ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Леніна, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.09.2015 права № 905/1038/15
Господарський суд Донецької області у складі судді Бокової Ю.В., при секретарі судового засідання Степаненко Д.І.
розглянувши матеріали справи за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур», смт. Ювілейне
до відповідача: ОСОБА_1 міської ради, м. Краматорськ
про розірвання договору оренди земельної ділянки
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю від 04.08.2015р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур», смт. Ювілейне звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 міської ради про розірвання договору оренди земельної ділянки від 07.02.2014 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на відчуження нерухомого майна, розташованого на орендованій земельній ділянці Товариству з обмеженою відповідальністю «АТБ-ТОРГСТРОЙ», що є підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки в силу ст. 31 Закону України «Про оренду землі» та ст. 120 Земельного кодексу України.
В судове засідання 21.09.2015р. представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі. Також надав заяву, в якій зазначив, що в позовній заяві в даті укладення договору оренди землі, який ТОВ «Екзотік-Тур» просить достроково розірвати в судовому порядку, була допущена помилка, а саме: замість вірної дати укладення договору оренди землі - від 17.02.2014р., помилково було зазначено дату від 07.02.2014р, у зв'язку з чим просив суд вважати правильною датою укладення договору оренди землі від 17.02.2014р. Суд, з огляду на матеріали справи, задовольнив дану заяву позивача.
Представник відповідача у жодне судове засідання не з'явився, своєї позиції до відома суду не довів та не надав витребуваних документів, хоча про судові засідання повідомлявся належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвал за адресою місцезнаходження, визначеною за матеріалами справи та відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, достовірність яких (відомостей) презюмується ст. 18 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
При цьому, з огляду на правову позицію Вищого господарського суду України, визначену в п.4 Інформаційного листа „Про деякі питання практики застосування норм господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" від 02.06.2006р. №01-8/1128 та в п.11 Інформаційного листа „Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" від 15.03.2007р. №01-8/123, таке надсилання вважається належним виконанням обов'язку щодо інформування сторін про судовий розгляд справи.
За змістом правової позиції Вищого господарського суду України, викладеної в п.3.9.2 постанови №18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. При цьому неявка у судове засідання однієї з сторін, належним чином повідомленої про час і місце цього засідання, не перешкоджає такому переходові до розгляду позовних вимог, якщо у господарського суду відсутні підстави для відкладення розгляду справи, передбачені частиною першою статті 77 ГПК України (п.3.12 постанови).
Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин, а відсутність належним чином повідомлених представників сторін у світлі приписів ст. ст. 4-3, 22, 33 та 77 цього Кодексу істотним чином не впливає на таку кваліфікацію і не перешкоджає розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши обставини спору, доводи учасників судового процесу суд, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням ОСОБА_1 міської ради від 25.12.2013 р. № 42/61 «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур» земельної ділянки в оренду для експлуатації існуючого торгово-виставкового центру по проспекту Київському (перехрестя з проспектом Засядька) у Київському районі затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) товариству з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур» для експлуатації існуючого торгово-виставкового центру по проспекту Київському (перехрестя з проспектом Засядька) у Київському районі та передано ТОВ «Екзотік-Тур» із земель комунальної власності земельну ділянку (кадастровий номер 1410136900:00:016:0223) загальною площею 0,1328 га для експлуатації існуючого торгово-виставочного центру, із земель житлової та громадської забудови міської ради, в межах, раніше встановлених товариству з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур», по проспекту Київському (перехрестя з проспектом Засядька) у Київському районі, в оренду строком на 5 (п'ять) років.
17.02.2014 р. між ОСОБА_1 міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур» (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки (далі за текстом - договір), згідно умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 1410136900:00:016:0223) для експлуатації існуючого торгово-виставкового центру по проспекту Київському, 59 «а» у Київському районі міста ОСОБА_1, загальною площею 0,1328 га, у тому числі: 0,0673 га - капітальна одноповерхова будівля; 0,0597 га - під проїздами, проходами та площадками; 0,0058 га - під зеленими насадженнями.
В пункті 7 договору визначено, що договір укладено до двадцять п'ятого грудня дві тисячі вісімнадцятого року.
Орендар зобов'язаний: приступити до використання орендованої земельної ділянки після державної реєстрації права оренди земельної ділянки у встановленому законом порядку; використовувати орендовану земельну ділянку за цільовим призначенням, згідно з договором, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного і екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі; виконувати встановлені обмеження (обтяження) щодо земельної ділянки в обсязі, передбаченому законом або цим договором; не обмежувати вільний доступ Орендодавця на земельну ділянку для контролю за додержанням вимог умов договору; своєчасно вносити орендну плату; самостійно (без укладення окремої угоди) індексувати орендну плату відповідно до офіційно встановленого коефіцієнту індексації нормативно грошової оцінки землі; інформувати Орендодавця про свій намір продовжити або припинити договірні відносити за 3 місяці але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі; повернути Орендодавцю земельну ділянку у належному стані після закінчення строку оренди в тижневий термін згідно акту приймання-передачі; не утримувати земельну ділянку для забезпечення своїх вимог після закінчення строку договору оренди; у місячний термін здійснити державну реєстрацію права оренди земельної ділянки у встановленому законом порядку та надати Орендодавцю копію документу, що підтверджує державну реєстрацію такого права; у п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію договору оренди земельної ділянки відповідному органу державної податкової служби (п. 31 договору).
Згідно з пунктом 36 договору його дія припиняється шляхом розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та рішенням міської ради, на підставі якого укладено договір оренди земельної ділянки, а також внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Договір набирає чинності після його підписання сторонами та з моменту державної реєстрації права оренди земельної ділянки у встановленому законодавством порядку (п. 41 договору).
Договір зареєстрований у ОСОБА_1 міській раді 17.02.2014р. за № 6/1284.
Відповідно до акту про передачу та прийом в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:016:0223) від 17.02.2014 р. орендодавець передав, а орендар прийняв земельну ділянку загальною площею 0,1328 га що розташована за адресою: м. Донецьк, пр. Київський, 59 «а» у Київському районі, для експлуатації існуючого торгово-виставкового центру.
Згідно даних Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 19482713 від 25.03.2014 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур» є орендарем земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:016:0223) по проспекту Київському міста Донецька, загальною площею 0,1328 га, у тому числі: 0,0673 га - капітальна одноповерхова будівля; 0,0597 га - під проїздами, проходами та площадками; 0,0058 га - під зеленими насадженнями. Підставою виникнення права оренди земельної ділянки є договір оренди земельної ділянки від 17.02.2014 р.
21.07.2014 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур» (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-ТОРГСТРОЙ» (Покупець) був укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна, відповідно до п. 1.1. якого Продавець передає, а Покупець приймає у власність наступне нерухоме майно (відповідно до даних Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САК № 639194, індексний номер: 19582260 від 26.03.2014р., виданого Реєстраційною службою Ворошиловського районного управління юстиції у місті ОСОБА_1) - будівлю торгівельно-виставкового центру, загальною площею 795,1 кв. м., яка складається з літ. А-1-2, що розташована за адресою: Донецька область, м. Донецьк, проспект Київський, будинок 59 «а» (п'ятдесят дев'ять літера «а»), іменоване надалі «Майно».
Згідно з пунктом 1.4 Договору купівлі-продажу право власності на Майно переходить до покупця з моменту державної реєстрації цього права.
Майно розташоване на земельній ділянці загальною площею 0,1328 га (кадастровий номер 1410136900:00:016:0223), яка знаходиться в користуванні Продавця на праві оренди, на підставі договору оренди земельної ділянки від 17.02.2014 р., зареєстрованого управлінням земельних ресурсів ОСОБА_1 міської ради за № 6/1284.
Даний договір підписаний представниками сторін та скріплений печатками підприємств, та посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського районного нотаріального округу ОСОБА_3 і зареєстрований в реєстрі за №1065.
Пунктом 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
За актом № 1 прийому-передачі до договору нерухомого майна від 21.07.2014 р., укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур» (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-ТОРГСТРОЙ» (Покупець) вбачається, що майно передане у повній відповідності до умов укладеного між сторонами Договору купівлі-продажу нерухомого майна.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 44075490 від 18.09.2015р. власником будівлі торгівельно-виставкового центру загальною площею 795,1 кв. м., яка складається з літ. А-1-2, що розташована за адресою: Донецька область, м. Донецьк, проспект Київський, будинок 59 «А» є Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-ТОРГСТРОЙ», в Державному реєстрі іпотек та Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо вказаного майна відомості відсутні.
Оцінюючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 93 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та статті 1 Закону України «Про оренду землі», право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтями 651 та 652 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Згідно ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Згідно пункту «е» ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Відповідно до положень ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Статтею 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено такий спосіб припинення договору оренди землі як його дострокове розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору.
Згідно з пунктом 36 договору його дія припиняється шляхом розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та рішенням міської ради, на підставі якого укладено договір оренди земельної ділянки, а також внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Частиною 1 статті 377 ЦК України також передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, пере ходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
При цьому, частиною 3 статті 7 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Виходячи із наведених норм законодавства, договір оренди землі припиняється у зв'язку з набуттям права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці, у такому разі до набувача цього майна відбувається перехід тих прав на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відчужувачу, права власності або права користування. При цьому на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Враховуючи положення зазначених норм матеріального права та умови спірного договору оренди, суд дійшов висновку про те, що право користування ТОВ «Екзотік-Тур» земельною ділянкою (кадастровий номер 1410136900:00:016:0223) є припиненим з 21.07.2015 року, у зв'язку з переходом права власності на нежитлову будівлю, що на ній розташована, до іншої особи.
У зв'язку з тим, що фактичне користування земельною ділянкою та зведеною на ній будівлею здійснює її новий власник та право позивача користування такою земельною ділянкою є припиненим, законодавством та умовами договору передбачено можливість дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача та підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 1, 12, 22, 32-34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур», смт. Ювілейне до відповідача ОСОБА_1 міської ради, м. Краматорськ про розірвання договору оренди земельної ділянки від 17.02.2014 р.- задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки від 17.02.2014р. (кадастровий номер 1410136900:00:016:0223), укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур», смт. Ювілейне та ОСОБА_1 міською радою, м. Краматорськ, зареєстрований у ОСОБА_1 міській раді 17.02.2014р. за № 6/1284.
Стягнути з ОСОБА_1 міської ради, м. Краматорськ (84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Транспортна, буд. 2, код ЄДРПОУ 26502957) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Екзотік-Тур», смт. Ювілейне (52005, смт. Ювілейне, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область, вул. Радгоспна, 76, код ЄДРПОУ 32902953) судовий збір в сумі 1218,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до ОСОБА_1 апеляційного господарського суду в порядку передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення буде підписаний 28.09.2015 р.
Суддя Ю.В. Бокова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2015 |
Оприлюднено | 06.10.2015 |
Номер документу | 51682230 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Ю.В. Бокова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні