РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2015 року 17 год. 40 хв.Справа № 817/1474/15 м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., за участю: секретаря судового засідання Єрмошкіної Л.І.; представника позивача - не прибув; відповідача - не прибув; розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області (далі іменується - позивач) до ОСОБА_1 (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути на його користь суму податкового боргу по податку на доходи фізичних осіб в загальному розмірі 37864 грн. 36 коп.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що при реалізації владної управлінської функції суб'єктом владних повноважень відносно відповідача винесено податкову вимогу, якою покладено обов'язок здійснити платіж на користь місцевого бюджету. Дане рішення є діючим, проте фізичною особою не виконане. Вказане спричинило утворення спірної суми заборгованості. Посилаючись на викладені вище мотиви, позивач просить суд ухвалити рішення про задоволення позову.
Ухвалою судді від 08.06.2015 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання, призначене на 03.09.2015, не прибув, проте подав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності його уповноваженого представника.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, не повідомив суд про причини неприбуття, не подав до суду жодних заяв, клопотань, письмових заперечень проти адміністративного позову, або ж доказів сплати суми податкового боргу.
Керуючись приписами частини 4 статті 128 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників сторін, на підставі наявних у матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.
На підставі частини 6 статті 12 та статті 41 КАС України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 (стаття 45 ПК України, статті 1, 17, 18 Закону України №755-IV).
Фахівцями контролюючого органу проведено перевірку щодо отримання доходу у вигляді додаткового блага, за результатами якої складено Акт від 18.12.2014 №1399/17/НОМЕР_1 «Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки платника податків-фізичної особи ОСОБА_1» (а.с. 37-41).
В результаті перевірки встановлено порушення відповідачем, зокрема, підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, абзацу «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164, пункту 167.1 статті 167, пункту 179.7 статті 179 ПК України, а саме недекларування доходу в сумі 200128 грн. 35 коп., отриманого у вигляді додаткового блага, та несплата податку з доходів фізичних осіб в розмірі 28670 грн. 25 коп.
Фіскальний орган в Акті перевірки зазначив, що ПАТ «УкрСиббанк» прийнято рішення про списання кредиторської заборгованості ОСОБА_1 у розмірі 169997 грн. 94 коп. ПАТ «УкрСиббанк» повідомило відповідача про анулювання даної заборгованості, попередило про необхідність самостійного декларування даного доходу та включило суму анульованого боргу до податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сплаченого з них податку (форма № 1ДФ).
На підставі Акта перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0000011703 від 05.01.2015, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб у загальному розмірі 35837 грн. 81 коп., в тому числі: за основним платежем - у розмірі 28670 грн. 25 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 7167 грн. 56 коп. Дане рішення належним чином вручено відповідачу, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.45).
Згідно з абзацом «д» підпункту 164.2.17. пункту 164.2. статті 164 ПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді суми боргу платника податку, анульованого (прощеного) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Якщо кредитор повідомляє платника податку - боржника рекомендованим листом з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або шляхом надання повідомлення боржнику під підпис особисто про анулювання (прощеного) боргу та включає суму анульованого (прощеного) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано (прощеного), такий боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.
На підставі пункту 176.1. статті 176 ПК України платники податку зобов'язані, зокрема, вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього розділу подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку; подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.
Пунктом 167.1. статті 167 ПК України визначено, що ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 цього розділу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків.
За приписами підпункту 14.1.47. пункту 14.1. статті 14 ПК України, додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).
Відтак, суд дійшов висновку, що сума анульованого (прощеного) боргу заборгованості відповідача є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та оподатковується за ставками, визначеними статтею 167 ПК України.
На виконання вимог абзацу «д» підпункту 164.2.17. пункту 164.2. статті та статті 179 ПК України, відповідач повинен був самостійно відобразити доходи у річній податковій декларації та сплатити податок з таких доходів. Однак, такі вимоги відповідачем не були дотримані, внаслідок чого фіскальним органом визначено грошове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 28670 грн. 25 коп.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Статтею 67 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР та підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У зв'язку з несплатою платником податків суми податкового/грошового зобов'язання (підпункт 14.1.156 пункту 14.1 статті 14, підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України) у строки, визначені статтею 57 ПК України, зазначене зобов'язання набуло статусу податкового боргу (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Таким чином, сума податкового боргу зі сплати податку на доходи фізичних осіб становить 37864 грн. 36 коп., в тому числі за основним платежем - 28670 грн. 25 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - 7167 грн. 56 коп., пеня - 2026 грн. 55 коп.
Позивачем вживались заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку (пункт 59.1 статті 59 ПК України). Податкова вимога форми «Ф» від 18.02.2015 № 192-25 надіслана поштою на адресу відповідача (а.с. 9).
В силу норм пунктів 59.3, 59.5 статті 59, статті 60 ПК України, податкова вимога на момент розгляду справи по суті є невідкликаною (чинною), що також вбачається зі змісту зворотного боку облікової картки платника податків станом на дату розгляду справи.
За приписами підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання щодо розподілу судових витрат не підлягає вирішенню судом, оскільки відповідно до пункту 21 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 позивач на момент подання адміністративного позову до суду був звільнений від сплати судового збору.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 4, 7-12, 14, 86, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області суму податкового боргу зі сплати податку на доходи фізичних осіб у розмірі 37864 (тридцять сім тисяч вісімсот шістдесят чотири) грн. 36 (тридцять шість) коп., яку зарахувати на р/р №33113341700003, код платежу 11010500, отримувач: місцевий бюджет м. Дубно, код отримувача: 38043480, банк: ГУДКСУ у Рівненській області, МФО 833017.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.М. Недашківська
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2015 |
Оприлюднено | 12.10.2015 |
Номер документу | 51987338 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
Недашківська К.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні