ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" січня 2011 р.Справа № 6/109-1997
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П.
Розглянув справу
За позовом - Тернопільської міської ради вул. Листопадова, 5 м. Тернопіль 46000
до відповідача - Тернопільського міського благодійного фонду "Скринька Милосердя" вул. Ломоносова, 41/2 м. Тернопіль 46000
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Об'єднання парків культури та відпочинку м. Тернополя вул. Білецька,11 м. Тернопіль 46000
про зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку
За участю представників сторін:
Позивача - ОСОБА_1
Відповідача - не з'явився
Третьої особи - ОСОБА_2
Суть справи:
Тернопільська міська рада звернулась в господарський суд Тернопільської області з позовом до відповідача - Тернопільського міського благодійного фонду "Скринька Милосердя" та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Об'єднання парків культури та відпочинку м. Тернополя про, з врахуванням уточнення, зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку у парку Національного відродження по вул. Вербицького, 18 у м. Тернополі шляхом демонтажу самочинно спорудженої каплички та піднавісу.
Заявлені вимоги позивач мотивував відсутністю у відповідача правоустановчих документів на земельну ділянку, на якій знаходяться названі об'єкти, а також їх спорудженням без виготовлення проектної документації, погодженої у встановленому порядку.
Третя особа вимоги позивача підтримала, зазначивши додатково про перешкоди, викликані спорудженням каплички та піднавісу в безпосередній близькості від джерела, утруднюють проведення зокрема капітального ремонту елементів благоустрою площі та підпірних стін навколо джерела.
Розгляд справи призначений вперше на 05.01.2011р., відкладався до 13.01.2011р., а пізніше до 20.01.2011 року.
В засідання представник відповідача, участь якого не визнавалась обов'язковою, жодного разу не з'явився, хоча про час і місце слухання справи повідомлявся належним чином, в порядку ст.64 ГПК України, п.3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. N 75 та п. 19 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008 р. N 01-8/482.
Заперечень на позов по суті пред'явлених вимог Тернопільський міський благодійний фонд "Скринька Милосердя" не надав.
Про обізнаність відповідача про час і місце розгляду справи свідчать його клопотання від 12.01.2011р. та від 20.01.2011р. щодо перенесення слухань, останнє у зв'язку з подачею 18.01.2011р. і 19.01.2011р. позовних заяв до адміністративного та господарського судів про визнання неправомірними дій міської ради та про визнання права власності на капличку і піднавіс відповідно.
ОСОБА_3 про порушення судами справ за даними зверненнями, Тернопільський міський благодійний фонд "Скринька Милосердя" не представив.
З огляду на дії відповідача по затягуванню строку вирішення спору, суд оцінює їх як зловживання стороною своїми процесуальними правами та відхиляє клопотання від 20.01.2011р.
Враховуючи достатність зібраних у справі доказів для вирішення спору по суті, суд розглядає справу без участі представника відповідача.
Учасникам засідання роз'яснювались належні їм права і обов'язки, передбачені ст. ст. 20,22,27,81-1 ГПК України.
З ініціативи суду здійснювався аудіозапис судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача і третьої особи, судом встановлено наступне:
- за зверненням Об'єднання парків культури і відпочинку м. Тернополя (третя особа по справі) щодо самовільного будівництва каплички поблизу джерела в парку "Національного відродження", прокуратурою міста Тернополя була проведена перевірка, якою зокрема, встановлено, що біля джерела в районі Співочого поля на території парку самовільно зайнято земельну ділянку загальною площею 143 кв.м. із земель рекреаційного призначення по вул. Вербицького,18 м. Тернополя, на якій встановлено капличку площею 40 кв.м. та піднавіс площею 103 кв.м.. Згідно з інформації інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області, вказане будівництво проведено без відповідно погодженої та затвердженої документації. За результатами перевірки, 09.03.2010 року прокурором міста Тернополя внесений припис Тернопільському міському голові про негайне вжиття дієвих заходів щодо вирішення питання відносно самовільно збудованих об'єктів.
Як вбачається із листа №1778 від 07.03.2010 року Тернопільського міського управління Головного управління МНС України в Тернопільській області, адресованого заступнику прокурора міста Тернополя, 01.03.2010 року, представником державного пожежного нагляду проведеною перевіркою каплички у парку "Національного відродження" в районі Співочого поля та встановлено, що влаштування даної споруди проведено без документів дозвільного характеру від органів державного пожежного нагляду.
Тернопільське міське управління Головного управління МНС України в Тернопільській області в своїх письмових поясненнях №9055 від 20.12.2010 року, зазначає зокрема про те, що представником органу державного пожежного нагляду 15 жовтня 2010 року проведено перевірку дотримання вимог пожежної безпеки під час проведення будівельно-монтажних робіт біля джерела на території парку "Національного відродження" в м. Тернополі. В ході перевірки встановлено, що будівельно-монтажні роботи проводяться без погодження (експертизи) проектної документації в органах державного пожежного нагляду та здійснюється експлуатація каплички прихожанами релігійної громади без дозволу органу державного пожежного нагляду, чим порушено вимоги ст. 10 Закону України "Про пожежну безпеку", п. 2.8 Правил пожежної безпеки в Україні.
Листом №325/02-1 від 01.03.2010 року, Тернопільська міська санітарно-епідеміологічна станція повідомила прокуратуру міста Тернополя, що (стосовно встановлення каплички у парку Національного відродження) спеціалістами міської СЕС будь-які погоджувальні документи на вищевказаний об'єкт не видавались.
Відповідно до письмових пояснень Тернопільської міської санітарно-епідеміологічної станції за 06.12.2010 р. з додатками, жодні погоджувальні (форма №301/о "Висновок щодо вибору (відводу) земельної ділянки під забудову" форма №303/0 "Висновок на проект будівництва") чи дозвільні (Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи) документи для будівництва каплички площею 40 кв. м. та піднавісу площею 103 кв. м. для проведення релігійних обрядів не надавались.
В листі №01-16/2464 від 30.11.2010 р. Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області повідомляється про те, що інспекцією, на виконання доручень прокуратури м. Тернополя, спільно з відповідальними працівниками Тернопільської міської ради, Тернопільського міського відділу УМВС України в Тернопільській області, Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Тернопільській області, Об'єднання парків культури і відпочинку м. Тернополя розглянуто питання законності встановлення каплиці у парку Національного відродження. За результатами розгляду на місці, наявних в інспекції документів, в березні та у вересні 2010 року було інформовано прокуратуру м. Тернополя і Тернопільського міського голову про те, що дозвіл на виконання будівельних робіт з будівництва каплиці у м. Тернополі на території парку Національного відродження інспекцією не видавався; вказане будівництво проводилось без відповідно погодженої та затвердженої проектної документації.
Як випливає із листа № 01-16/356 від 01.03.2010 року Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області, адресованого заступнику прокурора міста Тернополя, на земельній ділянці розміщена фігура та капличка каркасного типу з металевого профілю та покрита полікарбонатними листами яка змонтована ініціативною групою.
У відповідності до листа № 7698/072 від 22.11.2010 року ТОВ "Міське бюро технічної інвентаризації", по обліку технічної інвентаризації станом на 19.11.2010 року капличка, піднавіс для проведення релігійних обрядів по вул. Вербицького,18 у м. Тернополі не зареєстровані.
Управлінням Держземінспекції Головного управління Держкомзему у Тернопільській області, на виконання доручення від 27.02.2010 року № 1924, було здійснено обстеження дотримання вимог земельного законодавства при встановленні каплички і піднавісу в районі Співочого поля у парку Національного відродження за адресою м. Тернопіль вул. Вербицького,18. За наслідками обстеження складено акт обстеження земельної ділянки. ОСОБА_3 встановлено, що біля джерела в районі Співочого поля на території парку Національного відродження самовільно зайнято земельну ділянку загальною площею 143 кв.м., із земель рекреаційного призначення по вул. Вербицького,18 у м. Тернополі, на якій встановлено капличку площею 40 кв.м. та піднавіс площею 103 кв.м. для проведення релігійних обрядів.
Як вбачається із листа №4221/24 від 08.11.2010 року Відділу використання земельних ресурсів Тернопільської міської ради, адресованого юридичному управлінню Тернопільської міської ради, земельна ділянка в парку Національного відродження (в районі Співочого поля) в користування чи у власність, за рішення міської ради, під будівництво каплички не передавалось.
На відсутність у відповідача права на земельну ділянку вказують і його заяви Тернопільській міській раді (позивачу) у серпні та вересні 2010 року щодо узаконення користування землею на якій споруджено спірні об'єкти.
У відповідях Відділу використання земельних ресурсів Тернопільської міської ради від 25.08. 2010р. і Управління містобудівного та архітектурного комплексу від 05.10.2010р., Тернопільському міському благодійному фонду "Скринька Милосердя" відмовлено в задоволенні вищезгаданих клопотань.
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 13.04.2010р. у справі №11/24-487 задоволено позов виконавчого комітету Тернопільської міської ради та зобов'язано Об'єднання парків культури і відпочинку м. Тернополя демонтувати самочинно споруджені капличку та піднавіс у парку Національного відродження за адресою м. Тернопіль вул. Вербицького,18.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 01.07.2010р. рішення місцевого суду у справі №11/24-487 скасовано з мотивів неналежності відповідача. А саме, на думку суду апеляційної інстанції, зобов'язати знести названі об'єкти слід їх власника чи балансоутримувача, яким не являється Об'єднання парків культури і відпочинку м. Тернополя.
В касаційному порядку постанова ЛАГСУ від 01.07.2010р. у справі №11/24-487 не оскаржувалась.
Як вбачається з протоколу зборів Тернопільського міського благодійного фонду "Скринька Милосердя" №2 від 04.01.2010 року (відповідача по справі що розглядається), останніми вирішено прийняти заяву парафіян Святої Католицької Церкви ОСОБА_4 Марії у Місці З'яви Матері ОСОБА_5 у парку Національного відродження біля Співочого поля про передання на баланс та обслуговування Тернопільському міському благодійному фонду "Скринька Милосердя" Каплички Святої Католицької Церкви ОСОБА_4 Марії з піднавісом площею 244 кв.м. та Каплички з Розп'яттям Ісуса площею 40 кв.м.
В матеріалах справи знаходиться акт приймання-передачі, в якому зазначається, що парафіяни Святої Католицької Церкви ОСОБА_4 Марії у місці З'яви Матері ОСОБА_5 на Співочому полі біля джерела з однієї сторони передали, а Тернопільський міський благодійний фонд "Скринька Милосердя", на виконання протоколу своїх зборів №2 від 04.01.2010 року, прийняв на баланс та обслуговування Капличку Святої Католицької Церкви ОСОБА_4 Марії з піднавісом площею 244 кв.м. та капличку з Розп'яттям Ісуса площею 40 кв.м. .
Згідно листа №01/815-01-9 від 23.11.2010 року Головного управління з питань внутрішньої політики, національностей, релігій, преси та інформації, статут релігійної організації (стосується Святої Католицької Церкви ОСОБА_4 Марії), в установленому Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації" порядку обласною державною адміністрацією не зареєстровано. Також обласною державною адміністрацією по вулиці Вербицького,18 в місті Тернополі не зареєстровано жодної релігійної громади.
Відсутність державної реєстрації вказаної релігійної організації підтвердило і Головне управління статистики у Тернопільській області в своєму листі від 12.01.2011р. № 31-1822.
В той же час, у відповідності до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, довідки статуправління у Тернопільській області та Статуту Тернопільського міського благодійного фонду "Скринька Милосердя", відповідач у даній справі є юридичною особою.
Приналежність відповідача щодо каплички та піднавісу у парку Національного відродження за адресою м. Тернопіль вул. Вербицького,18 стверджуються вищезгаданим рішенням його зборів від 04.01.2010р. та відповідним актом про прийняття цих споруд на баланс, неодноразовими зверненнями благодійного фонду до міської ради щодо узаконення земельної ділянки, на якій знаходяться капличка і піднавіс, поданими до судів позовами про визнання права власності на ці об'єкти та про визнання неправомірною бездіяльності виконкому Тернопільської міської ради щодо ненадання земельної ділянки по вулиці Вербицького,18 в місті Тернополі тощо.
З'ясовано також, що рішенням господарського суду Тернопільської області від 20.12.2010р. у справі №16/90-1727 відмовлено в задоволені позову КП "Об'єднання парків культури і відпочинку м. Тернополя" до Тернопільського міського благодійного фонду "Скринька Милосердя" про зобов'язання демонтувати (знести) самочинне будівництво в парку Національного відродження за адресою м. Тернопіль вул. Вербицького,18, а саме - капличку та піднавіс.
Станом на 20.01.2011р. дане рішення не оскаржено.
Рішення суду мотивовано неналежністю позивача у справі, оскільки земельна ділянка, на якій здійснено самочинне будівництво перебуває в розпорядженні міської ради, а не КП "Об'єднання парків культури і відпочинку м. Тернополя"
Про знаходження вказаної ділянки в розпорядженні Тернопільської міської ради йдеться і в довідці Відділу використання земельних ресурсів від 08.11.2010р. № 4221/14.
Додатково з'ясовано, що розпорядженням Тернопільського міського голови №203 від 20.08.2010р. створювалась комісія по обстеженню самовільно встановленої каплички.
Згідно із зверненням Тернопільського міського голови начальнику СБУ в Тернопільській області, знаходження зазначених, самовільно споруджених об'єктів у парку Національного відродження за адресою м. Тернопіль вул. Вербицького,18 на Співочому полі, а також відправляння там культу перешкоджає організації і проведенню святкових та інших масових заходів, організації дозвілля горожан.
У відповідності до рішення виконкому Тернопільської міської ради №2043 від 24.12.2009р., письмових пояснень і листів третьої особи у справі, самочинно зведені будівлі унеможливлюють проведення моніторингу джерела у парку Національного відродження, капітального ремонту елементів благоустрою площі і підпірних стін навколо джерела, а також користування водою відвідувачів парку.
Відповідно до листа Управління містобудування та архітектурного комплексу від 12.01.2011р. № 30/09, будівельні роботи по зведенню спірних об'єктів потребували отримання відповідного дозволу, який одержано не було. Окрім того, роботи були проведенні за відсутності затвердженої проектно -кошторисної документації та без документів дозвільного характеру.
За протоколом засідання обласної ОСОБА_2 Церков при Тернопільській облдержадміністрації від 17.12.2009р., радою вирішено за недоцільне будівництво культової споруди в парку Національного відродження на Співочому полі, поблизу джерела.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позову.
Згідно із змістом п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст.ст.4-3,33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення.
Наданими суду доказами, позивачем доведено обґрунтованість своїх вимог.
Так, відповідно до ст.ст. 13,141 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, що регулюють дані правовідносини та Цивільним кодексом України.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства (ст.12 ЗК України).
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або за результатами аукціону (ст.116 ЗК України, ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Право власності на земельну ділянку із земель комунальної власності та право користування цією ділянкою посвідчується відповідним державним актом чи договором оренди (ст.126 ЗК України).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗК України).
Як вбачається з матеріалів справи і не спростовано відповідачем, в останнього відсутні будь -які правовстановлюючі документи та зареєстроване право на спірну земельну ділянку, що знаходиться в розпорядженні позивача.
У відповідності до ч.1 ст.212 ЗК України, ст.ст. 387,388 ЦК України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду (ч.2 ст.212 ЗК України).
Окрім того, як випливає з листів Управління містобудування та архітектурного комплексу, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області і інших контролюючих органів, будівництво каплички та піднавісу на самовільно зайнятій земельній ділянці, суперечить приписам ст.29 Закону України "Про планування і забудову територій", ст.22 Закону України "Про основи містобудування" та інших актів, що торкаються порядку проведення забудов.
З урахуванням всього вищенаведеного, позов Тернопільської міської ради підлягає задоволенню як обґрунтований і належним чином не заперечений відповідачем.
Згідно з ст.ст. 44,49 ГПК України судові витрати стягуються з відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1,2,4-3,12,33,34,43,44,49,75,82-85 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
1. Тернопільському міському благодійному фонду "Скринька Милосердя" вул. Ломоносова, 41/2 м. Тернопіль код 36721248 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку у парку Національного відродження по вул. Вербицького,18 у м. Тернополі шляхом демонтажу (знесення) самочинно споруджених каплички та піднавісу.
2. Стягнути з Тернопільського міському благодійного фонду "Скринька Милосердя" вул. Ломоносова, 41/2 м. Тернопіль код 36721248 , -
- на користь Тернопільської міської ради вул. Листопадова, 5 м. Тернопіль - 85 грн., сплаченого державного мита, 236 грн. витрат на інформаційне -технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони та третя особа мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 24 січня 2011р., через місцевий господарський суд
Суддя І.П. Шумський
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2011 |
Оприлюднено | 28.09.2015 |
Номер документу | 50912300 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Шумський І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні