Ухвала
від 07.06.2011 по справі 5019/912/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33023 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" червня 2011 р. Справа № 5019/912/11

За позовом: Сільськогосподарського приватного підприємства «Маяк»

до відповідача-1: Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Мир»

відповідача-2: Приватного сільськогосподарського підприємства «Мирне»

про визнання права власності на майно пайового фонду реорганізованого КСП «Мир»

Суддя Мамченко Ю. А.

Представники:

від позивача : представник ОСОБА_1 (довіреність б/н від 07.04.2011 року )

від відповідача 1: представник не з'явився;

від відповідача 2: представник не з'явився;

Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 81' ГПК України

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Сільськогосподарське приватне підприємство «Маяк» звернулося до господарського суду Рівненської області з позовною заявою до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Мир», приватного сільськогосподарського підприємства «Мирне»про визнання права власності на приміщення будинку тваринника літ.«А-1»загальною площею 39,1 кв.м., приміщення кузні літ. «Б»загальною площею 22,0 кв.м., приміщення складу літ.«В»загальною площею 183,4 кв.м., приміщення корівника №1, №2 з молочним блоком літ.«Г»загальною площею 2181,3 кв.м., приміщення корівника літ.«Д»загальною площею 959,1 кв.м., приміщення телятника літ.«Ж»загальною площею 1287,3 кв.м., приміщення телятника літ.«Е»загальною площею 778,2 кв.м. приміщення насосної літ.«І»загальною площею 8,6 кв.м., приміщення вагової літ.«Й»загальною площею 11,9 кв.м., приміщення піднавісу літ.«З»загальною площею 1304,4 кв.м., приміщення санпропусника літ.«К»загальною площею 7,3 кв.м.. приміщення картоплесховища літ.«М»загальною площею 180,0 кв.м. за адресою: Рівненська обл., Костопільський р-н, с.Тихе, вул.Молодіжна, 1.

Позивач стверджує, що право власності на вищевказані об'єкти нерухомого майна набуте в результаті придбання ним майнових паїв у бувших членів реорганізованого КСП «Мир»та виділення йому на підставі рішення загальних зборів співвласників майнових паїв цього КСП майна в натурі на ці паї. Позивач звернувся до ПСП «Мирне», яке на момент виділення було користувачем майна, з проханням про поставлення відмітки про виділення майна в натурі на ОСОБА_2 про право власності на майновий пай яке є підставою для оформлення права власності на виділене майно в установленому порядку. ПСП «Мирне»без пояснення підстав відмови відмітку про виділення майна позивачу не поставило. В свою чергу СВК «Мир», який є правонаступником КСП «Мир», відмовив позивачу у наданні правовстановлювальних документів на майно по причині їх відсутності.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги викладені в позовній заяві.

Відповідач 1 - Сільськогосподарський виробничий кооператив «Мир»у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач дійсно, на підставі документів, доданих до позовної заяви, набув право власності на вказане нерухоме майно як пайовий фонд майна колишнього колективного сільськогосподарського підприємства «Мир», і тому не заперечує проти заявленого позову і просить розглядати справу без участі свого представника.

Відповідач 2 - Приватне сільськогосподарське підприємство «Мирне»у поданому відзиві позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить розгляд справи провести без його участі.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, вивчивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарській суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При винесенні рішення суд

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо реформування аграрного сектору економіки, на підставі Ухвали заключних зборів членів КСП «Мир»(Протокол №5 від 24.03.2000 року) та Наказу Голови правління сільськогосподарського виробничого кооперативу «Мир»від 22.12.1999 року №3 колективне сільськогосподарське підприємство «Мир»реорганізовано шляхом перетворення у сільськогосподарський виробничий кооператив «Мир». Сільськогосподарський виробничий кооператив «Мир»є правонаступником реформованого КСП «Мир», що підтверджується наявною в матеріалах справи копією Статуту СВК «Мир». (зареєстрований розпорядженням голови Костопільської районної адміністрації від 31.12.1999 року за №578).

Постановою Кабінету Міністрів України №177 від 28.02.2001 року «Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки» (надалі Постанова №177) затверджено Методику уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів КСП, у тому числі реорганізованих, Порядок визначення розмірів майнових паїв членів КСП та їх документального посвідчення, Типове положення про комісію з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки.

У відповідності до п.18 Постанови №177 у процесі розрахунку пайового фонду на підставі переліку уточненого складу і вартості майна підприємства складаються (уточнюються) переліки таких активів за їх призначенням: майна, яке передбачається для задоволення боргів; майна соціальної інфраструктури; майна, яке не підлягає паюванню; майна уточненого пайового фонду.

В свою чергу майновий пай - це вартісна частина у майні КСП окремого працівника, яка фіксується на певну дату (паювання майна).

Заключними зборами членів КСП «Мир»Костопільського району Рівненської області (Протокол від 24 березня 2000 року №5) був затверджений перелік майна КСП «Мир», який був поділений на майно пайового фонду, резерв майнового пайового фонду, фонд для погашення кредиторської заборгованості, фонд соц.-культ. сфери, фонд, що не підлягає розпаюванню. 24 березня 2000 року зазначене майно було передано СВК «Мир», як правонаступнику КСП «Мир», про що були складені відповідні ОСОБА_3 прийому-передачі.

У тому числі під час реорганізації (шляхом перетворення) колективного сільськогосподарського кооперативу «Мир»с.Мирне Костопільського району Рівненської області у сільськогосподарський виробничий кооператив «Мир»було віднесене до складу пайового фонду КСП «Мир»с.Мирне Костопільського району Рівненської області та передане на баланс СВК «Мир»: приміщення будинку тваринника інв.номер 635 залишковою вартістю 3331,00 грн., приміщення кузні інв. номер 636 залишковою вартістю 50,00грн., приміщення складу інв. номер 640 залишковою вартістю 1472,00грн., приміщення корівника №1 залишковою вартістю 35723,00 грн., корівника №2 інв. номер 621 залишковою вартістю 35611,00 грн., молочного блоку інв. номер 634 залишковою вартістю 4480,00 грн., приміщення корівника інв. номер 620 залишковою вартістю 28659,00 грн., приміщення телятника інв. номер 632 залишковою вартістю 49029,00 грн., приміщення телятника інв.номер 623 залишковою вартістю 46475,00 грн., приміщення насосної залишковою вартістю 1400,00 грн., приміщення вагової інв.номер 618 залишковою вартістю 500,00 грн., приміщення піднавісу інв.номер 637 залишковою вартістю 58135,00 грн., приміщення санпропусника залишковою вартістю 2900,00 грн., приміщення картоплесховища інв.номер 625 залишковою вартістю 3243,00грн., що підтверджується довідкою виданою СВК «Мир» від 25.05.2009 року.

Майновий пай - це вартісна частина у майні КСП окремого працівника, яка фіксується на певну дату (паювання майна). Майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства за зразком згідно з додатком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 року № 177. У свідоцтві про право власності на майновий пай члена підприємства вказується частка майна по структурі пайового фонду, на яку має право член підприємства, та її грошовий вимір. Процес паювання і виділення майнових паїв регулюється та затверджується загальними зборами, на яких також може бути розглянутий порядок та умови виділення майна з пайового фонду підприємства з урахуванням його вартості. ОСОБА_3 Указу Президента України "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян в процесі реформування аграрного сектору економіки" від 29.01.2001 року № 62, в Україні забезпечується вільне здійснення права власності на паї, зокрема передачі паїв в оренду, купівлі-продажу, дарування, міни, передачі у спадщину.

За викладених обставин позивач на підставі цивільно-правових угод набув права власності на майнові паї сумарною номінальною вартістю пайового фонду КСП "Мир" на суму 370166,00 грн. або 8,826 % від загальної вартості майна пайового фонду.

ОСОБА_3 п.3 ст.358 та п.1 ст.364 ЦК України, позивач, як співвласник майна пайового фонду КСП "Мир", має право на отримання у володіння та користування (виділення) тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає її частці у праві спільної часткової власності.

Судом встановлено, що набуття позивачем права власності на майнові паї пайового фонду реорганізованого КСП "Мир" підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай КСП серії РВ №0286 від 25.05.2009 року на сумарну номінальну вартість викуплених майнових паїв або 370166,00 грн., що видане органом місцевого самоврядування - Мирненською сільською радою Костопільського району Рівненської області.

Відповідно до п.8 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики №62 від 14.03.2001 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.04.2001 року за №305/5496, кожен із співвласників має право скористатися своїм майновим паєм в один із таких способів: об'єднати свій майновий пай з паями інших співвласників, отримати майно у натурі у спільну часткову власність та передати його до статутного (пайового) фонду новостворюваної юридичної особи, у тому числі до обслуговуючого кооперативу; об'єднати свій майновий пай з паями інших співвласників, отримати майно у натурі у спільну часткову власність, укласти договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном та передати його в оренду; отримати свій майновий пай у натурі індивідуально чи разом із членами своєї сім'ї і використати його на свій розсуд; відчужити пай будь-яким способом в установленому законом порядку.

Пунктом 9 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств передбачено, що виділення із складу пайового фонду майна у натурі окремим власникам чи групам власників за їх бажанням у процесі вирішення майнових питань здійснюється підприємством-правонаступником (користувачем) на підставі рішення зборів співвласників.

Відповідно до Протоколу №2 загальних зборів співвласників майнових паїв реорганізованого КСП «Мир»від 03.05.2009 року за розглядом заяви позивача було прийняте рішення надати згоду СГПП «Маяк»Сарненського району на виділення в натурі приміщень, об'єктів та обладнання ферми с.Тихе при наяності майнового сертифікату.

Відповідно до п.15. Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств виділення майнових паїв у натурі окремим особам, які виявили бажання отримати свої майнові паї в індивідуальну власність, проводиться підприємством - користувачем майна із переліку майна, виділеного на вказані цілі.

Судом встановлено, що на момент виділення майно перебувало у користуванні ПСП «Мирне»згідно до договору №2 передачі сільськогосподарському виробничому кооперативу права користування майном, що знаходиться в цілісному майновому комплексі і є спільною частковою власністю громадян-співвласників, в якості пайових внесків від 30.04.2004 року. 25 травня 2009 року між СГПП «Маяк»та ПСП «Мирне»був підписаний ОСОБА_3 прийому-передачі майна яким СГПП «Маяк»було передано об'єкти нерухомого майна та обладнання на загальну суму 370166,00 грн.. ОСОБА_3 приймання-передавання майна від 25 травня 2009 року ПСП «Мирне»передало, а СГПП «Маяк»прийняло майно - основні засоби, споруди та обладнання згідно до переліку.

ОСОБА_3 до пункту 15 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств при виділенні майна в натурі конкретному власнику підприємство-правонаступник одночасно з підписанням акта приймання-передавання майна робить відмітку про виділення майна в натурі у ОСОБА_2 про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, що засвідчується підписом керівника підприємства та печаткою. ОСОБА_2 з відміткою про виділення майна в натурі індивідуально, акт приймання-передавання майна можуть бути підставою для оформлення прав власності на зазначене майно в установленому порядку.

Відмітку про виділення майна в натурі на належному позивачу ОСОБА_2 керівництво ПСП «Мирне»не поставило, за твердженням Позивача від спілкування ухилялося без пояснення причин.

ОСОБА_3 ст.182 Цивільного Кодексу, вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» і Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відповідно до п.п.2.1, 2.2 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 року №7/5 для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник, інший правонабувач або уповноважена ним особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав. До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи, їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням.

Як зазначає позивач, відсутність у відповідача 1 правовстановлювальних документів на нерухоме майно позбавляє його можливості здійснити реєстрацію права власності на нерухоме майно та в свою чергу в повній мірі реалізувати своє право щодо володіння, користування та розпорядження своїм майном на власний розсуд.

В ході технічної інвентаризації, проведеної комунальним підприємством «Рівненське обласне БТІ»станом на 05.08.2009 року, виготовлені технічні паспорти на об'єкти нерухомого майна: приміщення будинку тваринника літ.«А-1»загальною площею 39,1 кв.м., приміщення кузні літ.«Б»загальною площею 22,0 кв.м., приміщення складу літ.«В»загальною площею 183,4 кв.м., приміщення корівника №1,№2 з молочним блоком літ.«Г»загальною площею 2181,3 кв.м., приміщення корівника літ.«Д»загальною площею 959,1 кв.м., приміщення телятника літ.«Ж»загальною площею 1287,3 кв.м., приміщення телятника літ.«Е»загальною площею 778,2 кв.м. приміщення насосної літ.«І»загальною площею 8,6 кв.м., приміщення вагової літ.«Й»загальною площею 11,9 кв.м., приміщення піднавісу літ.«З»загальною площею 1304,4 кв.м., приміщення санпропусника літ.«К»загальною площею 7,3 кв.м..

Рішенням Мирненської сільської ради Костопільського району Рівненської області від 28.07.2009 року за №61 об'єктам нерухомого майна по яких зборами співвласників майнових паїв реорганізованого КСП «Мир»03.05.2009 року приймалося рішення про виділення в натурі було присвоєно поштову адресу -с.Тихе, Костопільського району Рівненської області вул. Молодіжна, 1, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією Рішення.

ОСОБА_3 ч.5 ст.11 Цивільного кодексу України, у випадках встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

У відповідності до ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права. Об'єктом цього позову є усунення невизначеності відносин права власності позивача щодо індивідуально визначеного майна. Підставою ж позову, є обставини, що підтверджують право власності позивача на майно. Умовами задоволення позову про визнання права власності на майно є наявність у позивача доказів підтвердження в судовому порядку факту приналежності йому певного майна на праві власності. Такими доказами можуть бути документи, а також будь-які інші докази, що підтверджують приналежність позивачу даного майна. Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Приймаючи до уваги вищевикладені обставини та наведені норми права, надані позивачем докази в обґрунтування своєї позиції по справі, визнання позову відповідачем 1 та відповідачем 2, суд проходить до висновку, що вимоги позивача є правомірними та обґрунтованими, повністю підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати, передбачені ст.44 Господарського процесуального кодексу України і понесені позивачем у зв'язку із зверненням до суду за захистом порушеного права, за його клопотанням лишаються за ним.

Керуючись ст. ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2.Визнати за сільськогосподарським приватним підприємством «Маяк»(34545, Рівненська область, Сарненський район, с.Зносичі, код 30715417) право власності на приміщення будинку тваринника літ.«А-1»загальною площею 39,1 кв.м., приміщення кузні літ. «Б»загальною площею 22,0 кв.м., приміщення складу літ.«В»загальною площею 183,4 кв.м., приміщення корівника №1, №2 з молочним блоком літ.«Г»загальною площею 2181,3 кв.м., приміщення корівника літ.«Д»загальною площею 959,1 кв.м., приміщення телятника літ.«Ж»загальною площею 1287,3 кв.м., приміщення телятника літ.«Е»загальною площею 778,2 кв.м. приміщення насосної літ.«І»загальною площею 8,6 кв.м., приміщення вагової літ.«Й»загальною площею 11,9 кв.м., приміщення піднавісу літ.«З»загальною площею 1304,4 кв.м., приміщення санпропусника літ.«К»загальною площею 7,3 кв.м.. приміщення картоплесховища літ.«М»загальною площею 180,0 кв.м. за адресою: Рівненська обл., Костопільський р-н, с.Тихе, вул.Молодіжна, 1.

Суддя Мамченко Ю. А.

Повний текст рішення суддею підписаний «09»червня 2011 року

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення07.06.2011
Оприлюднено30.09.2015
Номер документу51126436
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5019/912/11

Ухвала від 07.06.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

Ухвала від 06.05.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні