Рішення
від 09.09.2015 по справі 914/2383/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.15 Справа№ 914/2383/15

За позовом: Публічне акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд зелених технологій ГРІНВІЛЬ», від імені якого на підставі договору №2 про управління активами закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного інвестиційного фонду від 27.03.2015р. діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Активні інвестиції», м.Львів

до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА ТКС», м. Трускавець, Львівська область;

до відповідача-2: ОСОБА_1, м. Трускавець, Львівська область

до відповідача-3: Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло», м. Трускавець, Львівська область

про визнання недійсним договору купівлі-продажу корпоративних прав та визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства

Суддя Мазовіта А.Б.

Секретар Юрків М.Г.

Представники:

від позивача: Нечаєва Н.М., представник (довіреність від 14.08.2015 р.);

від відповідача-1: Коврижних В.І., представник (довіреність від 31.08.2015р.);

від відповідача-2: не з'явився;

від відповідача-3: Коврижних В.І., представник (довіреність від 31.08.2015р.)

Публічне акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд зелених технологій ГРІНВІЛЬ», від імені якого на підставі договору №2 про управління активами закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного інвестиційного фонду від 27.03.2015р. діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Активні інвестиції», м. Львів звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА ТКС», м. Львів, ОСОБА_1, м.Трускавець, Львівська область та Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло», м. Трускавець, Львівська область про визнання недійсним договору купівлі-продажу корпоративних прав та визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства.

Розглянувши матеріали справи, суд визнав представлені матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду і ухвалою від 20.07.2015р. призначив розгляд справи на 01.09.2015 р. Розгляд справи відкладався з підстав, викладених в ухвалах суду.

Представникам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 22 ГПК України, заяв про відвід суду не поступало.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.07.2014 р. відбулися загальні збори учасників ТзОВ «Інвест-Житло», на яких було прийнято рішення про вихід ОСОБА_1 зі складу учасників товариства та продаж належної йому на праві власності частки ТзОВ «ГРУПА ТКС», про вступ ТзОВ «ГРУПА ТКС» до товариства, про затвердження статуту товариства в новій редакції з урахуванням змін в складі учасників товариства, про реєстрацію змін в установчих документах товариства, які оформлено протоколом №2. Також, 10.07.2014 р. між ОСОБА_1 та ТзОВ «ГРУПА ТКС» було укладено договір №1 купівлі-продажу корпоративних прав Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло». Під час проведення вищевказаних зборів та укладення договору були порушені права позивача як учасника ТзОВ «Інвест-Житло», оскільки відчуження ОСОБА_1 своєї частки у статутному капіталі ТзОВ «Інвест-Житло» відбулось з порушенням ч. 1 ст. 147 ЦК України, ст. 53 Закону України «Про господарські товариства», п.п.6.2., 6.4. 6.6., 6.7.. статуту ТзОВ «Інвест-Житло», чим позбавлено позивача права скористатися своїм переважним правом на купівлю частки ТзОВ «Інвест-Житло». З огляду на наведене, представник позивача просив суд визнати недійсними та скасувати рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Інвест-Житло» від 10.07.2014 р., оформлені протоколом №2 від 10.07.2014 р., визнати недійсним договір №1 купівлі-продажу корпоративних прав ТзОВ «Інвест-Житло», укладений між ОСОБА_1 та ТзОВ «ГРУПА ТКС».

В судових засідання представник відповідача-1 та відповідача-3 проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у відзиві.

Відповідач-2 явку представника в судове засідання не забезпечив, надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Відповідно до п.п. 1.2. статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло», в редакції, зареєстрованій 29.09.2013 р. за №14181050014000183, учасниками товариства є ОСОБА_1 та Публічне акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нові технології інвестування» (04.08.2015р. перейменовано у Публічне акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд зелених технологій ГРІНВІЛЬ»).

10.07.2014 р. відбулися загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло», на яких було прийнято рішення: 1) про вихід ОСОБА_1 зі складу учасників товариства та продаж належної йому на праві власності частки Товариству з обмеженою відповідальністю «ГРУПА ТКС»; 2) про вступ ТзОВ «ГРУПА ТКС» до товариства; 3) про затвердження статуту товариства в новій редакції з урахуванням змін в складі учасників товариства; про реєстрацію змін в установчих документах товариства. Вказані рішення оформлено протоколом №2 від 10.07.2014 р.

10.07.2014 р. між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРУПА ТКС» було укладено договір №1 купівлі-продажу корпоративних прав Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло».

Частиною 1 ст. 147 ЦК України передбачено, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства.

Відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства (ч. 2 ст. 147 ЦК України).

Учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права. Купівля здійснюється за ціною та на інших умовах, на яких частка (її частина) пропонувалася для продажу третім особам. Якщо учасники товариства не скористаються своїм переважним правом протягом місяця з дня повідомлення про намір учасника продати частку (її частину) або протягом іншого строку, встановленого статутом товариства чи домовленістю між його учасниками, частка (її частина) учасника може бути відчужена третій особі (ч. 2 ст. 147 ЦК України).

Аналогічні положення встановлені ст. 53 Закону України «Про господарські товариства».

Відповідно до п. 6.2. статуту ТзОВ «Інвест-Житло», про намір відступити частку на користь третьої особи учасник повинен письмово повідомити інших учасників не менше як за 45 днів із зазначенням відомостей про таку третю особу та умови відступлення частки.

Згідно п. 6.6. статуту ТзОВ «Інвест-Житло», товариство має переважне право на придбання частки, що відступається якщо учасники товариства не скористались своїм переважним правом па придбання частки.

Пунктом 6.4. статуту ТзОВ «Інвест-Житло» передбачено, що згода всіх учасників на відступлення частки товариства повинна бути висловлена письмово у формі заяв, що надаються товариству.

Згідно п. 6.7. статуту ТзОВ «Інвест-Житло», якщо буде встановлено відступлення учасником частки у статутному капіталі товариства в користь третіх осіб на інших умовах ніж ті, що він пропонував учасникам чи товариству, товариство або будь-хто з учасників вправі вимагати переведення прав та обов'язків покупця такої часки на себе. У разі виникнення спору, він вирішується судом.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Тобто, підставами для захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання.

Як вбачається із матеріалів справи, та не спростовано відповідачем, при скликані 10.07.2014 р. загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло», зазначені вище вимоги ЦК України, Закону України «Про господарські товариства» та статуту ТзОВ «Інвест-Житло» були порушені, оскільки учасника ТзОВ «Інвест-Житло» - Публічне акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нові технології інвестування» та саме товариство не було належним чином та у спосіб передбачений статутом, повідомлено ні про перелік питань, які мали розглядатися, ні про те, що учасник товариства ОСОБА_1 виявив намір відчужити свою частку третім особам.

Внаслідок наведеного, були порушені корпоративні права Публічного акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нові технології інвестування», що є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло», на купівлю відповідної частки у статутному фонді.

Згідно п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів», підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства, серед інших, можуть бути порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства.

У зв'язку із недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, права позивача - учасника господарського товариства були порушеними, оскільки він не міг належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, внести відповідні пропозиції до порядку денного у відповідності до своїх статутних документів.

На виконання вимог Закону України «Про інститути спільного інвестування», та у відповідності до укладеного договору №2 про управління активами закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного інвестиційного фонду від 27.03.2015 р., Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Активні інвестиції» має право діяти від імені фонду та приймати рішення від його імені, в тому числі про викуп частки у товаристві, учасником якого є ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нові технології інвестування».

Пунктом 5.1. статуту ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нові технології інвестування» передбачено створення наглядової ради як органу товариства, що здійснює захист прав учасників товариства та здійснює нагляд за діяльністю товариства і виконанням умов регламенту, Інвестиційної декларації та договору про управління активами товариства.

Згідно ч. 9 п. 7.4. ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нові технології інвестування» до компетенції наглядової ради відноситься затвердження договорів щодо активів товариства, укладених компанією з управління активами, на суму, яка перевищує встановлену регламентом мінімальну вартість.

Відповідно до п. 8.1 Регламенту ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нові технології інвестування», договори (угоди) щодо активів фонду, укладені КУА, на суму, яка перевищує 1000 (одна тисяча) гривень, підлягають затвердженню наглядовою радою.

У ч. 1 ст. 33 закону України «Про інститути спільного інвестування» зазначено, що наглядова рада корпоративного фонду є органом, що здійснює захист прав учасників корпоративного фонду та відповідно до цього Закону і статуту корпоративного фонду здійснює нагляд за діяльністю корпоративного фонду і виконанням умов регламенту, інвестиційної декларації та договору про управління активами корпоративного фонду.

Рішення учасника корпоративного фонду з питань, що належать до компетенції наглядової ради, оформляється ним письмово (у формі рішення, наказу тощо) та засвідчується печаткою корпоративного фонду або нотаріально.

Внаслідок того, що ні компанія з управління активами, ні наглядова рада позивача, не були належним чином повідомлені про відчуження частки третій особі, вони були фактично позбавлені можливості її придбати.

Відсутність повідомлення про продаж частки у статутному капіталі ТзОВ «Інвест-Житло», унеможливило попереднє вирішення наглядовою радою позивача питання про придбання частки ОСОБА_1, наглядова рада була фактично позбавлена можливості реалізувати свої повноваження щодо прийняття рішення про купівлю частки.

Згідно ст. 204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути, в тому числі, визнання правочину недійсним.

Відповідно до ст. 207 ГК України, господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинене з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою ст. 203 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити ЦК, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Як встановлено судом, під час продажу ОСОБА_1 частки у статутному фонді ТзОВ «Інвест-Житло» був порушений порядок відчуження та набуття частки у статутному фонді товариства, визначений нормами ЦК України, Закону України «Про господарські товариства» та статуту ТзОВ «Інвест-Житло». У зв'язку із наведеним, договір №1 купівлі-продажу корпоративних прав Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло», укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРУПА ТКС», підлягає визнанню недійсним.

Частиною 1 ст. 28 ГПК України передбачено, що справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника.

Від імені ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нові технології інвестування», на підставі договору № 2 про управління активами закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного інвестиційного фонду від 27.03.2015 р., діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Активні інвестиції».

Статтею 237 ЦК України визначено, що представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Не є представником особа, яка хоч і діє в чужих інтересах, але від власного імені, а також особа, уповноважена на ведення переговорів щодо можливих у майбутньому правочинів. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про інститути спільного інвестування», управління активами корпоративного інвестиційного фонду на підставі відповідного договору здійснює компанія з управління активами. У відносинах з третіми особами компанія з управління активами повинна діяти від імені та в інтересах корпоративного інвестиційного фонду на підставі договору про управління активами. Згідно п. 2 ( ч. 4) розділу III Положення про особливості здійснення діяльності з управління активами інституційних інвесторів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України від 06.08.2013 р. № 1414, компанія з управління активами має право представляти інтереси фонду в стосунках з представлення інтересів фонду (як позивача), в стосунках з органами державної влади, юридичними та фізичними особами (резидентами та нерезидентами України), міжнародними та громадськими організаціями; представлення інтересів Фонду у взаємовідносинах з органами державної влади, будь-якими юридичними та фізичними особами (резидентами та нерезидентами України), міжнародними та громадськими організаціями як на території України, так і за її межами.

Відповідно до п. 2.1.16, 2.3.4 договору №2 про управління активами закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного інвестиційного фонду від 27.03.2015 р. компанія з управління активами має право брати участь в управлінні діяльністю емітента або іншої юридичної особи, акції (частки, паї) якої належать до складу активів Фонду, активами якого управляє компанія з управління активами та від імені Фонду, без довіреності, представляти його інтереси перед третіми особами та вступати з ними в майнові та немайнові відносини.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані поданими доказами та підлягають до задоволення повністю.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 15, 16, 147, 203, 204, 215 ЦК України, ст. 53 Закону України «Про господарські товариства» та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 80, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити.

2. Визнати недійсними та скасувати рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло», Львівська обл., м. Трускавець, вул. Суховоля, 54 А (ідентифікаційний код 32395020) від 10 липня 2014 року, оформлені протоколом №2 від 10.07.2014 р.: 1) про вихід ОСОБА_1 зі складу учасників товариства та продаж належної йому на праві власності частки Товариству з обмеженою відповідальністю «ГРУПА ТКС»; 2) про вступ ТзОВ «ГРУПА ТКС» до товариства; 3) про затвердження статуту товариства в новій редакції з урахуванням змін в складі учасників товариства; про реєстрацію змін в установчих документах товариства; 4) про реєстрацію змін установчих документів в органах державної влади.

3. Визнати недійсним договір №1 купівлі-продажу корпоративних прав Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло», укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРУПА ТКС».

4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА ТКС», м. Львів, вул. Княгині Ольги, 100 Б (ідентифікаційний код 39287302) на користь Публічного акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд зелених технологій ГРІНВІЛЬ»», м. Львів, вул. Княгині Ольги, 100 Б (ідентифікаційний код 35043713) 812 грн. 00коп. судового збору.

5. Стягнути з ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Публічного акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд зелених технологій ГРІНВІЛЬ»», м. Львів, вул. Княгині Ольги, 100 Б (ідентифікаційний код 35043713) 812 грн. 00коп. судового збору.

6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест-Житло», Львівська обл., м. Трускавець, вул. Суховоля, 54 А (ідентифікаційний код 32395020) на користь Публічного акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд зелених технологій ГРІНВІЛЬ»», м. Львів, вул. Княгині Ольги, 100 Б (ідентифікаційний код 35043713) 812 грн. 00 коп. судового збору.

В судовому засіданні 09.09.2015 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 14.09.2015 р.

Суддя Мазовіта А.Б.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення09.09.2015
Оприлюднено23.09.2015
Номер документу50706381
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/2383/15

Ухвала від 03.12.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Мазовіта А.Б.

Рішення від 09.09.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Мазовіта А.Б.

Ухвала від 01.09.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Мазовіта А.Б.

Ухвала від 20.07.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Мазовіта А.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні