ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
07 жовтня 2015 рокусправа № П/811/531/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.
суддів: Білак С.В. Юрко І.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гайворонському районі Кіровоградської області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 червня 2015 р. у справі № П/811/531/15 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Гайворонському районі Кіровоградської області до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Вікторія» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулося до суду з адміністративним позовом до ПСП «Вікторія» (далі - відповідач) про стягнення заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 1 065,37 грн.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 червня 2015 р. позов задоволено частково. Стягнуто з ПСП на користь Управління Пенсійного фонду України в Гайворонському районі Кіровоградської області заборгованість в сумі 115,06 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне встановлення обставин, які мають істотне значення для справи та неправильне застосування норм матеріального і процесуального права просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою задовольнити позов.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що пропорційне стягнення фактичних витрат є безпідставним, оскільки право на пенсію згідно п. «ж» ст.. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не залежить від віку і трудового стажу, а тому останнє сільгосппідприємство, де працював пенсіонер під час призначення пенсії, зобов'язано відшкодовувати 100 % витрат на її виплату.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів, здійснюючи перегляд справи в межах доводів апеляційної скарги дійшла до висновку, що вона не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ПСП «Вікторія» зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Гайворонському районі Кіровоградської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивачем на адресу відповідача в січні 2015 року було направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року, згідно якого місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій становить 2920,29 грн.
Після отримання розрахунку відповідачем було сплачено частину зазначеної суми. але залишились невідшкодованими витрати на виплату пільгової пенсії ОСОБА_1 в сумі 1065,37 гривень. Згідно розрахунку на відповідача покладено обов'язок по відшкодуванню 100 % від фактичних витрат на виплату та доставку їй пенсі.
ОСОБА_1 з 11 травня 2007 року Управлінням Пенсійного фонду України в Гайворонському районі призначено пільгову пенсію на підставі п. «ж» статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" як багатодітній матері, яка народила та виховала п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку та працювала у сільськогосподарському виробництві на момент призначення пенсії (а.с.19, 32).
Для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідачем до Управління ПФУ було направлено подання (а.с. 20).
Вказані обставини підтверджені дослідженими доказами.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції послався на те, що відповідач зобов'язаний здійснювати відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зокрема і призначених за п. «ж» ст.13 Закону "Про пенсійне забезпечення", але в розмірі пропорційному стажу роботи особи на ПСП «Вікторія», тому стягнув лише 115,06 грн.
Відповідач в частині задоволених позовних вимог постанову суду не оскаржував.
Колегія суддів, переглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги позивача, який наполягає на повному задоволенні позову, зазначає наступне.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000 р. № 1461-III порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. А саме - норму, що регулювала дане питання у ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Зокрема, у відповідності до вимог Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400 (далі Закон № 400), суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, незалежно від форми власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до вимог пункту "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро та більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро або більше дітей, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №244 від 16.05.1992 р.
Пунктом 1 вказаної Постанови зазначено, що жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро або більше дітей до 14 - річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу.
Відповідно до п.2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до ч. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.2004 року за №64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у встановлених відсоткових розмірах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (пп. 6.4, 6.5, 6.7 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, зі змінами та доповненнями).
Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Відповідно до положень абз.5 пп.1 п. 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а із січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Тобто, законодавець встановив виключення з припису, яким підприємства зобов'язані відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, а саме виплата пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058.
Отже, доводи апелянта про наявність підстав для стягнення з відповідача повної суми фактичних витрат на виплату пенсії ОСОБА_1 не ґрунтуються на вимогах законодавства.
В частині задоволених позовних вимог постанова суду не оскаржена, тому висновки суду в цій частині в апеляційному порядку не перевірялись.
Таким чином, колегія судів дійшла висновку про те, що в межах доводів апеляційної скарги підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гайворонському районі Кіровоградської області - залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 червня 2015 р. у справі № П/811/531/15 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Гайворонському районі Кіровоградської області до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Вікторія» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти
Головуючий: М.М.Гімон
Суддя: С.В. Білак
Суддя: І.В. Юрко
Суд | Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2015 |
Оприлюднено | 16.10.2015 |
Номер документу | 52189978 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Гімон М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні