Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 274/4214/15-ц
Провадження № 2/0274/1787/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" жовтня 2015 р. Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого -судді Хавронюк О. Л. з участю секретаря - Лободи В.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бердичеві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 0,0392 га по вул.Чапаєва, 21 в м.Бердичеві як спадкоємцем за законом після смерті матері ОСОБА_2 . Вона не може оформити право власності на земельну ділянку, яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку через відсутність правовстановлюючих документів на землю,оскільки орігінал державного акту був втрачений .
В судове засідання 22.10.2015 року сторони не з"явились.Позивачка та третя особа -ОСОБА_3 подали заяви про розгляд справи без їх участі, позов просять задоволити. При розгляді справи позивачка доводи позову підтримала повністю.
Представник відповідача щодо позову заперечив. Ствердив,що міська рада не є належним відповідачем в справі , спадкове майно- земельна ділянка є приватною власністю.
Судом на підставі наявних в справі доказів встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла 27.05.2010 року (а.с.6), позивачка є дочкою померлої .
Позивач,як свідчать матеріали спадкової справи (а.с.22-39) подала заяву про прийняття спадщини після смерті матері ,третя особа таку заяву не подавав. Позивачці видано свідоцтво про право на спадщину за законом на 22/100 ідеальних частин житлового будинку № 21 по вул.Чапаєва в м.Бердичеві (а.с.10). Проте спадкоємцю відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку через те, що наданий дублікат договору дарування частини будинку та земельної ділянки не підтверджують право власності на останню, про що винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 8.06.2015 року (а.с.9).Згідно із п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.Позивач, отримавши відмову нотаріуса звернулась до суду за захистом спадкових прав.
Відповідно до положень ст. 1216 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).До складу спадщини, відповідно до статті 1218 ЦК України , входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Згідно пункту «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України , громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п. 1 ч. 3 ст. 152 ЗК України . Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення, що передбачено ч. 1 ст. 1225 ЦК України .
Відповідно до ст. 125 ЗК України , право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.У справі встановлено, що на звернення позивачки про оформлення своїх спадкових прав нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв'язку з відсутністю орігінала документа , що посвідчує право власності спадкодавця на земельну ділянку.У позивачки відсутній належний правовстановлюючий документ на спірну земельну ділянку - орігінал чи дублікат Державного акту на право власності на земельну ділянку , що був виданий за життя спадкодавця.Однак писмьові докази, наявні в справі,свідчать, що спадкодавець у встановленому законом порядку набула право власності на земельну ділянку площею 0,0392 га ,кадастровий номер 1810400000:01:018:0352, розташовану по вул.Чапаєва, 21 в м.Бердичеві(а.с.11-13,30).Права позивача як спадкоємця за законом підлягають захисту в судовому порядку шляхом постановлення рішення про визнання права на спадкове майно. Доводи представника відповідача щодо неналежності відповідача суд до уваги не приймає, оскільки вирішення спору за вимогами позивачки безпосередньо впливає на право відповідача на отримання у власність відумерлої спадщини .
Керуючись ст10,11.60, 212-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Бердичівської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування
задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,0392 га ,кадастровий номер 1810400000:01:018:0352, розташовану по вул.Чапаєва, 21 в м.Бердичеві в порядку спадкування після смерті 27.05.2010 року ОСОБА_2.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційний суд Житомирської області через Бердичівський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.Особи,які брали участь у справі, але не були присутні при проголошенні рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Суддя :
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2015 |
Оприлюднено | 26.10.2015 |
Номер документу | 52573279 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Хавронюк О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні