Рішення
від 14.09.2015 по справі 286/3051/15-ц
ОВРУЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 286/3051/15-ц

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2015 року м. Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Кулініча Я. В.

з секретарем Аврамчук Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1, від імені якого діє ОСОБА_2 до Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області та Ігнатпільської сільської ради Овруцького району Житомирської області про визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельних ділянок та одержання свідоцтва про право власності на земельні ділянки , -

В С Т А Н О В И В:

21.08.2015 року представник позивача звернувся в суд з позовом до Овруцької РДА та Ігнатпільської сільради та просить визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право на завершення приватизації земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованих на території Ігнатпільської сільської ради Овруцького району Житомирської області НОМЕР_3-рілля, кадастровий номер НОМЕР_1 площею 1,1584 га та НОМЕР_4-кормові угіддя, кадастровий номер НОМЕР_2 площею 0,6816 га, процедуру приватизації яких розпочато ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі розпорядження голови Овруцької райдержадмінстрації від 26 травня 2009 року за № 137 та одержання свідоцтва про право власності на вказані земельні ділянки. Зазначає, що після смерті дружини він успадкував належне їй майно, проте земельні ділянки оформити на себе не може, оскільки покійна дружина не отримала на них правовстановлюючих документів, але розпочала процедуру приватизації, а органами державної влади та місцевого самоврядування йому відмовлено у завершенні процедури приватизації.

Від осіб, які беруть участь у справі надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності. Представник Ігнатпільської сільради не заперечує проти задоволення позову.

Перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 61 ЦПК України, обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно ухвали апеляційного суду Житомирської області від 23.04.2015 року за переглядом рішення Овруцького районного суду Житомирської області від 17.02.2015 року по цивільній справі №286/252/15 за позовом ОСОБА_1 до Ігнатпільської сільської ради Овруцького району Житомирської області про визнання права власності на земельні ділянки, які набрали законної сили, встановлено, шо ІНФОРМАЦІЯ_1 померла дружина позивача ОСОБА_4.

Після її смерті відкрилася спадщина на майно, яке їй належало.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов"язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб спадкоємців.

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов"язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

ОСОБА_1, будучи відповідно до ст. 1261 ЦК України спадкоємцем за законом першої черги, прийняв спадщину у зв"язку із спільним проживанням із спадкодавцем.

Проте, постановою державного нотаріуса Овруцької Державної нотаріальної контори від 24 листопада 2014 року йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв"язку з ненаданням спадкоємцем правовстановлюючих документів на спірні земельні ділянки.

За життя покійна дружина позивача ОСОБА_4 розпорядженням голови Овруцької районної державної адміністрації від 26 травня 2009 року № 137 "Про включення в додатковий список громадян, які мають право на земельну частку (пай)" була включена на підставі її заяви до цього списку громадян, які мають право на земельну частку (пай) ТОВ "СП"Ігнатпільське", розташованому на території Ігнатпільської сілської ради.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом (п.10). При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону (п.11).

Згідно до п. 3.5 інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р. "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності:

- ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю;

- укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки;

виготовлення технічної документації на земельні ділянки;

- визначення меж земельної ділянки в натурі;

- погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами;

- одержання у встановленому порядку Державного акта на землю;

- реєстрація права власності на земельну ділянку.

Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано-право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК України не переходить до спадкоємців у порядку спадкування.

Земельна частка (пай) - це частка землі, визначена в результаті поділу земель колективної власності і виражена в умовних кадастрових гектарах.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування-права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім"я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що покійною ОСОБА_4 не виготовлялися правовстановлюючі документи і земельні ділянки в державному земельному кадастрі не реєструвалися, проте процедура приватизації земельної ділянки спадкодавцем була розпочата і не завершена, оскільки відповідно до листа Держземагентства в Овруцькому районі земельним ділянкам присвоєно кадастрові номери.

Відтак спадкоємець її майна має право на завершення приватизації та виготовлення державного акту на земельні ділянки (пай).

Крім того розпорядженням заступника голови Овруцької райдержадмінстрації від 26 травня 2009 року № 137 ОСОБА_4 передано у власність земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок резервних паїв. Дане розпорядження ніким не скасоване.

Судом також встановлено, що згідно із рішенням Овруцького районного суду від 17.02.2015 року, покійну ОСОБА_4 було включено в додатковий список громадян, які мають право на змельну частку (пай) по ТОВ "СП "Ігнатпільське", розташованих на території Ігнатпільської сільської ради та присвоєно наступні номери ділянок: НОМЕР_3 - ріллі, кадастровий номер якої НОМЕР_1, площею 1,1584 га; НОМЕР_4 - кормові угіддя, кадастровий номер яких НОМЕР_2 площею 0,6816 га.

Відповідно до звернення позивача до відповідача Ігнатпільської сільради від 30.07.2015 року з проханням винести рішення, яким надати йому право на завершення приватизації та одержання свідоцтва про право власності на земельні частки (паї) як спадкоємцем, виконавчим комітетом у листі від 11.08.2015 року НОМЕР_5 було вказано на те, що сільська рада не має повноважень щодо розпорядження даною категорією земель, а тому прохання позивача неможливо задовольнити.

Як видно із відповіді голови Овруцької РДА від 14.08.2015 року К-350/0240 адресованої представнику позивача, то право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Тобто позивачу відмовлено у вирішенні цього питання.

За таких обставин, позов слід задовольнити.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 8 ч.1 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір"

Керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 60, 61, 196, 212-215, 218 ЦПК України, суд-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право на завершення приватизації земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованих на території Ігнатпільської сільської ради Овруцького району Житомирської області НОМЕР_3-рілля, кадастровий номер НОМЕР_1 площею 1,1584 га та НОМЕР_4-кормові угіддя, кадастровий номер НОМЕР_2 площею 0,6816 га, процедуру приватизації яких розпочато ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі розпорядження голови Овруцької райдержадмінстрації від 26 травня 2009 року за № 137 та одержання свідоцтва про право власності на вказані земельні ділянки.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Овруцький районний суд в апеляційний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Я. В. Кулініч

СудОвруцький районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення14.09.2015
Оприлюднено29.09.2015
Номер документу50999880
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —286/3051/15-ц

Ухвала від 30.10.2015

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Кулініч Я. В.

Ухвала від 27.10.2015

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Кулініч Я. В.

Рішення від 14.09.2015

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Кулініч Я. В.

Ухвала від 25.08.2015

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Кулініч Я. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні