ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Симона Петлюри, 16 тел. 235-24-26 РІШЕННЯ
Іменем України
"15" вересня 2015 р. Справа № 911/3122/15
Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго», м. Чернігів доТовариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-кондитерський комбінат «Нивки», Київська обл., Броварський р-н, смт Калинівка третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачаОСОБА_1, м. Київ, пророзірвання договору за участю представників:
позивача:ОСОБА_2 - дов. від 30.07.2015 № 28/4300 відповідача:ОСОБА_3 - дов. від 19.01.2015 № 5 третьої особи:ОСОБА_4 - дов. від 06.05.2014 № 455 суть спору:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-кондитерський комбінат «Нивки» (далі - відповідач) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_1 (далі - третя особа) про розірвання договору про постачання електричної енергії від 22.02.2011 № 4027, укладеного між сторонами у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що до третьої особи у справі ОСОБА_1 перейшло право власності на об'єкт нерухомості, розташованого за адресою: вул. Інструментальна, 30, на яке згідно спірного договору позивачем здійснюється постачання відповідачу електричної енергії. Враховуючи вказану істотну зміну обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, позивач просить суд на підставі ст. 652 Цивільного кодексу України розірвати договір про постачання електричної енергії від 22.02.2011 № 4027, укладений між сторонами у справі.
Присутній в судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.
Присутній в судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у запереченнях на позовну заяву, які зводяться до того, що відповідач є споживачем (користувачем) електричної енергії за адресою: м. Чернігів, вул. Інструментальна, 30, належним чином виконує свої договірні зобов'язання, підстави для розірвання укладеного між сторонами договору відсутні, оскільки істотна зміна обставин для розірвання договору відповідно до ст. 652 Цивільного кодексу України не настала.
Присутній в судовому засіданні представник третьої особи підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити, про що письмово зазначає в поданих до суду поясненнях.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, присутніх в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд -
встановив:
Між Відкритим акціонерним товариством енергопостачальна компанія «Чернігівобленерго» (правонаступником якого є позивач у справі) та відповідачем у справі було укладено договір про постачання електричної енергії від 22.02.2011 № 4027 (далі - договір), відповідно до умов якого позивач - постачальник продає електричну енергію відповідачу - споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 900 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії: встановлюється згідно додатку № 2 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» до цього договору (п. 1 договору).
Згідно п. 2.1 договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Пунктом 2.5 договору передбачено, що у разі звільнення споживачем займаного приміщення, реорганізації, ліквідації, відчуження в будь-якій спосіб займаного приміщення споживач зобов'язаний повідомити постачальника за 20 діб до дня зміни власника приміщення і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених договором, до дня зміни власника приміщення включно, а постачальник зобов'язаний припинити постачання електричної енергії з дня звільнення споживачем приміщення.
Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2011. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 9.4 договору).
Додатком № 1 до договору визначено адресу об'єкту споживача: вул. Інструментальна, 30.
Пунктом 1.1 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 р. № 28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 р. N 910), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 2 серпня 1996 р. за № 417/1442 (далі - Правила) встановлено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення). Норми розділів «Загальні положення», «Межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін» та «Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів» поширюються на всіх споживачів без винятку.
У відповідності до п. 1.2 Правил, об'єкт - електрифікована споруда (сукупність електрифікованих споруд на одній території) або частина електрифікованої споруди, що належить суб'єкту господарювання на праві власності або користування.
Згідно п. 5.1 Правил договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Позивач звертаючись з даним позовом зазначає, що до третьої особи у справі ОСОБА_1 перейшло право власності на об'єкт нерухомості, розташованого за адресою: вул. Інструментальна, 30, на яке згідно спірного договору позивачем здійснюється постачання відповідачу електричної енергії, що є істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Враховуючи вказану істотну зміну обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, позивач просить суд на підставі ст. 652 Цивільного кодексу України розірвати договір про постачання електричної енергії від 22.02.2011 № 4027, укладений між сторонами у справі.
На підтвердження набуття третьою особою у справі права власності на об'єкт нерухомості, розташованого за адресою: вул. Інструментальна, 30 позивач надав витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 20.08.2014 № 25843829, який міститься в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Відповідно до п. 6.18 Правил, у разі звільнення займаного приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов'язаний повідомити постачальника електричної енергії та (у разі наявності відповідного договору) електропередавальну організацію або основного споживача не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договору, і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.
У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем постачальника електричної енергії та (у разі наявності відповідного договору) електропередавальну організацію або основного споживача про звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов'язаний здійснювати оплату спожитої на таких об'єктах електричної енергії та інших платежів, виходячи з умов відповідних договорів. З новим споживачем укладаються договори відповідно до вимог законодавства України, зокрема цих Правил та нормативно-технічних документів після розірвання договорів із споживачем, який звільняє приміщення.
Відповідно до п. 5.23 Правил зміна або розірвання договору у зв'язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України.
Суд встановив, що станом на момент судового розгляду справи власником об'єкта нерухомості, розташованого за адресою: вул. Інструментальна, 30, на яке згідно спірного договору про постачання електричної енергії від 22.02.2011 позивачем здійснювалося постачання відповідачу електричної енергії, є третя особа у справі - ОСОБА_1, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 20.08.2014 № 25843829.
Враховуючи істотну зміну обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, а саме зміну власника об'єкту електропостачання, що в силу положень ст. 652 Цивільного України є підставою для розірвання договору, суд приходить висновку, що позовна вимога про розірвання договору про постачання електричної енергії від 22.02.2011 № 4027 є доведеною, обґрунтованою, відповідачем не спростованою, а відтак підлягає задоволенню.
З огляду на зазначене, суд задовольняє вимогу позивача про розірвання укладеного між сторонами у справі договору про постачання електричної енергії від 22.02.2011 № 4027 та розриває зазначений договір.
Заперечення відповідача проти позовних вимог з підстав, того, що відповідач є споживачем (користувачем) електричної енергії за адресою: м. Чернігів, вул. Інструментальна, 30, належним чином виконує свої договірні зобов'язання та підстави для розірвання укладеного між сторонами договору відсутні, оскільки істотна зміна обставин для розірвання договору відповідно до ст. 652 Цивільного кодексу України не настала, не приймаються судом до уваги при вирішенні даного спору та відхиляються, позаяк набуттям третьою особою у справі права власності на об'єкт нерухомості, розташованого за адресою: вул. Інструментальна, 30, на який згідно спірного договору позивачем здійснюється постачання відповідачу електричної енергії, є істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, що в свою чергу у відповідності до зазначених вище норм законодавства України є підставою для розірвання спірного договору.
Крім того, суд звертає увагу сторін, що з урахуванням частини другої статті 124 Конституції України та Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 № 15-рп/2002 у справі № 1-2/2002) приписи статті 188 ГК України та статті 11 ГПК України не позбавляють сторону договору права на звернення до суду з вимогою про зміну або розірвання договору без дотримання порядку досудового врегулювання спору.
Враховуючи вищевикладене, відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 4 3 , 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір про постачання електричної енергії від 22.02.2011 № 4027, укладений між Відкритим акціонерним товариством енергопостачальна компанія «Чернігівобленерго», правонаступником якого є позивач у справі - Публічне акціонерне товариство «Чернігівобленерго» (14000, Чернігівська обл., м. Чернігів, вул. Горького, 40, ідентифікаційний код 22815333) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-кондитерський комбінат «Нивки» (07443, Київська обл., Броварський район, смт Калинівка, вул. Ігорєва, 15, ідентифікаційний код 30469320).
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-кондитерський комбінат «Нивки» (07443, Київська обл., Броварський район, смт Калинівка, вул. Ігорєва, 15, ідентифікаційний код 30469320) на користь Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» (14000, Чернігівська обл., м. Чернігів, вул. Горького, 40, ідентифікаційний код 22815333) 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Суддя Ю.В. Подоляк
Дата підписання рішення 23.09.2015.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2015 |
Оприлюднено | 30.09.2015 |
Номер документу | 51041063 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Подоляк Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні