємство створюється для спільного ведення підприємницької діяльності його учасниками з метою отримання прибутку. Додатковий внесок учасника –акціонерного товариства підприємства косметики Cosmed», м. Радом, Республіка Польща в розмірі 2 621 910,72 грн. не є прибутком товариства, тому відсутні підстави стверджувати про перешкоджання учасника досягненню цілей товариства.
Підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону про господарські товариства).
Згідно п. 6.6. Статуту збори учасників підприємства можуть приймати рішення лише з питань, включених в порядок денний.
Рішенням зборів учасників від 26.04.2005 р. вирішено повести 27.05.2005 р. збори учасників ТОВ «Поллєна Україна», до порядку денного яких включити питання про виключення із учасників ТОВ «Поллєна Україна»КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії» та Бородія О.О. за невиконання рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна».
Як вбачається з протоколу зборів учасників від 27.05.2005 р. до порядку денного окрім вищезазначеного питання до порядку денного включено внесення змін і доповнень до статуту ТОВ«Поллєна Україна».
При цьому, відповідачем не подано доказів повідомлення учасників ТОВ «Поллєна Україна»про розгляд на порядку денному 26.05.2005 р. даного питання.
Також, враховуючи п. 6.6. статуту ТОВ «Поллєна Україна»сторонами не подано доказів того, що розгляду питання про внесення змін і доповнень до статуту ТОВ«Поллєна Україна»передувала вимога учасника та доказів того, що дане питання поставлено не пізніше як за 25 днів до початку зборів.
Рішеннями зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005р. передано частки виключених КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»та Бородія О.О. акціонерному товариству підприємству косметики al Cosmed», а також затверджено новий розподіл часток учасників у статутному капіталі товариства. Ці рішення були обумовлені безпосередньо виключенням КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»та Бородія О.О. із числа учасників товариства.
Проте, як встановлено судом при розгляді позовної вимоги про визнання недійсним та скасування рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005р. про виключення КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»із учасників товариства, воно є необґрунтованим та незаконним.
Враховуючи все вищезазначене підлягає визнанню недійсним та скасуванню рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005р. про затвердження та підписання розробленої нової редакції Статуту ТОВ «Поллєна Україна».
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
У відповідності до вимог ст. ст. 44 –49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Визнати недійсним та скасувати рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 26.04.2005р. про збільшення розміру статутного капіталу та встановлення нових (перерахованих) розмірів часток кожного учасника у відсотках.
3. Визнати недійсним та скасувати рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 26.04.2005р. про затвердження і підписання розробленої нової редакції Статуту ТОВ «Поллєна Україна».
4. Визнати недійсним та скасувати рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005р. про виключення КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»із учасників товариства.
5. Визнати недійсним та скасувати рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005р. про передачу частки виключеного КП «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»акціонерному товариству підприємству косметики Cosmed».
6. Визнати недійсним та скасувати рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005р. про затвердження нового розподілу часток учасників у статутному капіталі товариства.
7. Визнати недійсним та скасувати рішення зборів учасників ТОВ «Поллєна Україна»від 27.05.2005р. про затвердження та підписання розробленої нової редакції Статуту ТОВ «Поллєна Україна».
8. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Поллєна Україна»(вул. Садова, 6, с. Нагірянка Чортківський район Тернопільська область, ідентифікаційний код 14324019) на користь колективного підприємства «Тернопільський територіальний відділ Українського відділення Всесвітньої лабораторії»(вул. Оболоня, 4, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 01472451):
- 85 (вісімдесят п'ять) грн. державного мита;
- 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.
9. Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.
Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання –16 жовтня 2009 року, через місцевий господарський суд.
Суддя
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2009 |
Оприлюднено | 22.10.2009 |
Номер документу | 5068254 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Охотницька Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні