ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" жовтня 2015 р. Справа № 925/996/15
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., при секретарі Олексенко Т.В. за участю представників сторін: позивача - Лещинського О.Й. за довіреністю, Шамова О.А. за довіреністю, відповідача - Якиляшек І.О. за довіреністю, третіх осіб: фермерського господарства "Зернятко плюс" - Козового О.Д. за довіреністю, громадянина ОСОБА_5 - ОСОБА_6 за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом селянського (фермерського) господарства "Дем'ян" до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фермерського господарства "Зернятко плюс" та громадянина ОСОБА_5, про визнання недійсними наказу та визнання укладеною додаткової угоди
ВСТАНОВИВ:
По справі оголошувалась перерва з 30 вересня по 01 жовтня 2015 року.
Cелянське (фермерське) господарство "Дем'ян" звернулось до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, яким просить суд:
1.Визнати недійсним наказ Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 24 грудня 2014 року №23-6387/14-14-СТ.
2.Визнати недійсним договір оренди від 24 грудня 2014 року, укладений між головним управлінням Держземагенства у Черкаській області та ОСОБА_5 щодо земельної ділянки площею 16,0458 гектар з кадастровим номером НОМЕР_1.
3. Визнати недійсним договір суборенди від 24 березня 2015 року, укладений між ОСОБА_5 та фермерським господарством «Зернятко плюс» щодо земельної ділянки площею 16,0458 гектар з кадастровим номером НОМЕР_1.
4. Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 11 травня 2004 року, зареєстрованого у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру" 15 травня 2004 року за №307, між орендодавцем - Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області (код ЄДРПОУ 38368935) та орендарем - Селянським (фермерським) господарством "Дем'ян" (код ЄДРПОУ 32392810).
В обґрунтування позову позивач послався на те, що відповідач протиправно ухиляється від продовження дії спірного договору, шляхом укладення додаткової угоди.
В ході розгляду справи позивач своєю заявою від 30.07.2015р. просив припинити провадження у справі в частині вимог про визнання недійсним договору оренди від 24 грудня 2014 року, укладеного між головним управлінням Держземагенства у Черкаській області та ОСОБА_5 щодо земельної ділянки площею 16,0458 гектар з кадастровим номером НОМЕР_1 та договору суборенди від 24 березня 2015 року, укладеного між ОСОБА_5 та фермерським господарством «Зернятко плюс» щодо земельної ділянки площею 16,0458 гектар з кадастровим номером НОМЕР_1, на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України.
Ухвалою суду від 30.07.2015 р. провадження в цій частині було припинено в порядку п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України.
Крім того ухвалою суду від 30.07.2015 р. за заявою відповідача було замінено відповідача у справі - Головне управління державного земельного агенства у Черкаській області на його правонаступника - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали з підстав заявлених у ньому.
Відповідач у письмовому відзиві на позов проти його задоволення заперечив. Заперечення вмотивовано тим, що позивач не дотримався приписів ст.. 33 ЗУ «Про оренду землі» втратив переважне право на продовження договору. Крім того відповідач вказав, що в ході виконання договору змінились межі орендованої земельної ділянки, що вимагає поновлення дії договору у порядку одержання земельної ділянки на загальних підставах.
Треті особи у відзивах на позов та їх представники у судовому засіданні проти позову заперечили з підстав, вказаних відповідачем. Крім того представник ОСОБА_5 вказала, з посиланням на постанову Верховного суду України, що вимога про визнання недійсним наказу Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 24 грудня 2014 року №23-6387/14-14-СТ не може бути задоволена ще й тому, що такий спосіб захисту порушеного права не забезпечує його реального захисту.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін та третіх осіб, встановив наступне.
11 травня 2004 року між селянським (фермерським) господарством «Дем'ян» та Звенигородською районною державною адміністрацією укладено договір оренди землі, що був зареєстрований у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» 15 травня 2004 року за №307. Початкова площа орендованих земель складала 102,9 га.
Угодою від 17 листопада 2005 року сторони внесли зміни до договору оренди, зменшивши площу орендованих земель до 20 га.
Договір оренди укладений на 10 років та діяв до 15 травня 2014 року.
Орендна плата позивачем сплачується щомісячно в повному обсязі, заборгованість відсутня, про що свідчить довідка Звенигородської ОДПІ від 08.06.2015р. №4487/23-12-15-041.
Відповідно до п.8 договору, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Крім того судом встановлено, що у зв'язку із збіганням строку діючого договору, орендар 17 березня 2014 року звернувся до головного управління Держземагентства у Черкаській області з клопотанням про поновлення договору оренди від 11 травня 2004 року.
Строк дії договору закінчився 15 травня 2014 року, орендар продовжує користуватись земельною ділянкою та вчасно сплачує орендну плату.
Порядок та підстави отримання у користування земельних ділянок визначені у ст.123, 124 Земельного кодексу України, відповідно до яких сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Таке положення узгоджується з вимогами ст. 16 Закону України „Про оренду землі", згідно з якими укладення договору оренди земельної ділянки із земель комунальної власності здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування - орендодавця.
Право на поновлення договору оренди землі передбачене у ст. 33 Закону України „Про оренду землі", яка визначає відповідний порядок звернення орендаря до орендодавця. Так, за змістом вказаної статті визначено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Законом України від 06.09.2012 № 5245- VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", який набрав чинності 01.01.2013 внесено зміни до Земельного кодексу України (далі - Кодекс), відповідно до частини четвертої статті 122 центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Наказом Мінагрополітики від 25.01.2013 №40 затверджено зміни до Положення про Головні управління Держземагентства в областях, згідно п.4.32 якого, Головні управління Держземагентства в областях наділені повноваженнями передавати відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах областей.
Оцінивши доводи сторін, наявні у справі докази та приписи наведеного вище законодавства, суд приходить до наступних висновків.
Позивач є орендарем земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 16,0458 га в адміністративних межах Крижанівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області на умовах укладеного 11 травня 2004 року з Звенигородською районною державною адміністрацією договору оренди землі, зареєстрованого у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП „Центр ДЗК при Держкомземі України" про що, у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.05.2004 року за №307. Строк дії договору сплинув 15.05.2014 р.
На протязі дії договору позивач добросовісно виконував його умови, що не оспорюється відповідачем.
01.01.2013р. набрав чинності Закон України від 06.09.2012 № 5245- VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", яким внесено зміни до ст.. 122 Земельного кодексу України , відповідно до яких центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Позивач скористався своїм правом на продовження строку дії договору, що передбачено п. 8 договору та ст.. 33 ЗУ „Про оренду землі", направивши відповідачу 17 березня 2014 року заяву з проханням поновити договір оренди землі. Однак доказів того, що до вказаної заяви було додано проект додаткової угоди позивач суду не подав.
В той же час, після закінчення дії договору позивач продовжив використовувати земельну ділянку та сплачував за неї орендну плату.
Відповідач у передбачений п. 6 ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору позивачу не направив.
Таким чином даний договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі.
Твердження відповідача про зміну меж земельної ділянки а відтак необхідність поновлення дії договору у порядку одержання земельної ділянки на загальних підставах є безпідставним, виходячи із наступного.
Як вбачається з листа відділу Держземагентства у Звенигородському районі Черкаської області від 21.01.2015р. №0-28-0.2-115/2-15, земельна ділянка державної власності сільськогосподарського призначення, що перебувала в оренді СФГ «Дем'ян» відповідно договору оренди землі від 15.05.2004р. №307 площею 20,0 га ріллі в адміністративних межах Рижанівської сільської ради за межами населеного пункту, відповідно Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) на території Рижанівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, затвердженої наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 28.11.2013р. №184, внесена до Державного земельного кадастру як земельна ділянка фактичною площею 16.0458 га ріллі. Кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1.
Зміна площі земельної ділянки не є тотожним поняттям зміни її меж в розумінні приписів ст.. 33 ЗУ «Про оренду землі».
Що стосується вимоги позивача про визнання недійсним наказу Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 24 грудня 2014 року №23-6387/14-14-СТ то вона задоволена не може бути тому, що такий спосіб захисту порушеного права не забезпечує його реального захисту. (Постанова Верховного суду України від 11.11.2014 р. у справі №21-405а14).
Також з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення понесені останнім судові витрати у вигляді судового збору, пропорційно задоволеним вимогам.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-85 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 11 травня 2004 року, зареєстрованого у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» 15 травня 2004 року за №307, між орендодавцем - Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890) та орендарем Селянським (фермерським) господарством «Дем'ян» (код ЄДРПОУ 32392810) в наступній редакції:
«ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі від 11 травня 2004 року, зареєстрованого у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» 15 травня 2004 року за №307 Місто Черкаси
Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська 131, ЄДРПОУ 39765890) - далі по тексту - „Орендодавець", в особі в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Мірзоєва Азера Аліага Огли, який діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 03.02.2015 № 14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2015 за № 177/26622 - з однієї сторони, та
Селянське (фермерське) господарство «Дем'ян» (20233. Черкаська область. Звенигородський район, с. Рижанівка, ЄДРПОУ 32392810) - далі по тексту „Орендар", в особі голови Шальківського Леоніда Олександровича, який діє на підставі Статуту. - з другої сторони, керуючись ст. 33 Закону України „Про оренду землі", домовилися поновити договір оренди землі від 11 травня 2004 року, зареєстрований у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» 15 травня 2004 року за №307 (із змінами), та уклали цю додаткову угоду (далі по тексту - Угода) про таке:
1. Поновити на 10 (Десять) років Договір оренди землі, укладений 11 травня 2004 року, зареєстрований у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» 15 травня 2004 року за №307 (із змінами, далі по тексту -Договір).
2. Умови Договору залишаються без змін, окрім терміну (строку) оренди земельної ділянки.
3. Дана угода набирає чинності з дня її державної реєстрації.
4. Усі спори, пов'язані з виконанням цієї додаткової угоди, вирішуються судами України, при неможливості врегулювання досудового спору.
5. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною Договору та складена в двох примірниках, по одному примірнику для Орендодавця та Орендаря.
Орендодавець: Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, 18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, 131.
Орендар: Селянське (фермерське) господарство «Дем'ян», 20233, Черкаська область, Звенигородський район, с.Рижанівка, ЄДРПОУ 32392810.»
5.Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (18000. м.Черкаси, вул.Смілянська, б.131, ЄДРПОУ 39765890) на користь Селянського (фермерського) господарства «Дем'ян» (20233, Черкаська область, Звенигородський район, с.Рижанівка, ЄДРПОУ 32392810) - 1218 грн. судового збору.
В решті позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 19 жовтня 2015 р.
СУДДЯ К.І. Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2015 |
Оприлюднено | 23.10.2015 |
Номер документу | 52503115 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні