ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2015 р. Справа № 923/1580/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Литвинової В.В. при секретарі Короткій Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", м.Херсон
до: Державного комунального підприємства "Нововоронцовська оптово-роздрібна центральна районна аптека № 11", смт.Нововоронцовка Херсонської області
про внесення змін в договір про постачання електричної енергії
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, юрисконсульт юридичної служби за довіреністю № 07/0240-15 від 30.07.2015р.;
від відповідача - не прибув.
Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (позивач) звернулося до господарського суду Херсонської області з позовною заявою до Державного комунального підприємства "Нововоронцовська оптово-роздрібна центральна районна аптека № 11" (відповідач) про внесення змін в договір про постачання електричної енергії № 10063 від 17.11.2003р. в частині виключення з договору об'єкту "Аптека № 90", шляхом підписання Додаткової угоди до Договору в редакції ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго".
Відповідач витребувані судом документи не надав, у судові засідання не з’являвся, хоч був належним чином повідомлений про час та місце їх проведення, про що свідчить відповідний штамп суду з відміткою про відправку документу на звороті примірника всіх ухвал суду, який містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників ухвали, дату відправки, підпис працівника суду, яким вона здійснена.
Ухвала про порушення провадження у справі від 07.09.2015р., направлена відповідачеві за адресою, вказаною в позовній заяві, отримана ним 10.09.2015р., що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.46).
Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що відповідача було належним чином повідомлено про місце, дату та час проведення судового засідання, проте, своїм правом приймати участь у судовому засіданні останній не скористався. Про поважні причини неявки в судове засідання відповідача суд не повідомлений. Клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.
З огляду на вищевказане, відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд -
в с т а н о в и в:
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, засади організації та експлуатації енергосистем. Таким є Закон України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 року № 575/97-ВР з наступними змінами і доповненнями, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до абз. 7 ст. 24, ч.1 ст.26 названого Закону, споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Енергопостачальники, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території, не мають права відмовити споживачу, який розташований на цій території, в укладенні договору на постачання електричної енергії.
В силу статей 3, 7 Закону, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Проектування, будівництво, введення в експлуатацію, експлуатація, виведення з експлуатації об'єктів електроенергетики, систем диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, інших об'єктів, підключених до об'єднаної енергетичної системи України, регламентуються нормативно-правовими актами, обов'язковими для виконання всіма суб'єктами електроенергетики.
Взаємовідносини ж, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ України від 31.07.1996 року № 28, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 року за № 417/1442 (далі- Правила, ПКЕЕ). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Так, пунктом 1.13 Правил передбачено, що укладення, внесення змін, подовження чи розірвання дії будь-якого із договорів здійснюються відповідно до вимог законодавства та цих Правил.
Згідно з пунктом 1.6 Правил договір про постачання електричної енергії укладається постачальником електричної енергії за регульованим тарифом з усіма споживачами та субспоживачами (крім населення), які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, на основі типового договору, який є додатком № 3 до Правил.
Пунктом 5.1. Правил встановлено, що договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.
При укладенні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору (пункт 5.2 ПКЕЕ).
Згідно з пунктом 5.3. Правил постачальник електричної енергії за регульованим тарифом зобов'язаний надати на розгляд проект договору про постачання електричної енергії протягом 7 робочих днів для споживачів із приєднаною потужністю до 150 кВт та протягом 14 робочих днів для споживачів із приєднаною потужністю 150 кВт та більше від дати прийняття від споживача документів, зазначених у пункті 5.4. Правил.
Пунктом 5.4. Правил визначено, що для укладення договору про постачання електричної енергії, договору про технічне забезпечення електропостачання або договору про спільне використання технологічних електричних мереж споживача заявник має надати відповідній організації передбачені цим пунктом документи, в числі яких, і, копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення) або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об'єкта).
17 листопада 2003 року між Публічним акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" та Державним комунальним підприємством "Нововоронцовська оптово-роздрібна центральна районна аптека № 11" було укладено договір про постачання електричної енергії № 10063 (далі - Договір). Договір укладено на декілька об'єктів.
На момент укладення договору сторони погодились під час виконання умов договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, керуватись чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією.
Відповідно до п.1 Договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 36,2 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Розділом 2 Договору встановлені зобов'язання сторін, серед яких на Споживача покладено обов'язок, у разі звільнення займаного приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією, повідомити постачальника не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договору, і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно, а постачальник зобов'язаний припинити постачання електричної енергії з дня звільнення споживачем приміщення (п.2.5.Договору, п.6.18.ПКЕЕ).
До ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" звернулася фізична особи-підприємець ОСОБА_2 зі заявою про доповнення існуючого договору про постачання електричної енергії № 100181 від 30.04.2007 року будівлею аптеки, що знаходиться за адресою: провулок Кооперативний, 3А, с.Гаврилівка, Нововоронцовський район Херсонської області. До заяви про доповнення договору № 100181 від 30.04.2007 року "будівлею аптеки" ФОП ОСОБА_2 у відповідність п.5.4. ПКЕЕ надав необхідний пакет документів, серед яких копію Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на "будівлю аптеки", що знаходиться за адресою: провулок Кооперативний, 3А, с.Гаврилівка, Нововоронцовський район Херсонської області, копію договору купівлі-продажу нерухомого майна від 13.12.2013р., копію договору купівлі-продажу земельної ділянки від 07.04.2015 року та копію Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності на земельну ділянку. Згідно наданого Витягу вбачається, що запис про право власності вчинено 30.12.2013 року в 16:52:48, отже, з 30.12.2013 року з 16:52:48 години власником "будівлі аптеки", що розташована по провулку Кооперативний, 3А, с.Гаврилівка, Нововоронцовський район Херсонської області є саме ОСОБА_2. Згідно копії рішення виконавчого комітету Гаврилівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області № 34 від 27.08.2015р. поштова адреса об'єкту "Аптека № 90" було змінено з провулок Кооперативний, 2 на провулок Кооперативний, 3А.
Проте, не зважаючи на те, що ФОП ОСОБА_2 надав весь пакет документів, в розумінні Правил, зокрема п.5.4., ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" на даний час не має можливості задовольнити заяву ФОП ОСОБА_2 про доповнення Договору № 100181 об'єктом "будівля аптеки" у зв'язку з тим, що у ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" із зазначеного об'єкту вже існують договірні відносини з попереднім власником, а саме з Державним комунальним підприємством "Нововоронцовська оптово-роздрібна центральна районна аптека № 11".
Про втрату права власності та/або користування об'єктом "Аптеки № 90" відповідач, в порушення п.5.2. Договору постачальника не повідомив, чим порушив зобов'язання по Договору.
Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкт господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться.
Згідно статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Визначення порушення зобов'язання надає ст. 610 ЦК України, згідно з якого порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежного виконання).
Враховуючи, що норми ст. 188 ГК України не допускають розірвання господарських договорів в односторонньому порядку та зобов'язують сторону договору, яка вважає за необхідне розірвати договір, надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", керуючись чинним законодавством, у порядку ст.188 ГК України, підготував та 16.07.2015 року рекомендованим листом направив відповідачу два примірника Додаткової угоди про виключення з Договору про постачання електричної енергії № 10063 від 17.11.2003 року об'єкту "Аптека № 90" у зв'язку із втратою останнім права власності та/або користування на об'єкт. Згідно відмітки на повідомленні про вручення поштового відповідач отримав угоду про виключення об'єкту з Договору - 21.07.2015 року. Однак, відповіді, в установлений чинним законодавством України строк, на адресу позивача від відповідача не надійшло.
Згідно п.5.23 ПКЕЕ зміна або розірвання договору у зв'язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до п. 3 ст. 202 ГК України до відносин щодо припинення господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Пунктами 1, 2 ст. 202 ГК України господарське зобов'язання припиняється: виконанням, проведеним належним чином; зарахуванням зустрічної однорідної вимоги або страхового зобов'язання; у разі поєднання управненої та зобов'язаної сторін в одній особі; за згодою сторін; через неможливість виконання та в інших випадках, передбачених ЦК України або іншими законами. Господарське зобов'язання припиняється також у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду.
Стаття 652 ЦК України закріплює можливість розірвання договору у зв'язку з істотною зміною обставин. В розумінні даної статті зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Договір, у разі істотної зміни обставин, може бути розірваним або зміненим і на підставі рішення суду. Частина 2 ст. 652 ЦК України визначають правила розірвання або зміни договору за рішенням суду, за умови, що сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінилися або щодо його розірвання.
Сторонами не досягнуто згоди щодо внесення змін в Договір про постачання електричної енергії № 10063 від 17.11.2003 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 652 ЦК України якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і
позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
При розгляді справи встановлено наявність всіх обставини, що дають підстави для зміни договору відповідно до ч. 2 ст. 652 ЦК України, а саме:
1) в момент укладення Договору № 10063 від 17.11.2003 року з Державним комунальним підприємством "Нововоронцовська оптово-роздрібна центральна районна аптека № 11" відносно об'єкта "Аптека № 90" ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" не могло знати чи припиниться в майбутньому право власності/користування у відповідача на зазначений об'єкт, і якщо так, то коли це станеться;
2) зміна права власності/користування вказаним об'єктом зумовлена причинами, які ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" не може усунути при всій турботливості та обачності, які від нього вимагаються. Таке право і його реалізація належать іншим особам і ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" не відповідає за юридичні наслідки, пов'язані з відчуженням права власності/користування об'єктом;
3) перехід права власноті/користування на об'єкт не тягне за собою припинення дії договору постачання електричної енергії, сам факт переходу права власності до іншої особи, відсутність закріпленого законом автоматичного переходу до нового власника приміщень обов'язку зі здійснення проведення оплати за спожиту електричну енергію, збереження цілісності електричних приладів а пломб у відповідності до вимог п.п. 3.1.-3.3 ПКЕЕ - порушує співвідношення майнових інтересів сторін і позбавляє позивача того, на що останній розраховував;
4) із суті Договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни даних обставин повинен нести позивач.
Таким чином, істотною зміною обставин, яка дає підстави для внесення змін в договір та виключити об'єкт "Аптека № 90" з Договору № 10063 від 17.11.2003 року є втрата відповідачем права власності/користування на об'єкт, наявність якого є обов'язковим в розумінні п.5.4. ПКЕЕ.
Враховуючи, що надання копії документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення) є складовою переліку документів, зазначених в п. 5.4 ПКЕЕ, і наявність яких є обов'язковими для укладення договору про постачання електричної енергії, втрата права власності/користування у Державного комунального підприємства "Нововоронцовська оптово-роздрібна центральна районна аптека № 11" на об'єкт нерухомості "Аптека № 90" є істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні Договору № 10063 від 17.11.2003 року, тому має місце розірвання Договору.
Втрата Державним комунальним підприємством "Нововоронцовська оптово-роздрібна центральна районна аптека № 11" об'єкту "Аптека № 90" є істотною зміною обставин в розумінні ПКЕЕ, а тому є підставою для внесення змін в Договір № 10063 від 17.11.2003 року про постачання електричної енергії та виключити об'єкт "Аптека № 90", що знаходиться по провулку Першотравневий, 3А (попередня адреса: провулок Першотравневий, 2), с.Гаврилівка, Нововоронцовського району Херсонської області. Факт припинення права власності/користуванняна об'єкт у відповідача свідчить запис від 30.12.2013 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно якого власником, зазначеного майна є ОСОБА_2.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень, і правочинів щодо нерухомості регулюються ст.182 ЦК України. Згідно зазначеної статті право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Право власності на нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації (ст. 331 ЦКУ). Державна реєстрація права власності здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень".
Враховуючи вищезазначене, вбачається що законним власником нерухомого майна, що знаходиться за адресою: Херсонська область, Нововоронцовський район, с.Гаврилівка, провулок Першотравневий, 3А з 30.12.2013 року є ОСОБА_2.
Відповідно до абзацу 4 п.6.18 ПКЕЕ забороняється постачальнику укладати договори з новим споживачем до моменту розірвання договору із споживачем, який звільняє приміщення. Відмова ж відповідача від підписання додаткової угоди про виключення об'єкту з Договору про постачання електричної енергії № 10063 від 17.11.2003 року порушує права та інтереси власника будівлі аптеки ОСОБА_2 щодо володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Господарські договори відповідно до ч.7 ст. 179 ГК України укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів. Частиною 5. ст. 188 ГК України передбачено, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненими або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Враховуючи вищенаведені умови договору та норми законодавства, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, у зв'язку з чим підлягають задоволенню в повному обсязі.
З огляду на неявку представника відповідача, суд зазначає, що в силу статті 22 Господарського процесуального кодексу України сторони мають право брати участь в господарських засіданнях. Сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Відповідно до ст.28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють в межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище.
Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.
Відповідно до ст.77 ГПК України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 ГПК України, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Суд зауважує, що відкладення на підставі ст.77 ГПК України розгляду справи у разі нез’явлення представника сторони за викликом господарського суду є правом, а не обов’язком суду, і використовується ним, якщо причини неявки є поважними та обґрунтованими, та неявка представника сторони перешкоджає вирішенню спору в даному судовому засіданні.
Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до положень ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
В силу ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З огляду на викладене, суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного рішення.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.
Позивачу на підставі ст.49 ГПК України відшкодовуються судові витрати за рахунок відповідача, оскільки спір з його вини доведено до врегулювання в судовому порядку.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Зобов’язати Державне комунальне підприємство "Нововоронцовська оптово-роздрібна центральна районна аптека № 11" (74221, Херсонська область, смт.Нововоронцовка, вул.Леніна, 28, код ЄДРПОУ 01979842, інші реквізити суду не відомі) внести зміни в Договір про постачання електричної енергії № 10063 від 17.11.2003 року в частині виключення з договору об'єкту "Аптека № 90", шляхом підписання Додаткової угоди до Договору, в редакції Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (73000, м.Херсон, вул.Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638, п/р 26008302852 ФХОУ АТ "Ощадбанк" у м.Херсон, МФО 352457) .
3. Стягнути з Державного комунального підприємства "Нововоронцовська оптово-роздрібна центральна районна аптека № 11" (74221, Херсонська область, смт.Нововоронцовка, вул.Леніна, 28, код ЄДРПОУ 01979842, інші реквізити суду не відомі) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (73000, м.Херсон, вул.Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638, п/р 26008302852 ФХОУ АТ "Ощадбанк" у м.Херсон, МФО 352457) 1 218, 00 грн. витрат пов'язаних зі сплатою судового збору.
4.Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України (вступна, описова, мотивувальна і резолютивна частини)
Повне рішення складено 26.10.2015р.
Суддя В.В.Литвинова
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2015 |
Оприлюднено | 30.10.2015 |
Номер документу | 52753217 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Литвинова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні