ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" вересня 2015 р.Справа № 922/4440/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Інте Т.В.
при секретарі судового засідання Федоровій К.О.
розглянувши справу
за позовом Благодійного фонду "Слобідський край", м. Харків до Золочівської районної державної адміністрації, смт. Золочів про визнання права оренди за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, дов. б/н від 27.05.15 р.;
відповідача - не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Благодійний фонд "Слобідський край", звернувся до господарського суду Харківської області з позовом, в якому просить визнати право оренди земельної ділянки водного фонду, що знаходиться за межами населених пунктів на території Феськівської сільської ради Золочівського району Харківської області, загальною площею 12,2900 га, строком на 49 років, за Благодійним фондом "Слобідський край" та зобов'язати відповідача - Золочівську районну державну адміністрацію укласти та нотаріально посвідчити додаткову угоду до договору оренди земель водного фонду від 6 травня 2003 року, відповідно до Розпорядження Золочівської районної державної адміністрації Харківської області 14.05.2013 року №81.
17.08.15 р. відповідач надав письмовий відзив, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив, що угода в нотаріальній формі переукладена не була оскільки за період з травня 2013 року по березень 2015 року позивач не здійснював плату за користування земельною ділянкою, а також у зв'язку з тим, що зазначений період змінився порядок укладення договорів оренди земельних ділянок для рибогосподарських потреб. Відповідно до чинного, станом на березень 2015 року законодавства, районна державна адміністрація не мала повноважень розпоряджатися земельними ділянками державної власності для рибогосподарських потреб (ст. 122 ЗК України, Закон України "Про аквакультуру"). Зазначений факт підтверджується листом Державного агентства водних ресурсів України від 09.07.2013 № 3427/9/11-13. Відповідач вважає, що оскільки позивачем не здійснювалася оплата за користування земельною ділянкою, а відповідач на момент надходження прохання про укладення додаткової угоди в нотаріальній формі не мав права на розпорядження земельною ділянкою для цілей риборозведення (відсутній факт ухиляння від нотаріального укладення), то суд не має підстав для визнання додаткової угоди дійсною.
Представник позивача в судовому засіданні 09.09.15 р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі, через канцелярію суду надав письмові пояснення, які були досліджені судом та долучені до матеріалів справи.
Представник відповідача в судове засідання 09.09.15 р. не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 27).
З’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
06 травня 2003 року між Золочівською районною державною адміністрацією (відповідач, орендодавець) та Благодійним фондом "Слобідський край" (позивач, орендар) було укладено договір оренди земель водного фонду щодо земельної ділянки загальною площею 12,29 га, що знаходяться на території Феськівської сільської ради Золочівського району Харківської області (далі - "земельна ділянка"), строком на 10 років (далі - договір)(а.с. 11-13), який було посвідчено нотаріально Приватним нотаріусом Золочівського районного нотаріального округу ОСОБА_2 Державну реєстрацію проведено Золочівським районним відділом земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 14 травня 2003 р. №7.
Вказаний договір укладено на підставі Розпорядження Золочівської районної державної адміністрації Харківської області від 14.10.2002 року №261 "Про передачу в оренду благодійному фонду "Слободський край" земель державного фонду" (а.с. 14).
Тобто, починаючи з 2003 року між Золочівською районною державною адміністрацією та Благодійним фондом "Слобідський край" склалися господарські правовідносини щодо оренди земель водного фонду.
Відповідно до аб.2 п.2.2 договору, по закінчені терміну договору, орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін.
14.05.2012 року позивачем було направлено лист до Золочівської районної державної адміністрації, зареєстрований за №0514 про поновлення договору (а.с. 21).
Розпорядженням Золочівської районної державної адміністрації Харківської області 14.05.2013 року №81 (а.с. 15) було продовжено термін дії договору строком на 49 років, та рекомендовано укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки.
14.05.2013 року, на виконання вищезазначеного розпорядження, між БФ "Слобідський край" та Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області було підписано додаткову угоду до договору оренди земель водного фонду від 06 травня 2003 року (а.с. 16).
В п.1 додаткової угоди до спірного договору зазначено про внесення змін до договору оренди земель водного фонду від 06 травня 2003 року, а саме щодо терміну дії договору оренди строком на 49 років.
Проте, додаткова угода від 14 травня 2013 р. до договору від 06 травня 2003 року укладена у простій письмовій формі, нотаріально не посвідчена.
Рішенням державного реєстратора №15098528 від 12.08.14 р. (а.с. 49-50) Реєстраційної служби Золочівського районного управління юстиції Харківської області позивачу відмовлено у державній реєстрації права оренди вищезазначеної земельної ділянки на підставі того, що додаткову угоду не посвідчено нотаріально, відповідно до вимог Цивільного кодексу України.
Листом від 06.03.2015 року №0306 (а.с. 22) позивач звернувся до Золочівської районної державної адміністрації з проханням укласти додаткову угоду у належній формі, проте, листом від 20.03.2015 року №02-28/836 (а.с. 23) Золочівською районною державною адміністрацією у цьому було відмовлено, що стало причиною звернення з даним позовом до господарського суду Харківської області.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частина 1 статті 626 ЦК України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Вищезазначений припис знайшов своє відображення в п.2.2. договору, в якому закріплено, що по закінчені терміну договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін.
Крім того, згідно ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Листа - повідомлення про заперечення у поновленні договору Золочівська районна державна адміністрація Харківської області на адресу БФ "Слобідський край" не направляло.
Таким чином, позивач у законному порядку набув право оренди вищезазначеної земельної ділянки, яке підлягає поновленню та відповідному оформленню.
Відповідно до ст.14 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Відповідно до ч.4 ст. 639 Цивільного кодексу України, якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, щодо якого законом не вимагається нотаріальне посвідчення, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.
Згідно з ч. 1 ст. 654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Так, договір оренди земель водного фонду від 06.05.03 р. щодо земельної ділянки загальною площею 12,29 га, що знаходяться на території Феськівської сільської ради Золочівського району Харківської області, був нотаріально посвідчений, отже всі додаткові угоди до нього мають бути також нотаріально посвідчені.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, додаткова угода до спірного договору була укладена в письмовій формі, без нотаріального посвідчення.
В той же час, відповідно до ч.1 ст.638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
В даному випадку сторони досягли згоди щодо всіх істотних умов, що підтверджується також самим фактом видання Розпорядження №81 від 14 травня 2013 року, у п.2 якого вказане "Продовжити термін дії договору оренди земельної ділянки для рибогосподарських потреб загальною площею 12,2900 га із земель запасу земель водного фонду строком на 49 років з БФ "Слобідський край", яка знаходиться у нього в користуванні на підставі договору оренди від 14 травня 2003 року №7, і розташована за межами населених пунктів на території Феськівської сільської ради Золочівського району Харківської області." Пунктом 3 вказаного Розпорядження рекомендовано укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки.
Дане розпорядження дійсне, в судовому порядку не скасоване, має юридичну силу і повинне виконуватись, відповідно до закону.
Жодних пропозицій щодо розірвання спірного договору оренди від відповідача не надходило.
Суд також враховує, що додаткова угода до спірного договору була підписана сторонами та скріплена їх печатками, що свідчить про волю відповідача продовжити орендні відносини з позивачем строком на 49 років.
Враховуючи викладене, вимога позивача про визнання права оренди земельної ділянки водного фонду, що знаходиться за межами населених пунктів на території Феськівської сільської ради Золочівського району Харківської області, загальною площею 12,2900 га, строком на 49 років, за Благодійним фондом "Слобідський край" є обґрунтованою, правомірною та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно", права оренди земельної ділянки підлягають обов'язковій державній реєстрації. В свою чергу, для державної реєстрації права оренди спірної земельної ділянки додаткова угода до договору має бути нотаріально посвідчена.
Отже, ухиляння відповідача від нотаріального посвідчення додаткової угоди до спірного договору, позбавляє позивача можливості виконати припис п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно" та зареєструвати права оренди спірної земельної ділянки у встановленому законом порядку.
ОСОБА_3 України №3427/9/11-13 від 09.07.2013 р., на який посилається відповідач в обґрунтування своїх заперечень, не може бути застосовано до правовідносин, які виникли раніше - договір оренди укладено 06.05.2003 року, а Розпорядження №81 та додаткова угода до договору - 14.05.2013 р.
Щодо посилання на те, що позивачем не здійснювалась плата за користування земельною ділянкою, судом не приймаються, у зв'язку з ненаданням доказів в підтвердження обставин, викладених у відзиві, що порушує умови ст. 33 ГПК України, згідно якої, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень та подати відповідні докази. Крім того, за періоду з 06 травня 2013 року до теперішнього часу, була відсутня документальна підстава для нарахування орендної плати, оскільки додаткова угода не зареєстрована у законному порядку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимога про зобов'язання відповідача укласти та нотаріально посвідчити додаткову угоду до договору оренди земель водного фонду від 6 травня 2003 року, відповідно до Розпорядження Золочівської районної державної адміністрації Харківської області 14.05.2013 року №81, є законною, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у даній справі відшкодовуються за рахунок відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати право оренди земельної ділянки водного фонду, що знаходиться за межами населених пунктів на території Феськівської сільської ради Золочівського району Харківської області, загальною площею 12,2900 га, строком на 49 років, за Благодійним фондом "Слобідський край".
Зобов'язати Золочівську районну державну адміністрацію укласти та нотаріально посвідчити додаткову угоду до договору оренди земель водного фонду від 6 травня 2003 року, відповідно до Розпорядження Золочівської районної державної адміністрації Харківської області 14.05.2013 року № 81.
Стягнути з Золочівської районної державної адміністрації (62200, Харківська область, смт. Золочів, пл. Леніна, 5, код ЄДРПОУ 03065289) на користь Благодійного фонду "Слобідський край" (61051, м. Харків, вул. Клочківська, 370, код ЄДРПОУ 25616334) 2436,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 10.09.2015 р.
Суддя ОСОБА_4
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2015 |
Оприлюднено | 28.09.2015 |
Номер документу | 50935302 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Інте Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні