Рішення
від 19.10.2015 по справі 916/3830/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" жовтня 2015 р.Справа № 916/3830/15

за позовом: Публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк";

до відповідача: ОСОБА_1 підприємства "УПТК-1";

про стягнення 27974,09 грн.

Суддя Горячук Н.О.

Представники:

Від позивача: за дов. ОСОБА_2;

Від відповідача: не з'явився;

Суть спору: Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з відповідача ОСОБА_1 підприємства "УПТК-1" заборгованості за кредитним договором від 24.02.2012р. у сумі 27974,09грн. у тому числі 27120,36грн. заборгованості за кредитом, 461,20грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 138,69грн. пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором, 253,84грн. заборгованості по комісії за користування кредитом.

Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, витребувані документи не надав, у зв'язку з чим, справа розглядається на підставі ст. 75 ГПК України за наявними документами.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

24.02.2012р. між Публічним акціонерним товариством Комерційним ОСОБА_3 "ПРИВАТБАНК" (позивач, ОСОБА_4, ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК") та ОСОБА_1 підприємством "УПТК-1" (відповідач, Клієнт, ПП "УПТК-1" ) підписано заяву про відкриття поточного рахунку (далі заява).

Згідно заяви Клієнт приєднався до „ОСОБА_4 та правил надання банківських послугВ» (далі ОСОБА_4), ОСОБА_3, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua., які разом із заявою складають договір банківського обслуговування №б/н від 24.02.2012р. (далі договір) та взяв на себе зобов'язання виконувати умови договору.

Згідно договору Клієнту встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок №26005060118281 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_3 та Клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт-банк, sms повідомлення або ін.), що визначено і врегульовано „Умовами та правилами надання банківських послугВ» (далі ОСОБА_4).

Відповідно до п.3.2.1.1.16. ОСОБА_4 при укладанні договорів та угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до „ОСОБА_4 та правил надання банківських послугВ» або у формі „Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів та відбитка печаткиВ» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі), ОСОБА_4 і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований ОСОБА_3 через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом „першогоВ» підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.

Згідно п.3.2.1.1.1. ОСОБА_4 кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту ОСОБА_4 повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановленні засоби електронного зв'язку ОСОБА_3 та Клієнта.

Кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди (п.3.2.1.1.3. ОСОБА_4).

Пунктом 3.2.1.4. ОСОБА_4 затверджений порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).

За період користування кредитом з моменту виникнення дебетованого сальдо до дати обнуління дебетованого сальдо в одну з дат до 25 числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1 до 20 (включно) числа поточного місяця або до 25 числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 21 до кінцевого числа поточного місяця, розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою у розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості (п.3.2.1.4.1.1. ОСОБА_4)

У випадку непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91 дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого грошового зобов'язання Клієнт сплачує ОСОБА_3 відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права ОСОБА_3 на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання банківських послуг, Клієнт сплачує ОСОБА_3 пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язання (п.3.2.1.4.1.3. ОСОБА_4).

Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетованого сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати (3.2.1.4.9. ОСОБА_4).

Відповідно до п. 3.2.1.5.1. ОСОБА_4 при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п.3.2.1.2.2.2., 3.2.1.4.1., 3.2.1.4.2., 3.2.1.4.3., термінів повернення кредиту, передбачених п.п.3.2.1.1.8., 3.2.1.2.2.3., 3.2.1.2.3.4., винагороди, передбаченої п.п.3.2.1.2.2., 3.2.1.4.4., 3.2.1.4.5., 3.2.1.4.6. ОСОБА_4, Клієнт сплачує ОСОБА_3 за кожний випадок порушення пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації ОСОБА_3 права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує ОСОБА_3 пеню у розмірі, зазначеному в п.3.2.1.4.1.3. ОСОБА_4 від суми заборгованості за кожен день прострочення.

Терміни позовної давності щодо вимоги про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів встановлюється сторонами тривалістю 5 років (п.3.2.1.5.7. ОСОБА_4).

Враховуючи неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань щодо своєчасного повернення кредиту, позивач 27.07.2015р. за вих.№20228ODOVS05O звернувся до відповідача з претензією про погашення заборгованості за кредитом, однак відповіді не отримав.

У зв'язку із неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань щодо своєчасної сплати по кредиту та відсотках позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором від 24.02.2012р. у сумі 27974,09грн. у тому числі 27120,36грн. заборгованості за кредитом, 461,20грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 138,69грн. пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором, 253,84грн. заборгованості по комісії за користування кредитом (розрахунок в матеріалах справи).

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно ст.627 Цивільного кодексу України , відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту , вимог розумності та справедливості.

З матеріалів справи вбачається, що 24.02.2012р. між позивачем та відповідачем підписано заяву про відкриття поточного рахунку. Згідно заяви відповідач приєднався до „ОСОБА_4 та правил надання банківських послугВ» (далі ОСОБА_4), ОСОБА_3, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua., які разом із заявою складають договір банківського обслуговування №б/н від 24.02.2012р. та взяв на себе зобов'язання виконувати умови договору.

Відповідно до ст. 639 Цивільного кодексу України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Стаття 1054 Цивільного кодексу України визначає, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Пунктом 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України встановлено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а при відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Позивач свої зобов'язання щодо видачі кредиту виконав у повному обсязі.

Однак відповідачем порушені умови договору щодо своєчасного погашення кредиту та відсотків, що підтверджується випискою по рахунку відповідача (копія в матеріалах справи).

У зв'язку із неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за кредитним договором щодо своєчасного повернення кредиту позивач, відповідно до п. 3.2.1.2.3.4. ОСОБА_4 має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.

Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Під час розгляду справи відповідач не довів виконання умов договору щодо своєчасного погашення кредиту та відсотків по кредиту.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства комерційного банку „ПРИВАТБАНКВ» про стягнення з відповідача ОСОБА_1 підприємства "УПТК-1" заборгованості за кредитним договором від 24.02.2012р. у сумі 27974,09грн. у тому числі 27120,36грн. заборгованості за кредитом, 461,20грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 138,69грн. пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором, 253,84грн. заборгованості по комісії за користування кредитом, обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір при задоволенні позову покладається на відповідача.

Відповідно до ст.4 Закону України „Про судовий збірВ» в редакції від 01.09.2015р. ставка судового збору за подання позовних заяв майнового характеру складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати.

Станом на день подання позову, а саме 11.09.2015р. мінімальна ставка розміру судового збору складає 1218,00грн. (розмір мінімальної заробітної плати).

Враховуючи викладене, судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1218,00грн. покладаються на відповідача згідно ст.ст.44, 49 ГПК України.

Відповідно до п. 4 ст.7 Закону України В«Про судовий збірВ» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Враховуючи, що позивачем при подачі позову до суду був сплачений судовий збір у більшому розмірі, а саме у сумі 1827,00грн., тоді як судовий збір за подання даної позовної заяви станом на 11.09.2015р. складає 1218,00грн., судовий збір у сумі 609,00грн. підлягає поверненню позивачу.

На підставі п. 1 ст. 7 Закону України В«Про судовий збірВ» у зв'язку з тим, що позивачем внесений судовий збір у більшому розмірі, судовий збір сплачений за платіжним дорученням №ВОК33В0МGB від 13.08.2015р. у сумі 609,00грн. підлягає поверненню.

Керуючись ст. ст. 44, 49,75, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, п. 4 ст.7 Закону України В«Про судовий збірВ» , суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з ОСОБА_1 підприємства "УПТК-1" (67810, Одеська обл., Овідіопольський район, с. Петродолинське, вул. Садова, буд. 35, код ЄДРПОУ 38058282) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційного ОСОБА_3 "ПРИВАТБАНК" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50, поштова адреса: 49027, м. Дніпропетровськ, а/с 1800, код ЄДРПОУ 14360570) 27120/двадцять сім тисяч сто двадцять/грн. 36коп. заборгованості за кредитом, 461/чотириста шістдесят одна/грн. 20коп. заборгованості по процентам за користування кредитом, 138/сто тридцять вісім/грн. 69коп. пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором, 253/двісті п'ятдесят три/грн. 00коп. заборгованості по комісії за користування кредитом, 1218/одна тисяча двісті вісімнадцять/грн. судового збору.

3. Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6, код ЄДРПОУ 38016923) повернути Публічному акціонерному товариству Комерційному ОСОБА_3 "ПРИВАТБАНК" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50, поштова адреса: 49027, м. Дніпропетровськ, а/с 1800, код ЄДРПОУ 14360570) з державного бюджету судовий збір у сумі 609/шістсот дев'ять/грн., сплачений за платіжним дорученням №ВОК33В0МGB від 13.08.2015р.

Наказ видати згідно зі ст. 116 ГПК України.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України.

Повне рішення складено 23 жовтня 2015 р.

Суддя Н.О. Горячук

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення19.10.2015
Оприлюднено28.10.2015
Номер документу52627138
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3830/15

Рішення від 19.10.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Ухвала від 14.09.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні