ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-23-25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" жовтня 2015 р. Справа № 911/3954/15
За позовом Публічного акціонерного товариства „КиївобленергоВ»
до Приватного акціонерного товариства «Оздоровчий центр «Ярина»
про стягнення 35 514,44 грн
Суддя Горбасенко П.В.
За участю представників:
від позивача ОСОБА_1 (дов. № 125 від 22.05.2015);
від відповідача не з'явилися.
Обставини справи:
Публічне акціонерне товариство „КиївобленергоВ» (далі - позивач) звернулося з позовом до Приватного акціонерного товариства «Оздоровчий центр «Ярина» (далі - відповідач) про стягнення 35 514,44 грн збитків.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з проведенням позивачем перевірки виконання споживачами електричної енергії Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики № 28 від 31.07.1996 представниками енергопостачальника було встановлено, що відповідачем, в оздоровчому комплексі за адресою: Київська обл., Обухівський район, смт Козин, вул. Солов'яненка, б/н було допущено порушення Правил, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника, після відключення об'єкта від постачання електроенергії за заборгованість. Представниками позивача було складено акт про порушення Правил користування електричною енергією № К 022050 від 13.05.2013. Відповідно до п. 6.42. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики № 28 від 31.07.1996 позивачем відповідачу було нараховано збитки у сумі 35 514,44 грн, які ПАТ „КиївобленергоВ» просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
Ухвалою господарського суду Київської області від 01.09.2015 порушено провадження у справі № 911/3954/15, розгляд справи призначено на 25.09.2015.
15.09.2015 до канцелярії господарського суду Київської області повернулася копія ухвали господарського суду Київської області від 01.09.2015, яка була направлена судом на юридичну адресу відповідача - Приватного акціонерного товариства «Оздоровчий центр «Ярина» (08711, Київська обл., Обухівський район, смт Козин, вул. Солов'яненка, буд. 308а). Примірник повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції, повернутий органом поштового зв'язку з позначкою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до п. 4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 роціВ» № 01-8/1228 від 02.06.2006 до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками „адресат вибувВ» , „адресат відсутнійВ» і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач вважається належним чином повідомлений про час та місце судового засідання.
Ухвалою господарського суду Київської області від 25.09.2015 розгляд справи відкладено на 09.10.2015.
Відповідач в судові засідання 25.09.2015 та 09.10.2015 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Заяв чи клопотань про застосування позовної давності до вимог позивача відповідачем не заявлено.
Абзацом першим пункту 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» № 18 від 26.12.2011 передбачено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України за відсутності представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
24.12.2010 між Закритим акціонерним товариством «А.Е.С. Київобленерго», яке перейменовано у Публічне акціонерне товариство «Київобленерго» (Постачальник) та Приватного акціонерного товариства «Оздоровчий центр «Ярина» (Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 1175, за умовами якого постачальник зобов'язався продати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 120 кВт, а споживач - оплачувати постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснювати інші платежі за умовами договору.
13.05.2013 перевіркою позивача встановлено, що відповідачем здійснено самовільне підключення до електричної мережі після відключення останнього за заборгованість. Вказане підтверджується актом про порушення № К 022050 від 13.05.2013 (а.с. 12-13).
Згідно рішення засідання комісії по розгляду акту № К022050 від 13.05.2013 про порушення Правил користування електроенергією у споживача, оформленого протоколом № 0006 від 27.08.2013 (а.с. 14), постановлено провести нарахування споживачу ПАТ «Оздоровчий центр «Ярина» по п. 2.1.5. ПКЕЕ за період з 23.11.2012 по 13.05.2013 згідно Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією.
Суд встановив, що позивачем по акту порушення ПКЕЕ № К022050 від 13.05.2013 нараховано 35 514,44 грн збитків у вигляді вартості недоврахованої електричної енергії по акту порушення ПКЕЕ № К022050 від 13.05.2013
Крім того, судом встановлено, що станом на момент прийняття судового рішення у даній справі рішення комісії Публічного акціонерного товариства „АЕС КиївобленергоВ» по розгляду акту про порушення Правил користування у споживача, оформлене протоколом № 0006 від 27.08.2013 є чинним та не оскарженим в судовому порядку.
Позивачем для оплати відповідачу виставлено рахунок від 29.08.2013 на загальну суму 35 514,44 грн (а.с. 18), який залишився неоплаченим відповідачем.
Предметом позову є вимога про стягнення 35 514,44 грн збитків.
Відповідно до п. 2.1. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики № 28 від 31.07.1996 (далі - Правила) договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається. Між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем укладається один договір про постачання електричної енергії за усіма об'єктами споживача, які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом. За взаємною згодою сторін можуть бути укладені окремі договори про постачання електричної енергії за кожним об'єктом споживача.
Згідно п. 6.41. Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Відповідно до абзацу першого п. 6.42. Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом. Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (перший та другий абзаци п. 6.43. Правил).
Перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості здійснюється відповідно до В«Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергієюВ» , затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за N 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Згідно з пунктом 1.1. В«Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергієюВ» : ця Методика встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 N 28 (далі - ПКЕЕ), або Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (далі - ПКЕЕН).
Згідно з пунктом 1.2. Методики - Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1. Методики: В«Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ: самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.В»
На підставі Акту, враховуючи рішення комісії по розгляду актів від 27.08.2013, оформленого протоколом № 0006, позивачем визначено обсяг спожитої недорахованої електричної енергії на суму 35 514,44 грн, та виписано і надіслано відповідачу для оплати рахунок на суму 35 514,44 грн.
Частиною 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України визначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
За загальним принципом цивільного права особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення, як-то: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; шкідливий результат такої поведінки (шкода); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника.
Наведена правова позиція відповідає позиції, що викладена у постанові Вищого господарського суду України від 18.02.2010р. у справі № 20/035-09.
Суд встановив, що позивачу внаслідок неправомірних дій відповідача було заподіяно збитки у сумі 35 514,44 грн у вигляді вартості недоврахованої електричної енергії, що підтверджується протоколом засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електроенергією № 0006 від 27.08.2013 (а.с. 14); станом на момент прийняття судового рішення у даній справі рішення комісії Публічного акціонерного товариства „АЕС КиївобленергоВ» по розгляду акту про порушення правил користування електроенергією щодо визначення обсягу недорахованої електричної енергії та суми завданих збитків, оформлене протоколом № 0006 від 27.08.2013 є чинним та не оскарженим в судовому порядку, позивачем для оплати відповідачу виставлено рахунок від 29.08.2013 на загальну суму 35 514,44 грн (а.с. 18), який в порушення п. 6.43. Правил залишився неоплаченими відповідачем.
Враховуючи те, що збитки завдані відповідачем позивачу на час прийняття судового рішення не погашено, розмір вказаних збитків відповідає фактичним обставинам справи, вимога позивача про стягнення з відповідача 35 514,44 грн збитків є обґрунтованою, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами і відповідно підлягає задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статей 44, 49 ГПК України, покладаються судом на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Оздоровчий центр «Ярина» (08711, Київська обл., Обухівський район, смт Козин, вул. Солов'яненка, буд. 308-А; ідентифікаційний код 31432333) на користь Публічного акціонерного товариства „КиївобленергоВ» (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н., м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б; ідентифікаційний код 23243188) 35 514 (тридцять п'ять тисяч п'ятсот чотирнадцять гривень) 44 коп. збитків та 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім гривень) 00 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено: 13.10.2015
Суддя П.В.Горбасенко
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2015 |
Оприлюднено | 19.10.2015 |
Номер документу | 52242715 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Горбасенко П.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні