ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" вересня 2015 р.Справа № 922/4522/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Омельченко К.А.
розглянувши справу
за позовом Публічне акціонерне товариство "Кредобанк", м. Львів до Товариство з обмеженою відповідальністю "РВС Україна", м. Харків про стягнення коштів 24118,69 грн. за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Кредобанк", м. Львів (позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "РВС Україна", м. Харків про стягнення заборгованості в розмірі 24118,69 грн., з яких: 19 000,00 грн. - основна заборгованість; 1 475,35 грн. - заборгованість по процентам; 57,00 грн. - прострочена сума комісії за адміністрування кредиту; 3 187,51 грн. - пеня по простроченій основній сумі боргу; 386,98грн. - пеня по прострочених відсотках; 11,85 грн. - пеня по простроченій комісії адміністрування кредиту, а також позивачем заявлено до стягнення судовий збір у розмірі 1 827 грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором про надання овердрафту № 67/10-2014 від 02.10.2014 року, в частині повного та своєчасного повернення кредиту та сплати платежів, встановлених договором; в якості правових підстав позову - на положення ст.ст. 526, 527, 530, 610 Цивільного кодексу України.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 07.08.2015 року було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її розгляд у відкритому судовому засіданні на 01.09.2015 року о 09:30 годині.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 01.09.2015 року розгляд справи було відкладено на 14.09.2015 року о 12:00 годині.
14.09.2015 року до суду від позивача на електронну адресу суду, а також поштою надійшов тотожний за змістом супровідний лист, в якому він просить суд долучити до матеріалів справи, витребувані ухвалою суду документи.
Надані документи долучено судом до матеріалів справи.
Судове засідання, призначене на 14.09.2015 року, проходило в режимі відеоконференції.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві. Надав пояснення по суті справи.
Відповідач проти позовних вимог не заперечував, визнав факт заборгованості перед позивачем. Надав пояснення по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, повністю, всесторонньо, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, оцінивши надані сторонами докази та надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог учасників судового процесу, користуючись принципом об’єктивної істини, принципами добросовісності, розумності та справедливості суд, виходить з наступного.
02.10.2014 р. між Публічним акціонерним товариством «Кредобанк» (надалі - Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «РВС Україна» (надалі - Позичальник) укладено Договір №67/10-2014 про надання овердрафту (надалі - Договір овердрафту), відповідно до п.1 якого Банк зобов'язався надати Позичальнику Овердрафт, тобто надати у його власність грошові кошти у національній валюті для оплати наданих ним розрахункових документів в разі недостатності коштів на його поточному рахунку в межах встановленого максимального ліміту заборгованості в розмірах та на умовах, обумовлених цим Договором, а Позичальник зобов'язався повернути його і сплатити проценти та комісії за користування ним.
Відповідно до п.2.1. Договору овердрафту максимальний ліміт заборгованості по Овердрафту (максимальна сума, в межах якої Позичальник може здійснювати платежі протягом одного операційного дня зі свого поточного рахунку понад фактичний залишок коштів на ньому) встановлений у розмірі 20 000,00 грн. (двадцять тисяч гривень 00 копійок) на поточний рахунок Позичальника №2600901556039 у Харківському відділенні Центральної філії Банку.
Відповідно до п.2.4. датою остаточного повернення кредиту є 01 жовтня 2015 року.
Пунктом 2.8 договору передбачено , що підставою надання банком овердрафту є подання позичальником в банк розрахункових документів на суму , що перевищує залишок коштів на його поточному рахунку. Датою надання овердрафту вважається дата виникнення на поточному рахунку позичальника дебетового сальдо (проведення платежів понад залишок коштів на поточному рахунку).
Розділом 3 договору визначено , що за надання овердрафту позичальник сплачує банку комісії визначені пунктом 2.3 цього договору . Проценти за користування овердрафтом нараховуються щоденно на суму заборгованості по овердрафту за методом «факт/360» (фактична кількість днів у місяці , але умовно 360 днів у році), за ставкою, вказаною у пункті 2.2 цього договору з урахуванням строку користування овердрафтом, з моменту надання овердрафту : - до терміну , вказаному в пункті 2.4 цього договору; - до дати звернення банку із заявою до суду із вимогою про дострокове повернення суми овердрафту та сплати процентів , комісій та інших належних до сплати за цим договором платежів.
Пунктом 3.3 договору передбачено , що позичальник сплачує проценти /комісії при поступленні коштів на його поточний рахунок , але не пізніше останнього робочого дня місяця , за який нараховані ці проценти/ комісії.
У відповідності до розділу 4 договору , позичальник зобов'язаний повернути банку овердрафт у повному обсязі в порядку та терміни , передбачені цим договором та /або додатками до нього. Повернення овердрафту здійснюється за рахунок коштів , які надходять на поточний рахунок позичальника.
Банк списує з поточного рахунку позичальника кошти в сумі , яка необхідна для погашення заборгованості за цим договором та здійснення всіх витрат ( сплата комісій та інших платежів , передбачених чинним законодавством України та МВР України). Здійснення договірного списання та купівля / продаж , обмін валют , передбачені цим пунктом , є правом , а не обов'язком банку .
Погашення заборгованості за договором здійснюється у наступній черговості : - сума перевищення діючого ліміту заборгованості по овердрафту ; - прострочені платежі по сплаті комісій за користування овердрафтом ; - прострочені платежі по сплаті процентів за користування овердрафтом ; - строкові платежі по сплаті нарахованих комісій за користування овердрафтом , термін сплати яких наступає в поточному місяці ; - строкові платежі по сплаті нарахованих процентів за користування овердрафтом , термін сплати яких наступив в момент надходження коштів ; - проценти за користування овердрафтом , термін сплати яких наступає в поточному місяці ; - пеня , штрафи та інші види неустойки по овердрафту; - строкові платежі по поверненню овердрафту ( основного боргу).
Банк , у випадках , передбачених пунктом 2.10 договору , вправі вимагати дострокового повернення овердрафту , процентів , комісій та інших , належних до сплати платежів за цим договором , про що письмово повідомляє позичальника.
Пунктом 4.8 договору передбачено , що позичальник зобов'язаний протягом 10 робочих днів з моменту отримання письмові вимоги банку достроково повернути овердрафт, проценти , комісії та інші належні до сплати платежі.
На виконання умов Договору овердрафту Банком 09.01.2015 р. було перераховано на поточний рахунок відповідача 19000,00 грн., що підтверджується меморіальним ордером №642498.
Відповідно до п.4.1. Договору Позичальник зобов'язався повернути Банку Овердрафт у повному обсязі в порядку та терміни, передбачені цим Договором та/або додатками до нього.
Всупереч умовам Договору відповідач не повернув овердрафт в термін передбачений Договором, у зв'язку з чим в нього виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 24118,69 грн., з яких:
- 19 000,00 грн. - основна заборгованість;
- 1 475,35 грн. - заборгованість по процентам;
- 57,00 грн. - прострочена сума комісії за адміністрування кредиту;
- 3 187,51 грн. - пеня по простроченій основній сумі боргу;
- 386,98грн. - пеня по прострочених відсотках;
- 11,85 грн. - пеня по простроченій комісії адміністрування кредиту.
Позивачем на адресу відповідача направлялась письмова вимога № 15/05/15-83 від 15.05.2015 р. про оплату боргу у розмірі 14836,40 грн. (а.с.20-21).
Відповідач наявну заборгованість визнав у повному обсязі.
Дослідивши представлені суду докази, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підставними та такими, що підлягають до задоволення повністю з огляду на наступне.
Статтею 174 Господарського Кодексу України визначено, що господарські зобов'язання виникають, зокрема, безпосередньо з господарського договору, інших угод, передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Відповідно до положень статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону , інших правових актів , договору , а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, при цьому зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Господарські зобов'язання сторін виникли на підставі Договору про надання овердрафту №68 про надання овердрафту від 13.08.2013 року.
Згідно визначення ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Овердрафт - форма короткострокового кредиту в межах встановленого банком ліміту, що дозволяє здійснювати розрахунки, коли у клієнта на поточному рахунку недостатньо коштів. За умов овердрафту кредитування банком розрахункового рахунку клієнта здійснюється для оплати розрахункових документів при нестачі або відсутності на розрахунковому рахунку клієнта-позичальника коштів. Банк списує кошти з рахунку клієнта в повному обсязі, тобто автоматично надає клієнту кредит на суму, що перевищує залишок коштів. Овердрафт відрізняється від звичайного кредиту тим, що для погашення заборгованості спрямовуються всі кошти, що надходять на рахунок клієнта.
Відповідно до ст.ст. 526 ЦК України, 193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
З матеріалів справи слідує, що позивач виконав договірні зобов'язання у повному обсязі, що підтверджується випискою про рух коштів по рахунку відповідача.
Кредитний договір був укладений на умовах забезпеченості, поворотності, строковості, платності та цільового характеру використання грошових коштів, відповідно до яких відповідач зобов'язався повернути позивачу овердрафт в повному обсязі в порядку і терміни , передбачені договором, а також сплачувати комісію та проценти за користування овердрафтом.
Умовами кредитного договору передбачено, що позивач зобов'язується надати відповідачу овердрафт , тобто у власність грошові кошти у національній валюті України для оплати наданих ним розрахункових документів, в разі недостатності коштів на його поточному рахунку в межах встановленого максимального ліміту заборгованості в розмірі та на умовах , обумовлених кредитним договором, а відповідач зобов'язується повернути його і сплатити проценти та комісії за користування ним.
Згідно із положеннями статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином у відповідності з умовами договору та вимогами законодавства .
Статтею 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання, а договір відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено , що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов , визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідач не виконав зобов'язання за Договором щодо повернення Овердрафту в порядку і в терміни, передбачені Договором, та сплати процентів за користування ним. Доказів протилежного суду не надав.
Відповідно до п.6.1. Кредитного договору за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань (повернення овердрафту, сплати процентів, комісій, інших платежів за цим договором) Банк має право стягнути з Позичальника пеню в розмірі визначеному п.2.6. цього Договору (0,03 % за кожен день прострочки від простроченої/несплаченої суми, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочки, за весь час прострочки.
З урахуванням зазначеного, суд вважає підставними та обґрунтованими вимоги позивача про стягнення з відповідача 19 000,00 грн. основної заборгованості; 1 475,35 грн. заборгованості по процентам; 57,00 грн. прострочена сума комісії за адміністрування кредиту; 3 187,51 грн. пеня по простроченій основній сумі боргу; 386,98грн. пеня по прострочених відсотках; 11,85 грн. пеня по простроченій комісії адміністрування кредиту.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 49 ГПК України судовий збір у розмірі 1827,00 грн. слід покласти на відповідача.
З огляду на викладене, керуючись Конституцією України, ст.ст. 509, 525, 526, 530, 599, 1054 Цивільного кодексу України, ст.ст. 174, 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольти повністю.
Стягнути з боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю «РВС Україна» (61172, м.Харків, вул. Роганська, буд.148, кім.29, код ЄДРПОУ 31555593) на користь стягувача - Публічного акціонерного товариства «Кредобанк» (79026, м. Львів, вул. Сахарова, 78; код ЄДРПОУ 09807862) 19 000,00 грн. основної заборгованості; 1 475,35 грн. заборгованості по процентам; 57,00 грн. прострочена сума комісії за адміністрування кредиту; 3 187,51 грн. пеня по простроченій основній сумі боргу; 386,98грн. пеня по прострочених відсотках; 11,85 грн. пеня по простроченій комісії адміністрування кредиту та 1827,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Повне рішення складено 16.09.2015 р.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Суддя ОСОБА_3
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2015 |
Оприлюднено | 08.10.2015 |
Номер документу | 51828459 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні