Постанова
від 22.09.2015 по справі 810/4006/15
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2015 року (м. Київ) 810/4006/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Черняхівське» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій.

Суть спору: Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Черняхівське» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 5 602, 79 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягають відшкодуванню витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, що призначені на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Враховуючи те, що відповідачем вищевказані витрати за період з 01.11.2014 по 31.08.2015 у розмірі 5 602, 79 грн. відшкодовані не були, позивач просить стягнути їх в примусовому порядку.

21.09.2015 на адресу суду від позивача факсом надійшло клопотання № 4512/09 від 21.09.2015 (вх. № 14985/15 від 21.09.2015), відповідно до якого позивач просить суд здійснити розгляд справи без участі представника позивача.

Також, 22.09.2015 на адресу суду від позивача факсом надійшла заява про виправлення описки № 4533/09 від 22.09.2015 (вх. № 15075/15 від 22.09.2015), відповідно до якої позивач просить суд виправити описку в позовній заяві, зокрема, в частині зазначення ідентифікаційного коду СТОВ «Черняківське» - 03755644.

Відповідач про дату, час і місце судового засідання був проінформований належним чином, однак рекомендована кореспонденція, яка була направлена на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, повернута до суду з відміткою «за зазначеною адресою не проживає».

Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Враховуючи обмежені строки розгляду справи, недопущення їх порушення та безпідставного затягування вирішення спору, приймаючи до уваги, що наявні в матеріалах справи докази в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а сторони є належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що учасники судового процесу були належним чином проінформовані про дату, час і місце судового розгляду, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Вищий адміністративний суд України в пункті 11 Листа від 30.11.2009 р. № 1619/10/13-09 зазначив, що під час вирішення справи у порядку письмового провадження його фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в такому разі не проводиться судове засідання і, відповідно, справа розглядається без участі секретаря.

На підставі цього, справа розглядається без проведення судового засідання.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Черняхівське» є юридичною особою та зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Яготинсьому районі Київської області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були складені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з», зокрема, за п. «в» та п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якими відповідачеві визначено суму витрат по пільговим пенсіям, яка підлягає до сплати за період з 01.11.2014 по 31.08.2015 в сумі 5 602, 79 грн.

Вищевказані розрахунки були надіслані на адресу СТОВ «Черняхівське», проте відповідна поштова кореспонденція була повернута на адресу позивача з відміткою «за відмовою адресата від одержання».

У зв'язку з тим, що відповідачем не було самостійно сплачено вищевказану заборгованість по виплаті та доставці пільгових пенсій, позивач звернувся до суду з вимогою про примусове стягнення боргу, з приводу чого суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

На момент набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» регулювалось Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР.

Пунктом 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Отже, відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.

Абзацом 3 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» ставка на обов'язкове державне пенсійне страхування становить 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Таким чином, вищенаведені положення дають підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до пунктів «б»-«з» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», покриваються підприємствами та організаціями. Крім того, обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених ПФУ після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (постанови Верховного Суду України від 25.09.2012 року за № 26457845 та № 26457792)

Згідно з ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, ті кошти, які сплачуються суб'єктами господарювання на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є страховими внесками, у розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Щодо порядку відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, то він встановлений в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (надалі-Інструкція).

Відповідно до абз. 2 п. 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Пунктом 6.4 Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п. 6.7 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Згідно з п. 6.8 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона «Крим»). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

Таким чином, на відповідача покладається обов'язок щомісячно до 25-го числа здійснювати покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах. Як зазначено вище, Управлянням Пенсійного фонду України у Яготинському районі Київської області були нараховані відповідачу фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії, призначені громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 працював на посаді тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва наступні періоди: з 01.01.1978 по 30.06.2000; з 01.07.2000 по 31.03.2001; з 01.04.2001 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 29.01.2004; з 01.02.2004 по 23.02.2004; з 01.03.2004 по 24.03.2004; 01.04.2004 по 31.12.2004; з 01.01.2005 по 10.01.2005; з 01.02.2005 по 16.02.2005; з 01.03.2005 по 28.03.2005; з 01.04.2005 по 31.12.2005; з 01.01.2006 по 29.01.2006; з 01.02.2006 по 31.12.2006; з 01.01.2007 по 23.01.2007; 01.02.2007 по 31.12.2007; з 01.01.2008 по 29.02.2008, що підтверджується розрахунком стажу Управління ПФУ у Яготинському районі Київської області. Таким чином, загальний стаж ОСОБА_2 на посаді тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва становить 30 років та 2 дні. При цьому, відповідно до довідки № 115 від 10.03.2001, з 01.10.1978 по 31.03.2001 ОСОБА_2 працював на вищевказаній посаді саме на СТОВ «Черняхівське».

Згідно з розпорядженням № 130058 від 13.11.2014 Управлінням ПФУ у Яготинському районі Київської області громадянину ОСОБА_2 була призначена пільгова пенсія у відповідності до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Також, як вбачається з розрахунку суми стажу Управління ПФУ в Яготинському районі Київської області ОСОБА_1 працював на посаді тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва наступні періоди: з 01.01.1978 по 30.06.2000; з 01.07.200 по 31.03.2001; 01.04.2001 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 29.01.2004; з 01.02.2004 по 23.02.2004; з 01.03.2004 по 24.03.2004; з 01.04.2004 по 31.12.2004; з 01.01.2005 по 10.01.2005; з 01.02.2005 по 16.02.2005; з 01.03.2005 по 28.03.2005; з 01.04.2005 по 31.12.2005; з 01.01.2006 по 29.01.2006; з 01.02.2006 по 31.12.2006; з 01.01.2007 по 23.01.2007; з 01.02.2007 по 31.12.2007; з 01.01.2008 по 29.02.2008. Отже, загальний стаж, ОСОБА_1 на зазначеній посаді становить 21 рік 8 місяців та 6 днів.

Відповідно до довідки № 230 від 04.05.2011, ОСОБА_1 працював на посаді тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва на СТОВ «Черняхівське» з 01.01.1985 по 31.03.2001.

Згідно з протоколом Управління ПФУ в Яготинському районі Київської області № 39 від 20.06.2011 ОСОБА_1 була призначена пільгова пенсія у відповідності до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Окрім того, судом встановлено, що Управлянням Пенсійного фонду України у Яготинському районі Київської області також були нараховані відповідачу фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії, призначених громадянкам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Як вбачається з розрахунку стажу Управління ПФУ в Яготинському районі Київської області та довідки № 7 від 02.02.2008, ОСОБА_3 працювала за спеціальністю доярки наступні періоди : на СТОВ «Черніхівське» : з 01.01.1983 до 06.01.1987 та з 01.04.2001 по 31.04.2001 та на ДП «Лан» з 02.04.2001 по 31.12.2003. Отже, загальний стаж ОСОБА_3 за спеціальністю доярки становить 21 рік та 1 день.

У зв'язку з цим, ОСОБА_3 була призначена пільгова пенсія у відповідності до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується протоколом Управління ПФУ в Яготинському районі Київської області № 66 від 15.02.2008.

Також, матеріалами справи встановлено, ОСОБА_4 працювала за спеціальністю доярки наступні періоди: на СТОВ «Черняхівське» з 01.01.1987 по 31.03.2001; з 01.04.2001 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по18.01.2004; з 01.02.2004 по 19.02.2004; з 01.03.2004 по 30.03.2004 та на ДП «Лан»: з 01.05.2004 по 31.05.2004; з 01.06.2004 по 26.06.2004; з 01.07.2004 по 27.07.2004; з 01.08.2004 по 30.08.2004; з 01.09.2004 по 31.05.200, що підтверджується розрахунком стажу Управління ПФУ в Яготинському районі Київської області та довідкою № 59 від 17.07.2007. Таким чином, загальний стаж ОСОБА_4 за спеціальністю доярки становить 20 рік та 3 місяці.

Згідно з протоколом Управління ПФУ в Яготинському районі Київської області № 548 від 02.08.2007 ОСОБА_4 була призначена пільгова пенсія у відповідності до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Отже, вищевказані документи підтверджують правомірність призначення ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 пільгових пенсій, обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат по виплаті та доставці якої покладений на СТОВ «Черняхівське».

Проте, відповідач в порушення вищевказаних положень Інструкції не здійснив перерахування до Пенсійного фонду грошових коштів на відшкодування фактичних витрат позивача по виплаті та доставці пільгових пенсій за період з 01.11.2014 по 31.08.2015 р., що в свою чергу, призвело до утворення заборгованості в сумі 5 602, 79 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Під час розгляду справи, відповідачем не були надані докази оплати витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 5 602, 79 грн., у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки відповідають чинному законодавству та підтверджуються матеріалами справи.

Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2.Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Черняхівське» (07741, Київська область, Яготинський район, село Черняхівка, вулиця Шкільна, будинок 5, ідентифікаційний код 03755644) на користь Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області (07700, Київська область, Яготинський район, місто Яготин, вулиця Шевченка, будинок 235, ідентифікаційний код 22203784) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01 листопада 2014 року по 31 серпня 2015 року в сумі 5 602 (п'ять тисяч шістсот дві) грн. 79 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.09.2015
Оприлюднено15.10.2015
Номер документу52122212
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —810/4006/15

Постанова від 22.09.2015

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Дудін С.О.

Ухвала від 31.08.2015

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Дудін С.О.

Ухвала від 31.08.2015

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Дудін С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні