cpg1251
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
06.10.2015 справа №908/3247/15
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддів за участю представників сторін: від позивача: від відповідача:Марченко О.А. Ломовцевої Н.В. , Попкова Д.О Левицька А.В. - за довіреністю №8208-К-О від 20.10.2014р. Соколов Ю.К. - за довіреністю №1 від 05.06.2015р. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "ВИРОБНИЧО - КОМЕРЦІЙНА ФІРМА ОЛЕУМ", м.Запоріжжя на рішення господарського судуЗапорізької області від 10.06.2015р. (повний текст рішення підписано 10.06.2015р.) у справі№ 908/3247/15 (суддя Кутіщева-Арнет Н.С.) за позовомПублічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк", м. Дніпропетровськ до Приватного підприємства "ВИРОБНИЧО - КОМЕРЦІЙНА ФІРМА ОЛЕУМ", м.Запоріжжя простягнення 37 632,56 грн. В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Запорізької області від 10.06.2015р. у справі №908/3247/15 позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк", м. Дніпропетровськ до Приватного підприємства "ВИРОБНИЧО - КОМЕРЦІЙНА ФІРМА ОЛЕУМ", м.Запоріжжя про стягнення 37 632,56 грн.- задоволені у повному обсязі.
Стягнуто з Приватного підприємства "ВИРОБНИЧО - КОМЕРЦІЙНА ФІРМА ОЛЕУМ", м.Запоріжжя на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" , м. Дніпропетровськ 33651,26грн. - заборгованості за кредитом, 1675,09грн.- заборгованості по процентам за користування кредитом, 1903,86грн. - пені, 402,35грн. -заборгованості по комісії за користування та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1827,00грн.
Приватним підприємством "ВИРОБНИЧО - КОМЕРЦІЙНА ФІРМА ОЛЕУМ", м.Запоріжжя подана апеляційна скарга, в якій останнє просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Зокрема, скаржник вважає, що суд першої інстанції не прийняв до уваги, що позивачем не надано доказів укладення між сторонами кредитного договору у письмовій формі.
Представник позивача проти апеляційної скарги заперечує та просить рішення суду залишити без змін, а скаргу - без задоволення, з підстав, викладених у відзиві.
Скаржник підтримав доводи апеляційної скарги, просить рішення суду скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі XII Господарського процесуального кодексу України. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Згідно з ч. 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і переглядає законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
З матеріалів справи вбачається, що 26.04.2011р. Приватне підприємство "ВИРОБНИЧО - КОМЕРЦІЙНА ФІРМА ОЛЕУМ", м.Запоріжжя (відповідач) звернулося до Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (Банк) із заявою про відкриття поточного рахунку, яка одночасно є заявою про приєднання до умов та правил надання банківських послуг, в якій зазначено, що клієнт надає свою згоду з Умовами та Правилами надання банківських послуг, Тарифами банку, які разом з даною заявою складають договір банківського обслуговування; приєднується та зобов'язується виконувати умови, викладені в Умовах та Правилах надання банківських послуг, Тарифах ПриватБанку.
Відповідно до Розділу 1 Загальних положень Умов та Правил надання банківських послуг, які розміщені на офіційному сайті ПАТ Комерційний банк "Приватбанк", керуючись законодавством України, публічно пропонує невизначеному колу осіб можливість отримання банківських послуг, для чого публікує Умови та Правила надання банківських послуг.
Тобто, правила та Умови є публічною офертою, що містять умови та правила надання послуг банком його клієнтам. Таким чином, клієнт отримує доступ до всіх без виключення послуг Банку.
У Заяві про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів та відтисків печатки зазначено, що клієнт, підписавши цю заяву, погоджується з умовами та правилами надання банківських послуг, у тому числі з умовами та правилами обслуговування по розрахунковим карткам, розташованими на сайті банку www.privatbank.ua та http://client-bank.privatbank.ua, тарифами банку, які разом з цією заявою та карткою зі зразками підпису та відтиску печатки складають договір банківського обслуговування. Своїм підписом клієнт приєднується та зобов'язується виконувати умови, викладені в Умовах та правилах надання банківських послуг, тарифах Приватбанку - договорі банківського обслуговування в цілому. Відносини між Банком та Клієнтом можуть вирішуватись як шляхом підписання окремих угод або додаткових угод до Договору, так і шляхом обміну інформацією відносно банківського обслуговування з клієнтом через web-сайти банку www.privatbank.ua та http://client-bank.privatbank.ua чи інший Інтернет SMS-ресурс, зазначений банком.
Таким чином, згідно Заяви про відкриття поточного рахунку, відповідач приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг", Тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua та вступив з позивачем у договірні відносини, і взяв на себе зобов'язання виконувати умови зазначеного договору. У зв'язку з чим, 26.04.2011р., відповідачу позивачем був відкритий поточний рахунок № 26005060516350.
Згідно з п.3.2.1.1.16 "Умов та правил надання банківських послуг" (далі за текстом - Умови) при укладенні договорів та угод, або здійсненні інших дій, які свідчать про приєднання Клієнта до цих Умов (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів та відбитку печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/ інтернет клієнт-банк, або в формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі), банк та клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, направлений банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом першого підпису. Підписання договорів та угод таким чином прирівнюється до їх укладення у письмовій формі.
Підписавши заяву Банк та клієнт приєднуються і зобов'язуються виконувати умови, викладені в Умовах та Правилах надання банківських послуг, тарифах банку.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 639 Цивільного кодексу України передбачено, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Відповідно до ст. 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Водночас, згідно зі статтею 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою. Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.
Електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки). Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму (ст. 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис").
Дослідивши матеріали справи та ознайомившись з Заявою про відкриття поточного рахунку, Умовами та правилами надання банківських послуг, Тарифами ПриватБанку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua, які разом із заявою складають Договір банківського обслуговування б/н від 26.04.2011р., колегія суддів дійшла висновку, що укладений договір за своєю правовою природою є змішаним договором: договором банківського рахунку та кредитним договором, до якого застосовуються положення глав 71, 72 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до п. 3.2.1.1.1. Умов, кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банка та клієнта.
Відповідно до п.п. 3.2.1.2.2.2., 3.2.1.2.2.5., 3.2.1.2.2.7. Умов, кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.
Згідно до п. 3.2.1.6.1. Умов, договір, а саме - обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку Клієнта, вступає в силу з моменту надання клієнтом розрахункових документів на використання ліміту в межах вказаних у них сум і діє в об'ємі перерахованих коштів до повного виконання зобов'язань сторін по цьому договору.
Відповідно до п. 3.2.1.1.6. Умов, ліміт може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку.
Підписавши Угоду, клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).
Відповідно до договору та довідки про розміри встановлених кредитних лімітів, відповідачу було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта, що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".
У судовому засіданні 06.10.2015р. позивачем надано до відзиву виписки з системи «Приват24» про встановлення відповідачу кредитних лімітів, з яких вбачається, що з 26.04.2011р. за договором встановлено кредитний ліміт 0,00грн., 06.08.2012р. - 5000грн., 17.09.2012р.- 10500,00грн., 13.12.2012р. - 16 500,00грн., 29.12.2012р. - 21 500, 00грн., 15.01.2013р. - 26 500,00грн.
Згідно зі ст. 204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Згідно з п. 3.2.1.2.1.4. Умов, обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку клієнта проводиться в наступному порядку:
1. При надходженні розрахункових документів клієнта в банк, протягом операційного дня та відсутності грошових коштів на поточному рахунку клієнта, банк здійснює їх оплату відповідно до "Умов та правилами надання банківських послуг" в межах встановленого ліміту.
Операційний день - частина робочого дня банку, протягом якого приймаються від клієнта розрахункові документи та можна, за наявності технічної можливості, здійснити їх обробку, передачу та виконання. Розрахункові документи подаються клієнтом з дотриманням порядку розрахунково-касового обслуговування, передбаченого "Умовами і правилами надання банківських послуг". Тривалість операційного дня встановлюється банком самостійно та закріплюється в нормативних документах банку. Інформація про тривалість операційного дня розміщена в розділі "Розрахунково-касове обслуговування" справжніх "Умов та правил надання банківських послуг".
2. За результатами операцій, проведених за поточним рахунком клієнта протягом банківського дня, перед закриттям банківського дня на поточному рахунку клієнта може бути сформоване як кредитове сальдо (у випадку перевищення величини надходжень на поточний рахунок над величиною списань з поточного рахунку згідно з розрахунковими документами клієнта з урахуванням вхідного залишку на початок банківського дня), таке дебетове сальдо (у випадку перевищення величини списань з поточного рахунку, згідно з розрахунковими документами клієнта, над величиною надходжень на поточний рахунок з урахуванням вхідного залишку на початок банківського дня).
Банківським днем вважається робочий день, в який банківські установи України відкриті для проведення операцій з переведення грошових коштів з використанням каналів взаємодії з НБУ, і протягом якого банк здійснює банківські операції, в тому числі щодо зарахування надійшли на поточний рахунок клієнта грошових коштів.
3. При закритті банківського дня сформований дебетове сальдо на поточному рахунку клієнта фактично є сумою використовуваного клієнтом кредиту в цей день.
4. За рахунок грошових коштів, що надійшли на поточний рахунок клієнта, в першу чергу проводиться погашення заборгованості за відсотками, розрахованими згідно п.п.3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2. Поступаючи на поточний рахунок клієнта, грошові кошти автоматично зменшують дебетове сальдо по поточному рахунку.
Відповідно до ст.ст. 1066, 1067 ЦК України, за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами.
Згідно ст.1068 ЦК України, банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка. Банк зобов'язаний зарахувати грошові кошти, що надійшли на рахунок клієнта, в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не встановлений договором банківського рахунка або законом. Банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом. Клієнт зобов'язаний сплатити плату за виконання банком операцій за рахунком клієнта, якщо це встановлено договором.
В силу ч.1 ст.1069 ЦК України, якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу.
Права та обов'язки сторін, пов'язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Отже, укладений між сторонами договір у даній справі складається із заяви про відкриття поточного рахунку та Умов і Правил надання банківських послуг, які оприлюднені через офіційний сайт банку. При цьому, зазначений договір підписаний обома сторонами в установленому законом порядку, сторонами не оспорювався та не визнаний недійсним.
Відповідно до ст.204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Матеріали справи свідчать, що у відповідності з випискою по рахунку № 26005060516350, за період з 23.01.2014р. по 01.06.2014р. відповідач скористався банківськими коштами в сумі 44705грн. 58коп. Станом на 13.03.2015р. залишок заборгованості по тілу кредиту становив 33651грн. 26коп.
Відповідно до розділу Умов про порядок розрахунків, п. 3.2.1.4.1. за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).
Статтею 1048 ЦК України встановлено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
У відповідності до ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч. 3 ст. 1049 ЦК України).
Згідно п. 3.2.1.4.1.1. Умов, за період користування кредитом з моменту виникнення Згідно п. 3.18.4.1.1. Умов, за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (надалі - "період, в який дебетове сальдо підлягає обнуленню"), розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі, 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
При не обнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, Клієнт виплачує Банку за користування кредитом проценти в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню. (п.3.18.4.1.2. Умов)
Відповідно до виписки по рахунку № 26075055707029, за період з 27.12.2013р. по 02.06.2014р. (що становить 157 календарних дня) відповідачу по ставці 24% річних, на залишок заборгованості по тілу кредиту нараховано до сплати та не сплачено останнім відсотки в розмірі 3290грн. 95 коп.
Відповідно до п. 3.18.4.1.3. Умов, у разі непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошового зобов'язання Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 48 (сорок вісім)% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання Банківських послуг.
Згідно з п. 3.2.1.2.3.1. Умов, сторони, в порядку ч.1 ст.212 Цивільного кодексу України, прийшли до взаємної згоди про те, що процентна ставка за користування кредитом може бути підвищена банком, у разі, якщо збільшиться облікова ставка НБУ на 1 або більше пунктів, та / або курс гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют збільшиться на 5 або більше відсотків, та / або вартість ресурсів на міжбанківському грошовому ринку збільшиться на 5 або більше відсотків. Сторони погодилися, що збільшена відсоткова ставка починає діяти після того, як банк повідомить Клієнта про настання подій, закріплених у даному пункті, а клієнт не погасить наявну перед банком заборгованість в порядку і строки, передбачені "Умовами і правилами надання банківських послуг". Банк повідомляє клієнта про настання подій, закріплених цим пунктом, на свій вибір або в письмовій формі, або за допомогою встановлених засобів електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms повідомлення або інших).
Як вбачається з матеріалів справи, в подальшому наказом ПАТ КБ "ПриватБанк" від 04.06.2014 року № 6783882 прийнято рішення про збільшення відсоткової ставки за користування кредитним лімітом на розрахунковому рахунку з 01.07.2014 року у зв'язку з різкою зміною вартості ресурсів на міжбанківському ринку, про відповідні зміни відповідач повідомлений 05.06.2014 року через електронну систему "Приват24" з 24% до до 36% та з 48% до 56 %. На підставі чого, з 01.07.2014р. позивачем здійснювався розрахунок відповідно до нових розмірів відсоткових ставок.
Згідно до виписки по рахунку № 20691055707302, за період з 01.07.2014р. по 06.04.2015р. (що складає 279 календарних днів) по ставці 56% річних на залишок заборгованості по тілу кредиту нараховано до сплати та не сплачено останнім відсотки в сумі 20567грн. 00коп.
Згідно виписки в період з 24.10.2014р. по 05.03.2015р., відповідачем погашено заборгованість з відсотків в сумі 22182 грн. 86 коп., таким чином, залишок заборгованості по відсоткам станом на 13.03.2015р. складав 22601 грн. 63 коп.
Згідно виписки в період з 24.10.2014р. по 05.03.2015р., відповідачем погашено загальної заборгованості з відсотків на суму 22182 грн. 86 коп. , таким чином залишок заборгованості по відсоткам станом на 06.04.2015р. становить : (20567 грн. 00 коп. + 3290грн. 95 коп. (загальна сума заборгованості по відсоткам)) - 22182 грн. 86 коп. (кошти отримані в рахунок погашення заборгованості по відсоткам) = 1675 грн. 09коп.
Під "непогашенням кредиту" мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.
У відповідності з п. 3.2.1.4.9. Умов, розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків, здійснюється в дату сплати.
Згідно п.3.2.1.4.4. Умов, клієнт сплачує банку комісію за використання ліміту, відповідно до п.п. 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2, 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг. Банк може на свій розсуд не стягувати зазначену комісію в разі, якщо максимальне сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній календарний місяць, не перевищувало 100 гривень.
Відповідно до виписки по рахунку № 2069705572525388, за період з 01.04.2015р. по 06.04.2015р., на залишок заборгованості по тілу кредиту відповідачу обґрунтовано нараховано та не сплачено останнім комісію у сумі 402грн. 35коп.
При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.
Банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого умовами, змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі. (п. 3.18.2.3.4. Умов)
29.03.2015р. позивачем на адресу відповідача направлена претензія від 19.03.2015р. №10221ZPONS00W з вимогою про погашення заборгованості. Посилаючись на умови договору, ст. 526 ЦК України, банк вимагав негайного погашення простроченої заборгованості в повному обсязі за реквізитами, встановленими умовами Договору. Факт направлення позивачем відповідачу претензії підтверджується описом вкладення від 29.03.2015р. та списком згрупованих поштових відправлень №5645, яку відповідачем залишено без задоволення.
Натомість, відповідачем не виконано належним чином свої зобов'язання за вказаним договором. Факт отримання грошових коштів відповідачем та невиконання ним своїх зобов'язань підтверджується виписками по рахунку відповідача та довідкою ПАТ КБ "Приватбанк" про розміри встановлених відповідачеві кредитних лімітів, що спростовує заперечення відповідача стосовно необґрунтованісті розрахунку заборгованості. Свого контррозрахунку відповідач не надав.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності із ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що факт наявності заборгованості відповідача перед позивачем по простроченому кредиту в суму 33 651, 26грн. підтверджується матеріалами справи, є доведеним, відповідачем не спростований, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором у розмірі 1903грн. 86коп.
Відповідно до ст. ст. 610, 611 Цивільного кодексу України невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), є його порушенням, у разі якого настають правові наслідки, зокрема, сплата неустойки.
Статтею 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Частиною першою статті 259 ЦК України, сторонам дозволено за домовленістю збільшувати встановлену законом як загальну, так і спеціальну тривалість позовної давність. Умова про збільшення тривалості позовної давності може бути вміщена як в укладеному сторонами договорі купівлі-продажу, поставки, надання послуг тощо, так і в окремому документі або в листах, телеграмах, телефонограмах та інших документах, якими обмінювалися сторони і які повинні однозначно свідчити про досягнення згоди сторін щодо збільшення строку позовної давності.
Відповідно до п. 3.2.1.5.1. Умов, при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3, термінів повернення кредиту , передбачених п.п. 3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.2.1.2.2., 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6 клієнт виплачує банку, за кожний випадок порушення, пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, клієнт сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному у п. 3.2.1.4.1.3. Умов, від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні. У випадку якщо кредит надавався в іноземній валюті, пеня сплачується в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату сплати.
Відповідно до п. 3.2.1.5.4. Умов, нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.2.1.5.1., 3.2.1.5.2., 3.2.1.5.3, здійснюється протягом 3 (трьох) років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
Згідно п. 3.2.1.5.7. Умов, терміни позовної давності щодо вимоги про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів встановлюються сторонами тривалістю 5 років.
Відповідно до виписки по рахунку № 8091705571319, за період з 05.02.2014р. по 06.04.2015р., (що становить 425 календарних дня) на суму заборгованості по тілу кредиту, відсоткам, комісії нарахована пеня, несплачений залишок становить 1903грн. 86коп. та складається з пені нарахованої на заборгованість по тілу кредиту 1857 грн. 24 коп., з пені нарахованої на заборгованість по відсоткам 43грн. 27 коп., з пені, нарахованої на заборгованість по комісії 3грн. 35коп., пред'явлений до стягнення обґрунтовано та підлягає задоволенню.
Перевіривши арифметичний розрахунок процентів за користування кредитом, пені, комісії за користування кредитом, колегія суддів погоджується з висновками господарського суду щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі.
За таких підстав, висновок господарського суду щодо стягнення заборгованості в розмірі 37 632,26грн., яка складається з 33651,26грн. - заборгованості за кредитом, 1675,09грн.- заборгованості по процентам за користування кредитом, 1903,86грн. - пені, 402,35грн. -заборгованості по комісії за користування є обґрунтованим.
Рішення господарського суду Запорізької області з урахуванням мотивів, зазначених апеляційним судом, відповідає фактичним обставинам справи, чинному законодавству.
Доводи, наведені в апеляційній скарзі, не впливають на правильність висновків суду першої інстанції та спростовані вищевикладеними висновками судової колегії.
Враховуючи наведене, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду Запорізької області від 16.06.2015р. у справі №908/3247/15-г ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, що відповідає приписам ст.43 Господарського процесуального кодексу України, тому залишає зазначене рішення без змін, а апеляційну скаргу за наведеними в ній мотивами - без задоволення.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору по апеляційній скарзі покладаються на заявника скарги по справі.
Керуючись ст. ст. 33, 43, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "ВИРОБНИЧО - КОМЕРЦІЙНА ФІРМА ОЛЕУМ", м.Запоріжжя - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 16 червня 2015 р. у справі № 908/3247/15-г залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий Марченко О.А.
Судді: Ломовцева Н.В.
Попков Д.О.
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2015 |
Оприлюднено | 21.10.2015 |
Номер документу | 52406640 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Марченко О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні