Постанова
від 23.09.2015 по справі 821/3043/15-а
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3043/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі Херсонської області до Селянського (фермерського) господарства "Таврія" про стягнення боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі Херсонської області (далі - позивач, УПФУ) звернулось до суду з позовом до селянського (фермерського) господарства "Таврія" (далі - відповідач, СФГ "Таврія"), в якому просить стягнути з останнього борг по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 3811,87 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на підприємстві працювали та вийшли на пенсію особи, яким призначена пенсія на пільгових умовах згідно п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Відповідач зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку таким працівникам пільгові пенсії в строк до 25.08.2015 р., однак не виконує свого обов'язку добровільно, а тому заборгованість по даних витратах в сумі 3811,87 грн. підлягає стягненню в судовому порядку.

Від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника, в порядку письмового провадження.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення відповідачу поштового відправлення 08.09.2015 р., причини неявки суду невідомі, заперечення чи будь-які інші заяви не надходили.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України уразі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства України, суд дійшов до наступного.

Судом встановлено, що СФГ "Таврія" з 01 січня 2015 року є платником збору на обов'язкове пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", а також платником страхових внесків відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Судом встановлено, що пенсіонери ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, які працювали на підприємстві відповідача, отримали право на пенсію на пільгових умовах на підставі пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Як вбачається з матеріалів справи, в серпні 2015 р. позивачем понесено витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" вищевказаним громадянам на загальну суму 3811,87 грн.

Позивачем було направлено на адресу СФГ "Венера" у встановленому порядку розрахунки суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підтверджується відповідним повідомленням. Однак вказані витрати відповідачем не відшкодовано та не оскаржено.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (надалі - Закон України № 1788-XII) до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон України № 1058-IV).

Приписами пункту 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України № 1788-XII.

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України № 1058-IV. При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Отже, із набранням чинності з 1 січня 2004 року Законом України № 1058-IV порядок компенсації фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій не змінився.

До набрання чинності Законом України № 1058-IV обов`язок щодо відшкодування пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України № 1788-XII, було передбачено Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставки збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Згідно зі статтею 1 Закону України № 1058-IV, страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, у розумінні Закону України № 1058 - IV, грошові кошти, які сплачуються суб'єктами господарювання на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України № 1788-XII, є страховими внесками.

Порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (надалі - Інструкція).

Пунктом 6.4 розділу 6 Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пунктом 6.7 розділу 6 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно з пунктом 1 статті 1 та абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п.20 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" від 12 серпня 1993 р. № 637 спеціальний трудовий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах підтверджується записом у трудовій книжці, а за його відсутності - відповідною уточнюючою довідкою, виданою підприємством.

Судом встановлено наступне.

30 березня 2009 року громадянці ОСОБА_1 була призначена пільгова пенсія за віком на пільгових умовах, згідно п. "ж" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Пенсія була призначена, зокрема, на підставі даних трудової книжки, довідки виконавчого комітету Новоолексіївської сільської ради від 18.06.2013 №377. Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 2 місяці та 3 дні працювала овочівником в СФГ "Таврія". Згідно довідки виконкому Новоолексіївської сільської ради Каланчацького району Херсонської області від 18.06.2013 №377, ОСОБА_1 має шестеро дітей, всі досягли 14-річного віку.

28 квітня 2013 року громадянці ОСОБА_4 була призначена пільгова пенсія за віком на пільгових умовах, згідно п. "ж" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Пенсія була призначена, зокрема, на підставі даних трудової книжки, довідки виконавчого комітету Каланчацької селищної ради від грудня 2010 року №3341. Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_4 2 місяці та 15 днів працювала робітницею в СФГ "Таврія". Згідно довідки виконкому Каланчацької селищної ради Каланчацького району Херсонської області від грудня 2010 року №3341, ОСОБА_4 має дванадцять дітей.

28 квітня 2013 року громадянці ОСОБА_2 була призначена пільгова пенсія за віком на пільгових умовах, згідно п. "ж" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Пенсія була призначена, зокрема, на підставі даних трудової книжки, довідки виконавчого комітету Новоолексіївської сільської ради від серпня 2012 року №594. Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_2 2 місяці та 16 днів працювала овочівником в СФГ "Таврія". Згідно довідки виконкому Новоолексіївської сільської ради Каланчацького району Херсонської області від серпня 2012 року №594, ОСОБА_2 має восьмеро дітей, всі досягли 6-річного віку.

28 квітня 2013 року громадянці ОСОБА_3 була призначена пільгова пенсія за віком на пільгових умовах, згідно п. "ж" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Пенсія була призначена, зокрема, на підставі даних трудової книжки, довідки виконавчого комітету Каланчацької селищної ради від грудня 2006 року №5619. Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_3 2 місяці та 15 днів працювала на сезонних роботах в СФГ "Таврія". Згідно довідки виконкому Каланчацької селищної ради від грудня 2006 року №5619, ОСОБА_3 має п'ятеро дітей, всі досягли 14-річного віку.

22 вересня 2013 року громадянці ОСОБА_5 була призначена пільгова пенсія за віком на пільгових умовах, згідно п. "ж" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Пенсія була призначена, зокрема, на підставі даних трудової книжки, довідки виконавчого комітету Каланчацької селищної ради від вересня 2013 року №2772. Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_5 1 місяць та 22 дні працювала на сезонних роботах в СФГ "Таврія". Згідно довідки виконкому Каланчацької селищної ради від вересня 2013 року №2772, ОСОБА_5 має п'ятеро дітей, всі досягли 14-річного віку.

Таким чином, судом встановлено наявність правових підстав для призначення зазначеним громадянкам пільгової пенсії згідно п. "ж" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховують п'ятеро і більше дітей, мають право на отримання пенси на пільгових умовах незалежно від віку і трудового стажу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 № 244 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" встановлено, що жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, документом, який засвідчує особливий статус особи при призначенні пенсії згідно із пунктом "ж" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", є документ про народження та виховання дитини до чотирнадцятирічного віку.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", частини шостої статті 20 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Статтею 64 України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено право територіальних органів Пенсійного фонду стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.

Наявність у відповідача заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, підтверджується доказами, наданими позивачем.

З огляду на викладене, а також враховуючи, що відповідачем не надано жодного належного і допустимого доказу, спростовуючого доводи позивача, суд вважає вимоги УПФУ правомірними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, КАС України, суд

постановив :

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з селянського (фермерського) господарства "Таврія" (код ЄДРПОУ 14128519) на користь Управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі Херсонської області (код ЄДРПОУ 21294974) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах в сумі 3811 грн. 96 коп. (три тисячі вісімсот одинадцять) грн.. 87 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Пекний А.С.

кат. 10.2.4

Дата ухвалення рішення23.09.2015
Оприлюднено29.09.2015
Номер документу51022179
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —821/3043/15-а

Ухвала від 23.10.2015

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Пекний А.С.

Постанова від 23.09.2015

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Пекний А.С.

Ухвала від 02.09.2015

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Пекний А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні