Рішення
від 19.10.2009 по справі 27/434
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

27/434

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№  27/434

19.10.09

За позовом     

Товариства з обмеженою відповідальністю «Адвертайз Ком'юніті»

доАкціонерного комерційного банку «Східно-Європейський банк»

простягнення 3 546 859, 00 грн. та закриття рахунку

                                    Суддя Дідиченко М.А.    Секретар Приходько Є.П.

Представники сторін:                     

Від позивача:  Нестеренко С.С. –представник за довіреністю від 01.09.2009 року;

Від відповідача:Кодітек А.В. –представник за довіреністю від 07.10.2009 року.     

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Адвертайз Ком'юніті»звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Акціонерного комерційного банку «Східно-Європейський банк»про закриття рахунку № 26003001059101 в Акціонерному комерційному банку «Східно-Європейський банк»та перерахування залишок коштів у сумі 3 546 859, 00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між сторонами був укладений договір банківського рахунку, відповідно до якого відповідач зобов'язувався відкрити позивачу поточний рахунок та здійснювати розрахунково-касове обслуговування позивача. 31.07.2009 року позивач направив відповідачу заяву про закриття рахунку та перерахування залишку коштів. Відповідач відповіді на заяву не надав, рахунок не закрив, а тому позивач звернувся до суду з позовною заявою про закриття банківського рахунку та перерахування залишку коштів у сумі 3 546 859, 00 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.09.2009 року порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 15.09.2009 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.09.2009 року відкладено розгляд справи до 25.09.2009 року з підстав задоволення клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи.

У судовому засіданні 25.09.2009 року представник позивача не з'явився, про поважні причини неявки суд не повідомив, однак через загальний відділ діловодства суду подав докази, витребувані ухвалою суду від 15.09.2009 року.

Представник відповідача у судовому засіданні 25.09.2009 року заявив клопотання про відкладення розгляду справи та просив суд зобов'язати позивача направити копію позовної заяви з додатками на його адресу.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.09.2009 року розгляд справи відкладено до 05.10.2009 року.

Представник позивача у судовому засіданні 05.10.2009 року подав заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить суд зобов'язати відповідача закрити поточний рахунок № 26003001059101 в Акціонерному комерційному банку «Східно-Європейський банк»та стягнути з відповідача залишок коштів у сумі 3 730 415, 84 грн.

        Відповідно до 4 ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.

З огляду на вищевикладене, судом прийнята подана позивачем заява про уточнення позовних вимог.

Представник відповідача у судовому засіданні 05.10.2009 року заявив клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із призначенням тимчасової адміністрації в АКБ «Східно-Європейський банк»та наданням можливості визначитись з правовою позицією щодо заявлених позивачем вимог, а також для надання можливості ознайомитись з матеріалами справи.

Представник позивача заперечував проти відкладення розгляду справи та просив суд розглядати справу по суті.

Судом задоволено клопотання відповідача про відкладення розгляду справи та оголошено перерву до 08.10.2009 року.

У судовому засіданні 08.10.2009 року представник відповідача заявив клопотання про відкладення розгляду справи для надання можливості ознайомитись з матеріалами справи.

Представник позивача заперечував проти відкладення розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 ГПК України зазначено, що сторони користуються рівними процесуальними правами.

У зв'язку із запобіганням порушення рівності прав сторін та зважаючи на те, що відповідач вже подавав клопотання про відкладення розгляду справи, яке судом було задоволено та враховуючи те, що у відповідача був час для ознайомлення із матеріалами справи, суд відхиляє клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

Представник відповідача повторно заявив клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки останнім було подано до суду позов до позивача про визнання договору № 550 від 05.12.2008 року недійсним.

Представник позивача заперечував проти задоволення заявленого відповідачем клопотання.

Суд відхилив клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з його безпідставністю, оскільки доказів порушення провадження у справі за поданим позовом відповідач не надав.

Представник відповідача надав усні пояснення та просив оголосити перерву для надання можливості врегулювання спору мирним шляхом.

Представник позивача заперечував проти заявленого клопотання відповідача у зв'язку із тим, що не вбачає можливості мирного врегулювання спору, оскільки неодноразово звертався до останнього з пропозиціями виконати умови договору банківського рахунку.

Суд роз'яснив сторонам, що вони мають право укласти мирову угоду та подати її на затвердження суду на будь-якій стадії судового процесу.

Заслухавши пояснення позивача та відповідача, суд відхилив заявлене відповідачем клопотання про оголошення перерви для надання можливості врегулювання спору мирним шляхом.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти заявлених позовних вимог.

Судом оголошено про закінчення розгляду справи по суті та про перерву до 16.10.2009 року для проголошення повного тексту рішення.

15.10.2009 року представник відповідача через загальний відділ діловодства подав заяву про відвід судді Дідиченко М.А. та про колегіальний розгляд справи у складі трьох суддів.

Листами № 06-26.1/995 та № 06-26/996 від 15.10.2009 року Голова Господарського суду міста Києва відмовив у розгляді даних клопотань у зв'язку з тим, що розгляд справи № 27/434 закінчено.

У судовому засіданні 16.10.2009 року оголошено перерву до 19.10.2009 року для оголошення повного тексту рішення.

        Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши їх пояснення, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва,  -

В С Т А Н О В И В:

02.12.2009 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Адвертайз Ком'юніті»(надалі –клієнт) та Акціонерним комерційним банком «Східно-Європейський банк»(надалі –банк) було укладено договір банківського рахунку № 550 (надалі - договір), за умовами якого банк після надання всіх необхідних документів та здійснення оплати клієнтом за відкриття рахунків, відкриває клієнту поточний рахунок у національній та іноземній валюті, а  також при необхідності інші рахунки у національній валюті, та здійснює їх розрахунково-касове обслуговування відповідно до діючих нормативних актів Національного банку України.

Зазначений договір зі сторони Акціонерного комерційного банку «Східно-Європейський банк»був підписаний начальником операційного управління Поліщук Наталією Вікторівною, яка діяла на підставі довіреності від 21.05.2008 року, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Щербак Т.В. та зареєстрованої в реєстрі за № 2346, наявною в матеріалах справи.  

На виконання умов договору банк відкрив Товариству з обмеженою відповідальністю «Адвертайз Ком'юніті»поточний рахунок в національній валюті № 26003001059101.

Відповідно до п. 2.1 договору банк зобов'язувався належним чином виконувати умови договору; забезпечувати своєчасне зарахування коштів на рахунок клієнта; своєчасно здійснювати розрахункові і касові операції, приймання та видачу готівки (в межах залишку на рахунку клієнта) відповідно до чинного законодавства України та нормативно - правових актів НБУ; проводити обслуговування клієнта в установленому банком режимі операційного дня, при цьому виконувати платіжні документи клієнта, отримані після закінчення операційного часу, на наступний операційний день або, при сплаті комісії згідно діючих тарифів банку, в день отримання банком платіжних доручень, а також згідно п. 2.1.10 договору закрити рахунок клієнта за його письмовою заявою або у інших випадках після повного розрахунку з банком, згідно тарифів та у випадках, що не суперечать діючому законодавству.

Згідно із 8.3 договору банк може закрити рахунок у випадках, передбачених чинним законодавством та нормативно-правовими актами НБУ, а саме:

- за письмовою заявою клієнта;

- на підставі рішення органу, на який законом покладено функції щодо ліквідації або реорганізації юридичної особи;

- на підставі відповідного рішення суду або господарського суду про ліквідацію суб'єкта господарювання;

- з власної ініціативи у випадку, передбаченому п. 3.1.4 договору.

Пунктом 20.1 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валюті затвердженої постановою НБУ № 429 від 12.11.2003 року (надалі - Інструкція) встановлено, що поточні рахунки клієнтів банків закриваються:

- на підставі заяви клієнта;

  - на підставі рішення відповідного органу, на який згідно із законом покладено функції щодо припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця (за заявою ліквідатора, голови або члена ліквідаційної комісії, управителя майна тощо);

  - у разі смерті власника рахунку - фізичної особи та фізичної особи - підприємця (за заявою третьої особи, зокрема спадкоємця);

  - на інших підставах, передбачених законодавством України або договором між банком і клієнтом.

  Відповідно до п. 20.5 Інструкції закриття поточного рахунку за бажанням клієнта здійснюється на підставі його заяви про закриття поточного рахунку, складеної в довільній формі із зазначенням таких обов'язкових реквізитів:

   - найменування банку;

   - найменування (прізвища, ім'я, по батькові), ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ (ідентифікаційного номера) власника рахунку;

   - номера рахунку, який закривається;

   - дати складання заяви.

  Заява про закриття поточного рахунку юридичної особи підписується керівником юридичної особи або іншою уповноваженою на це особою і засвідчується відбитком печатки юридичної особи.

31.07.2009 року позивач направив на адресу відповідача заяву про закриття поточного рахунку № 26003001059101 та перерахування залишку коштів на поточний рахунок № 26001014035346 в АБ «Укрексимбанк».

Відповідач відповіді на заяву не надав, поточний рахунок не закрив, залишок коштів не перерахував.

Стаття 193 Господарського кодексу України (надалі –ГК України) встановлює, що суб'єкти господарювання  та  інші  учасники  господарських відносин  повинні  виконувати  господарські  зобов'язання належним чином відповідно до закону,  інших правових актів,  договору, а за відсутності   конкретних   вимог  щодо  виконання  зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських   договорів   застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно із ч. 1 ст. 1066 ЦК України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

Відповідно до ст. 1067 ЦК України договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами.

Банк зобов'язаний укласти договір банківського рахунка з клієнтом, який звернувся з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком умовах, що відповідають закону та банківським правилам.

Як було встановлено судом, відповідач відкрив позивачу поточний рахунок № 26003001059101.

Частиною 3 ст. 1068 ЦК України банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.

У зв'язку з необхідністю пов'язанною зі здісненням господарської діяльності, позивачем було направлено відповідачу платіжні доручення на перерахування грошових коштів, а саме : платіжне доручення від 25.06.2009 р. № 45 на суму 57 679,77 грн.; платіжне доручення від 02.07.2009 р. № 46 на суму 1100000,00 грн.; платіжне доручення від 09.07.2009 р. № 47 на суму 1100000,00 грн.; платіжне доручення від 09.07.2009 р. № 48 на суму 130514,00 грн.; платіжне доручення від 16.07.2009 р. № 49 на суму 1100000,00 грн.; платіжне доручення від 23.07.2009 р. № 50 на суму 1100000,00 грн.; платіжне доручення від 23.07.2009 р. № 51 на суму 983514,00 грн.

Листом від 22.06.2009 року за № 1331 відповідач запропонував позивачу графік проведення платежів з його поточного рахунку, відповідно до якого списання коштів з рахунку позивача здійснюється в наступній послідовності: 25.06.2009 р. - 57 679,77 грн.; 02.07.2009 р. - 1 100 000,00 грн.; 09.07.2009 р. - 1 100 000,00 грн.; 16.07.2009 р. - 1 100 000,00 грн.; 23.07.2009 р. - 1 100 000,00 грн.; 30.07.2009 р. - 1 100 000,00 грн.

Згідно ч. 3 ст. 1006 Цивільного кодексу України, банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.

Пунктом 20.1 Інструкції встановлено, що клієнт має право у будь-який час звернутися до банку з заявою про закриття рахунку.

Враховуючи порушення відповідачем умов договору та норм чинного законодавства, позивач 30.07.2009 року звернувся до відповідача з заявою про закриття поточного рахунку та перерахування залишку коштів у розмірі 3 546 849, 00 грн.

Відповідно до п. 20.6 Інструкції встановлено, що датою закриття поточного рахунку вважається наступний після проведення останньої операції за цим рахунком день. Якщо на поточному рахунку власника немає залишку коштів, а заява подана в операційний час банку, то датою закриття поточного рахунку є день отримання банком цієї заяви.

У заяві про закриття поточного рахунку (паперовій копії заяви в електронній формі) головний бухгалтер банку або інша уповноважена особа банку зазначає дату та час отримання заяви, дату закриття рахунку та засвідчує це своїм підписом. Заява про закриття поточного рахунку зберігається в справі з юридичного оформлення рахунку.

У день закриття поточного рахунку банк зобов'язаний видати клієнту довідку про закриття рахунку.

Відповідач доказів закриття рахунку, а саме довідки про закриття рахунку не надав. Мотивованої відмовити у закритті рахунку не направив.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає вимогу позивача про зобов'язання відповідача закрити поточний рахунок № 26003001059101 відкритий в Акціонерному комерційному банку «Східно-Європейський банк»обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Крім того, позивач просить суд зобов'язати відповідача перерахувати залишок коштів у розмірі 3 546 859 грн.

В ході розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, відповідно до яких просить суд стягнути з відповідача 3 730 415, 84 грн., які знаходяться на поточному рахунку № 26003001059101 на підставі ст. 1212 ЦК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 1075 ЦК України залишок грошових коштів на рахунку видається клієнтові або за його вказівкою перераховується на інший рахунок в строки і в порядку, встановлені банківськими правилами.

Пунктом 20.6 Інструкції передбачено, що банк за наявності коштів на поточному рахунку, який закривається на підставі заяви клієнта, здійснює завершальні операції за рахунком (з виконання платіжних вимог на примусове списання (стягнення) коштів, виплати коштів готівкою, перерахування залишку коштів згідно з дорученням клієнта тощо).

        Як вбачається з виписки по рахунку № 26003001059101 станом на 11.09.2009 року на даному рахунку знаходяться кошти у сумі 3 730 415, 84 грн.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи вищезазначене, у зв'язку із закриттям поточного рахунку № 26003001059101 суд задовольняє вимогу позивача про стягнення з відповідача залишку коштів на вищезазначеному рахунку у сумі 3 730 415, 84 грн.

Згідно із ст. 49 ГПК України витрати по сплаті державного мита, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1066, 1067, 1075 ЦК України, ст. 193 ГК України та  ст.ст. 33, 49 ст.ст. 82-85 ГПК України, суд –

В И Р І Ш И В :  

1.          Позов задовольнити повністю.

   2. Зобов'язати Акціонерний комерційний банк «Східно-Європейський банк»(01042, м. Київ, бул. Дружби Народів, 17/5; код ЄДРПОУ 19364130) закрити поточний рахунок № 26003001059101 Товариства з обмеженою відповідальністю «Адвертайз Ком'юніті»(01034, м. Київ, вул. Рейтарська, 21, кв. 4-А; код ЄДРПОУ 34485257) відкритий в Акціонерному комерційному банку «Східно-Європейський банк»(01042, м. Київ, бул. Дружби Народів, 17/5; код ЄДРПОУ 19364130).

3.          Стягнути з Акціонерного комерційного банку «Східно-Європейський банк»(01042, м. Київ, бул. Дружби Народів, 17/5; код ЄДРПОУ 19364130) з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Адвертайз Ком'юніті»(01034, м. Київ, вул. Рейтарська, 21, кВ. 4-А; код ЄДРПОУ 34485257) залишок коштів у розмірі 3 730 415 (три мільйони сімсот тридцять тисяч чотириста п'ятнадцять) грн. 84 коп., витрати по сплаті державного мита у розмірі 25 585 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

   4.  Після вступу рішення в законну силу видати накази.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя                                  Дідиченко М.А.

                                                            

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення19.10.2009
Оприлюднено22.10.2009
Номер документу5070283
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —27/434

Рішення від 19.10.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Дідиченко М.А.

Рішення від 14.02.2007

Господарське

Господарський суд Одеської області

Семенюк Г.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні