ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2015 року (15 год. 40 хв.)Справа № 808/4433/15 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Сацького Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області
до: ОСОБА_1
третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Реєстраційна служба Запорізького міського управління юстиції Запорізької області
про: визнання недійсними установчих (засновницьких) документів,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області до ОСОБА_1, за участі третьої особи: Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Запорізької області.
15.09.2015 позивачем було подано через канцелярію суду уточнюючий адміністративний позов, в якому просить суд:
1) Визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації ТОВ «ВВС Груп» від 10.10.2014 через порушення закону, допущені засновником при створенні такої юридичної особи, які не можна усунути;
2) Визнати нечинним Статут ТОВ «ВВС Груп», зареєстрований 10 жовтня 2014 року реєстраційною службою Запорізького міського управління юстиції з дати реєстрації;
3) Анулювати реєстрацію платника ПДВ ТОВ «ВВС Груп» від 01.12.2014 за № 394368626597;
4) Припинити юридичну особу ТОВ «ВВС Груп».
Позов обґрунтовано тим, органами ДФС у Запорізькій області, під час реалізації своїх прав в межах повноважень, було встановлено порушення допущені при перереєстрації ТОВ «ВВС Груп» і які неможливо усунути.
Такі висновки Позивачем було зроблено на підставі протоколу допиту від 31.07.2015 громадянина ОСОБА_1 - засновника ТОВ «ВВС Груп», згідно яких громадянин ОСОБА_1 повідомив, що він не ставив підпис в установчих документах, а отже, Позивачем зроблено висновок, що державна реєстрація ТОВ «ВВС Груп» відбулася на підставі документів, які не можуть вважатися належним чином оформленими відповідно до законодавства України.
Крім того, невідомі особи незаконно використовували право на складання податкових накладних, оскільки таке право надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку, в порядку, передбаченому ст. 183 Податкового кодексу України, проте ОСОБА_1 - директор та засновник підприємства ТОВ «ВВС Груп», в протоколі допиту свідка повідомив, що жодних податкових накладних не підписував.
Представники сторін в судове засідання не прибули.
Сторони про час і місце розгляду справи судом повідомлялися належним чином за адресами які внесені у відповідний державний реєстр.
Позивач надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Представник третьої особи також в судове засідання не з`явився, надіслав до суду пояснення по справі в яких просив розглядати справу без його участі.
Згідно ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до статті 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Керуючись приписами статей 35, 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін на підставі наявних в справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
З матеріалів справи встановлено, що 10 жовтня 2014 року реєстраційною службою Запорізького міського управління юстиції зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю «ВВС Груп». Новоствореному підприємству присвоєно ідентифікаційний код суб'єкта підприємницької діяльності (в державному реєстрі підприємств та організацій України) 39436864.
13.10.2014 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва Товариство з обмеженою відповідальністю «ВВС Груп» зареєстровано як платника податків.
01.12.2014 ТОВ «ВВС Груп» (код ЄДРПОУ 39436864) було зареєстровано як платника податку на додану вартість.
З 01.01.2015 ТОВ «ВВС Груп», у зв'язку зі зміною юридичної адреси, перейшло на облік до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців засновником ТОВ «ВВС Груп» являється ОСОБА_1.
Протоколом допиту свідка ОСОБА_1 від 31.07.2015, відібраного в рамках розгляду досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 32015080000000057 від 30.07.2015, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 205-1 КК України, було встановлено, що вищевказана особа, не має жодного відношення до створення та діяльності ТОВ «ВВС Груп», оскільки пояснила, що процесу ведення фінансово-господарської діяльності на ТОВ «ВВС Груп» не здійснював, статут підприємства власним підписом не затверджував, на посади ТОВ «ВВС Груп» нікого не призначав та звіти до податкової інспекції не надавав та не підписував.
Юридична адреса ТОВ «ВВС Груп» - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 1. Проте, згідно пояснень, наданих на ім`я начальника ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, ОСОБА_2, який є начальником департаменту забезпечення господарської діяльності АТ «Укр НИИГаз», що знаходиться за тією ж адресою, що і ТОВ «ВВС Груп»: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 1, назва зазначеного підприємства йому не відома, з посадовими особами ТОВ «ВВС Груп» він не знайомий, жодних договори оренди будь-яких приміщень за даною адресою з ТОВ «ВВС Груп» не укладались.
Згідно ч. 5 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 № 755-ІV «установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними державними органами».
Таким чином, оскільки ОСОБА_1, який є засновником ТОВ «ВВС Груп», не ставив підпис в установчих документах, як того вимагає вищевказана норма, то державна реєстрація ТОВ «ВВС Груп» відбулася на підставі документів, які не можуть вважатися належним чином оформленими відповідно до законодавства України.
Крім того, невідомі особи незаконно використовували право на складання податкових накладних. Таке право надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку, в порядку, передбаченому ст. 183 Податкового кодексу України.
Згідно ст. 92 Цивільного кодексу України, юридична особа набуває цивільних прав і здійснює їх через свої органи, що діють у межах прав, наданих їм законодавством або статутом.
Частиною 201.2 ст. 201 Податкового кодексу України зазначено, форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Так, згідно п. 19 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 № 957 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» усі податкові накладні скріплюються електронними цифровими підписами посадових осіб платника податку та електронним цифровим підписом, що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця). Податкова накладна не скріплюється електронними цифровими підписами (печаткою) отримувача (покупця) товарів/послуг. Накладання електронних цифрових підписів посадових осіб (печаток) платника податку здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
В даному випадку, право підписувати податкові накладні від імені ТОВ «ВВС Груп» мав лише директор та засновник підприємства ОСОБА_1, проте в протоколі допиту свідка він повідомив, що жодних податкових накладних не підписував.
Згідно пп. «ґ» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України реєстрація платника ПДВ діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо установчі документи будь-якої особи, зареєстрованої як платник податку, визнані рішенням суду недійсними.
Суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно норми ст. 42 ГК України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Стаття 55 ГК України надане поняття суб'єкта господарювання - це учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків). Згідно норми ст. 79 цього Кодексу, господарськими товариствами визнаються підприємства, створені з метою одержання прибутку.
Статтею 56 ГК України визначено, що суб'єкт господарювання утворюється за рішенням власника майна.
Відповідно до приписів ст. 57 ГК України, в установчих документах повинні бути зазначені найменування, суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності. Установчим документом суб'єкта господарювання, крім іншого, є статут. Статут суб'єкта господарювання повинен містити відомості про мету і предмет його діяльності.
Ст. 88 ЦК України містить вимоги до змісту установчих документів, серед яких визначено, що в установчому акті установи вказується її мета, визначається майно, яке передається установі, необхідне для досягнення цієї мети.
Тобто, при створенні суб'єкта підприємницької діяльності, підписуючи відповідні установчі документи, засновник своїм волевиявленням підтверджує намір на здійснення підприємницької діяльності, з додержанням вимог законодавства України, усвідомлюючи при цьому усі правові наслідки свого волевиявлення, та з метою здійснення підприємницької діяльності, наділяє підприємство майном.
Відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІІ, підтвердженням здійснення господарських операцій є первинні документи, які повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це не можливо - безпосередньо після її закінчення, а також повинні мати обов'язкові реквізити: посаду особи, відповідальної за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до ст. 6 згаданого Закону державний реєстратор проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців тощо.
Статтею 17 цього Закону передбачено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Пункт 2 частини 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 № 755-ІV, в якості підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, визначено факт визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні такої юридичної особи, які не можна усунути, а також в інших випадках встановлених законом.
Крім того суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його юридичній особі - відповідачу для вжиття заходів до приведення установчих документів у відповідність із прийнятим судовим рішенням, а також державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Тобто, скасування в судовому порядку рішення засновників підприємства, на підставі якого в подальшому вносились зміни до установчих документів підприємства, має наслідком застосування положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (статті 31 Закону).
Скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсним змін до установчих документів юридичної особи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що встановлені обставини, вказують на відсутність у ТОВ «ВВС Груп» мети здійснювати господарську діяльність в межах правового поля, що дозволяє зробити висновок про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 17, 69 - 72, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2.Визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «ВВС Груп» від 10.10.2014 через порушення закону, допущені засновником при створенні такої юридичної особи, які не можна усунути.
3. Визнати нечинним Статут Товариства з обмеженою відповідальністю «ВВС Груп», зареєстрований 10 жовтня 2014 року реєстраційною службою Запорізького міського управління юстиції з дати реєстрації.
4.Анулювати реєстрацію платника ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю «ВВС Груп» від 01.12.2014 за № 394368626597.
5.Припинити юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «ВВС Груп».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Сацький
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2015 |
Оприлюднено | 22.10.2015 |
Номер документу | 52442700 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Сацький Роман Вікторович
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Сацький Роман Вікторович
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Сацький Роман Вікторович
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Сацький Роман Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні