ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14.09.15р. Справа № 904/6265/15
За позовом Комунального підприємства "Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю" Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
позивача-2: Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Громадської організації "Фонд сприяння розвитку Дніпропетровщини", м. Дніпропетровськ
про стягнення заборгованості у розмірі 13 397, 86 грн. за договором оренди
Суддя Суховаров А.В.
Представники:
від позивача - 1: ОСОБА_1Д, дов. № 10/3-76 від 28.07.15р.;
від позивача - 2 : ОСОБА_1, дов. №1957 від 03.09.15р.;
від відповідача: не з'явився.
Суть спору :
Комунальне підприємство "Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю" Дніпропетровської міської ради (надалі - позивач-1) та Департамент корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (далі - позивач-2) звернулось до господарського суду з позовом до Громадської організації "Фонд сприяння розвитку Дніпропетровщини" (надалі - відповідач), у якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 12.08.15р., просить суд:
- стягнути з Громадської організації "Фонд сприяння розвитку Дніпропетровщини" на користь Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради заборгованість з орендної плати в розмірі 4 866,55 грн. та пеню у розмірі 699, 79 грн.;
- стягнути з Громадської організації «Фонд сприяння розвитку Дніпропетровщини» на користь Комунального підприємства «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю» Дніпропетровської міської ради заборгованість з орендної плати в розмірі 6 864,86 та пеню у розмірі 952,90 грн.;
- розірвати договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста від 13.05.2014 № 111-ДКП/14;
- виселити Громадську організацію «Фонд сприяння розвитку Дніпропетровщини» з нежитлового приміщення загальною площею 67,2 кв.м. (в т.ч. 50 та 17,2 кв.м.), розташованого за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Робоча, 65, бл.2, на першому поверсі 16-ти поверхового будинку.
Позивач-1,-2 підтримують позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзив на позов не надав. В матеріалах справи наявний поштовий конверт з ухвалою суду про виклик у судове засідання, який був направлений на вказану у витягу з ЄДРПОУ (а.с.70) адресу відповідача та повернутий до суду у зв'язку закінченням терміну зберігання.
Відповідно до п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п.3.9.2 постанови).
Суд вважає можливим розглянути спір за відсутності представника відповідача згідно ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення згідно зі ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача-1, -2, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
13.05.2014 року між Департаментом корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (орендодавцем) та з Громадською організацією "Фонд сприяння розвитку Дніпропетровщини" (орендарем) укладено договір №111-ДКП/14 оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста (надалі - Договір), за умовами якого орендодавець на підставі рішення міської ради від 21.03.07р. 341/11 із змінами та доповненнями передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно - нежитлове приміщення (надалі - об'єкт оренди) загальною площею 67,2 кв.м. (в т.ч. 50 та 17,2 кв.м), розташовані за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Робоча, 65, бл.2 на першому поверсі 16-ти поверхового будинку, вартість яких, згідно з незалежною оцінкою становить 297 162,00 грн. (в т.ч. 221102 та 76060 грн.) без ПДВ, що перебувають на балансі КП Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю" Дніпропетровської міської ради для використання під розміщення громадської організації на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності (п.1.1 Договору).
Відповідно до п. 7.1 Договору орендодавець зобов'язаний передати орендарю в оренду об'єкт оренди згідно з цим договором за актом приймання-передачі, який складається між балансоутримувачем (позивачем-1), орендодавцем та орендарем і підписується одночасно з Договором.
Строк дії Договору - з 13 травня 2014 року по 29 квітня 2017 року (п. 10.1 Договору).
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ст. 762 ЦК України).
Положеннями частини 3 статті 762 Цивільного кодексу України передбачачено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
На виконання умов Договору, позивачем-2 передано відповідачу об'єкт оренди, що підтверджується актом приймання-передачі від 13.05.14р. (а.с. 24).
Згідно приписів ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України, у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п.3.1 Договору розрахунок орендної плати здійснюється за Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального нерухомого майна, затвердженою міською радою, при цьому орендна ставка за використання комунального нерухомого майна, встановлена згідно з Протоколом № 12/14 від 13.05.14р. засідання комісії з проведення конкурсів на право оренди об'єктів нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста.
Розмір орендної плати відповідно до розрахунку орендної плати, що є невід'ємною частиною Договору, становить 1029,34 грн. без ПДВ /базова за квітень місяць 2014 рік/. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється згідно з чинним законодавством та в повному обсязі спрямовується Орендарем на рахунок балансоутримувача. Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяця до останнього числа першого місяця оренди, починаючи з травня місяця 2014 року. У платіжному дорученні обов'язково зазначити, номер договору оренди, дату укладення та назву орендаря (п.3.2 Договору).
Згідно п.3.3 Договору за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендну плату, яку спрямовує:
- 50% від загальної суми орендної плати у розмірі 514,67 грн. до загального/фонду міського бюджету;
- 50% від загальної суми орендної плати у розмірі 514,67 грн. на рахунок балансоутримувача об'єкта оренди.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць. Орендна плата сплачується орендарем щомісяця у термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, і не залежить від наслідків господарської діяльності орендаря (п.п.3.4. 3.5 Договору)
Відповідач свої зобов'язання за Договором належним чином не виконав, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість перед міським бюджетом за період з травня 2014 року по травень 2015 року на суму 4 866,55 грн. та перед балансоутримувачем за той самий період на суму 6 864, 86 грн.
На час розгляду справи доказів зазначеної заборгованості суду не надано, обставини, наведені позивачем в обґрунтування позовних вимог, не спростовані.
Положеннями ст.ст. 525, 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно, ставляться, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, в тому числі у вигляді обов'язку сплатити неустойку.
Відповідно до положень ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пунктом 9.2 Договору сторони погодили, що за несвоєчасну сплату суми орендної плати орендар зобов'язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу у співвідношенні, визначеному у п.3.3 Договору.
Так, позивачем-1, -2 здійснено розрахунок пені (а.с.25, 28), яка становить:
- суму 699,79 грн. за період з 30.12.15р. по 30.06.15р. та підлягає сплаті на користь позивача-1;
- суму 952, 90 грн. за період з 16.06.14р. по 30.06.15р. та підлягає сплаті на користь позивача-2.
Перевіривши здійснені позивачем нарахування розміру пені, суд визнає їх обґрунтованими, а отже такими, що підлягають задоволенню.
В силу положень ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі та застосуванням штрафних санкцій.
Окрім того, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема розірвання договору (ст. 611 ЦК України).
Пунктом 9.8 Договору визначено, що у разі невиконання або порушення однією із сторін умов цієї угоди та з інших підстав, передбачених законодавством, цей договір може бути розірвано достроково за погодженням сторін та/або на вимогу однієї із сторін за рішенням суду.
При цьому, факт невиконання відповідачем зобов'язань за Договором в частині внесення орендної плати за спірний період у вказаній вище сумі матеріалами справи доведено, відповідачем не спростовано.
Приписами частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон), одностороння відмова від договору оренди не допускається. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань.
Стаття 188 ГК України передбачає, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
При цьому, Верховним судом України у постанові від 17.06.08р. №8/32пд з посиланням на Рішення Конституційного Суду України від 09.07.02р. у справі № 1-2/2002 (про судове врегулювання спорів) зазначається, що недотримання позивачем вимог частини другої ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору, в разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про розірвання договору (п. 2 листа Вищого господарського суду України від 13.08.08р. № 01-8/482).
Враховуючи наведене та приймаючи до уваги те, що позивачами доведено суду існування істотного порушення відповідачем умов Договору, господарський суд знаходить достатньо підстав для задоволення позовних вимог пов'язаних із розірванням договору оренди.
Водночас, у разі розірвання договору оренди, орендар відповідно до ст. 27 Закону зобов'язаний повернути об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Згідно ч. 2 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
Частиною 1 статті 785 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено у договорі.
Відповідно до приписів п.п.2.5, 2.6 Договору у разі припинення цього договору об'єкт оренди повертається протягом 5-ти календарних днів з дати припинення цього договору. Орендар зобов'язаний повернути об'єкт оренди за актом приймання-передачі об'єкта оренди, підписаним балансоутримувачем, орендодавцем та орендарем. Майно вважається повернутим з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі об'єкта оренди.
Згідно положень ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Позивачем-1 та позивачем-2, в порядку статті 33 ГПК України, документально доведено ті обставини, на які вони посилалися в обґрунтування позовних вимог.
Наведене є підставою для задоволення зменшених позовних вимог.
Судові витрати у справі покладаються на відповідача, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 4, 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Громадської організації «Фонд сприяння розвитку Дніпропетровщини» (49070, м. Дніпропетровськ, вул. Леніна, буд. 21-А, код ЄДРПОУ 39081857) на користь Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради до міського бюджету (Отримувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, код отримувача 37989274, р/р 33212871700004, банк: ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) заборгованість з орендної плати в розмірі 4 866,55 грн. (чотири тисячі вісімсот шістдесят шість гривень 55 коп.), пеню у розмірі 699,79 грн. (сімсот тринадцять гривень 55 коп.), 4 263, 00 грн. (чотири тисячі двісті шістдесят три грн. 00 коп.) судового збору.
Стягнути з Громадської організації «Фонд сприяння розвитку Дніпропетровщини» (49070, м. Дніпропетровськ, вул. Леніна, буд. 21-А, код ЄДРПОУ 39081857) на користь Комунального підприємства «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю» Дніпропетровської міської ради (Код отримувача 03341763, п/р 26003050243947, банк: ПАТ «ПРИВАТБАНК» у м. Дніпропетровськ, МФО 305299) заборгованість з орендної плати в розмірі 6 864,86 (шість тисяч вісімсот шістдесят чотири гривні 86 коп.) та пеню у розмірі 952,90 грн. (дев'ятсот п'ятдесят дві гривні 90 коп.).
Розірвати, з моменту набрання рішенням законної сили, договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста від 13.05.2014 № 111-ДКП/14, укладений між Департаментом корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, буд.75; код ЄДРПОУ 37454258) та Громадською організацією "Фонд сприяння розвитку Дніпропетровщини" (49070, м. Дніпропетровськ, вул. Леніна, буд. 21-А, код ЄДРПОУ 39081857).
Виселити, з моменту набрання рішенням законної сили, Громадську організацію «Фонд сприяння розвитку Дніпропетровщини» (49070, м. Дніпропетровськ, вул. Леніна, буд. 21-А, код ЄДРПОУ 39081857) з нежитлового приміщення загальною площею 67,2 кв.м. (в т.ч. 50 та 17,2 кв.м.), розташованого за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Робоча, 65, бл.2, на першому поверсі 16-ти поверхового будинку.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя ОСОБА_2
Повний текст підписаний - 17.09.2015р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2015 |
Оприлюднено | 30.09.2015 |
Номер документу | 51036722 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні