ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" вересня 2015 р. Справа № 926/1408/15
За позовом виконуючого обов'язки прокурора Чернівецької області в інтересах держави в особі управління капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації
до Товариства з обмеженою відповідальністю В«Укргазкомплект ЧФВ»
про повернення невикористаного авансу за договором генерального підряду та пені у сумі 29460,11 грн., та розірвання договору
Суддя С.О. Миронюк
Представники:
Від позивача - ОСОБА_1 - представник. Довіреність № 01-02/504 від 14.09.2015 року.
Від відповідача - не з'явився.
В судовому засіданні приймав участь прокурор - Козлова Ю.Г.
СУТЬ СПОРУ: Виконувач обов'язків прокурора Чернівецької області в інтересах держави в особі Управління капітального будівництва Чернівецької області державної адміністрації звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю В«Укргазкомплект ЧФВ» , м. Чернівці, про повернення невикористаного авансу у розмірі 23549,00 грн., нарахованої пені в сумі 7653,09 грн. та розірвання укладеного між Управлінням капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації та товариством з обмеженою відповідальністю В«Укргазкомплект ЧФВ» договору генерального підряду № 235 від 03.11.2014 р.
Позов мотивується тим, що 03.11.2014 між сторонами було укладено договір генерального підряду № 235. Згідно пункту 1.1 договору генпідрядник (відповідач) зобов'язався на свій ризик власними та залученими силами і засобами виконати роботи з поточного ремонту по вул. Головна в с. Шишківці Сокирянського району Чернівецької області і передати замовнику відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник (позивач) зобов'язався прийняти виконані роботи та оплатити в межах договірної ціни. Пунктом 2.1 договору визначено, що загальна вартість підрядних робіт складає 78,498 тис. грн. Відповідно до пункту 4.2 договору генпідряднику або безпосередньо субпідрядній організації до початку робіт може надаватися аванс на придбання матеріалів, цей аванс не може перевищувати 30 % вартості річного обсягу робіт. Підрядник зобов'язаний використати аванс впродовж одного місяця з дня надходження коштів на рахунок (але в будь-якому випадку до закінчення бюджетного року), надавши при цьому в зазначений термін акти приймання виконаних будівельних робіт. У випадку невикористання авансу протягом зазначеного терміну, кошти повернути на розрахунковий рахунок замовника. Свої зобов'язання за договором замовник виконав у повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням № 795 від 17.11.2014 р. на суму 23549,00 грн. Однак, за неналежне виконання умов договору відповідачем, позивач відповідно до пункту 8.5 договору, окрім суми основного боргу просить суд стягнути пеню за період з 01.01.2015 по 14.08.2015 в сумі 7653,09 грн.
Ухвалою суду від 01.09.2015 року порушено провадження по даній справі, судове засідання призначено на 15.09.2015 року.
Ухвалою суду від 15.09.2015 року розгляд справи відкладено на 29.09.2015 р. в зв'язку з неявкою представника відповідача в судове засідання та для подачі додаткових доказів.
В судовому засіданні 29.09.2015 р. представник позивача надав заяву про зменшення позовних вимог щодо стягнення пені з 7653,09 грн. до 5911,11 грн. Враховуючи, те що подана заява позивача про зменшення позовних вимог узгоджується із вимогами ст.22 Господарського кодексу України, суд дійшов висновку, що вона підлягає задоволенню, а відтак розглядається спір про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 29460,11 грн., з яких 23549,00 грн. сума основного боргу та 5911,11 грн. сума пені.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
На адресу господарського суду, повернувся поштовий конверт з рекомендованим повідомленням направлений судом на адресу відповідача.
Згідно пункту 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 В«Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Тобто, відповідач належним чином був повідомлений про час та дату розгляду справи, проте явку свого представника в два судових засідання не забезпечив, правом наданим статтею 59 Господарського процесуального кодексу України на подання відзиву на позов не скористався.
Нез'явлення представника відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору, тобто справу може бути розглянуто без його участі за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
03 листопада 2014 року між позивачем (замовник) та відповідачем (генпідрядник) укладено договір генерального підряду № 235 (далі - Договір), згідно умов якого генпідрядник зобов'язується на свій ризик власними та залученими силами і засобами виконати роботи з поточного ремонту вул. Головна в с. Шишківці Сокирянського району Чернівецької області (надалі - роботи) і передати замовнику об'єкт відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, умов Договору та завдання замовника, а замовник зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити в межах договірної ціни (пункт 1.1 Договору).
Згідно пункту 11.1 Договір набирає чинності з дня його укладення і діє до 31 грудня 2014 року, але в будь-якому випадку до повного виконання всіх умов, передбачених даним договором.
Суд відмічає, що на день розгляду спору, докази визнання правочину у встановленому законом порядку недійсним відсутні.
В пункті 2.1 Договору сторони погодили вартість підрядних робіт, яка складає 78,498 тис. грн Крім того, утримання служби замовника здійснюється в межах 2,5 %, передбачених державними нормами (пункт 5.8.13 ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013) та листом Держбуду України від 04.10.2000 № 7/7-1010 і становить 1,615 тис. грн. (без ПДВ).
Відповідно до пункту 2.2 Договору договірна ціна є динамічною і може переглядатися за згодою сторін в частині вартості, що не виконана і не сплачена, укладанням в письмовій формі додаткової угоди в період чинності Договору.
Крім того, обсяги робіт можуть зменшуватися в залежності від реального фінансування видатків (пункт 2.6 Договору).
Генпідрядник зобов'язався розпочати виконання робіт протягом п'яти робочих днів з дня підписання Договору (пункт 3.1 Договору).
Відповідно до пункту 4.2 Договору генпідряднику або безпосередньо субпідрядній організації до початку робіт може надаватися аванс на придбання матеріалів, цей аванс не може перевищувати 30 % вартості річного обсягу робіт. Підрядник зобов'язаний використати аванс впродовж двох місяців з дня надходження коштів на рахунок (але в будь-якому випадку до закінчення бюджетного року), надавши при цьому в зазначений термін акти приймання виконаних будівельних робіт. У випадку невикористання авансу протягом зазначеного терміну, кошти повернути на розрахунковий рахунок замовника.
Платіжним дорученням № 795 від 17.11.2014 р. замовником було перераховано відповідачу аванс в сумі 23549,00 грн.
Відповідно до пункту 3.2 Договору генпідрядник зобов'язується виконати роботи при наявності фінансування до 31 грудня 2014 року.
Таким чином, генпідрядник повинен був до 31 грудня 2014 року використати аванс і як підтвердження цього надати акти приймання виконаних будівельних робіт, або у випадку не використання коштів - повернути їх не пізніше зазначеної вище дати.
Проте, відповідач будівельні роботи не виконав в строк передбачений Договором, акти приймання виконаних будівельних робіт для підпису позивачу не надав, невикористаний аванс не повернув.
Відповідно до статті 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням їх результату замовникові.
Згідно статті 526 Цивільного кодексу України та пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Абзацом 2 пункту 19 Порядку державного фінансування капітального будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1764 передбачено, що замовник перераховує підряднику аванс, якщо це передбачено договором (контрактом). Розмір авансу не може перевищувати 30 % вартості річного обсягу робіт. Підрядник зобов'язується використати одержаний аванс на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів протягом трьох місяців після одержання авансу. По закінченні тримісячного терміну невикористані суми авансу повертаються замовнику.
Позивач звертався до відповідача з претензією від 31.12.2014 р. про повернення невикористаного авансу.
Відповідач 29.01.2015 надав відповідь на претензію, в якій зазначив, що роботи на виконання Договору будуть розпочаті при настанні сприятливих погодних умов.
Відповідно до пунктів 6.1, 6.2 Договору приймання-здача виконаних робіт проводиться на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в з усіма необхідними підтверджуючими документами згідно з вимогами проектно-кошторисної документації, Договору та ДСТУ. Акти приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) з усіма підтверджуючими документами відповідно до пункту 2.4 Договору та довідки про вартість виконаних будівельних робіт (форма КБ-3) супровідним листом генпідрядник передає для підписання замовнику через приймальню щомісячно, у термін не пізніше 25 числа звітного місяця.
Всупереч взятим на себе договірним зобов'язанням відповідач роботи у визначений в Договорі строк не виконав, не надав замовнику жодного акту приймання виконаних будівельних робіт, аванс не повернув. На цій підставі позивач правомірно заявив вимогу про стягнення з відповідача невикористаного авансу в сумі 23549,00 грн.
Відповідно до частини першої статті 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Пунктом 8.5 Договору передбачено, що генпідрядник несе наступну майнову відповідальність перед замовником: за порушення строків використання авансу нараховується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день її нарахування, від суми невикористаного авансу за кожний день прострочення, починаючи з наступного дня. На цій підставі позивач правомірно заявив вимогу про стягнення з відповідача пені за період з 01 січня по 30 червня 2015 року в сумі 5911,11 грн.
Як встановлено судом, відповідач не виконав роботи по поточному ремонту вулиці та 23549,00 грн. невикористаної суми авансу позивачу не повернув, тим самим порушив вимоги укладеного Договору та чинного законодавства, що є підставою для повернення авансу та стягнення з відповідача пені за невиконання умов Договору.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Статтею 320 Господарського кодексу України надано право замовнику вимагати розірвання договору підряду, у разі якщо підрядник не береться своєчасно за виконання договору або виконує роботу настільки повільно, що закінчення її до строку стає явно неможливим.
Пунктом 10.2 Договору передбачено, що замовник має право розірвати Договір в односторонньому порядку з правом на компенсацію збитків у разі, якщо Генпідрядник не розпочав виконання робіт протягом 5-ти днів з дня отримання авансу, відстав від виконання передбачених графіком робіт на 20 днів чи не використав аванс в установлений термін.
Судом з достовірністю встановлено, що відповідач не розпочав виконання робіт протягом 5-ти днів з дня отримання авансу та не використав аванс в установлений термін, що є підставою для розірвання Договору генерального підряду № 235 від 03.11.2014 року.
Згідно пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не надав доказів зменшення або погашення заборгованості.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Враховуючи встановлені обставини та положення вищевказаних норм матеріального права, суд дійшов висновку, що позов ґрунтується на вимогах чинного законодавства, умовах укладеного між сторонами договору, відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи, а тому, як обґрунтований, підлягає задоволенню у повному обсязі, з покладенням судових витрат на відповідача.
Керуючись статтями 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Розірвати Договір генерального підряду № 235 від 03.11.2014 року, укладений між управлінням капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації та товариством з обмеженою відповідальністю В«Укргазкомплект ЧФВ» .
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю В«Укргазкомплект ЧФВ» (м. Чернівці, вул. Переяславська, 7а, код 38791778):
? на користь управління капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації (м. Чернівці, вул. Червоноармійська, 194-А, код 04014252) заборгованість в сумі 23549,00 грн. та пеню в сумі 5911,11 грн. ;
? в дохід державного бюджету судовий збір в розмірі 3045,00 грн., отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівцях, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074, пункт 2.1.
4. З набранням судовим рішенням законної сили видати накази.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
У разі подання апеляційної скарги або апеляційного подання до Львівського апеляційного суду через Господарський суд Чернівецької області, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя С.О. Миронюк
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2015 |
Оприлюднено | 06.10.2015 |
Номер документу | 51688676 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Миронюк Сергій Олександрович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Миронюк Сергій Олександрович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Миронюк Сергій Олександрович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Миронюк Сергій Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні