Рішення
від 21.10.2015 по справі 924/1394/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" жовтня 2015 р.Справа № 924/1394/15

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Музика М.В. при секретарі судового засідання Янишиній Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Славутський покрівельний завод", м. Славута Хмельницької області

до товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "ТехноНіколь", м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі відокремленого підрозділу Козятинська дирекція залізничних перевезень, м. Козятин Вінницької області

про визнання права власності на: комплекс приймання бітуму загальною площею 169,7 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95; склад зберігання бітуму загальною площею 532,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95; інженерну споруду - залізничну під'їзду колію станція Славута-1 Південно-Західної залізниці довжиною 1293,5 м., що знаходиться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95,

Представники сторін:

позивача: ОСОБА_1 - згідно довіреності №95 від 26.03.2015 року

відповідача: не з'явився

третьої особи: ОСОБА_2 - згідно довіреності №1452-НЮ від 26.06.2015 року

В судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення

ВСТАНОВИВ:

ухвалою господарського суду Хмельницької області від 28.08.2015 року порушено провадження у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Славутський покрівельний завод", м. Славута Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "ТехноНіколь", м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області про визнання права власності на: комплекс приймання бітуму загальною площею 169,7 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95; склад зберігання бітуму загальною площею 532,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95; інженерну споруду - залізничну під'їзду колію станція Славута-1 Південно-Західної залізниці довжиною 1293,5 м., що знаходиться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95.

Ухвалою господарського суду від 06.10.2015 року залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі відокремленого підрозділу Козятинська дирекція залізничних перевезень.

В судовому засіданні повноважний представник позивача позов підтримала в повному обсязі, додатково в нормативному обґрунтуванні заявлених позовних вимог щодо визнання права власності на нерухомість від 14.09.2015 року наголосила на положеннях Конвенції про захист прав і основоположних свобод від 1950 року, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року, І Протоколу до неї, ст. 41 Конституції України, ст.ст. 16 та 392 ЦК України, ст. 20 ГК України. Акцентує увагу на Тимчасовому положенні про реєстрацію прав власності на нерухоме майно, затвердженому Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5.

Відповідач не скористався правом участі свого представника в судовому розгляді справи, 11.09.2015 року через канцелярію суду від ТОВ "Завод "ТехноНіколь" надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечує, оскільки вважає спірні об'єкти безхазяйною річчю в розумінні статті 335 ЦК України. Наголошує на правомірності використання останнім спірного майна. Окрім того, просить суд розглядати справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній документами. Про судовий розгляд справи 21.10.2015 року повідомлений належним чином, що підтверджується судовою повісткою від 07.10.2015 року.

Представник третьої особи - державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі відокремленого підрозділу Козятинська дирекція залізничних перевезень, в судовому засіданні проти позову в частині визнання права власності на інженерну споруду - залізничну під'їзду колію станція Славута-1 Південно-Західної залізниці довжиною 1293,5 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95, не заперечує. Вважає, що вказана залізнична колія перебуває у власності позивача, що підтверджено технічним паспортом залізничної під'їзної станції Славута-1 Південно-Західної залізниці від 2009 року.

Розглядом матеріалів справи судом встановлено наступне.

Як вбачається із робочого проекту бітумосховища на 2000 тонн з бітумоприймачем на 300 тонн Славутського руберойдового заводу, розробленого державним інститутом по проектуванню підприємств промисловості будівельних матеріалів „ГипростройматериалыВ» у 1984 році, проект будівництва бітумосховища на 2000 тонн і бітумоприймача на 300 тонн для приймання бітуму БНК 45/180 на Славутському руберойдовому заводі розроблений на основі завдання на проектування, затвердженого замміністром промбудматеріалів УРСР від 07.09.1983 року. Проектовані споруди знаходяться на території діючого виробництва.

Згідно актів робочої комісії про прийманню закінченого будівництва, комісією прийнято від генерального підрядника до здачі в експлуатацію склад зберігання бітуму та комплекс приймання бітуму, а також внутрішньомайданчикові залізничні колії, які входять до складу Славутського толевого заводу.

Відповідно до робочого креслення - експлікації Славутського руберойдового заводу, виконаного 1984 року державним інститутом по проектуванню підприємств промисловості будівельних матеріалів „ГипростройматериалыВ» , до об'єктів заводу відносяться бітумосховище на 2000 тонн с бітумоприймачем на 300 тонн.

22.02.1994 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області видано наказ №125 „Про перетворення державного підприємства „Славутський руберойдовий заводВ» у відкрите акціонерне товариство в процесі його приватизаціїВ» , яким вирішено перетворити державне підприємство "Славутський руберойдовий завод" у відкрите акціонерне товариство "Славутський руберойдовий завод". Наказом встановлено, що акціонерне товариство є правонаступником державного підприємства, яке приватизується.

Наказом „Про перетворення державного підприємства „Славутський руберойдовий заводВ» у відкрите акціонерне товариство в процесі приватизаціїВ» №125 від 22.02.1994 регіональне відділення ФДМ України по Хмельницькій області передало ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» , згідно переліку нерухомого майна, що передано до статутного фонду ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» , наступні об'єкти нерухомого майна, що знаходяться за адресою: м. Славута, вул. Князів Сангушко, 95, зокрема: будівля сауни та перукарні, караульна будка, прохідна заводу, склад ПММ, комплексний пункт по вул. Мануїльського, склад картону, склад готової продукції, будівля заводоуправління, прохідна біля заводоуправління, матеріальний склад, прибудова до складу картону, теплиця 0,1 га, ваги автомобільні, дві будівлі просочувального цеху, будівля варочного цеху, склад ПЕКА, насосна перекачки маси, цех виробництва покрівельної маси, грязевідстійник, будівля котельні, будівля насосної води, будівля насосної мазуту, будівля насосної І-го підйому, будівля насосної ІІ-го підйому, будівля ТП при насосній І-го підйому, будівля насосної перекачки побутових стоків, розподільчий пункт, труба димова, будівля окислювальної, будівля складу посипки, бітомопрйимач, склад просочувальної маси, склад зберігання бітуму, бітумоприймач 2*150м.куб., два розподільчих пункти, навіс для збереження будівельних матеріалів, будівля механічного цеху, будівля кузні, будівля компресорної, градирня, будівля автогаражу, будівля кладової, будівля тепловозного депо, будівля автогаражу (бокси), побутове приміщення транспортного цеху.

Перелік нерухомого майна, що передано до статутного фонду ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» підписано начальником РВ ФДМУ у Хмельницькій області та скріплено печаткою установи.

Відповідно до свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна від 2000 року, виконавчий комітет Славутської міської ради Хмельницької області посвідчує, що об'єкти нерухомого майна/приміщення: контори, станції ІІ підйому, газової служби, гаражів для вантажних автомобілів, руберойдового цеху, депо, котельні, складів ГП та сировини, трубчастих печей, гуртожитку, насосної бітумосховища, КНС, ГСМ, БОУ, ГРП, компресорної та ТП 3, сауни, матеріального складу, транспортного цеху, прохідної, гаражів для легкових автомобілів, склад посипки та наповнювача, склад зрідженого газу, ремонтно-механічний цех, згідно інвентарних справ, які розташовані в м. Славута по вул. Мануїльського, 95, дійсно належать ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» .

16 вересня 2008 року відкрите акціонерне товариство „Славутський руберойдовий заводВ» (продавець) та товариство з обмеженою відповідальністю „Славутський покрівельний заводВ» (покупець) уклали договір купівлі-продажу об'єктів нерухомого майна та земельної ділянки, згідно п.1 якого продавець передав, а покупець прийняв у власність об'єкти нерухомого майна загальною площею 12269,8 кв.м., які розташовані у м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків (до перейменування - вул. Мануїльського) під номером 95, та розташовані на земельній ділянці, що належить на праві власності площею 91543 кв.м. (надалі - об'єкти нерухомого майна), а саме: цегляне приміщення контори площею 573,6 кв.м., цегляний гараж для вантажних автомобілів площею 365,7 кв.м., цегляна котельня площею 854,4 кв.м., цегляне приміщення депо площею 117,4 кв.м., цегляна прохідна площею 22,8 кв.м., цегляне приміщення насосної бітумосховища площею 96,8 кв.м., цегляне приміщення гуртожитку площею 640 кв.м., цегляне приміщення складу готової продукції площею 876,9 кв.м., цегляне приміщення складу сировини площею 1869,6 кв.м., цегляний склад посипки і наповнювача площею 107,0 кв.м., цегляне приміщення станції другого підйому площею 67,4 кв.м., цегляне приміщення руберойдового цеху площею 3461,6 кв.м., цегляне приміщення трубчатих печей площею 39, 1 кв.м., цегляне приміщення сауни площею 195,8 кв.м., цегляне приміщення ремонтно-механічного цеху площею 726,3 кв.м., цегляне приміщення ГСМ площею 30,8 кв.м., цегляне приміщення БОУ площею 602, 6 кв.м., цегляне приміщення КНС площею 24,8 кв.м., цегляне приміщення матеріального складу площею 608,3 кв.м., цегляне приміщення ГРП площею 35,9 кв.м., цегляне приміщення компресорної та ТП площею 356,8 кв.м., цегляні гаражі для легкових автомобілів площею 278,3 кв.м., цегляне приміщення транспортного цеху площею 190 кв.м., цегляний склад зрідженого газу площею 31,6 кв.м., цегляне приміщення газової служби площею 85, 3 кв.м.

Продавець передав, а покупець прийняв у власність земельну ділянку загальною площею 91543 кв.м., яка призначена для здійснення виробничої діяльності, кадастровий номер земельної ділянки - 6810600000.02.006.0010, код О 1.1 (О - обмеження права власності - зміна цільового призначення), що знаходиться в м. Славута Хмельницької області по вулиці Князів Сангушків під номером 95, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна.

Відповідно до п.2 Договору купівлі-продажу об'єктів, вказані об'єкти нерухомого майна належать продавцю на підставі свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна, виданого виконавчим комітетом Славутської міської ради Хмельницької області, зареєстрованого в Славутському БТІ в книзі 1, за записом №78, в електронному реєстрі права власності на нерухоме майно за реєстраційним номером 24710928. Вказана земельна ділянка належить власнику на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку, виданого Славутською міською радою.

Право власності на придбані об'єкти у покупця виникає з моменту державної реєстрації цього договору. Право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності на неї (державного акта про право власності на земельну ділянку) та його державної реєстрації. Цей договір є підставою для видачі власнику земельної ділянки Державного акта на право приватної власності на землю.

Договір підписаний сторонами, скріплений їхніми печатками, нотаріально посвідчений, зареєстрований в Управлінні Держкомзему у місті Славута Хмельницької області 17.09.2008 року та в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 23.09.2008 року.

Як вбачається із витягу №20335153 про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 23.09.2008 року, комплекс за адресою: Хмельницька область, м. Славута, вул. Князів Сангушків (вул. Мануільського), буд. 95, належить на праві приватної власності ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» .

13.10.2008 року товариству з обмеженою відповідальністю „Славутський покрівельний заводВ» видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №309307, згідно якого ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» , на підставі договору купівлі-продажу об'єктів нерухомого майна та земельної ділянки від 16.09.2008 року №5873, є власником земельної ділянки площею 9,1543 га, яка розташована за адресою: м. Славута, вул. Князів Сангушків, 95. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №020876000008.

Позивачем також надано в матеріали справи укладений між ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» (продавець) та ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» (покупець) договір №6/КП-08 купівлі-продажу основних засобів від 30.09.2008 року, відповідно до п.1.1 якого продавець зобов'язується передати, а покупець прийняти у власність і оплатити основні засоби, що знаходяться на балансі продавця, призначені для здійснення підприємницької діяльності згідно додатку №1 до договору.

У додатку № 1 до договору сторони погодили перелік основних засобів до договору купівлі-продажу №6/КП-08 від 30.09.2008 року, в тому числі, бітумоприймач 2х150 м.куб., бітумосховище 2х1000 м.куб., залізничну колію до бітумоприймача, залізничні колії внутрішньозаводські довжиною 794,6 м та 536 м.

30.09.2008 року представниками ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» та ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» , згідно акту приймання-передачі комплексу , здійснено приймання-передачу об'єктів, в тому числі, бітумоприймача 2х150 м.куб., бітумосховища 2х1000 м.куб., залізничних шляхів до бітумоприймача, залізничних шляхів внутрішньозаводських довжиною 704,6 м. та 536 м.

Договір №6/КП-08 купівлі-продажу основних засобів від 30.09.2008 року, додаток №1 до договору №6/КП-08 від 30.09.2008 року та акт приймання-передачі комплексу від 30.09.2008 року підписано представниками продавця - ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» , та покупця - ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» , а також скріплено їхніми печатками.

Окрім того, у матеріалах справи міститься технічний паспорт залізничної колії станції Славута-1 Південно-Західної залізниці ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» від 2009 року, виконаний на замовлення ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» . Згідно паспорту, під'їзна колія довжиною 1293,5 кв.м. належить ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» .

Технічний паспорт підписаний та скріплений печаткою виконавця, власника під'їзної колії ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» , затверджений 22.05.2009 року Козятинською дирекцією залізничних перевезень та погоджений з ДС ст. Славута.

Згідно довідки комунального підприємства "Славутське бюро технічної інвентаризації" №335 від 09.03.2010 року, за ВАТ "Славутський руберойдовий завод" майно не зареєстровано. Раніше за ВАТ "Славутський руберойдовий завод" був зареєстрований майновий комплекс по вул. К. Сангушків, який проданий 16.09.2008 року ТОВ "Славутський покрівельний завод". Довідка підписана начальником БТІ та скріплена печаткою установи.

Як вбачається із висновку №7888 експертного будівельно-технічного дослідження про надання висновку про відповідність будівельним нормам будівель та споруд, які розташовані в місті Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95, складеного Волинським відділенням Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз від 16.10.2014 року, комплекс приймання бітуму та склад зберігання бітуму, які розташовані і місті Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95, в основному, відповідають будівельним нормам (в тому числі, санітарним та протипожежним) і знаходяться в „задовільномуВ» технічному стані. При цьому, комплекс приймання бітуму і склад зберігання бітуму входять до технологічного циклу по виготовленню покрівельних матеріалів, а згідно генерального плану забудови території ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» , схеми зовнішньої межі земельної ділянки №6810600000020060010 ТОВ „Славутський покрівельний завод" та державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЄ №309307, входять до складу будівель та споруд ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» .

Товариством з обмеженою відповідальністю „Славутський покрівельний заводВ» (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю „ТехноНікольВ» (орендар) 02.12.2013 року укладено договір оренди, згідно п.1.1 якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, орендодавець передає орендареві, а орендар приймає у строкове платне користування: відкритий склад зберігання готової продукції, загальною площею 876,9 га; приміщення для комірника, що знаходиться за адресою: м. Славута, вул. Князів Сангушків, 95, та належить орендодавцю на праві власності.

Орендодавець передає орендарю об'єкти оренди у користування строком до 31.12.2014 року. Строк оренди за договором може бути скорочений за взаємною згодою сторін (п.1.3. Договору).

Договір оренди підписаний сторонами та скріплений їхніми печатками.

Славутським бюро технічної інвентаризації 14.07.2014 року виготовлено технічний паспорт на виробничий будинок - комплекс приймання бітуму у м. Славута, вулиця Князів Сангушків, 95, що належить ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» , загальною площею 169,7 кв.м.; 15.07.2014 року - технічний паспорт на виробничий будинок - склад зберігання бітуму у м. Славута, вул. Князів Сангушків, 95, загальною площею 532,0 кв.м., що належить ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» .

Директор ТОВ „Завод „ТехноНікольВ» направив ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» листа №358 від 12.05.2015 року, у якому вказує, що на вимогу припинити використовувати не передбачену договором оренди нерухомість: склад зберігання бітуму, комплекс приймання бітуму, залізничну колію повідомляє, що мастика бітумна буде вивезена з наведених приміщень у випадку пред'явлення для огляду правовстановлюючих документів на цю нерухомість. У випадку відсутності таких правовстановлюючих документів ці будівлі являються безхазяйними, що позбавляє права ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» права пред'являти вимоги про звільнення таких приміщень.

Славутським покрівельним заводом видано довідку №297 від 20.07.2015 року про те, що на балансі ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» знаходяться комплекс приймання бітуму, склад зберігання бітуму, залізнична колія та залізничний переїзд, які розташовані в м. Славута по вул. Князів Сангушків, 95. Балансова вартість будівель та інженерних споруд станом на 20.07.2015 року складає: комплексу приймання бітуму - 66321, 68 грн., складу зберігання бітуму - 78154,77 грн., залізничної колії та залізничного переїзду - 111885,00 грн.

Згідно актів №№1 та 2 про проведення огляду територій та приміщень від 08.09.2015 року, комісією у складі комірника, головного технолога та головного енергетика ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» проведено огляд комплексу приймання бітуму площею 169,7 кв.м. та складу зберігання бітуму загальною площею 532,0 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95, та встановлено, що у приміщеннях комплексу приймання бітуму та складу зберігання бітуму знаходиться мастика бітумна фактичним об'ємом 200 м. куб. та 500 м. куб. відповідно. При цьому, в бухгалтерському обліку ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» мастика бітумна не обліковується. Акти підписано всіма членами комісії.

Як вбачається із висновку №Д-15/15 експертного будівельно-технологічного дослідження, складеного 02.10.2015 року судовим експертом ПП ОСОБА_3, будівлі і споруди, а саме: комплекс приймання бітуму, склад зберігання бітуму, контора, гараж для вантажних автомобілів, котельня, депо, прохідна, насосна бітумосховища, гуртожиток, склад готової продукції, склад сировини, склад посипки і наповнювача, станція другого підйому, руберойдовий цех, приміщення трубчастих печей, приміщення сауни, ремонтно-механічний цех, ГСМ, БОУ, КНС, матеріальний склад, ГРП, компресорна та ТП, гаражі для легкових автомобілів, транспортний цех, склад зрідженого газу, приміщення газової служби, інженерна споруда - залізнична колія внутрішньозаводська, які належать ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» і розташовані по вул. Князів Сангушків, 95 в м. Славута Хмельницької області становлять цілісний майновий комплекс.

З огляду на викладене, враховуючи невиконання відповідачем вимог позивача про звільнення спірних приміщень в добровільному порядку, ТОВ "Славутський покрівельний завод" звернувся з даним позовом до суду.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне.

Однією із основоположних задекларованих європейських цінностей є право на власність, тобто право на мирне володіння своїм майном, визначене у статті 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Так, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Конституції України, держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб, що надає можливість володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном. Вказане закріплено в ст.ст. 316, 317 Цивільного кодексу України.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 Цивільного кодексу України).

Відповідно до положень ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що предметом спору у даній справі є визнання права власності позивача на комплекс приймання бітуму загальною площею 169,7 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95; склад зберігання бітуму загальною площею 532,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95; інженерну споруду - залізничну під'їзду колію станція Славута-1 Південно-Західної залізниці довжиною 1293,5 м., що знаходиться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95.

Матеріалами справи підтверджено, що право власності позивача на спірні приміщення не визнається відповідачем, окрім того, позивач позбавлений можливості довести відповідне право в силу відсутності правовстановлюючих документів. З огляду на що суд приходить до висновку, що ТОВ "Славутський покрівельний завод" правомірно звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до ст. 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Стаття 331 ЦК України поділяє нерухомість на житлові будинки, будівлі, споруди тощо.

До споруд відносяться інженерно-будівельні об'єкти, призначенням яких є створення умов, необхідних для здійснення процесу виробництва шляхом виконання тих чи інших технічних функцій, не пов'язаних із зміною предмета праці (мости, цистерни та резервуари на фундаментах, естакади, під'їзні шляхи, навіси, басейни тощо), а також зовнішні комунікації (водоканалізаційні системи, лінії електропередач і тепломережі, мережі радіотелефонного зв'язку тощо) (п. 2.5. Положення про громадське майно (основні засоби) споживчої кооперації України», затвердженого Постановою шостих зборів Ради Укоопспілки сімнадцятого скликання 03.04.2003 р. із змінами і доповненнями, внесеними сьомими зборами Ради Укоопспілки сімнадцятого скликання 22.03.2004 р.).

Чинне законодавство України оперує поняттями «єдиного майнового комплексу» і «цілісного майнового комплексу» із наділенням їх відповідними правовими особливостями. Так, цілісний майновий комплекс є господарським об'єктом із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання. Сукупність активів цілісного майнового комплексу повинна забезпечити ведення ним окремої підприємницької діяльності на постійній та регулярній основі (ч. 3 ст. 283 ГК України).

Єдиний майновий комплекс є складною річчю, оскільки складається з нерухомого та рухомого майна, яке утворює єдине ціле, що дає можливість використовувати його за призначенням (п. 1 ст. 188 ЦК України). Як складна річ він характеризується такими ознаками: складається із різнорідних речей; складові частини такої речі фізично не пов'язані між собою; сукупність речей утворює єдине ціле, яке використовується за загальним призначенням; кожна з частин такої речі може використовуватися постійно за тим же призначенням, що і разом з усіма, не виконуючи при цьому щодо них ролі належності.

Матеріалами справи, зокрема, актами робочих комісій про приймання закінченого будівництва, кресленням - експлікацією Славутського руберойдового заводу, робочими проектами бітумосховища та бітумоприймача, розроблених Державним інститутом по проектуванню підприємств промисловості будівельних матеріалів „ГипростройматериалыВ» у 1984 році, наказом №25 Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області від 22.02.1994 року із переліком нерухомого майна, що передано до статутного фонду ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» , стверджується, що спірні об'єкти - комплекс зберігання бітуму загальною площею 169,7 м.кв., склад зберігання бітуму загальною площею 532,0 кв.м. та інженерна споруда - залізнична під'їзна колія станції Славута-1 Південно-Західної залізниці, що знаходяться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95, є елементами цілісного майнового комплексу ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» .

В той же час, згідно договору купівлі-продажу об'єктів нерухомого майна та земельної ділянки від 16.09.2008 року, договору купівлі-продажу основних засобів №6/КП-08 від 30.09.2008 року з додатком №1, акту приймання-передачі комплексу від 30.09.2008 року, ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» продав, а позивач купив цілісний майновий комплекс ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» , разом із земельною ділянкою, на якій він розміщений, що знаходиться за адресою: м. Славута, вул. Князів Сангушків, 95. Вказане підтверджено також довідкою КП "Славутське бюро технічної інвентаризації" від 09.03.2010 року №335.

Враховуючи викладене вище, наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що позивачем набуто у власність від ВАТ „Славутський руберойдовий заводВ» цілісний майновий комплекс разом із земельною ділянкою, на якій він розміщений, за адресою: м. Славута Хмельницької області, вул. Князів Сангушків, 95, в тому числі, спірні об'єкти нерухомості як елементи такого майнового комплексу.

Окрім того, судом звертається увага, що відповідно до пункту 64 Статуту залізниць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 року № 457 (зі змінами і доповненнями), до залізничних під'їзних колій належать колії, що з'єднані із загальною мережею залізниць безперервною рейковою колією і які належать підприємствам, підприємцям, організаціям та установам незалежно від форм власності, а також громадянам - суб'єктам підприємницької діяльності. Під'їзні колії призначено для транспортного обслуговування одного або кількох підприємств у взаємодії із залізничним транспортом загального користування.

При цьому, відповідно до вимог пункту 67 Статуту залізниць України відкриття для постійної експлуатації новозбудованої залізничної під'їзної колії і подання на цю колію рухомого складу допускається після прийняття цієї залізничної колії в експлуатацію комісією за участю представника Держнаглядохоронпраці і встановлення залізницею порядку обслуговування під'їзної колії. На кожну залізничну під'їзну колію складається масштабний план з нанесенням на нього розташування вантажних фронтів і механізмів, а також технічний паспорт, поздовжній профіль і креслення споруд. Подача вагонів на залізничні під'їзні колії у період їх будівництва допускається на умовах тимчасової угоди між залізницею та підприємством, якому належить під'їзна колія, або будівельною організацією, які несуть відповідальність за збереження вантажу, рухомого складу, вчасне повернення його і безпеку руху.

Аналогічні положення містяться і у п. п. 1.3., 1.4., 1.5 Правил обслуговування залізничних під'їзних колій, затверджених Наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000 року та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 року за № 875/5096, згідно з якими відкриття для постійної експлуатації новозбудованої залізничної під'їзної колії і подача на цю колію рухомого складу допускається після прийняття її в експлуатацію комісією за участю представника Міністерства праці та соціальної політики і встановлення залізницею порядку обслуговування під'їзної колії. Відповідність під'їзної колії узгодженому з залізницею проекту засвідчується актом, який складається комісією за участю уповноважених представників залізниці і власника під'їзної колії, яка призначається залізницею відповідно до статті 67 Статуту залізниць. Підписання акта свідчить про прийняття даної під'їзної колії в експлуатацію (п.1.3. Правил).

Власник під'їзної колії має технічний паспорт , масштабний план під'їзної колії, поздовжній та поперечний профілі залізничних колій і креслення штучних споруд. У технічному паспорті та в додатках до нього вказується характеристика рейок, шпал, баласту, земляного полотна, штучних споруд, вагових приладів, пристроїв і механізмів, призначених для навантаження, вивантаження, очищення, промивання і підготовки для навантаження залізничних вагонів, маневрових пристроїв, лебідок, локомотивного і вагонного господарства, промислових станцій, гірок, напівгірок, витяжних колій, засобів СЦБ і зв'язку, які використовуються у поїзній і маневровій роботі, та інших пристроїв і механізмів, призначених для роботи з вагонами і локомотивами залізниць. Один примірник цієї документації передається залізниці при прийнятті під'їзної колії в експлуатацію. Після здачі в експлуатацію нових об'єктів або їх ліквідації в технічний паспорт вносяться відповідні зміни, про що власники під'їзних колій повідомляють залізницю у декадний термін (п.1.5. Правил).

Вищенаведені законодавчі норми містять вичерпний перелік документів, які є належними доказами наявності у особи права власності на залізничну під'їзну колію. Такими документами, зокрема, є технічний паспорт залізничної колії.

З огляду на приписи ст. 67 Статуту залізниць України та п. п. 1.3., 1.4., 1.5 Правил обслуговування залізничних під'їзних колій, суд приходить до висновку, що право власності ТОВ „Славутський покрівельний заводВ» на інженерну споруду - залізничну під'їзду колію станція Славута - 1 Південно-Західної залізниці довжиною 1293,5 м., що знаходиться за адресою: м. Славута Хмельницької області по вул. Князів Сангушків, 95, підтверджено також технічним паспортом залізничної під'їзної станції Славута-1 Південно-Західної залізниці ТОВ "Славутський покрівельний завод" (аналогічна позиція викладена в Постанові Вищого господарського суду України від 13.11.2013 року у справі № 29пн/5014/2794/2012).

Згідно частини 1 статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Статтями 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до частини 1 статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

На підставі зазначеного, суд приходить до висновку про доведеність наявності правових підстав набуття права власності на спірні приміщення товариством з обмеженою відповідальністю "Славутський покрівельний завод". Доказів протилежного учасниками судового розгляду не надано та матеріали справи не містять, з огляду на що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

У зв'язку із задоволенням позову витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 13, 33, 34, 43, 49, 82, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати за товариством з обмеженою відповідальністю „Славутський покрівельний заводВ» (Хмельницька область, м. Славута, вул. Князів Сангушко, 95, код 35891363) право власності на:

комплекс приймання бітуму загальною площею 169,7 м.кв., що знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Славута, вул. Князів Сангушків, 95;

склад зберігання бітуму загальною площею 532,0 кв.м., що знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Славута, вул. Князів Сангушків, 95;

інженерну споруду - залізничну під'їзду колію станція Славута -1 Південно-Західної залізниці довжиною 1293,5 кв.м., що знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Славута, вул. Князів Сангушків, 95.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Завод „ТехноНікольВ» (Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Торговельна, буд. 2, код 32944149) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Славутський покрівельний заводВ» (Хмельницька область, м. Славута, вул. Князів Сангушко, 95, код 35891363) 5 127,23 грн. (п'ять тисяч сто двадцять сім грн. 23 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Повне рішення складено 26.10.2015 року

Суддя М.В. Музика

Віддрук. у 2 прим.: 1- до справи; 2- відповідачу (51901, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Торговельна, буд. 2) - рек. з пов. про вручення

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення21.10.2015
Оприлюднено30.10.2015
Номер документу52753239
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1394/15

Рішення від 21.10.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

Ухвала від 06.10.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

Ухвала від 06.10.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

Ухвала від 14.09.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

Ухвала від 28.08.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні