cpg1251
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
УХВАЛА
"16" вересня 2015 р. Справа №910/4246/15-г
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пантелієнка В.О.
суддів: Гарник Л.Л.
Остапенка О.М.
за участю секретаря Халько В.А.,
та представників:
від ініціюючого кредитора - Охріменко А.В. - дов. №14/20-23-14
від 07.05.2015р.
від ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві - Пащенко В.А. -
дов. №131/26-50-10-12 від 26.05.2015р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві)
на постанову господарського суду м.Києва від 08.07.2015р.
у справі №910/4246/15-г (суддя Івченко А.М.)
за заявою Державного публічного акціонерного товариства (далі - ДПАТ)
«Національна акціонерна компанія «Украгролізинг»
до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Вільмікса»
про порушення провадження у справі про банкрутство,
ВСТАНОВИВ :
Постановою господарського суду міста Києва від 08.07.2015р. по справі №910/4246/15-г визнано банкрутом ТОВ "Вільмікса". Відкрито ліквідаційну процедуру. Призначено ліквідатором банкрута ТОВ "Вільмікса" арбітражного керуючого Буяльського Андрія Вікторовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого від 28.02.2013р. № 329). Підприємницьку діяльність банкрута завершено.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду першої інстанції, ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві звернулась до Київського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить припинити провадження у справі про банкрутство.
У відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор Буяльський А.В. просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а постанову господарського суду м.Києва від 08.07.2015р. по справі №910/4246/15-г залишити без змін.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 19.08.2015р. апеляційна скарга була прийнята до провадження та справу призначено до розгляду на 16.09.2015р., зобов'язано ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві надати суду докази наявності кредиторських вимог до боржника.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників ініціюючого кредитора і ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, Київський апеляційний господарський суд вважає, що апеляційне провадження за апеляційною скаргою ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві на постанову господарського суду міста Києва від 08.07.2015р. по справі №910/4246/15-г підлягає припиненню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, заявник звернувся до місцевого суду із заявою про порушення справи про банкрутство відносно ТОВ "Вільмікса", вказуючи на наявність безспірних грошових вимог до боржника в розмірі 6 012 857,11 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 05.03.2015р. № 910/4246/15-г заяву ДПАТ "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" було прийнято до розгляду, призначено підготовче засідання на 30.03.2015р., визначеного автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого арбітражного керуючого Буяльського А.В. зобов'язано подати заяву про участь у справі.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 30.03.2015р. було порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Вільмікса"; визнано безспірні грошові вимоги ДПАТ "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" ТОВ "Вільмікса" у розмірі 6 012 857,11 грн.; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Буяльського Андрія Вікторовича.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 28.04.2015р. було прийнято заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві про визнання грошових вимог на суму 12,18 грн., заяву Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про визнання грошових вимог на суму 310,85 грн., заяву Київського міського центру зайнятості про визнання грошових вимог на суму 18,90 грн. до розгляду на 03.06.2015; зобов'язано розпорядника майна боржника надати пояснення щодо заявлених кредиторських вимог.
Ухвалою місцевого суду від 03.06.2015р. було визнано конкурсними кредиторами ТОВ "Вільмікса": ДПАТ "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" на суму 6 018 974,11 грн., з яких: 6 090 грн. - вимоги першої черги задоволення; 6 012 857,11 грн. - вимоги четвертої черги задоволення; Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва на суму 310, 85 грн. - вимоги другої черги задоволення; Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві на суму 12,18 грн. - вимоги другої черги задоволення; Київський міський центр зайнятості на суму 18,90 грн. - вимоги другої черги задоволення; затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ "Вільмікса"; відкладено розгляд справи на 08.07.2015р.; зобов'язано розпорядника майна боржника у семиденний строк надати суду уточнений реєстр вимог кредиторів, тощо.
Стаття 91 ГПК України визначає коло осіб, що мають право апеляційного оскарження. Такими особами є, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки.
Відповідно до ст.99 ГПК України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон), стаття 1 якого визначає сторін у справі про банкрутство, якими є, зокрема, кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник.
Статтею 1 Закону визначено, що кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів); учасники провадження у справі про банкрутство - сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю.
У зв'язку з наведеним, органи державної податкової служби та інші державні органи є кредиторами неплатоспроможних боржників, якщо вони мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, що узгоджується з нормою ч.1 ст.210 Господарського кодексу України. Однак, вказана норма не встановлює автоматичного визнання цих органів кредиторами у всіх справах про банкрутство.
До матеріалів справи та до апеляційної скарги апелянтом не надано доказів того, що скаржник у відповідності до закону був визнаний у судовому порядку кредитором чи заінтересованою особою, а тому апелянт не є ні стороною у справі, ні особою щодо якої суд вирішив у спірній постанові питання про її права та обов'язки.
Таким чином, скаржник - ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві не набув статусу ані кредитора у справі, ані учасника провадження у даній справі.
В апеляційній скарзі апелянт жодним чином не посилається на наявність у боржника заборгованості по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), відповідно, будь-яких майнових (грошових) претензій до боржника, розмір таких претензій (суму вимог), характер вимог (майнові або грошові). Окрім цього, в скарзі відсутнє посилання на будь-які докази, з їх наданням, що підтверджують такі вимоги.
Отже, враховуючи викладені обставини та аналіз норм законодавства, судовою колегією встановлено, що ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві не вказує про існування у боржника податкової заборгованості. Крім того, про початок ліквідації та порушення справи про банкрутство апелянт був завчасно та в установленому порядку повідомлений. Доказів того, що господарський суд першої інстанції при прийнятті оскарженого судового акту вирішив питання про права та обов'язки ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві, останнім також не надано.
Постановою Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" від 17.05.2011р. №7, з метою забезпечення однакового і правильного застосування законодавства про перегляд судових рішень в апеляційному порядку господарським судам України роз'яснено, що, у разі помилкового порушення апеляційного провадження, зокрема за апеляційною скаргою поданою особою, яка не мала права її подавати, господарський суд апеляційної інстанції припиняє таке провадження на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України.
Відповідно до абз.1,3 п.4.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» перелік підстав припинення провадження у справі (стаття 80 ГПК) та залишення позову без розгляду (стаття 81 ГПК) є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Відповідно до п.5-2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" від 17.05.2011 № 7 у розгляді апеляційної скарги, поданої особою, яка не брала участі в розгляді справи судом першої інстанції і яка вважала, що місцевим господарським судом вирішено питання про її права та обов'язки, апеляційний господарський суд, прийнявши апеляційну скаргу до провадження (якщо вона не підлягала поверненню з передбачених ГПК підстав), повинен з'ясувати наявність правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі.
Якщо при цьому буде встановлено, що права такої особи оскаржуваним судовим рішенням не порушені та що питання про її права і обов'язки стосовно сторін у справі судом першої інстанції не вирішувалися, то апеляційний господарський суд своєю ухвалою припиняє апеляційне провадження на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, оскільки у такому випадку не існує правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі, в зв'язку з чим відсутній суб'єкт апеляційного оскарження.
Статтею 32 ГПК України передбачено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Зважаючи на вищевикладене та на те, що ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві не набула статусу учасника провадження у даній справі про банкрутство, права апелянта оскаржуваною постановою не порушені, питання про права і обов'язки апелянта стосовно сторін у справі судом першої інстанції в даному випадку не вирішувались, апелянт не має права на оскарження прийнятої судом першої інстанції постанови від 08.07.2015р. у даній справі, колегія суддів дійшла висновку про те, що провадження за апеляційною скаргою ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві має бути припинено.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 80, 86, 91, 98, 99 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -
У Х В А Л И В :
1.Апеляційне провадження за апеляційною скаргою ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві на постанову господарського суду м.Києва від 08.07.2015р. по справі №910/4246/15-г припинити, залишивши апеляційну скаргу без розгляду.
2.Справу №910/4246/15-г повернути до господарського суду м.Києва.
3.Ухвала може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з моменту її винесення.
Головуючий суддя В.О. Пантелієнко
Судді Л.Л. Гарник
О.М. Остапенко
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2015 |
Оприлюднено | 24.09.2015 |
Номер документу | 50799401 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Пантелієнко В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні