Рішення
від 27.06.2014 по справі 136/942/14-ц
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/942/14

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

"27" червня 2014 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

в складі: головуючого - судді Кривенка Д. Т.

за участю секретаря Марчук Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець цивільну справу за заявою Фермерського господарства "Україна" про встановлення права власності, -

ВСТАНОВИВ:

Голова ФГ "Україна" звернувся до суду із заявою про встановлення факту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, яке обґрунтував тим, що 20 квітня 2005 року було укладено договір купівлі-продажу б/н між Фермерським господарством «Україна», в особі голови господарства ОСОБА_1, та Сільськогосподарським виробничим кооперативом «Батьківщина» в особі арбітражного керуючого - ліквідатора ОСОБА_2, який діяв на підставі постанови господарського суду Вінницької області від 26.08.2003 р. по справі №5/379-03 про визнання банкрутом. Предметом вказаного договору було нерухоме майно, що визначене у п.1.2. цього Договору та згідно свідоцтва про право власності від 10.02.2005 р. б/н, виданого Продавцю на підставі рішення виконавчого комітету Староприлуцької сільської ради Липовецького району Вінницької області від 10.02.2005 р. №29, майно розташоване в с.Стара Прилука Липовецького району Вінницької області по вул.Гагаріна, 66. Відповідно до умов Договору купівлі - продажу, Продавець зобов'язується продати нерухоме майно вказане у п.1.2. Договору, а Покупець зобов'язується купити його та оплатити на умовах даного Договору. Згідно п.2.1. Договору передача Майна від Продавця до Покупця здійснюється протягом семи робочих днів з моменту набрання чинності даним Договором та оформлюється двостороннім актом прийому - передачі майна. Згідно п.2.2. Договору право власності на майно переходить від Продавця до Покупця з моменту підписання Сторонами акту прийому-передачі майна (п.2.1. Договору). 20 квітня 2005 року між Продавцем та Покупцем було підписано акт прийому-передачі майна, а також Продавець надав Покупцю накладну від 20.04.2005 р. №156. Вартість майна, згідно п.3.1. Договору складає 10 929,00 грн. (десять тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять гривень 00 коп.). Згідно п.2 вищевказаного акту прийому-передачі на час передачі майна покупець здійснив повний розрахунок за майно згідно умов Договору в розмірі 10 929,00 грн. Оскільки передача майна Продавцем Покупцю фактично відбулася, Покупець здійснив повний розрахунок із Продавцем за придбане майно та фактично користується цим майном, відсутні спори щодо такого майна, таким чином має місце фактичне набуття Покупцем майна у власність. Проте, в зв'язку із ліквідацією продавця (СВК «Батьківщина») та відсутністю його правонаступників, недотримання сторонами нотаріальної форми при укладенні договору купівлі - продажу нерухомого майна на сьогодні неможливо здійснити реєстрацію вказаного нерухомого майна за новим власником - ФГ «Україна». Ураховуючи те, що сторонами дотримано істотних умов притаманних договору купівлі - продажу, умови договору сторонами виконано, нотаріальна форма договору сторонами не узгоджувалась, іншого порядку, поміж судового, узаконити право власності чинним законодавством у разі ліквідації продавця не передбачено, тому просив суд встановити факт набуття права власності ФГ «Україна нерухомого майна за договором купівлі - продажу від 20.04.2005 року.

В судове засідання заявник не з'явився, однак надав суду заяву, в якій вимоги підтримав, просив їх задовольнити, а розгляд справи проводити за відсутності представника заявника.

Ураховуючи те, що положеннями ч.2 ст.158 ЦПК України, особи, які беруть участь у справі наділені правами заявляти клопотання про розгляд справи у їх відсутності суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, а тому проводить його в даному судовому засіданні на підставі зібраних у справі доказів.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали цивільної справи, повно з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх зібраними у справі доказами, дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, що 20 квітня 2005 року було укладено договір купівлі-продажу б/н між Фермерським господарством «Україна» в особі голови господарства ОСОБА_1, та Сільськогосподарським виробничим кооперативом «Батьківщина» в особі арбітражного керуючого - ліквідатора ОСОБА_2, який діяв на підставі постанови господарського суду Вінницької області від 26.08.2003 р. по справі №5/379-03 про визнання банкрутом. Предметом вказаного Договору сторонами визначено нерухоме майно, а саме: теплоспоруда, площею 612,0 м 2 , 1980 р.п.; молочний блок, площею 78,7 м 2 , 1960 р.п.; літній лагер, площею 815,7 м 2 , 1984 р.п.; телятник, площею 924,2 м 2 , 1986 р.п.; телятник, площею 811,0 м 2 , 1970 р.п.; майстерня будівельної бригади, площею 172,2 м 2 , 1960 р.п.; контора, площею 189,6 м 2 , 1957 р.п.; навіс для цегли, площею 590,0 м 2 , 1965 р.п.. Майно розташоване в с.Стара Прилука Липовецького району Вінницької області по вул.Гагаріна, 66. Згідно п.1.2. Договору майно належить Продавцеві на праві колективної власності згідно свідоцтва про право власності від 10.02.2005 р., виданого на підставі рішення виконавчого комітету Староприлуцької сільської ради Липовецького району Вінницької області від 10.02.2005 р. №29. Ціну договору сторонами визначено в розмірі 10 929,00 грн. (десять тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять гривень 00 коп.). Згідно п.2.1. Договору, сторони узгодили, що передача Майна від Продавця до Покупця здійснюється протягом семи робочих днів з моменту набрання чинності даним Договором та оформлюється двостороннім актом прийому -передачі майна. Згідно п.2.2. Договору право власності на майно переходить від Продавця до Покупця з моменту підписання Сторонами акту прийому-передачі майна (п.2.1. Договору). Згідно п.3.2. Договору Покупець зобов'язується здійснити оплату за майно у повному розмірі протягом семи банківських днів на підставі та згідно виставленого продавцем рахунку шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Продавця або шляхом внесення готівки в касу продавця.

20 квітня 2005 року між Продавцем та Покупцем було підписано акт прийому-передачі майна, а також Продавець надав Покупцю накладну від 20.04.2005 р. №156. На час передачі майна покупець здійснив повний розрахунок за майно згідно умов Договору в розмірі 10 929,00 грн.

Згідно ч.2 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів, і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно ст.. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Статтею 638 ч.1 ЦК України, передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли всіх істотних умов договору.

Із здобутих у справі доказів судом було встановлено, що між сторонами було укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, сторони виконали всі умови договору - покупцем сплачено повну вартість об'єктів нерухомості, продавці отримали повну вартість майна зазначеного у договорі та передали об'єкт нерухомості позивачеві відповідно до акта прийому - передачі, покупець нерухоме майно отримав у володіння та на даний час користується ним. Тобто сторони досягли усіх істотних умов договору притаманних договору купівлі - продажу, проте не узгодили умови про необхідність нотаріального посвідчення такого договору, а тому судом не встановлено неправомірності дій у набувача майна за договором купівлі - продажу.

На даний час, у зв'язку із ліквідацією продавця (СВК «Батьківщина») та відсутністю його правонаступників, реалізувати можливість посвідчення вищевказаного договору в нотаріальному порядку є неможливим.

Зі змісту ч.5 ст.11 ЦК України, слідує, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

Згідно ст.234 Цивільного процесуального кодексу України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ст.234 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи, або законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України N 5 від 31.03.95, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Право власності на нерухоме майно їх виникнення, перехід, припинення підлягають державній реєстрації (ст.182 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень», підставою для державної реєстрації прав є рішення суду , що набрали законної сили.

За встановлених обставин, суд дійшов до висновку про можливість встановлення факту про який заявник просить суд, оскільки від встановлення цього факту залежать його майнові права, а чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення, встановлення цього факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право, а тому заява підлягає до задоволення .

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.11, 328, 638 ЦК України, ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень», ст.1, 3, 10, 58-60, 234 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт набуття Фермерським господарством «Україна» (код ЄДРПОУ 20092010, с. Стара Прилука, Липовецький район, Вінницька область) права власності на нерухоме майно, придбане згідно договору купівлі-продажу від 20 квітня 2005 року б/н укладеного між Фермерським господарством «Україна» та Сільськогосподарським виробничим кооперативом «Батьківщина» (код ЄДРПОУ 03731460, с. Стара Прилука, Липовецький район, Вінницька область), а саме:

1) теплоспоруда, площею 612,0 м 2 , 1980 р.п.;

2) молочний блок, площею 78,7 м 2 , 1960 р.п.;

3) літній лагер, площею 815,7 м 2 , 1984 р.п.;

4) телятник, площею 924,2 м 2 , 1986 р.п.;

5) телятник, площею 811,0 м 2 , 1970 р.п.;

6) майстерня будівельної бригади, площею 172,2 м 2 , 1960 р.п.;

7) контора, площею 189,6 м 2 , 1957 р.п.;

8) навіс для цегли, площею 590,0 м 2 , 1965 р.п., які розташовані в с.Стара Прилука, Липовецький район, Вінницька область, вул.. Гагаріна 66

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .

Суддя Д.Т. Кривенко

Суддя: ОСОБА_3

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення27.06.2014
Оприлюднено30.09.2015
Номер документу51111008
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —136/942/14-ц

Рішення від 27.06.2014

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 13.06.2014

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні