Справа № 569/8793/15-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2015 року Рівненський міський суд Рівненської області
в особі головуючої судді - Панас О.В.
при секретарі - Трохимчук В.М.
з участю: позивачки - ОСОБА_1
представника позивачки - адвоката ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа Преміал" про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до Рівненського міського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа Преміал" про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що з грудня 2013 року по 29.08.2014р. працювала в TOB «Альфа Преміал» на посаді менеджера зі збуту. У день звільнення їй не була видана належно оформлена трудова книжка, так як вона знаходилася в центральному офісі товариства в м. Луцьку, і за кілька днів її мали передати.
Неодноразово зверталась до відповідача з проханням видати трудову книжку, проте відповідачем її прохання ігнорувалися, а пізніше сказали, що трудову книжку «просто так» не отримаю. На письмове звернення від 28.04.2015 року щодо видачі трудової книжки, відповідач у відповіді від 12.05.2015 року вих. № 51 вказав, що ніби-то у неї перед TOB «Альфа Преміал» рахується заборгованість в сумі 2 821,15 грн., які вона незаконно привласнила. Звернення від 21.05.2015 року з проханням надати підтверджуючі документи щодо ніби-то наявної заборгованості та видачі трудової книжки залишилось без відповіді. Трудову книжку не видали до цього часу.
Крім того, залишось без відповіді звернення щодо видачі довідки про заробітну плату.
Зважаючи на вищевказане, час вимушеного прогулу з 29.08.2014 року по 19.06.2015 року складає 202 робочих дні, а з відповідача підлягає до стягнення середній заробіток за час вимушеного прогулу з 29.08.2014 року по 19.06.2015 року в сумі 15 384,32 грн.
Відповідач фактично позбавив її гарантованого Конституцією України права на працю та можливості заробляти собі на життя. Вказані незаконні дії відповідача призвели до моральних переживань, втрати душевного спокою, постійного перебування у пригніченому стані, труднощами в офіційному працевлаштуванні. Така ситуація негативно впливає на її життя, впливає на спілкування з оточуючими, порушує нормальні життєві зв'язкі, та вимагає додаткових зусиль для організації життя.
Тому, враховуючи викладені обставини, а також положення ст. 237-1 КЗпП України, вважає, що відповідач повинен відшкодувати їй моральну шкоду, яку оцінює в 5 000 грн., що підтверджується вищезазначеними судженнями. Вказана сума визначена оціночно згідно внутрішніх хвилювань та переконань.
Просила зобов'язати TOB «Альфа Преміал» (код ЄДПРОУ 35128812) видати їй -ОСОБА_1 належно оформлену трудову книжку. Стягнути з TOB «Альфа Преміал» (код ЄДПРОУ 35128812) на користь ОСОБА_1 (іден. номер НОМЕР_1) середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 15 384,32 грн. та 5000,00 грн. моральної шкоди.
В судовому засіданні позивачка підтримала позов в межах доводів позовної заяви та просила задовольнити. Пояснила, що в день звільнення в м.Луцьк не їздила, та не отримувала трудову книжку. Заяву про звільнення подала директору ОСОБА_4 в м.Рівне.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позов в межах доводів позовної заяви та просила задовольнити в повному об'ємі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав повністю. Підтримав подані до суду письмові заперечення згідно яких вважає вимоги позивача незаконними і необгрунтованими. ОСОБА_5 неправдиво вказує, що при її звільненні їй не було видано трудову книжку.
При звільненні ОСОБА_1 ТOB «Альфа Преміал», відповідальним працівником - головним бухгалтером ОСОБА_6 , були чітко виконані вимоги КЗпП України та видано трудову книжку, про що позивачка розписалася у Журналі реєстрації трудових книжок. Однак, при перевезенні документації з офісу TOB «Альфа Преміал», який знаходився за адресою: Волинська область, село Рованці, вулиця Промислова, будинок 8, вищевказаний Журнал реєстрації трудових книжок разом з іншою документацією TOB «Альфа Преміал» було втрачено. Даний факт підтверджується актом про втрату документів підприємства від 03.05.2015 року .
З ОСОБА_5 при звільненні було проведено повний розрахунок, що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку:661, відомостями зарахувань на картрахунки працівників TOB «Альфа Преміал» №21 від 29 серпня 2014 року та №22 від 10 вересня 2014 року, а також платіжними дорученнями.
Трудову книжку позивачу було видано з дотриманням вимог ч.І ст.47 КЗпП України, відповідно, у позивача не було вимушеного прогулу, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову - зобов'язання TOB «Альфа Преміал» видати ОСОБА_5 її трудову книжку та стягнення з TOB «Альфа Преміал» на користь ОСОБА_5 заробітку за час вимушеного прогулу.
Крім того, в позовній заяві ОСОБА_5 не просить суд про визнання її звільнення з TOB «Альфа Преміал» незаконним та поновлення її на роботі, а також не надає рішення суду яке набрало законної сили про визнання незаконним її звільнення з TOB «Альфа Преміал».
З урахуванням того, що TOB «Альфа Преміал» жодним чином не було порушено законних прав позивача, оскільки звільнення, видача трудової книжки та розрахунок з ОСОБА_5 було проведено TOB «Альфа Преміал» в суворій відповідності до приписів КЗпП України, відсутні правові підстави для стягнення з TOB «Альфа Преміал» на користь позивача моральної шкоди.
Просили відмовити повністю у позові ОСОБА_1 до TOB «Альфа Преміал» (код ЄДПРОУ 35128812) про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, у зв'язку з незаконністю та необґрунтованістю вимог позивача.
Додатково пояснив, що у вересні 2015 року звернувся до міліції з заявою щодо втрати документів. Заперечив факт звернення позивачкою в період з вересня 2014 р. по квітень 2015р. з приводу повернення їй трудової книжки. При переїзді трудові книжки працівників втрачені не були.
Заслухавши пояснення позивачки, представника позивача, представника відповідача, свідків, дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в ТОВ «АльфаПреміал» на посаді менеджера зі збуту з грудня 2013року.
Згідно поданої заяви від 28.08.2014р. ОСОБА_1 була звільнена з займаної посади 29 серпня 2014р. за згодою сторін. При звільненні ОСОБА_1 були нараховані та зараховані на картковий рахунок позивачки розрахункові кошти, що підтверджується оглянутими в судовому засіданні платіжними дорученнями, відомостями зарахувань на картки працівників коштів.
28.04.2015 року ОСОБА_1 письмово зверталася до ТОВ «Альфа Преміа» з приводу видачі їй трудової книжки.
З відповіді ТОВ «Альфа Преміал» від 12.05.2015 року вих. № 51 вбачається, що до моменту отримання листа жодних інших усних чи письмових запитів щодо невидачі належним чином оформленої трудової книжки після звільнення 29.08.2014р., не отримували . Крім того в листі вказано, що у ОСОБА_1 перед TOB «Альфа Преміал» рахується заборгованість в сумі 2 821,15 грн., які вона незаконно привласнила.
На звернення від 21.05.2015 року з проханням надати підтверджуючі документи щодо ніби-то наявної заборгованості та видачі трудової книжки залишилось без відповіді.
З оглянутого судом акту від 03.05.2015р., складеного комісійно, вбачається, що під час перевезення документації з офісу ТОВ «Альфа Преміал», який знаходився за адресою: Волинська обл., с.Рованці, вул.. Промислова, 8, було втрачено документи, в тому числі журнал реєстрації трудових книжок.
Згідно довідки про доходи від 04.09.2015р. № 60, середній заробіток ОСОБА_1 становив: 1675,69 грн. з розрахунку: 1417,00 грн. + 1 934,38 грн.= 3351,38грн.:2 місяці= 1675,69 грн. Середньоденна заробітна плата становила - 76,16 грн.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 суду показала, що 29.08.2014р. в останній день своєї роботи, ОСОБА_1 приїхала в м.Луцьк в головний офіс, де отримала під особистий підпис в журналі трудову книжку. В день звільнення ОСОБА_1 видала наказ на її звільнення, оформила трудову книжку та видала. Під час переїзду фірми журнал обліку трудових книжок було втрачено.
Свідок ОСОБА_7 суду показала, що заяву на звільнення писала в той же день, що і ОСОБА_1 - 28.08.2014р. Заяви писали в м.Рівне, та здали директору Рівненського відділу ОСОБА_4. Трудову книжку обіцяли привезти з Луцька пізніше, проте не видали і по даний час.
Згідно ст. 48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Відповідно ч.1 ст. 47 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Порядок видачі трудової книжки в разі звільнення працівника передбачено п.4 Інструкції №58 про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 року, затвердженою Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України, де зазначено, що при затримці видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові сплачується середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Даний пункт Інструкції №58 кореспондується з ч.4 ст. 235 КЗпП України, де також передбачено, що в разі затримки видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові сплачується середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Вирішуючи питання наявності вини відповідача в затримці видачі трудової книжки суд виходить з того, що саме на власника покладається обов'язок видачі, зберігання і ведення трудових книжок (п. 4 постанови Кабінету Міністрів "Про трудові книжки працівників").
При цьому на підтвердження одержання трудової книжки працівник розписується в особистій картці та книзі обліку руху трудових книжок.
Таким чином, суд приходить до переконання, що підпис працівника підприємства в особистій картці та книзі обліку руху трудових книжок є необхідною умовою повернення йому трудової книжки.
Судом вищезазначено, що фактичне місце роботи позивача ОСОБА_1 до її звільнення було в м. Рівне, однак, трудова книжка перебувала на зберіганні за місцем прийняття позивачки на роботу в ТОВ «Альфа Преміал» за юридичною адресою: м.Луцьку Волинської області, куди була здана та отримана під розписку відповідальним працівником на зберігання.
Відповідно п.4.2. Інструкції №58 передбачає, що якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то власник або уповноважений ним орган в цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки.
Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника.
Судом встановлено, що в останній робочий день позивачка була на робочому місці в м.Рівне. Відповідачем не надано достовірних доказів на спростування даного факту та підтвердження доводів свідка ОСОБА_6, що 29.08.2014р. ОСОБА_1 особисто прибула в м.Луцьк та подала заяву на звільнення, отримала наказ та оформлену трудову книжку, а судом такого факту встановлено не було. Крім того, показання свідка ОСОБА_6, яка працює бухгалтером ТОВ «Альфа Преміал», та є зацікавленою особою, спростовуються показаннями свідка ОСОБА_7
Тому суд прийшов до висновку, що в день звільнення ОСОБА_1 трудова книжка видана не була.
Оскільки фактичне місце виконання трудових обов'язків ОСОБА_1 не співпадало з місцем її працевлаштування та місцем зберігання її трудової книжки, тобто відповідач був відсутній за місцем працевлаштування (місцем зберігання трудової книжки) в день звільнення, суд вважає, що відповідачу слід було вжити заходи з метою повернення позивачу його трудової книжки на наступний день після його звільнення шляхом направлення повідомлення з проханням висловити згоду на пересилання книжки на будь яку зазначену позивачем адресу.
Достовірних доказів на підтвердження доводів представника відповідача щодо втрати журналу обліку трудових книжок та встановленні виннної особи в цьому, судом не встановлено.
Таким чином, суд, на підставі достовірно встановлених судом доказів, прийшов до висновку, що з вини відповідача позивачці в день звільнення не було видано належно оформлену трудову книжку, тому позов в частині зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа Преміал" Код ЄДРПОУ 35128812 видати ОСОБА_1 належно оформлену трудову книжку підлягає до задоволення..
Виходячи з положень ч.4 ст. 235 КзПП України підлягає до задоволення позов в частині стягнення з відповідача на користь позивачки середнього заробітку за час вимушеного прогулу. За період з 01.09.2014р. по 19.06.2015р. підлягає до стягнення середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 15 384,32 грн. з розрахунку: 202 робочих дні х 76,16 грн. (одноденний заробіток) = 15 384,32 грн.
Згідно ст. 237-1 КЗпП України відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків та вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
На основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які посилались сторони, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову в частині стягнення моральної шкоди частково, стягнувши з відповідача на користь позивача моральну шкоду в розмірі 1000,00 грн., що на думку суду відповідає засадам розумності, виваженості, справедливості.
На підставі викладеного ст. 47, 48, 235 Кодексу законів про працю України, Інструкцією №58 про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 року, затвердженою Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України, Постановою Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів»№9 від 06.11.1992 року із змінами та доповненнями, керуючись ст.ст. 10, 60, 82, 88, 212-215, 223, 294 , 367 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Альфа Преміал" Код ЄДРПОУ 35128812 видати ОСОБА_1 належно оформлену трудову книжку.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа Преміал" Код ЄДРПОУ 35128812 на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 15 384 (п'ятнадцять тисяч триста вісімдесят чотири) грн. 32 коп. та моральну шкоду у сумі 1000 (одна тисяча) грн. 00 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа Преміал" Код ЄДРПОУ 35128812 судовий збір в сумі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп. в прибуток держави.
Рішення суду в частині виплати заробітної плати за один місяць - допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд з поданням в десятиденний строк апеляційної скарги з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О.В.Панас
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2015 |
Оприлюднено | 15.10.2015 |
Номер документу | 52097356 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Панас О.В. О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні