14/99-1760
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" жовтня 2009 р.Справа № 14/99-1760
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
за позовом Малого підприємства "Зірка", вул. Аптечна, 5, м.Чортків, Тернопільська область, 48500
до Гусятинської районної державної адміністрації, 48200, смт. Гусятин, вул.Пушкіна, 1
про стягнення боргу в сумі 786 764 грн.
За участю представників сторін:
позивача: Угриняк О.М., паспорт № МС 042948 від 19.03.96 р.;
відповідача: Соболь В.І., довіреність № 01-1137/01-14 від 30.09.09 р.
Суть справи:
Мале підприємство "Зірка", м. Чортків звернулось в господарський суд Тернопільської області з позовом до Гусятинської районної державної адміністрації, смт. Гусятин про, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, стягнення заборгованості в сумі 936 764 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач посилається на невиконання відповідачем, в супереч вимогам чинного законодавства, що регламентує спірні правовідносини, зобов'язань по договорах підряду щодо оплати вартості виконаних робіт, у зв'язку із чим виникла заборгованість в сумі 936 764 грн., яка і є предметом судового розгляду.
Відповідач, згідно із поданою заявою та поясненнями повноважного представника, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
В судовому засіданні представникам сторін процесуальні права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22, 81-1 ГПК України, роз'яснено.
За відсутності відповідного клопотання в порядку ст. 81-1 ГПК України технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
26 серпня 2008 року між Гусятинською районною державною адміністрацією (Замовник) та Малим підприємством "Зірка" (Підрядник) укладено договір підряду на проведення поточного ремонту будинку сімейного типу смт. Гримайлів, договір підряду на проведення поточного ремонту лікарні м.Копиченці, договір підряду на проведення поточного ремонту школи №2 м.Копиченці та договір підряду на проведення поточного ремонту школи-гімназії м.Хоростків.
У відповідності до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Аналогічна за змістом норма міститься і в ст.509 ЦК України.
Згідно взятих на себе по договору підряду на проведення поточного ремонту будинку сімейного типу смт. Гримайлів (далі Договір 1) зобов'язань, Замовник - Гусятинська районна державна адміністрація доручає, а Підрядник - МП "Зірка" забезпечує відповідно до кошторису та умов даного договору роботи проведення поточного ремонту покрівлі будинку сімейного типу. Склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання Підряднику, визначені кошторисом, який є невід'ємною частиною договору.
Згідно взятих на себе по договору підряду на проведення поточного ремонту школи гімназії м. Хоростків (далі Договір 2) зобов'язань, Замовник - Гусятинська районна державна адміністрація доручає, а Підрядник - МП "Зірка" забезпечує відповідно до кошторису та умов даного договору роботи проведення поточного ремонту спортивного залу школи-гімназії м. Хоростків. Склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання Підряднику, визначені кошторисом, який є невід'ємною частиною договору.
Згідно взятих на себе по договору підряду на проведення поточного ремонту школи №2 м. Копиченці (далі Договір 3) зобов'язань, Замовник - Гусятинська районна державна адміністрація доручає, а Підрядник - МП "Зірка" забезпечує відповідно до кошторису та умов даного договору роботи проведення поточного ремонту покрівлі школи №2, спортивного залу школи №2 м.Копиченці. Склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання Підряднику, визначені кошторисом, який є невід'ємною частиною договору.
Згідно взятих на себе по договору підряду на проведення поточного ремонту лікарні м.Копиченці (далі Договір 4) зобов'язань, Замовник - Гусятинська районна державна адміністрація доручає, а Підрядник - МП "Зірка" забезпечує відповідно до кошторису та умов даного договору роботи проведення поточного ремонту даху лікарні м.Копиченці. Склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання Підряднику, визначені кошторисом, який є невід'ємною частиною договору.
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. З наведеною правовою нормою кореспондуються і положення ч.1 ст. 193 ГК України. Крім цього наведеною статтею Господарського кодексу України обумовлено, що до вимог господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з врахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Взаємовідносини, що склалися між сторонами у справі суд кваліфікує як правовідносини, що випливають із договору підряду, згідно якого та в силу ст. 837 Цивільного кодексу України, одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором.
Згідно із п.4 розділу ІІІ Договорів 1,2,3,4 договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору, і складає 150 000 грн., 246 646 грн., 242 118 грн. та 298 000 грн. відповідно.
Розділом Х Договорів визначено здійснення розрахунків за виконані роботи на підставі кошторису та актів виконання робіт. Підрядник визначає обсяги та вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті та готує відповідні документи і подає їх для підписання Замовнику, який в свою чергу зобов'язаний підписати подані Підрядником документи, що підтверджують виконання робіт або обґрунтувати причини відмови від їх підписання протягом двох днів з дня одержання.
Відповідно до ст. 854. ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
На виконання умов вказаних договорів, позивачем своє зобов'язання щодо проведення поточних ремонтів виконане в повному обсязі, що підтверджується наявними в матеріалах справи Актами приймання виконаних підрядних робіт за серпень 2008р., підписаними обома сторонами та не оспореним відповідачем.
Однак, відповідачем зобов'язання щодо оплати вартості виконаних робіт виконане не було, що визнається ним у поданих заявах про визнання позову.
Частиною 1 статті 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 2 ст.193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України - боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Враховуючи наведені вище правові норми, які регламентують спірні правовідносини та зібрані у справі докази, якими засвідчуються фактичні обставини , суд приймає заяву відповідача про визнання ним позову, зважаючи що остання не суперечить чинному законодавству та не порушує чиї - небудь права та охоронювані законом інтереси, роз"яснивши при цьому в судовому засіданні представнику відповідача наслідки даної процесуальної дії.
На підставі наведеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Малого підприємства "Зірка" до Гусятинської районної державної адміністрації про стягнення 936 764 грн. боргу підлягають до задоволення як обґрунтовані, доведені належними доказами та визнані відповідачем.
Державне мито та інші судові витрати згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України та Декрету Кабінету Міністрів "Про державне мито" покладаються на відповідача. При цьому, відповідно до ст. 46 ГПК України, п. 15 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 29.09.2009р. "Про деякі питання, порушені у доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" у разі недоплати суми державного мита, останнє підлягає стягненню за результатами вирішення спору з урахуванням приписів частин 1-4 ст.49 ГПК України.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 1, 2, 32-34, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задоволити.
2. Стягнути з Гусятинської районної державної адміністрації (вул. Пушкіна,1, смт. Гусятин, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04058321) на користь Малого підприємства "Зірка" (вул. Аптечна,5, м.Чортків, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 14039508)
- 936 764 (дев'ятсот тридцять шість тисяч сімсот шістдесят чотири) грн. заборгованості;
- 1 500 (одну тисячу п'ятсот) грн. сплаченого державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Стягнути з Гусятинської районної державної адміністрації (вул. Пушкіна,1, смт. Гусятин, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04058321) на користь державного бюджету 7867 (сім тисяч вісімсот шістдесят сім) грн. 64 коп. державного мита.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.
Суддя
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2009 |
Оприлюднено | 23.10.2009 |
Номер документу | 5086856 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Руденко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні