Рішення
від 15.09.2015 по справі 915/1532/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2015 року Справа № 915/1532/15

м.Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,

за участю представника позивача - Кучерявої Т.Ю. дов. № 01/53-358 від 18.02.2015

представник відповідача в судове засідання не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу ,

За позовом: Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго ", 54055, м. Миколаїв, вул. Чигрина , 94, код ЄДРПОУ 24789699.

До відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Юникфарм ", 54029, м. Миколаїв, вул. Рюміна, 5, код ЄДРПОУ 32819389.

про: стягнення 3 540,25 грн.

встановив:

Публічне акціонерне товариство "Миколаївобленерго" звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовними вимогами про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юникфарм " боргу за активну електроенергію в сумі 2 423,45 грн. та боргу за перевищення величин споживання електричної енергії у червні 2015 року в сумі 1 116,80 грн.

Відповідач в судове засідання 15.09.2015 не з'явився, причини неявки не повідомив, відзив по суті позовної заяви до суду не надав. Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 27.08.2015 відповідач був повідомлений про час та місце розгляду справи. Вказана ухвала була направлена відповідачеві та повернулась до суду з зазначенням причин невручення. Враховуючи, що ухвала Господарського суду Миколаївської області від 27.08.2015 направлена на адресу відповідача , яка зазначена в позовній заяві, то суд вважає, що відповідач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.

Господарським судом також враховано, що явка представників сторін не визнавалась судом обов'язковою.

Відповідно до приписів п. 2 інформаційного листа Вищого господарського суду від 15.03.2010р. № 01-08/140 „Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті за відсутності представника відповідача .

Згідно ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.

21.07.2009 року між ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" правонаступником якого є ПАТ "Миколаївобленерго" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Юникфарм" було укладено договір № 44/5303 про постачання електричної енергії (Далі - Договір ), у відповідності до умов якого позивач продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 4 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Точка продажу електричної енергії по кожному об'єкту споживача визначається додатком № 8 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін». Приєднана потужність у точках підключення становить 4кВт.

Пунктом 2.1 Договору визначено, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (ПКЕЕ), затвердженими в установленому порядку.

У відповідності до п. 2.3.3 (з урахуванням Додаткової угоди від 07.09.2012) Договору, відповідач зобов'язаний оплачувати позивачеві вартість електричної енергії, згідно з умовами додатків № 10 "Порядок розрахунків" та № 4 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".

У п. 9.1 Договору, визначені додатки до цього Договору: № 1, 1а, 2, 4, 8,10,13, а також повідомлення про встановлення договірних величин споживання електричної потужності, акт про пломбування, акт параметризації електролічильників (при наявності), погоджений графік погашення заборгованості (при наявності), акт екологічної, аварійної та технічної броні (при наявності) є невід'ємними частинами цього Договору.

Згідно з п. 1 Додатку № 10 "Порядок розразунків" до Договору, - розрахунковим вважається період з 10 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Закінченням розрахункового періоду вважається місяць, у якому споживач зобов'язаний надати постачальнику дані про спожиту електричну енергію. Назва розрахункового періоду співпадає з назвою місяця, у якому цей період закінчується. Покази розрахункових засобів обліку відповідно до переліку об'єктів споживача і точок комерційного обліку фіксуються споживачем на звітну дату кожного місяця та оформлюються «Актом про використану електричну енергію» по наведеному у Додатку № 4 зразку у 2-х примірниках по одному для кожної сторони. Розрахунки за електричну енергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника або дати внесення споживачем готівки в касу постачальника. (а.с22).

Відповідно до п. 2 Додатку № 10 "Порядок розразунків" до Договору, споживач 05 числа місяця в поточному розрахунковому періоді здійснює платіж на наступний розрахунковий період у сумі вартості 100% заявленого обсягу споживання електроенергії на поточний рахунок із спеціальним режимом використання. У випадку співпадання дати оплати з вихідним чи святковим днями, споживач здійснює оплату у найближчий робочий день, що передує вихідному чи святковому дню.

В день надання «Акту про використану електричну енергію» постачальник надає споживачу рахунок на здійснення попередньої оплати та вартості фактично спожитої електроенергії. Якщо фактичне споживання електричної енергії виявиться більшим ніж очікуване, різниця між сумою авансових платежів та вартості фактично спожитої електроенергії має бути сплачена протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунку за фактично використану у розрахунковому періоді електричну енергію. Якщо сума передоплати перевищує вартість фактично використаної електроенергії, надлишкові кошти зараховуються як оплата наступних платежів. Припинення повністю або частково постачання електричної енергії за несплату передбачених цим додатком рахунків на попередню оплату або авансових платежів не може застосовуватись раніше початку розрахункового або планового періоду, на який має здійснюватись відповідна оплата.

У відповідності до п. 6.11 Правил користування електричною енергією затверджених Постанова НКРЕ № 28 від 31.07.1996, остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії, рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених цими Правилами. Рахунок на оплату електричної енергії, спожитої впродовж звітного розрахункового періоду (остаточний розрахунок), та рахунок на оплату заявленого обсягу споживання електричної енергії на найближчий наступний розрахунковий або плановий період (авансовий платіж або попередня оплата) у разі, коли договором про постачання електричної енергії передбачено виставлення рахунків на авансовий платіж або попередню оплату, надаються постачальником електричної енергії одночасно у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії. У таких рахунках обов'язково зазначається кінцева дата їх оплати згідно з договором про постачання електричної енергії.

Згідно абз. 1 п. 6.39 ПКЕЕ, у разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в

зазначений термін (за винятком порушення роботи розрахункового обліку) визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду.

На виконання зобов'язань за Договором позивач протягом травня, червня 2015 року 2015 року відпустив відповідачу активну електричну енергію на загальну суму 2 983,36 грн., яка отримана відповідачем, що підтверджується актом про використану електричну енергію за травень 2015 року (а.с. 26).

У червні 2015 року розрахунок спожитої відповідачем електричної енергії здійснювався на підставі п.6.39 ПКЕЕ, оскільки відповідач не надав акт про використану електроенергію у зазначений період.

Так, 08.06.2015 під час проведення контрольного огляду електроустановки споживача представником ПАТ «Миколаївобленерго» в присутності директора ТОВ «Юникфарм» були зафіксовані покази приладу обліку. Різниця між показами зазначених в акті про використану електроенергію у травні та зафіксованими 08.06.2015 склала 1100 кВт*год.

Позивачем були направлені відповідачу рахунки № 44/5303/5/1 від 13.05.2015 (а.с. 28), № 44/5303/6/1 (а.с. 29) для оплати вартості поставленої відповідачеві активної електричної енергії.

В позовній заяві позивач зазначає, що відповідач оплату за спожиту активну електричну енергію у травні 2015 року та червні 2015 року здійснив частково перерахувався 559,91грн. Таким чином, заборгованість відповідача за спожиту активну електричну енергію у травні 2015 року та червні 2015 року становить 2 423,45 грн. (2 983,36 грн. - 559,91 грн.).

Також, позивач просить суд стягнути з відповідача 1 116,80 грн. заборгованості за перевищення договірної величин електричної енергії у червні 2015 року .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне:

Відповідно до вимог Закону України «Про електроенергетику», Порядку постачання електричної енергії споживачем, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 09 квітня 2002 року № 475, Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕЕ від 31 липня 1996 року № 28 зі змінами та доповненнями, сторонами було укладено Додаток 1 від 13.11.2012 та Додаток № 1а від 27.11.2014 (обсяги постачання на 2015 рік) до Договору, якими було встановлено обсяги постачання електричної енергії споживачу.

За умовами додатку № 1 до Договору, - сторони встановили, що споживач самостійно контролює власне електроспоживання, прогнозує обсяги споживання електричної енергії та самостійно сплачує їх з урахуванням попередньої оплати (планових платежів) і роздрібних тарифів, що діють у розрахунковому періоді та друкуються в газеті «Южная правда» чи інших друкованих виданнях (п. 2 додатку № 1 до Договору). Споживач має право не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду, визначеного у додатку № 4 до цього Договору, звернутися до постачальника із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії. Постачальник проводить коригування договірної величини електроспоживання поточного розрахункового періоду та не пізніше наступного робочого дня з дати отримання заяви надає споживачу рахунок на оплату додатково заявлених обсягів електроспоживання з терміном сплати один операційний день ( при збільшення очікуваних обсягів поживання електроенергії та за умовою, що згідно цього Договору споживач має здійснювати попередню оплату або плановий платіж). (п. 3 додатку № 1 до Договору).

Пунктом 4 додатку № 1 до Договору встановлено, що у разі перевищення договірних величин споживання електричної енергії, споживач несе відповідальність згідно статті 26 Закону України «Про електроенергетику».

Згідно п. 6 додатку № 10 до Договору «Порядок розрахунків», - за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності відповідач сплачує позивачеві нараховані відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» санкції протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунку. Кошти за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або потужності сплачуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання позивача.

Відповідно до Додатку № 1а від 21.07.2009 року до Договору, договірна величина споживання електричної енергії відповідачу у червні 2015 року була встановлена на рівні 0,3 кВт.год.

Фактично ж споживач у червні 2015 року спожив електроенергії - 1100 кВт.год, згідно розрахунку за середньодобовим обсягом споживання, що підтверджується рахунком позивача № 44/5303/6/1 (а.с.29), повідомленням про перевищення договірної величини споживання електроенергії від 19.06.2015 № 04-23/2-4123 (а.с. 29). Обсяг спожитої відповідачем понад договірну величину електроенергії у червні 2015 року склав 800 кВт.г.

У зв'язку з цим, на підставі додатку № 1, № 1а до Договору, та відповідно до вимог ч. 5 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" та п. 6.16 ПКЕЕ, обсяг спожитої електричної енергії понад договірну граничну величину споживання був розрахований відповідачу у двократній вартості та у червні 2015 року склав 1 116,80 грн.

Станом на день розгляду справи в суді відповідач заборгованість за перевищення договірних величин електроенергії у червні 2015 року на суму 1 116,80 грн. не погасив.

Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться

Статтею 530 ч. 1 ЦК України встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення боргу за отриману відповідачем у травні 2015 року та червні 2015 року активну електричну енергію в сумі 2 423,45 грн. та позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості за перевищення договірних величин електроенергії у червні 2015 року в розмірі 1 116,80 грн. є обґрунтовані відповідно до вимог Закону та Договору та підлягають задоволенню.

Будь - яких доказів того, що відповідач належним чином і в повному обсязі виконував свої зобов'язання за Договором, відповідач, у порушення приписів ст. 33 ГПК України, суду не надав, тобто не довів безпідставність позовних вимог, тоді як надані позивачем докази, як зазначалось вище, навпаки, підтверджують обґрунтованість позовних вимог.

Частиною 5 ст. 49 ГПК України визначено, що - суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 75, 82, 82-1, 84, 85 ГПК України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юникфарм", (54029, м. Миколаїв, вул. Рюміна, 5, відомості про розрахункові рахунки відсутні, код ЄДРПОУ 32819389) на користь Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" (54055, м. Миколаїв, вул. Чигрина, 94, поточний рахунок із спеціальним режимом використання № 260303011353 в МОУ АТ «Ощадбанк», МФО 326461, код 24789699, поточний рахунок № 26002392418001 у МФ КБ «Приватбанк», МФО 326610), 2 423,45 - боргу за активну електричну енергію, 1 116,80 грн. - заборгованості за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, та 1 827,00 грн. судового збору.

Повний текст рішення складено 18.09.2015 року.

Суддя Н.О. Семенчук

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення15.09.2015
Оприлюднено24.09.2015
Номер документу50798337
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/1532/15

Рішення від 15.09.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

Ухвала від 27.08.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні