Ухвала
від 12.04.2011 по справі 5019/401/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33023 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"12" квітня 2011 р. Справа № 5019/401/11

За позовом Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу

до відповідача: Рівненської міської ради

про визнання договору оренди частково недійсним

Суддя Мамченко Ю.А.

Представники:

від позивача : представник ОСОБА_1 (довіреність № 17 від 23.02.2011року);

від відповідача : представник не з'явився.

Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Позивач - Рівненський кооперативний економіко-правовий коледж звернувся до господарського суду з позовом, відповідно до якого просить суд визнати недійсним ч.2 п.9 договору оренди земельної ділянки №249, укладеного 17.08.2010 року з Рівненською міською радою. Позовні вимоги мотивовані тим, що законодавчо визначена правова підстава для сплати орендної плати виникає з моменту реєстрації договору оренди землі, проте ч.2 п.9 договору оренди передбачає оплату за оренду землі з дня прийняття рішення радою, що суперечить положенням ст.15 Закону України «Про плату за землю», ст.18 Закону України «Про оренду землі», тому підстав для нарахування орендної плати до укладення договору оренди немає, в зв'язку з чим, згідно ст.ст.203, 215 Цивільного кодексу України оскаржений пункт договору є таким, що суперечить закону та повинний бути визнаний недійсним. Окрім цього, позивач зазначає про те, що правовідносини з користування цією земельною ділянкою існували до моменту укладення договору оренди, позивач є користувачем земельної ділянки відповідно до рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 12.09.1984 року №302 та рішень виконавчого комітету Рівненської міської ради від 22.10.1964 року №1650/32, від 28.01.1961 року №102/44 та від 12.07.1962 року №1333/103 та сплачував за користування земельною ділянкою земельний податок, отже по суті спірний пункт договору зобов'язує позивача здійснювати подвійну плату за земельну ділянку, що перебуває у його користуванні. Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю .

Відповідач у відзиві на позов позовні вимоги заперечив в зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю. На думку відповідача, оспорювана позивачем ч.2 п.9 договору відповідає чинному законодавству. З підстав, викладених у відзиві (а.с. 11-13 ), просить в позові відмовити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що стверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення. У надісланому суду клопотанні позивач просить суд розглянути справу без його участі.

За таких обставин, керуючись ст.75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін за наявними в ній матеріалами.

Вивчивши подані позивачем письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При винесенні рішення суд

ВСТАНОВИВ:

Рівненською міською радою 19.07.2007 року прийнято рішення №931 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, вилучення та надання земельних ділянок», відповідно до п.п.3 та 3.2. якого вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення (у тому числі) земельної ділянки № 4 площею 5442 кв.м. по вул.Соборній №5 Рівненському кооперативному економіко-правовому коледжу для обслуговування спортивного майданчику та допоміжних будівель. Пунктом 25 вказаного рішення Рівненська міська рада вирішила попередити землекористувачів про те, що нарахування орендної плати за земельні ділянки проводиться з дня ухвалення Рівненською міською радою Рішення про надання в оренду земельних ділянок (відповідно до Рішення Рівненської міської ради від 17.10.2006 року №264 «Про внесення змін до Положення «Про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради»).

На підставі вказаного рішення міськради 17.08.2010 року між Рівненською міською радою (Орендодавець) та Рівненським кооперативним економіко-правовим коледжем (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки за №249 (надалі - Договір оренди), відповідно до умов якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування спортивного майданчика та допоміжних будівель площею 5442 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Рівне, вул.Соборна, 5. Строк дії договору 50 років.

Відповідно до частини 2 пункту 9 вказаного договору орендна плата за землю справляється з моменту прийняття Рівненською міською радою рішення про надання земельної ділянки в оренду (рішення Рівненської міської ради № 931 від 19 липня 2007 року).

Вищевказаний договір зареєстровано у Рівненському міськрайонному відділі Рівненської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16 грудня 2010 року за №041058300249.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За вимогами статті 21 Закону України «Про оренду землі»за користування земельною ділянкою орендарем вноситься орендна плата. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України), (а до 01.01.2011 року - до Закону України «Про плату за землю»).

Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувач зобов'язаний своєчасно сплачувати орендну плату.

За правилами ч.2 ст.125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

З приписів ст.210 Цивільного кодексу України вбачається, що правочин, який підлягає державній реєстрації є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Статтею 18 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів до 01.01.2011 року було врегульовано Законом України «Про плату за землю», статтею 2 зокрема якого визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Тобто, законодавчо встановлено, що не можливо одночасно сплачувати з однієї і тієї ж земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні, земельний податок та орендну плату, оскільки і земельний податок і орендна плата за своєю суттю є платою за землю, яка надається у користування за різними підставами (постійне користування на підставі державного акту або на підставі договору оренди).

Статтею 13 Закону України «Про плату за землю»передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно зі ст.15 Закону України «Про плату за землю»орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується з дня виникнення права користування земельною ділянкою. Відповідно до ст.19 цього Закону розмір, умови та строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Судом встановлено, що Договір оренди землі від 17.08.2010 року №249 зареєстрований 16 грудня 2010 року, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №041058300249 і саме з цієї дати у орендаря виник обов'язок вносити орендну плату у встановлених договором розмірі та строк.

Згідно Довідки № 32 від 22.02.2011 року наданої суду позивачем, останній протягом періоду з 19 липня 2007 року по 31 грудня 2010 року сплачував за користування земельною ділянкою земельний податок.

Частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України.

Згідно частини 3 статті 215 Цивільного кодексу України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

За правилами частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 46-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Визнати недійсною частину 2 пункту 9 Договору оренди земельної ділянки №249 від 17.08.2010 року, зареєстрованого в Державному реєстрі земель за №041058300249 від 16 грудня 2010 року.

3. Стягнути з Рівненської міської ради (код ЄДРПОУ 34847334) на користь Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу (код ЄДРПОУ 26009889) 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Мамченко Ю. А.

Повний текст рішення суддею підписаний «18»квітня 2011 року

.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення12.04.2011
Оприлюднено30.09.2015
Номер документу51126427
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5019/401/11

Судовий наказ від 29.04.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

Ухвала від 12.04.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

Ухвала від 05.04.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

Ухвала від 22.03.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні