cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" вересня 2015 р.Справа № 922/4129/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Кролівець М.О.
розглянувши справу
за позовом Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва, м. Чугуїв до ТОВ "Харківбудконструкція", с. Липці про зобов'язання усунити недоліки в роботі та стягнення коштів в сумі 37377,64 грн. за участю сторін:
позивача - Гур*єв Д.А. Мазницька Н.М.
відповідача - не з*явився
ВСТАНОВИВ:
В липні 2015 року Комунальне житлове ремонтно - експлутаційне підприємство м. Чугуєва (КЖРЕП ) звернулося до суду та просить зобов*язати ТОВ "Харківбудконструкція" ( надалі - відповідач ) виконати роботи по усуненню недоліків з капітального ремонту покрівлі будинку 7-Б по вул. Дружби в м. Чугуєві. та стягнути з відповідача штрафні санкції у розмірі 41729,20 грн. та судовий збір.
Позов мотивований тим, що відповідачем неякісно виконаний капітальний ремонт покрівлі будинку № 7 Б по вул. Дружби в м. Чугуєві Харківської області.
10.08.2015 року позивач надав до суду заяву про уточнення позовних вимог та просить суд зобов*язати ТОВ "Харківбудконструкція" виконати роботи по усуненню недоліків з капітального ремонту покрівлі будинку 7-Б по вул. Дружби в м. Чугуєві та . стягнути з відповідача штрафні санкції в сумі 37 377,64 грн.
В обгрунтування уточнених позовних вимог позивач посилається на ст. 231 Господарського кодексу України за порушення відповідачем умов зобов*язання щодо якості виконаних будівельних робіт за договором № 12 від 30.10.2012 року.
Враховуючи, що згідно ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить суд відмовити в задоволені позовних вимог у зв*язку з виправленням всіх недоліків при виконанні капітального ремонту та тим, що позивачем не вірно розраховані штрафні санкції .
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін судом встановлено наступне.
У відповідності до ст. 231 Господарського кодексу України, законом щодо окремих видів зобов'язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається.
У разі якщо порушено господарське зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах:
за порушення умов зобов'язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) стягується штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг);
вони підлягають застосуванню тільки за два види правопорушень, а саме:
- за порушення умов зобов'язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) - стягується штраф у розмірі 20 відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг);
- за порушення строків виконання зобов'язання - стягується пеня в розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.
У відповідності до статуту КЖРЕП м. Чугуєва ( позивач по справі) , є комунальним підприємством, яке утворено компетентним органом влади - Чугуївською міською радою, на базі її відокремленої частини. Основною метою підприємства є надання послуг з утримання будинків та при будинкових територій, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Чугуївської міської ради № 115 від 13.02.2009 року. В структуру тарифу вказаного рішення, входить поточний ремонт покрівель , місць загального користування, що становить 10 % від площі покрівлі житлового будинку.
Ремонт покрівлі, які не є місцями загального користування ( машинні відділення ліфтового обладнання , покрівлі на сходовими клітинами, над входом в під*їзди та підвали житлових будинків) відносять до капітального ремонту та фінансуються з бюджету різних рівнів у тому числі і державному.
Проведення робіт пов*язаних з капітальним ремонтом покрівлі житлових будинків або капітальним будівництвом дотується з державного та місцевого бюджетів, відповідно до Бюджетного кодексу України.
Чугуївська міська рада Харківської області на ХХУ сесії У! скликання рішенням № 979-У! від 30.03.2012 року "Про внесення змін до рішення ХХ! сесії Чугуївської міської ради У! скликання від 30.12.2011 року № 881-У! "Про міський бюджет на 2012 рік" затвердила перелік об*єктів, видатки яких у 2012 році будуть проводитися за рахунок коштів бюджетного розвитку ( додаток № 1 до річного плану закупівель ( а.с.75-78).
У відповідності до зазначеного додатку до рішення сесії, Відділу житлово-комунального господарства та будівництва Виконавчого комітету Чугуївської міської ради була виділена субвенція на погашення заборгованості станом на 01.01.2012 року по коригуванню проектно-кошторисної документації на реконструкцію гуртожитку по вул. Дружби, 1а м. Чугуєві на суму 295000 грн. та по вул. Дружби, 5 а на суму 295000 грн. ( а.с.77-78).
Так, з метою проведення ремонту, 30.10.2012 року між позивачем та відповідачем було укладено договір за № 12. ( а.с.8-13). Укладений сторонами договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань
У відповідності до предмету договору позивач зобов*язався доручити , а відповідач прийняти на себе виконання робіт : капітальний ремонт покрівлі будівлі будинку за № 7 Б по вул. Дружби в м. Чугуєві Харківської області. ( п.1.1 договору).
Договірна ціна робіт, як невід*ємна частина договору, визначається на основі кошторисної документації є динамічно. ( п.2.1. договору). Загальна вартість робіт за цим договором, згідно кошторисної документації, складає 208646,40 грн. в тому числі ПДВ 20 %. ( а.2.2. договору). Сторони погодили наступний термін виконання робіт , початок - 30.10.2012 року та завершення - 31.12.2012 року. Вартість прямих витрат при взаєморозрахунках за виконані відповідачем роботи визначаються на підставі нормативних витрат трудових та матеріальних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та цін і тарифів, які підтверджені платіжними документами. ( п.5.1 договору). Сторони погодили, що позивач приймає виконані роботи на підставі акта виконаних робіт (КБ-2в, КБ-3), підписаного уповноваженими представниками сторін. Акт виконаних робіт передається відповідачем уповноваженому представнику позивача не пізніше 25 числа звітного місяця. Замовник зобов*язався підписати подані Підрядником документи, що затверджують виконання робіт, або обгрунтувати причини їх відмови від підписання протягом 5 днів з дня одержання. ( п.5.2 договору).
Приймання - передача закінчених робіт здійснюється відповідно до вимог нормативних актів, які регламентують прийняття закінчених об*єктів в експлуатацію ( п.12.1 договору). Недоліки у виконаних роботах, виявлені в процесі приймання-передачі закінчених робіт, які виникли з вини Підрядника, повинно бути усунені Підрядником в установленому порядку. Якщо Підрядник ( відповідач по справі ) не бажає чи не може усунути ці недоліки , Замовник ( позивач по справі) може попередити Підрядника про порушення ним своїх зобов*язань, і, якщо Підрядник без затримки не вживе необхідних заходів для виправлення ситуації, усуне недоліки своїми силами або із залученням третіх осіб за рахунок Підрядника. ( п.12.2 договору).
У відповідності до умов договору № 12 від 30.10.2012 року, відповідач по справі гарантував досягнення об*єктом будівництва показників, визначених у проектній документації та можливість експлуатації об*єкта відповідно до договору протягом 2 років після прийняття об*єкта Замовником .
Так, Підрядник взяв на себе зобов*язання відповідати за дефекти, виявлені у межах гарантійного строку, якщо він доведе , що вони сталися в наслідок: природного зносу об*єкта або його частини; неправильної його експлуатації або неправильності інструкцій щодо експлуатації, розроблених самим Замовником або залученими іншими особами. ( п.13.2 договору).
Підрядник зобов*язався усунути за письмовою вимогою Замовника і за свій рахунок недоробки, що виникли протягом строку гарантії і зумовлені виконанням робіт з порушенням діючих норм і правил, умов договору. Перелік недоробок і дефектів визначається дефектним актом , що укладається сторонами. В актів в обов*язковому порядку фіксується дата виявлення дефектів і строк їх усунення. при відмові Підрядника брати участь у складанні дефектного акту він може складатися з залученням спеціалістів незаінтересованих органів ( спеціалістів архбудконтролю) (п. 13.3 договору). Строк дії даного договору 31.12.2012 року а в частині виконання до повного виконання сторонами своїх зобов*язань. ( п. 18.1 договору).
На виконання умов договору 21.12.2012 року сторони підписали акт за № 10 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2012 року на суму 186888,24 грн. ( а.с.13-17), вартість робіт була оплачена платіжними дорученнями за № 5 від 13.02.2013 року № 6 від 21.02.2013 року, № 7 від 26.02.2013 року що становить 186888,24 грн. ( а.с.71-73).
Починаючи з травня 2014 року на адресу позивача стали надходити заяви від мешканців будинку по вул. Дружби 7Б м. Чугуєві з вимогою усунути недоліки які пов*язані з ремонтом покрівлі ( а.с.25 - 29).
В матеріалах справи міститься лист ТОВ "Харківбудконструкція" , керівник якого гарантує при настанні благодатних погодних умов провести покрівельні роботи та ліквідувати недоліки які були виявлені в процесі експлуатації м*якої покрівлі ( а.с.30).
Між сторонами складений дефектний акт , яким було визначено найменування робіт та строк їх виконання ( а.с.36). Як стверджує позивач, роботи за яким виконанні не були і на день звернення з позовом до суду. В якості доказів не усунення дефектів, недоробок відповідачем, позивачем надані акти обстеження квартир в яких в результаті протікання покрівлі були пошкоджені квартири мешканців будинку по вул. Дружби, 7Б м. Чугуєва. ( а.с.37-39).
Позивачем в судовому засіданні 22.09.2015 року надано розрахунок суми штрафних санкцій з урахуванням ст. 231 Господарського кодексу України з наданням розрахунку ., який становить 3217,40 грн.
Відповідно до ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується, на свій ризик, виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Нормами ст. 623 ЦК України та ст. 224 ГК України визначено, що учасник господарських відносин, який порушив господарські зобов'язання або встановлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Згідно зі ч. 1 ст. 225 ГК України, до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються, зокрема, додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною.
Порядок укладення й виконання договорів підряду на проведення робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітальному ремонту будинків, споруджень, технічному переоснащенню підприємств, а також окремих комплексів або видів робіт, пов'язаних з будівництвом об'єктів, визначається Цивільним (параграф 3 глава 61) та Господарським (глава 33) кодексами України, а так само Загальними умовами укладення й виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими постановою КМУ від 01.08.2005 р. №668.
Відповідно до п. 107 Загальних умов, у разі виявлення замовником недоліків (дефектів) протягом гарантійних строків, він зобов'язаний у порядку, визначеному договором підряду, повідомити про це підрядника і запросити його для складення відповідного акта про порядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів). Якщо підрядник відмовився взяти участь у складенні акта, замовник має право в порядку, визначеному договором підряду, скласти такий акт із залученням незалежних експертів і надіслати його підряднику.
Згідно зі статтею 857 Цивільного кодексу України , робота, виконана підрядником, має відповідати умовам договору підряду, а в разі їх відсутності або неповноти - вимогам, що звичайно ставляться до роботи відповідного характеру. Виконана робота має відповідати якості, визначеній у договорі підряду, або вимогам, що звичайно ставляться, на момент передання її замовникові.
У відповідності до статті 852 Цивільного кодексу, якщо підрядник відступив від умов договору підряду, що погіршило роботу, або допустив інші недоліки в роботі, замовник має право за своїм вибором вимагати безоплатного виправлення цих недоліків у розумний строк або виправити їх за свій рахунок з правом на відшкодування своїх витрат на виправлення недоліків чи відповідного зменшення плати за роботу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до статті 858 Цивільного кодексу України, якщо роботи виконана підрядником з відступами від умов договору підряду, які погіршили роботу, або з іншими недоліками, які роблять її непридатною для використання відповідно до договору або для звичайного використання роботи такого характеру, замовник має право, якщо інше не встановлено договором або законом, за своїм вибором вимагати від підрядника: безоплатного усунення недоліків у роботі в розумний строк; пропорційного зменшення ціни роботи; відшкодування своїх витрат на усунення недоліків, якщо право замовника усувати їх встановлено договором. Підрядник має право замість усунення недоліків роботи, за які від відповідає, безоплатно виконати роботу заново з відшкодуванням замовникові збитків, завданих простроченням виконання. У цьому разі замовник зобов'язаний повернути раніше передану йому роботу підрядникові, якщо за характером роботи таке повернення можливе. Якщо відступи у роботі від умов договору підряду або інші недоліки у роботі є істотними та такими, що не можуть бути усунені, або не були усунені у встановлений замовником розумний строк, замовник має право відмовитися від договору та вимагати відшкодування збитків.
Статтею 853 Цивільного кодексу України, передбачено, що замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
Відповідно до статті 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником та прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
В даному випадку, позивач посилається на ст. 231 Господарського кодексу, яка не позбавляє його права отримати штрафні санкції від Підрядника , який впродовж року не усунув допущені недоліки при здійсненні покрівельних робіт на об*єкті позивача, чим порушив умови договору № 12 від 30.10.2012 року.
Відповідно до п. 1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Так, в силу ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В силу ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Крім того, згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи вищевикладене та те, що роботи по дефектному акту відповідачем не виконані, відповідач не надав на вимогу суду докази своєчасного виконання своїх зобов'язань. За таких обставин та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем умов діючого законодавства, суд знаходить позовні вимоги такими що підлягають частковому задоволенню в частині стягнення з відповідача штрафних санкцій в розмірі 3217,40 грн. ( із розрахунку вартості неякісно виконаних будівельних робіт на суму 16087,00 грн. х 20 % = 3217,40 грн.).
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.1,2,33,44,82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Зобов*язати ТОВ "Харківбудконструкція" ( надалі - відповідач ) виконати роботи по усуненню недоліків з капітального ремонту покрівлі будинку 7-Б по вул. Дружби в м. Чугуєві.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківбудконструкція " ( Харківський район, с. Липці, вул. Пушкінська, 66, р/р 26000011966401, ПАТ "Альфа Банк" м. Київ, МФО 300346, код 38118037) на користь Комунального житлового ремонтно - експлуатаційного підприємства м. Чугуїв ( м. Чугуїв, вул. К. Лібкнехта, 57 Харківська обл. , р/р 26008000134550 в філії АТ "Укрексімбанк" м. Харків, МФО 351618, код 22647162) суму штрафних санкцій в розмірі 3217,40грн. та судовий збір 3045,00 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 23.09.2015 р.
Суддя Л.С. Лаврова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2015 |
Оприлюднено | 02.10.2015 |
Номер документу | 51538602 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні