Ухвала
від 18.09.2015 по справі 910/24453/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua 0,2

УХВАЛА

про відмову у прийнятті позовної заяви

18.09.2015Справа № 910/24453/15

Суддя Маринченко Я.В., розглянувши матеріали позовної заяви Публічного акціонерного товариства «Коростенський завод шляхових машин «Жовтнева кузня» до ОСОБА_1 про розірвання договору купівлі-продажу нерухомого майна та визнання права власності,

встановив:

Публічне акціонерне товариство «Коростенський завод шляхових машин «Жовтнева кузня» звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 про розірвання договору купівлі-продажу нерухомого майна та визнання права власності.

Так, Публічне акціонерне товариство «Коростенський завод шляхових машин «Жовтнева кузня» просив суд:

- розірвати договір купівлі-продажу нерухомого майна від 04.04.2008 за номером 2813220;

- визнати право власності на нерухоме майно: прохідна (заг. площею 41,2 кв.м.); циркулярка (заг. площею 269,0 кв.м.); склад механізований (заг. площею 860,2 кв.м.), місцезнаходження майна: АДРЕСА_1.

Суд зазначає, що статтею 124 Конституції України визначено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції.

Система судів загальної юрисдикції в Україні будується за принципами територіальності і спеціалізації (стаття 125 Конституції України).

Відповідно до статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", місцевий суд є судом першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності. Місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.

Підсудність окремих категорій справ місцевим судам, а також порядок їх розгляду визначаються процесуальним законом.

Статтею 21 Господарського процесуального кодексу України визначено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу. Позивачами є підприємства та організації, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є підприємства та організації, яким пред'явлено позовну вимогу.

Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України визначено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, громадяни, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, у справах, що виникають з корпоративних відносин та спорах щодо приватизації майна.

Таким чином, процесуальне законодавство передбачає, що сторонами по справі, що підлягає розгляду господарським судом, може бути лише підприємство, установа, організація, які мають статус юридичної особи, або фізична особа, що набула статусу суб'єкта підприємницької діяльності (за винятком спорів, перелічених вище).

Як вбачається з позовної заяви, Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою до Відповідача не як до суб'єкта підприємницької діяльності, а як до фізичної особи. При цьому, Суд зазначає, що спір, який виник між Публічним акціонерним товариством «Коростенський завод шляхових машин «Жовтнева кузня» та ОСОБА_1 про розірвання договору купівлі-продажу нерухомого майна та визнання права власності не є корпоративним з огляду на наступне.

Перелік справ підвідомчих господарським судам наведений у статті 12 ГПК України.

Так, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.

Вказаний перелік корпоративних спорів, розгляд яких відноситься до компетенції судів господарської юрисдикції, є виключним та не підлягає розширеному тлумаченню.

Тобто, суд зазначає, що господарським судам підвідомчі не всі корпоративні спори, а лише ті, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником, у тому числі, учасником, який вибув, а також між учасниками господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що ОСОБА_1 не є учасником Публічного акціонерного товариства «Коростенський завод шляхових машин «Жовтнева кузня», а спір, який виник між Позивачем та Відповідачем не пов'язаний зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, а також не пов'язаний з приватизацією майна цього товариства.

З огляду на викладене, суд вказує, що у відповідності до статті 12 Господарського процесуального кодексу України, спір, який виник між Публічним акціонерним товариством «Коростенський завод шляхових машин «Жовтнева кузня» та ОСОБА_1 про розірвання договору купівлі-продажу нерухомого майна та визнання права власності не підвідомчий судам господарської юрисдикції.

Враховуючи те, що відповідачем є фізична особа, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, при цьому спір не стосується корпоративного спору, який підвідомчий господарському суду, а відтак вказана фізична особа з урахуванням вищезазначених норм не може бути стороною у господарському спорі, вимоги заявлені позивачем у даному спорі (про виділ в натурі частки майна вказаній фізичній особі) не підвідомчі господарському суду, позовна заява не підлягає розгляду в господарському суді.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, -

ухвалив:

У прийнятті позовної заяви відмовити.

Позовні матеріали повернути позивачеві.

Суддя Я.В. Маринченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.09.2015
Оприлюднено28.09.2015
Номер документу51040383
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/24453/15

Ухвала від 25.12.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 18.09.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні