Постанова
від 05.10.2015 по справі 731/346/15-а
ВАРВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 731/346/15

Провадження № 2-а/731/22/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2015 року Варвинський районний суд Чернігівської області в складі

судді МОЦЬОРА О.В.,

з участю секретаря Трохименко Т.І.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Варвинському районі Чернігівської області, третя особа - відкрите акціонерне товариство «Варвинський агропостач», про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в Варвинському районі Чернігівської області та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

26 червня 2015 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, яким просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Варвинському районі Чернігівської області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періоду його роботи на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року; зобов'язати УПФ України в Варвинському районі Чернігівської області зарахувати йому до страхового стажу період його роботи на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року; зобов'язати УПФ України в Варвинському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням його страхового стажу за період роботи на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року, а також стягнути з Державного бюджету України на його користь сплачений судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що 14 жовтня 2013 року він звернувся до УПФ України в Варвинському районі з заявою про призначення пенсії. Пенсія йому призначена 22 жовтня 2013 року. Проте, при призначенні пенсії до страхового стажу не було зараховано період роботи на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року. На запит від 03 червня 2015 року з проханням надати пояснення щодо неврахування зазначеного періоду роботи до страхового стажу йому була надана відповідь, що запис про роботу на підприємстві занесений до трудової книжки некоректно, а саме - порушено пункт 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №259/34/5 від 08.06.2001 (відсутній підпис керівника). Вважає таку позицію УПФ України в Варвинському районі незаконною, оскільки Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить імперативної норми, яка надає право або зобов'язує Пенсійний фонд відмовити працівникові у зарахуванні страхового стажу для призначення пенсії за віком у випадку «некоректного запису до трудової книжки» застрахованої особи, а відсутність підпису керівника підприємства (працівника відділу кадрів) жодним чином не впливає на визначення стажу працівника. З огляду на те, що відповідальність за належне, вірне і своєчасне внесення до трудової книжки працівників відповідних записів покладається на керівників підприємств і установ, неналежне проведення записів у трудовій книжці працівника у відповідності з діючими положеннями не може позбавити особу гарантованого Конституцією України права на належне пенсійне забезпечення. Просить задовольнити позов та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням його страхового стажу за період роботи на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року.

В судовому засіданні позивач позовну заяву підтримав та пояснив, що він позбавлений можливості надати до УПФУ довідку про підтвердження трудового стажу та розмір заробітної плати в зв'язку з відсутністю підприємства «Райагропостач» за місцезнаходженням.

Представник відповідача позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях, зазначивши, що позов є необґрунтованим, оскільки від позивача жодних заяв встановленого зразка щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року та щодо проведення перерахунку пенсії не надходило.

Представник третьої особи - ВАТ «Варвинський райагропостач», в судове засідання не з'явився. Поштові відправлення, направлені на адресу ВАТ «Варвинський райагропостач», повернулися з відміткою: «за зазначеною адресою не значиться, не існує» (а.с. 37, 52, 66, 79, 94).

Заслухавши пояснення сторін, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Варвинському районі Чернігівської області з 10 вересня 2013 року і отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії позивача з 01 грудня 2014 року по даний час становить 1373,78 грн., що підтверджується листом управління ПФУ в Варвинському районі (а.с.10-13). Страховий стаж склав 24 роки 9 місяців 19 днів. До страхового стажу не зараховано період роботи в Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року, оскільки запис під №14 про звільнення з роботи в трудову книжку занесений некоректно, а саме - відсутній підпис керівника, чим порушено пункт 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №259/34/5 від 08 червня 2001 року (а.с.8).

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України №1058-ІV від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

За змістом ст. 24 Закону України №1058-ІV від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим законом.

До набрання чинності Законом №1058-ІV пенсійне забезпечення регламентувалось Законом України №1788-ХІІ від 05 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення».

ОСОБА_3 ст. 62 Закону України №1788-ХІІ від 05 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У відповідності з п.п. 4.1 п. 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту України №58 від 29 липня 1993 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за №110, у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Відповідно до листа Варвинської районної державної адміністрації Чернігівської області №01-33/1853 від 08 липня 2015 року (а.с.33-34) Варвинське районне підприємство матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» не ліквідоване, тому його документи не можуть бути прийняті до архіву. Відповідно до наказу Фонду державного майна України №963 від 17 липня 1996 року створене відкрите акціонерне товариство «Варвинський Агропостач» шляхом перетворення державного комунального підприємства «Варвинське державне комунальне підприємство «Райагропостач». Статут ВАТ «Варвинський агропостач» зареєстрований розпорядженням голови районної державної адміністрації №280 від 16 серпня 1996 року. ОСОБА_3 п. 3.3 Статуту товариство є правонаступником прав та майнових обов'язків державного комунального підприємства «Райагропостач». ВАТ «Варвинський агропостач», в свою чергу, перейменовано у ПАТ «Варвинський агропостач».

ОСОБА_3 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 26 лютого 2014 року Державним реєстратором внесено інформацію щодо відсутності юридичної особи ПАТ «Варвинський агропостач» за юридичною адресою (а.с.27-32).

З огляду на те, що в трудовій книжці позивача запис №14 про звільнення з роботи у Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» не містить підпису керівника або спеціально уповноваженої ним особи, а юридична особа відсутня за місцезнаходженням, тобто фактично не діє, що унеможливлює внесення виправлень до трудової книжки, то підтверджувати стаж роботи позивача з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року необхідно в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів, а саме - згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній».

Пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів (далі - Порядок) передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні або неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок.

ОСОБА_3 ч. 5 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.

Від ТОВ «Світанок-Агро», яке значаться серед засновників ПАТ «Варвинський агропостач», на запит суду надійшла відповідь, що будь-які документи з особового складу Варвинського районного підприємства матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» у ТОВ «Світанок-Агро» відсутні та товариству нічого не відомо про їх місцезнаходження.

На виконання ухвали суду від 24 вересня 2015 року сільськогосподарське ТОВ «Дружба-Нова», яке теж є одним із засновників ПАТ «Варвинський агропостач», надало суду для дослідження книги обліку розрахунків по оплаті праці за 1990-1999 роки, інші документи відсутні.

Зважаючи на ту обставину, що зазначені книги обліку розрахунків по оплаті праці знаходяться у сторонньої організації, а не у роботодавця позивача, останній не може реалізувати своє право на пенсійне забезпечення за допомогою письмових доказів, передбачених п. 3 Порядку.

ОСОБА_3 записів у зазначених книгах обліку, досліджених у судовому засіданні, ОСОБА_1 дійсно в період з липня 1990 року по липень 1999 року отримував заробітну плату на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» (а.с. 99-129).

За змістом пункту 17 розділу Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі. В такому ж порядку показаннями свідків підтверджується час роботи громадян із числа національних меншин, примусово виселених з місць постійного проживання в 30-40 роки, а також час роботи в колгоспі до 1965 року у випадках, коли неможливо одержати документи про наявний стаж роботи, незалежно від причин відсутності необхідних документів.

Відповідно до п. 18 Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

В зв'язку з тим, що архівні документи Варвинського районного підприємства матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» за період з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року відсутні з причин, відмінних від зазначених у п. 17 Порядку, суд вважає за можливе встановити трудовий стаж позивача відповідно до п. 18 Порядку на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Свідок ОСОБА_4 повідомив суду, що він працював на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач», та надав для дослідження в судовому засіданні свою трудову книжку, в якій міститься запис про його трудову діяльність на зазначеному підприємстві з 04 січня 1987 року по 22 квітня 2002 року. ОСОБА_4 підтвердив, що разом з ним на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з липня 1990 року по липень 1999 року працював також і позивач ОСОБА_1

Свідок ОСОБА_5 пояснив, що працював на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 20 жовтня 1987 року по 01 жовтня 2002 року, на підтвердження чого надав для огляду в судовому засіданні оригінал трудової книжки, та підтвердив, що з липня 1990 року по липень 1999 року разом з ним працював також ОСОБА_1

Свідок ОСОБА_6 підтвердив показання свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_7 та надав оригінал своєї трудової книжки, з якої вбачається, що він працював на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 01 квітня 1986 року по 11 лютого 1998 року.

Суд також бере до уваги записи, що містяться у наданих СТОВ «Дружба-Нова» та досліджених в судовому засіданні книгах обліку розрахунків по оплаті праці за 1990-1999 роки, згідно яких Варвинське районне підприємство матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» проводило виплату заробітної плати позивачеві.

За таких обставин, суд вважає встановленим трудовий стаж позивача на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року.

У відповідності зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на те, що відомості щодо відсутності юридичної особи ПАТ «Варвинський агропостач» за юридичною адресою внесені Державним реєстратором в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців лише 26 лютого 2014 року, відсутні підстави для визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Варвинському районі Чернігівської області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періоду його роботи на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року при призначенні позивачеві пенсії 22 жовтня 2013 року.

Докази того, що позивач звертався до управляння ПФУ в Варвинському районі за перерахунком пенсії після 26 лютого 2014 року, в матеріалах справи відсутні.

Крім того, ліквідація підприємства вважається завершеною з моменту виключення його з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України. Таким чином, сама лише відсутність юридичної особи ПАТ «Варвинський агропостач» за юридичною адресою не означає втрати підприємством статусу юридичної особи, а отже й не створює для управління ПФУ беззастережного обов'язку вважати, що будь-які документи Варвинського районного підприємства матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» відсутні та самостійно підтверджувати трудовий стаж позивача показаннями свідків. Так само управління ПФУ не має повноважень здійснювати пошук документів з особового складу Варвинського районного підприємства матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» у інших юридичних осіб з метою підтвердження трудового стажу позивача.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що управління ПФУ в Варвинському районі при призначенні позивачеві пенсії діяло правомірно, у відповідності до чинного законодавства нарахувавши 22 жовтня 2013 року всі належні позивачеві пенсійні виплати.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою цієї статті для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

ОСОБА_3 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Від позивача не надійшло клопотання про поновлення пропущеного строку для звернення до суду з обґрунтуванням причин поважності його пропуску.

За таких обставин позовні вимоги за період з 22 жовтня 2013 року по 25 грудня 2014 року підлягають залишенню без розгляду.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволення яких позивачеві відмовлено.

За таких обставин на користь позивача з Державного бюджету повинно бути стягнено 2/3 сплаченого ним судового збору, а саме: 73,08 грн. : 3 х 2 = 48,72 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 11, 94, 99, 100, 155, 158-163, 186 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Варвинському районі Чернігівської області, третя особа - відкрите акціонерне товариство «Варвинський агропостач», про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в Варвинському районі Чернігівської області та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Варвинському районі Чернігівської області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу при обчисленні пенсії період його роботи на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Варвинському районі Чернігівської області з 26 грудня 2014 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням його страхового стажу за період роботи на Варвинському районному підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Райагропостач» з 03 липня 1990 року по 14 липня 1999 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 48 (сорок вісім) гривень 72 копійки.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Варвинський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя МОЦЬОР О.В.

СудВарвинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення05.10.2015
Оприлюднено09.10.2015
Номер документу51976764
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —731/346/15-а

Постанова від 05.10.2015

Адміністративне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Постанова від 05.10.2015

Адміністративне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Ухвала від 24.09.2015

Адміністративне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Ухвала від 11.09.2015

Адміністративне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Ухвала від 13.07.2015

Адміністративне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Ухвала від 01.07.2015

Адміністративне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні