ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.10.2015 р. Справа №904/5747/13
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: судді Науменко І.М.- доповідача
суддів: Вечірка І.О., Кузнецова В.О.,
при секретарі судового засідання: Петровська А.В.,
Представники сторін:
За участю прокурора Фролова В.О., посвідчення №031600 від 26.01.2015р.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, які про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю фірми В«КінікиВ» на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 13.07.2015р. у справі №904/5747/13
за позовом Прокурора Індустріального району м.Дніпропетровська в інтересах держави,
в особі Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю фірми В«КінікиВ» ,
м.Підгороднє Дніпропетровської області
про внесення змін до умов договору оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 13.07.2015р. (суддя Мартинюк С.В.) у справі №904/5747/13 позов задоволено. Внесено зміни до п.4.1. договору оренди земельної ділянки від 07.02.2005р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Кініки", посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі за №922, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №040510400193 від 02.03.2005р., виклавши його в такій редакції:
"4.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 316 581,97 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється, обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом".
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Кініки" в доход Державного бюджету України в особі управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області 1 218,00 грн. судового збору.
Приймаючи вказане рішення, суд виходив з того, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Не погодившись з вказаним рішенням суду, ТОВ фірма В«КінікиВ» звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить суд оскаржуване рішення - скасувати та прийняти у справі нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач стверджує, що позивачем зміни до спірного договору оренди внесено неправомірно, з застосуванням коефіцієнту функціонального використання, який не відповідає чинному законодавству України.
Відповідно до ст.101 ГПК України, в процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Отже, вивчивши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги, заслухавши присутніх у судовому засіданні учасників судового процесу, колегією суддів встановлено наступне:
Так, з наявних у справі матеріалів вбачається, що 07.02.2005р. Дніпропетровська міська рада (орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Кініки" (орендар) на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 08.12.2004р. №405/22 уклали договір оренди землі (далі - договір), за умовами якого (п.1.1.) орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, що знаходиться за адресою: вул.Байкальська, 6-Б і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:04:041:0028.
На дату укладення договору, тобто 07.02.2005р., договір посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та зареєстрований в реєстрі за №922.02.03.2005р. договір зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №040510400193.
Відповідно до п.2.1. договору, в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,5595 га. Договір укладено на п'ятнадцять років (п.3.1. договору). Згідно з п.2.3 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 4 035 973,39 грн.
Відповідно до п.4.1. договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі, у розмірі 1% відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках передбачених законодавством України (п.4.2. договору).
З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України.
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з п.288.4., підпунктами 288.5.1., 288.5.2. п.288.5. ст.288 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010р. № 2756-VI, який набрав чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України, до ч.2 ст.21 Закону України "Про оренду землі" внесені зміни, в силу яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Таким чином, Податковий кодекс України встановлює не конкретний розмір орендної плати за землю, який має бути зазначений у договорі оренди, а лише порядок її визначення та граничні розміри орендної плати.
Приписами ст.144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. У разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за користування земельними ділянками, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку (п.2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" з подальшими змінами).
Отже, рішенням Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства" вирішено, що до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.651 ЦК України, зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Отже, як зазначалося вище, на законодавчому рівні змінено розмір мінімальної річної орендної плати, річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Згідно ст.632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
В свою чергу, ст.30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, нормами чинного законодавства України передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами спірного договору передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору.
З матеріалів справи вбачається, що листом від 18.02.2011р. №7/22-185 В«Про приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог законодавстваВ» міський голова звертався до відповідача, як орендаря земельної ділянки комунальної власності у м.Дніпропетровську, з пропозицією привести договір оренди землі, укладений з відповідачем у відповідність до вимог Податкового кодексу України та Рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8. Пропозиція міського голови була також опублікована в офіційному виданні Дніпропетровської міської ради (газета В«Наше Місто від 22.02.2011р. №26 (3306) (а.с.21) в офіційному повідомленні. Відповідно до повідомлення, відповідачу необхідно було у двотижневий строк з моменту опублікування повідомлення (тобто, до 08.03.2011р.) звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради для приведення договору оренди до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати, шляхом укладання додаткового договору.
Надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто, відсутності згоди на зміну умов договору. Відсутність такої згоди відповідача місцевим господарським судом та судом апеляційної інстанції під час провадження у справі встановлена.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 26.02.2013р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою: м.Дніпропетровськ, вул.Байкальська, 6-Б, становить 10 552 732,18 грн.
Згідно з п.п.271.1.1. п.271.1. ст.271 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом, є базою оподаткування податком за землю.
У відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки встановлюється ставка податку за землю, з урахуванням кратності якого визначається мінімальний та максимальний розмір орендної плати.
Оскільки розмір орендної плати за землю визначається з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, нормативна грошова оцінка переданої в оренду спірної земельної ділянки змінилась, підлягають перегляду і відповідні умови договору.
Таким чином, розмір річної орендної плати, визначений з урахуванням чинного законодавства України, рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8, рішення Дніпропетровської міської ради №7/22-185 від 18.02.2011р. та розрахований виходячи з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки - 10 552 732,18 грн., підтвердженої виданим Управлінням Держземагенства у Дніпропетровському районі витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку цієї земельної ділянки від 26.02.2013р., складає 316 581,97 грн.
Частиною 3 ст.653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Як зазначалось вище, нормами чинного законодавства України передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
(Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 27.12.2010р. у справі №27/15-10, від 23.05.2011р. у справі №7/105-10(30/234-09), від 30.05.2011р. у справі №17/299-10, від 04.07.2011р. у справі №41/81пд, від 20.11.2012р. у справі № 28/5005/640/2012).
В свою чергу, ст.111 28 ГПК України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Отже, як встановлено під час провадження у справі господарським судом першої та апеляційної інстанцій, оскільки розмір орендної плати за землю визначається з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, нормативна грошова оцінка переданої в оренду спірної земельної ділянки змінилась, то перегляду підлягають і відповідні умови договору оренди.
У підсумку, на спростування викладених в апеляційній скарзі заперечень, судова колегія звертає увагу на те, що в матеріалах справи наявна копія постанови Дніпропетровським окружним адміністративним судом по справі №804/10644/13-а від 02.12.2013р. про відмову в задоволенні адміністративного позову ТОВ фірми "Кініки" до Управління Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, третя особа: Дніпропетровська міська рада, про визнання протиправними дій, скасування нормативної грошової оцінки та зобов'язання вчинити певні дії (набрала чинності). В мотивувальній частині зазначеної постанови встановлено правомірність визначення для наданих ТОВ фірма "Кінікі" в оренду земельних ділянок коефіцієнту функціонального використання 2,5 та відсутність підстав для зміни вказаного коефіцієнту та грошової оцінки земельних ділянок (а.с.46-48).
Враховуючи вищезазначене, висновок місцевого господарського суду щодо обґрунтованості позовних вимог колегія суддів апеляційної інстанції вважає вірним, оскаржуване рішення від 13.07.2015р. у даній справі таким, що чинному законодавству України не суперечить.
Натомість, викладені в апеляційній скарзі доводи в ході апеляційного провадження свого підтвердження не знайшли, виявились безпідставними та спростованими наявними у справі доказами, у зв'язку з чим правові підстави для задоволення апеляційної скарги у колегії суддів - відсутні.
Враховуючи результат вирішення спору, витрати на апеляційне оскарження покладаються на відповідача, згідно з вимогами ст.49 ГПК України.
Керуючись ст.101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю фірми В«КінікиВ» - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 13.07.2015р. у справі №904/5747/13 - залишити без змін.
Постанова може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19.10.2015р.
Головуючий суддя І.М. Науменко
Суддя І.О. Вечірко
Суддя В.О. Кузнецов
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2015 |
Оприлюднено | 23.10.2015 |
Номер документу | 52503336 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Науменко Іван Мефодійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Науменко Іван Мефодійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Науменко Іван Мефодійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні