Рішення
від 29.09.2015 по справі 905/1155/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Леніна, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

29.09.2015р. Справа № 905/1155/15

за позовом В« DSM Nutritional Products Sp. z o.oВ» , м.Мщонув, Польща

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство

«Світ кормів», ЄДРПОУ 38036541, м.Донецьк

про стягнення заборгованості в сумі 108935,50 євро, що станом на день подання позову еквівалентно 2630378,37 грн.

Суддя Левшина Г.В.

Представники:

від позивача: ОСОБА_2-по дов.

від відповідача: не з'явився

В засіданні суду брали участь:

СУТЬ СПРАВИ:

В« DSM Nutritional Products Sp. z o.oВ» , м.Мщонув, Польща, позивач, звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідача, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Світ кормів», м.Донецьк, про стягнення заборгованості в сумі 108935,50 євро, що станом на день подання позову еквівалентно 2630378,37 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов контракту №UA-002-2013 від 05.02.2013р. в частині повної та своєчасної оплати вартості отриманого товару.

Згідно позовної заяви та спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Світ кормів» зареєстроване за адресою: 83062 м.Донецьк, вул.Аксакова, 8.

Відповідно до п.6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014р. №01-06/1290/14 учасник судового процесу, який знаходиться на території проведення АТО, вважатиметься належним чином повідомленим про час і місце засідання господарського суду, зокрема, якщо відповідну ухвалу господарським судом надіслано поштою за місцезнаходженням учасника судового процесу, зазначеним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Якщо у господарського суду наявні достовірні (тобто документально підтверджені підприємством зв'язку) відомості про неможливість здійснення поштових відправлень до певних населених пунктів чи місцевостей, а також у випадках, коли поштові відправлення учасникам судового процесу все ж було надіслано, але їх повернуто підприємством зв'язку через неможливість вручення, суд здійснює відповідне повідомлення шляхом надсилання телеграми, телефонограми, з використанням факсимільного зв'язку чи електронною поштою або з використанням інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення. У такому разі на примірнику переданого тексту, що залишається у матеріалах справи, зазначаються дата і година його передачі і прізвища та ініціали осіб, які передали і прийняли текст. У матеріалах справи мають міститися документи, що підтверджують отримання учасником судового процесу повідомлення (завірений судом витяг з журналу реєстрації телефонограм, журналу реєстрації електронних поштових відправлень тощо). За неможливості здійснити повідомлення учасника судового процесу і в такий спосіб - інформація про час і місце судового засідання розміщується на сторінці відповідного суду (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/). У такому разі на роздрукованій сторінці з мережі Інтернет, на якій розміщено інформацію про час та місце засідання господарського суду, зазначаються дата розміщення інформації, прізвище та ініціали судді, у провадженні якого знаходиться відповідна справа, а також вчиняється його підпис.

Згідно наявного у матеріалах справи акту від 31.07.2015р. відділом документального забезпечення та контролю господарського суду Донецької області встановлено неможливість направлення за належністю поштової кореспонденції ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Світ кормів», м.Донецьк. За таких обставин, інформація про час і місце судового засідання була розміщена на сторінці суду.

Отже, відповідача було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.

Проте, відповідач в судове засідання не з`явився, відзив на позовну заяву не надав.

За таких обставин, враховуючи достатність зібраних по справі доказів, згідно зі ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними в ній матеріалами.

Згідно зі статтею 1 Господарського процесуального кодексу України іноземні юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно зі встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до ст.124 Господарського процесуального кодексу України підсудність справ за участю іноземних суб'єктів господарювання визначається Господарським процесуальним кодексом України. Зокрема, підсудність справ за участю іноземних суб'єктів господарювання визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до статті 75 Закону України "Про міжнародне приватне право" підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися, крім випадків, передбачених у статті 76 цього Закону.

Як встановлено, позивач є юридичною особою за законодавством Польщі та зареєстрований у Реєстрі підприємців Національного судового реєстру районним судом стол. міста Варшави в Варшаві, що підтверджується випискою з Національного судового реєстру, а тому має право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України.

Статтею 15 Господарського процесуальнго кодексу України визначено, що справи у спорах, що виникають при виконанні господарських договорів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням відповідача.

Таким чином, оскільки відповідач є юридичною особою за законодавством України та знаходиться за адресою: м.Донецьк, вул.Аксакова, 8, спір підсудний господарським судам України та повинен розглядатися та вирішуватись у господарському суді Донецької області.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, господарський суд встановив:

05.02.2013р. між позивачем та відповідачем був підписаний контракт №UA-002-2013, за умовами якого позивач зобов'язався продати, а відповідач купити премікси, вітаміни, вітамінні суміші, що визначені в специфікації, яка є невід'ємною частиною цього контракту, на умовах, що встановлені цим контрактом.

За змістом додатків №№1, 2, 3, 4, 5 (специфікацій) до контракту №UA-002-2013 від 05.02.2013р. сторнами було узгоджено найменування продукту, його кількість, вартість та умови постачання.

Строк дії контракту до 31.12.2013р. (п.1.2 контракту).

Товар постачається на умовах CIP-Київ, або EXW-Мщонов, Польша (п.2.1 контакту №UA-002-2013 від 05.02.2013р.). Вантажоодержувачем по цьому контракту є ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Світ кормів» (08500 м.Фастів, вул.Великоснитінська, буд.59, офіс №11).

За приписом п.2.5 контракту №UA-002-2013 від 05.02.2013р. одночасно з здійсненням поставки позивач направляє відповідачу такі документи: оригінал рахунку-фактури, оригінал пакувальних листів, сертифікати якості виробництва, оригінал транспортної накладної, сертифікат походження із зазначенням у графі 5 реквізитів інвойсу або цього контракту, ветеринарний сертифікат.

Частиною 4 статті 4 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд у випадках, встановлених законом або міжнародним договором, застосовує норми права інших держав.

Статтею 43 Закону України "Про міжнародне приватне право" визначено, що сторони договору згідно із статтями 5 та 10 цього Закону можуть обрати право, що застосовується до договору, крім випадків, коли вибір права прямо заборонено законами України.

Відповідно до розділу 8 контракту №UA-002-2013 від 05.02.2013р. права та обов'язки сторін, що виникають або пов'язані з підтвердженням замовлення та/або умовами мають регулюватися, трактуватися, інтерпретуватися і виконуватися згідно з польським законодавством. Конвенція Організації Об'єднаних Націй про угоди міжнародної купівлі-продажу товарів від 11.04.1980р. не застосовується.

Враховуючи вищезазначене, до правовідносин, що виникають з контракту №UA-002-2013 від 05.02.2013р., застосовується законодавство Польщі.

Згідно частини 1 статті 8 Закону України "Про міжнародне приватне право" при застосуванні права іноземної держави суд чи інший орган встановлює зміст його норм згідно з їх офіційним тлумаченням, практикою застосування і доктриною у відповідній іноземній державі.

Частиною 3 статті 8 Закону України "Про міжнародне приватне право" передбачено, що особи, які беруть участь у справі, мають право подавати документи, що підтверджують зміст норм права іноземної держави, на які вони посилаються в обґрунтуванні своїх вимог або заперечень, іншим чином сприяти суду чи іншому органу у встановленні змісту цих норм.

Оскільки розділом 8 контракту передбачено застосування матеріального права Польщі, воно підлягає застосуванню у вирішенні господарським судом цього спору на підставі статті 4 Господарського процесуального кодексу України. При цьому, стаття 9 Закону України "Про міжнародне приватне право" встановлює, що відсилання до права іноземної держави має розглядатися як відсилання до норм матеріального права, яке регулює відповідні правовідносини, виключаючи застосування його колізійних норм, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст.605 Цивільного кодексу від 23.04.1964р. у договорі поставки постачальник зобов'язується виготовляти товари, визначені лише щодо сорту, а також поставляти їх частинами або періодично, а одержувач зобов'язується отримувати ці товари і сплачувати їх вартість.

Як встановлено, згідно з наданими до матеріалів справи міжнародними товарно-транспортними накладними CMR від 26.07.2013р., CMR А №234415, CMR А №047956 від 13.11.2013р., CMR А №570146 від 29.11.2013р. позивачем було поставлено, а відповідачем прийнято товар на суму 108935,50 євро, з урахуванням часткового погашення заборгованості відповідачем.

Згідно ст.353 параграфу 1 Цивільного кодексу зобов'язання полягає в тому, що кредитор може вимагати від боржника оплату, а боржник повинен цю вимогу задовольнити.

Боржник повинен виконати зобов'язання у відповідності з його змістом, у спосіб, що відповідає його соціально-економічним цілям і правилам суспільного співіснування, а якщо у цій сфері існують встановлені звичаї - також згідно з цими звичаями (ст.354 параграфу 1 Цивільного кодексу).

За приписом ст.455 параграфу 1 Цивільного кодексу якщо термін виконання оплати не визначений або не випливає із характеру зобов'язання, оплата повинна бути виконана негайно після звернення до боржника щодо її виконання.

Згідно ст.605 Цивільного кодексу одержувач зобов'язаний прийняти предмет поставки і сплатити його вартість.

В п.5.3 контракту №UA-002-2013 від 05.02.2013р. сторонами було узгоджено, що оплата кожної партії товару здійснюється відповідачем на підставі рахунку-фактури позивача протягом 60 днів з дати виставлення рахунку-фактури.

В листі без номера та дати (а.с.98) відповідачем було підтверджено наявність заборгованості перед позивачем станом на 11.02.2014р. в сумі 127026,50 євро.

За висновками суду, відповідач свої зобов'язання щодо повної та своєчасної оплати вартості товару в сумі 108935,50 євро всупереч вимог ст.354 параграфу 1 Цивільного кодексу не виконав.

Відповідач заперечень по суті позовних вимог не надав.

На підставі викладеного, враховуючи, що позов повністю доведений позивачем та обгрунтований матеріалами справи, виходячи з того, що відповідач заперечень проти позовних вимог не надав, вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості в сумі 108935,50 євро, що станом на день подання позову еквівалентно 2630378,37 грн., підлягають задоволенню в повній сумі.

Судовий збір підлягає віднесенню на відповідача в повній сумі.

За таких обставин, керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги В« DSM Nutritional Products Sp. z o.oВ» , м.Мщонув, Польща до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Світ кормів», м.Донецьк про стягнення заборгованості в сумі 108935,50 євро, що станом на день подання позову еквівалентно 2630378,37 грн., задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Світ кормів», м.Донецьк на користь В« DSM Nutritional Products Sp. z o.oВ» , м.Мщонув, Польща заборгованість в сумі 108935,50 євро, що станом на день подання позову еквівалентно 2630378,37 грн., судовий збір в сумі 52607 грн. 57 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 29.09.2015р. оголошено повний текст рішення.

Суддя Г.В. Левшина

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення29.09.2015
Оприлюднено07.10.2015
Номер документу51825683
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1155/15

Ухвала від 26.12.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 26.12.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 16.12.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 05.12.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 26.11.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 18.11.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Судовий наказ від 12.10.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Рішення від 29.09.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 16.09.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 19.08.2015

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні