Рішення
від 14.09.2015 по справі 904/7563/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14.09.15р. Справа № 904/7563/15

За позовом Департаменту комунальної власності та земельних відносин Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ

до Приватного підприємства "Рефлекс 2011", м. Дніпродзержинськ

про стягнення 4 885,91 грн. та виселення

Суддя Золотарьова Я.С.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 - представник (дов. № 04-11/33 від 12.01.2015)

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Департамент комунальної власності та земельних відносин Дніпродзержинської міської ради звернувся до господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Приватного підприємства "Рефлекс 2011", яким просить суд:

- стягнути з відповідача заборгованість за договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Дніпродзержинська від 29.04.2013 у розмірі 4 885,91 грн., з яких: основний борг у розмірі 1 151,06 грн., пеня у розмірі 97,55 грн., інфляційні втрати у розмірі 864,13 грн. та неустойка у розмірі 2 773,16 грн.

- виселити відповідача з орендованого нерухомого майна, що належить до комунальної власності міста, загальною площею 9,4 кв.м. за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Перемоги, 57 на першому поверсі дев'ятиповерхового житлового будинку.

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем умов договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Дніпродзержинська від 29.04.2013 щодо своєчасної оплати орендних платежів. Вимога виселення ґрунтується на обставинах істотного порушення договору відповідачем.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2015 порушено провадження у справі та призначено до розгляду у судовому засіданні на 14.09.2015.

14.09.2015 представник позивача подав заяву про уточнення позовних вимог щодо адреси орендованого приміщення.

Суд прийняв заяву про уточнення до розгляду.

Відповідач відзив на позов не надав, у судові засідання, призначені для розгляду справи, явку свого повноважного представника не забезпечив. Був належним чином повідомлений про дату та місце судового засідання.

Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (пункт 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року В«Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» ).

Згідно зі статтею 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 14.09.2015 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

29.04.2013 між Фондом комунальної власності м. Дніпродзержинська міської ради (орендодавець) та Приватним підприємством "Рефлекс 2011" (орендар) був укладений договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Дніпродзержинська (а.с.12).

Рішенням міської ради від 29.03.2013 № 746-33/УІ було внесено зміни до установчих документів Фонду комунальної власності м. Дніпродзержинська міської ради у зв'язку з приєднанням до нього Управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради та змінено назву Фонду комунальної власності м. Дніпродзержинська міської ради на Департамент комунальної власності та земельних відносин Дніпродзержинської міської ради (а.с.26).

Відповідно до положення про Департамент комунальної власності та земельних відносин Дніпродзержинської міської ради департамент є правонаступником усіх прав, обов'язків Фонду комунальної власності м. Дніпродзержинська міської ради та Управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради.

Таким чином, орендодавцем за договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Дніпродзержинська від 29.04.2013 є Департамент комунальної власності та земельних відносин Дніпродзержинської міської ради.

Відповідно до пункту 1.1 договору орендодавець передає, а орендар бере в строкове платне користування комунальне нерухоме майно площею 9,4 кв.м., розміщене за адресою: просп. Перемоги, 57 на першому поверсі дев'ятиповерхового житлового будинку, що перебуває на балансі Управління житлового господарства міської ради.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передавання майна.

Відповідно до акту прийому-передачі від 11.05.2011 (а.с.16) відповідачу було передано об'єкт оренди, зазначений в п.1.1 договору.

Пунктом 10.1 договору встановлено, що цей договір укладено строком на один рік, що діє з 11.05.2013 до 10.05.2014 включно.

Акт про повернення орендованого майна у матеріалах справи відсутній.

Згідно з пунктом 3.2 договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна, затвердженої рішенням міської ради і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку травень 2013 року 84,50 грн. з урахуванням індексу інфляції за 03місяць 2013 року індекс 1,000.

Орендна плата за перший місяць оренди - травень 2013 визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за травень 2013.

Пунктом 3.4 договору встановлено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

У разі користування майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною Методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування (пункт 3.5 договору оренди).

Відповідно до пункту 3.7 договору орендна плата перераховується орендодавцеві в повному обсязі:

1) не пізніше останнього дня місяця, за який здійснюється нарахування; в разі відсутності індексу інфляції за розрахунковий місяць перерахування здійснюється в сумі орендної плати, визначеної в попередньому місяці (перший місяць оренди - в сумі орендної плати визначеною за результатами конкурсу) та до 20 числа місяця наступного за розрахунковим перераховується скоригована частина суми орендної плати визначена з урахуванням офіційно опублікованого індексу інфляції за розрахунковий місяць;

2) сума заборгованості по орендній платі, яка виникла на перше число місяця наступного за розрахунковим підлягає корегуванню на індекс інфляції.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України В«Про оренду державного та комунального майнаВ» , орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Частинами 1 та 2 статті 19 Закону України В«Про оренду державного та комунального майнаВ» встановлено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності.

Позивач вимагає стягнути заборгованість з орендної плати за період з 01.06.2013 по 10.05.2014 у розмірі 1 151,06 грн.

Відповідачем суму заборгованості у розмірі 1 151,06 грн. не оплачено, після закінчення строку дії договору приміщення відповідачем з оренди не повернуто, що і є причиною виникнення спору.

Приймаючи рішення господарський суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (пункт 1 статті 193 Господарського кодексу України).

Обов'язок щодо своєчасного внесення орендної плати орендарем передбачено частиною 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", частиною 5 статті 762 Цивільного кодексу України, частиною 3 статті 285 Господарського кодексу України.

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності (частина 1 статті 286 Господарського кодексу України).

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (стаття 174 Господарського кодексу України).

Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов'язання або одностороння змiна його умов не допускається, якщо iнше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, iнших актiв цивiльного законодавства.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).

Відповідно до пункту 3.7 договору, строк оплати орендних платежів є таким, що настав

Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.

З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 1 151,06 грн. підлягають задоволенню.

Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Частиною 3 статті 549 Цивільного кодексу України встановлено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", платники грошових коштiв сплачують на користь одержувачiв цих коштiв за прострочку платежу пеню в розмiрi, що встановлюється за згодою сторiн.

Частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Відповідно до пункту 3.8 Договору орендна плата, яка перераховується пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим, стягується до бюджету відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, уключаючи день оплати.

У зв'язку з тим, що відповідач прострочив виконання грошового зобов'язання, позивачем нараховано пеню за період з 21.07.2013 по 20.12.2014 у сумі 97,55 грн.

Перевіривши розрахунок позивача (а.с.21), судом встановлено, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача пені у розмірі 97,55 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позивачем нараховано інфляційні втрати за період з 01.07.2013 по 31.07.2015 у сумі 864,13 грн.

Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок позивача (а.с.21), судом встановлено, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача інфляційних втрат у розмірі 864,13 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Стосовно вимоги позивача про виселення відповідача з орендованого нерухомого майна, що належить до комунальної власності міста, загальною площею 9,4 кв.м. за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Перемоги, 57 на першому поверсі дев'ятиповерхового житлового будинку, суд зазначає наступне.

Пунктом 10.1 договору встановлено, що цей договір укладено строком на один рік, що діє з 11.05.2013 до 10.05.2014 включно.

Таким чином, договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Дніпродзержинська від 29.04.2013 є припиненим з 11.05.2014.

Пунктом 5.11 договору передбачено, що орендар зобов'язується у разі припинення або розірвання договору повернути орендодавцеві або підприємству/товариству, зазначеному орендодавцем, орендоване майно в належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря.

Відповідно до пункту 10.9 договору у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем (орендодавцю або балансоутримувачу).

Згідно з пунктом 10.10 договору, майно вважається повернутим орендодавцю/балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі. Обов'язок щодо складання акту приймання-передачі про повернення майна покладається на орендаря.

Згідно з частиною 1 статті 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Відповідно до акту прийому-передачі від 11.05.2011 (а.с.16) відповідачу було передано об'єкт оренди, зазначений в п.1.1 договору.

Доказів повернення орендованого майна сторони не надали.

Таким чином, підлягає задоволенню вимога позивача щодо виселення відповідача з орендованого нерухомого майна, що належить до комунальної власності міста, загальною площею 9,4 кв.м. за адресою: м. Дніпродзержинськ, просп. Перемоги, 57 на першому поверсі дев'ятиповерхового житлового будинку.

У зв'язку з тим, що відповідачем не повернено своєчасно орендоване майно, позивачем нараховано неустойку за період з 11.05.2014 по 31.07.2015 у розмірі 2 773,16 грн.

Пунктом 10.11 договору встановлено, що якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки в розмірі подвійної орендної плати за користування майном за час прострочення.

Відповідно до частини 2 статті 785 Цивільного кодексу України, якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Перевіривши розрахунок позивача (а.с.22), судом встановлено, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача неустойки у розмірі 2 773,16 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають.

Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України, при задоволені позову судові витрати у справі покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 4, 12, 33, 34, 43, 49, 75, 82 - 85, 115 - 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Приватного підприємства "Рефлекс 2011" (51937, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код 38028462) на користь Департаменту комунальної власності та земельних відносин Дніпродзержинської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2 , ідентифікаційний код 20268696) основний борг у розмірі 1 151,06 грн., пеню у розмірі 97,55 грн., інфляційні втрати у розмірі 864,13 грн., неустойку у розмірі 2 773,16 грн., судовий збір у розмірі 3 045,00 грн., про що видати наказ.

Виселити Приватне підприємство "Рефлекс 2011" (51937, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код 38028462) з орендованого нерухомого майна, що належить до комунальної власності міста, загальною площею 9,4 кв.м. за адресою: м. Дніпродзержинськ, просп. Перемоги, 57 на першому поверсі дев'ятиповерхового житлового будинку, про що видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено 18.09.2015.

Суддя ОСОБА_2

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення14.09.2015
Оприлюднено28.09.2015
Номер документу50908173
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/7563/15

Рішення від 14.09.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

Ухвала від 28.08.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні