Рішення
від 16.10.2015 по справі 570/1844/15-ц
РІВНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 570/1844/15-ц

Номер провадження 2/570/870/2015

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2015 року

Рівненський районний суд Рівненської області в особі:

судді Красовського О.О.

при секретарі Птюшинська І.В.

з участю:

прокурора прокуратури Рівненського району Рівненської області Патрикей Ю.В.

представника сторони ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за позовом заступника прокурора Рівненського району в інтересах держави в особі Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області до ОСОБА_3 про визнання недійсним Державного акта на право власності на земельну ділянку, скасування його державної реєстрації, витребування майна з чужого незаконного володіння та повернення у комунальну власність в особі Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області, -

в с т а н о в и в :

В обґрунтування позовних вимог заступник прокурора Рівненського району Рівненської області позивач зазначає, що ОСОБА_4, перебуваючи на посаді секретаря Кустинської сільської ради Рівненського району, умисно, діючи в інтересах ОСОБА_3, шляхом підписання та посвідчення гербовою печаткою, склала та видала ОСОБА_3 завідомо неправдивий офіційний документ, а саме рішення сесії Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області № 186 від 25.01.2008 про передачу у приватну власність ОСОБА_3 земельної ділянки, площею 0,2480 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1. Після чого, вказане рішення ОСОБА_3 було надано до ПП «Рівненський інженерний центр науково-інноваційних технологій» із заявою та іншими документами для виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на вказану земельну ділянку. В подальшому, 09.09.2008 на підставі виданого ОСОБА_4 завідомо неправдивого офіційного документу, а саме рішення сесії Кустинської сільської ради № 186 від 25.01.2008 ОСОБА_3 було видано державний акт серії НОМЕР_2 на право власності на земельну ділянку, площею 0,2480 га в АДРЕСА_1. Зважаючи, що передача земельної ділянки у приватну власність відбулася з порушенням норм чинного законодавства, то позивач просить суд постановити рішення, яким визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, що був виданий 09.09.2008 року, та посвідчував право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку, цільове призначення - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; площею 0,2480 га, що в АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_4), та скасувати його державну реєстрацію; витребувати від ОСОБА_3 земельну ділянку, цільове призначення - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; площею 0,2480 га, що в АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_4), та передати її в комунальну власність в особі Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

В судовому засіданні представник прокуратури Рівненського району Рівненської області позов підтримала та пояснила суду про обставини, що описані вище.

Представник Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області позов підтримала та визнала, що земельна ділянка перейшла у приватну власність відповідача з порушенням встановленого порядку. Поряд з тим сільська рада не заперечує передати безоплатно у приватну власність відповідачу цю ж саму земельну ділянку, прийнявши відповідне рішення у визначеному законом порядку.

Відповідач ОСОБА_3 позов визнав та пояснив, що на час передачі йому у власність земельної ділянки він був впевнений в тому, що сільська рада діяла правомірно. Але зважаючи на даний час очевидно, що позов слід задоволити.

Заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ст. 121 Конституції України функцію представництва інтересів громадян і держави в суді у випадках, передбачених законом, покладено на систему органів прокуратури України.

Згідно із ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 року № 3-рп/99 встановлено, що поняття «інтереси держави» є оціночним і в кожному конкретному випадку прокурор чи його заступник самостійно визначає з посиланням на законодавство підстави подання позову, вказує, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Статтею 14 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими Законами.

Згідно ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Таким чином, Кустинська сільська рада Рівненського району Рівненської області органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Отже, звернення заступника прокурора Рівненського району Рівненської області до суду з даним позовом є правомірним.

Як встановлено в судовому засіданні, Рівненським районним судом Рівненської області, у відповідності до ст.49 КК України, на підставі ст. 284, 285, 288 КПК України 30.04.2015 винесено ухвалу про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364 та ч. 1 ст. 366 КК України.

Судом встановлено, що ОСОБА_4, перебуваючи на посаді секретаря Кустинської сільської ради Рівненського району, умисно, діючи в інтересах ОСОБА_3, шляхом підписання та посвідчення гербовою печаткою, склала та видала ОСОБА_3 завідомо неправдивий офіційний документ, а саме рішення сесії Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області № 186 від 25.01.2008 про передачу у приватну власність ОСОБА_3 земельної ділянки, площею 0,2480 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1. Після чого, вказане рішення ОСОБА_3 було надано до ПП «Рівненський інженерний центр науково-інноваційних технологій» із заявою та іншими документами для виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на вказану земельну ділянку.

В подальшому, 09.09.2008 на підставі виданого ОСОБА_4 завідомо неправдивого офіційного документу, а саме рішення сесії Кустинської сільської ради № 186 від 25.01.2008 ОСОБА_3 було видано Державний акт серії НОМЕР_2 на право власності на землю площею 0,2480 га, що в АДРЕСА_1.

Так, звільнення особи від кримінальної відповідальності не є виправданням особи, а є відмовою держави в особі відповідного суду загальної юрисдикції від застосування заходів кримінально-правового характеру до осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, та застосування до них кримінально-правових засобів примусового характеру. Метою кримінального судочинства та результатом кримінального провадження є, крім іншого, усунення наслідків злочину, створення умов для відновлення порушених прав і порядку. Набуття особою права власності апріорі не може бути законним, якщо це стало можливим внаслідок вчинення злочину і як таке, що порушує права інших осіб та/або територіальної громади, а також, якщо порушує установлений офіційний законодавчий порядок.

З вимог ч. 4 ст. 61 ЦПК України слідує, що ухвала від 30.04.2015 у кримінальному провадженні, яка набрала законної сили обов'язкова для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.

Згідно ч. 2 ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ст. ст. 116, 118 ЗК України).

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди виникають з моменту державної реєстрації цих прав, яке станом на час виникнення спірних правовідносин, посвідчувалося державним актом (ст.ст.125, 126 ЗК України).

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).

Таким чином, виданий ОСОБА_3 на підставі підробленого рішення Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області № 186 від 25.01.2008 року Державний акт серії НОМЕР_3 від 09.09.2008 на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; площею 0,2480 га в АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_4), підлягає визнанню недійсним, а його державна реєстрація - скасуванню.

У відповідності до ст. 387 Цивільного кодексу України, власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Згідно ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути це майно.

З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності». У відповідності до п. З Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону, землями комунальної власності відповідних територіальних громад залишаються у тому числі, всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.

Враховуючи те, що спірна земельна ділянка вибула із комунальної власності територіальної громади Кустинської сільської ради, у зв'язку з вчиненням ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364 та ч. 1 ст. 366 КК України, відповідно остання, підлягає поверненню у комунальну власність в особі Кустинської сільської ради шляхом її витребування.

В той же час відповідач не повинен мати негативні наслідки від недобросовісного виконання службовими особами Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області своїх обов'язків. А тому, з метою захисту прав відповідача суд вважає правильним присудження йому вартості витребуваного майна. Така позиція не суперечить практиці ЄСПЛ щодо захисту права власності особи. В разі, якщо сільська рада виправить свою помилку, то у відповідача не буде підстав для отримання цієї компенсації за вилучене майно. Тобто, в даному випадку буде збережений баланс інтересів як органу місцевого самоврядування, так і відповідача.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 61, 88, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов заступника прокурора Рівненського району в інтересах держави в особі Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області до ОСОБА_3 про визнання недійсним Державного акта на право власності на земельну ділянку, скасування його державної реєстрації, витребування майна з чужого незаконного володіння та повернення у комунальну власність в особі Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області - задоволити повністю.

Визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, що був виданий 09.09.2008 року, та посвідчував право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку, цільове призначення - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; площею 0,2480 га, що в АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_4), та скасувати його державну реєстрацію.

Витребувати від ОСОБА_3 земельну ділянку, цільове призначення - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; площею 0,2480 га, що в АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_4), та передати її в комунальну власність в особі Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Стягнути з Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області на користь ОСОБА_3 48 263, 92 грн. за умови, якщо йому не буде надана рівноцінна земельна ділянка.

Стягнути з ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, мешканця АДРЕСА_2) на користь Рівненського районного суду Рівненської області на рахунок № 31217206700295, МФО 833017, код ЄДРПОУ одержувача 38012756, код доходу 22030001, банк: ГУ ДКСУ в Рівненській області, ЄДРПОУ суду 26406260, сума - 482 грн. 64 коп. - судові витати (судовий збір).

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Красовський О.О.

СудРівненський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення16.10.2015
Оприлюднено21.10.2015
Номер документу52420167
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —570/1844/15-ц

Рішення від 16.10.2015

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Красовський О.О.

Рішення від 16.10.2015

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Красовський О.О.

Ухвала від 16.10.2015

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Красовський О.О.

Ухвала від 28.07.2015

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Красовський О.О.

Ухвала від 26.05.2015

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Красовський О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні