ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2015 року Справа № 910/16326/15
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Бездолі Ю.С.
при секретарі судового засідання: Кривулько І.С.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 19.01.2015р. №149-К-О
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву: Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна перемоги, 50, код ЄДРПОУ 14360570; адреса для листування: 49027, м. Дніпропетровськ, а/с 1800; адреса представника: 04080, м. Київ, вул. Фрунзе, 104-А; електронна адреса: zapros.v.sud@privatbank.ua)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Ростур» (54048, м. Миколаїв, вул. Леніна, 98, код ЄДРПОУ 35944823)
про: стягнення 134870,60 грн., -
Суть спору: Публічне акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» звернулось до господарського суду міста Києва з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ростур» 134870,60 грн., з яких: 57000 грн. заборгованості за кредитом, 38768,86 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 30513,96 грн. пені та 8587,78 грн. заборгованості по комісії за користування кредитом.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань з повернення кредиту, сплати відсотків та комісії за його користування за договором банківського обслуговування від 29.03.2011р., укладеним між сторонами.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 30.06.2015р. на підставі ст. 17 ГПК України позовну заяву та додані до неї документи передано за територіальною підсудністю до господарського суду Миколаївської області, які надійшли до господарського суду Миколаївської області 17.08.2015р.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 19.08.2015р. порушено провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду; розгляд справи призначено на 15.09.2015р. о 15:30.
15.09.2015р. за вх.№17086/15 до суду від позивача надійшли письмові пояснення та додаткові документи, які залучено судом до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 15.09.2015р. розгляд справи відкладено на 06.10.2015р. о 16:30.
Ухвалою суду від 06.10.2015р. розгляд справи відкладено на 19.10.2015р. о 15:30.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Відповідач у судові засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, про що свідчать відповідні повідомлення про вручення поштових відправлень, які повернулись до суду з довідками пошти «за закінченням терміну зберігання», а також витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» станом на 19.10.2015р.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.
Така ж правова позиція викладена і у п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» (з наступними змінами та доповненнями).
За таких обставин відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, а тому господарський суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю належним чином повідомленого представника відповідача в порядку ст. 75 ГПК України за наявними матеріалами справи.
Відповідно до вимог ст. 85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд встановив:
Відповідно до заяви про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів і відбитка печатки, підписаної позивачем та відповідачем 29.03.2011р., підписавши дану заяву відповідач приєднався та погодився з умовами, викладеними в Умовах та Правилах надання банківських послуг, тарифах позивача, які розміщені на офіційному сайті позивача www.privatbank.uа, які разом з цією заявою складають договір банківського обслуговування. Своїм підписом відповідач приєднався та зобов'язався виконувати умови, викладені в умовах та правилах надання банківських послуг, тарифах банку - договорі банківського обслуговування в цілому. Відносини між сторонами можуть вирішуватись як шляхом підписання окремих договорів або додаткових угод до договору, так і шляхом обміну інформацією/узгодження щодо банківського обслуговування з відповідачем через web-сайт позивача (www.privatbank.uа або інший Інтернет-/sms-ресурс, зазначений позивачем).
Відповідно до заяви про відкриття рахунку 29.03.2011р. відповідачу відкрито поточний рахунок №26009060750965 та картковий рахунок №26050060720609.
Розділом 3.18 Умов та правил надання банківських послуг (далі - Умов), що діяли до 01.07.2014р., які є невід'ємною частиною договору банківського обслуговування, укладеного між сторонами 29.03.2011р., передбачені умови обслуговування кредитних лімітів на поточних рахунках корпоративних клієнтів.
Згідно з п. 3.18.1.1 Умов кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів і здійснення поточних платежів відповідача, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту позивач повідомляє відповідача на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку сторін. Позивач здійснює обслуговування ліміту відповідача, що полягає в проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку відповідача, при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.
Відповідно до п. 3.18.1.3 Умов кредит надається в обмін на зобов'язання відповідача щодо повернення кредиту, сплату процентів та винагороди.
Згідно з п. 3.18.1.6 Умов ліміт може бути змінений позивачем в односторонньому порядку, передбаченому умовами, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами позивача. Підписавши угоду, відповідач висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться позивачем в односторонньому порядку шляхом повідомлення відповідача на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку сторін (системи клієнтбанк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших).
Відповідно до п. 3.18.1.8 Умов проведення платежів відповідача в порядку обслуговування кредитного ліміту здійснюється позивачем протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання відповідача до Умов (або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку і картки зі зразками підписів та відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнтбанк / iнтернет клієнтбанк, або у формі обміну паперової або електронної інформацією, або в будь-якій іншій формі). При порушенні відповідачем будь-якого із зобов'язань, передбачених Умовами, позивач, на власний розсуд, має право змінити умови кредитування, встановив інший строк повернення кредиту. При належному виконанні відповідачем зобов'язань, передбачених Умовами, за відсутністю заперечень за місяць до закінчення строку обслуговування ліміту, проведення платежів відповідача в порядку обслуговування ліміту може бути продовжено позивачем на той же строк.
Згідно з п. 3.18.1.11 Умов періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку. Період безперервного користування «кредитним лімітом на поточному рахунку» не більше 35 днів. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку відповідача при закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості за кредитом в цей період не впливають на зміну дати початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, по закінченню якого на поточному рахунку зафіксоване нульове дебетове сальдо.
Відповідно до п. 3.18.1.12 Умов для розрахунку процентів за користування кредитним лімітом встановлюється диференційована процентна ставка. Процентна ставка до розрахунку залежить від строку існування непогашеного залишку по кредиту. Процентна ставка може бути змінена банком в порядку, передбаченому даним розділом умов.
Згідно з п. 3.18.1.16 Умов при укладанні договорів і угод, або вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання відповідача до Умов (або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнтбанк / інтернет клієнтбанк, або у формі обміну паперової або електронної інформацією, або в будь-якій іншій формі), сторони допускають використання підписів відповідача у вигляді електронноцифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований позивачем через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі відповідача з правом «першого» підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Згідно з пунктами 3.18.2.2.2, 3.18.2.2.3 та 3.18.2.2.5 Умов відповідач зобов'язався: сплатити відсотки за весь час фактичного користування кредитом відповідно до п.п. 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3, проводити погашення кредиту, отриманого в межах встановленого ліміту, не пізніше строку закінчення періоду безперервного користування кредитом, установленого п. 3.18.1.11 та повернути кредит в строки, передбачені Умовами.
Відповідно до п. 3.18.2.3.1 Умов сторони в порядку ч.1 ст. 212 ЦК України прийшли до взаємної згоди про те, що процентна ставка за користування кредитом може бути підвищена позивачем у разі якщо підвищиться облікова ставка НБУ на 1 чи більше пунктів, та/або курс гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют збільшиться на 5 або більше відсотків, та/або вартість ресурсів на міжбанківському грошовому ринку збільшиться на 5 або більше відсотків. Сторони погодились, що збільшена відсоткова ставка починає діяти після того, як позивач повідомить відповідача про настання подій, закріплених в даному пункті, а відповідач не погасить наявну перед банком заборгованість в порядку і строки, передбачені цими умовами. Позивач повідомляє відповідача про настання подій, закріплених цим пунктом, на свій вибір або в письмовій формі, або за допомогою встановлених засобів електронного зв'язку банка та клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших).
Згідно з п. 3.18.2.3.4 Умов позивач має право при порушенні відповідачем будь-якого із зобов'язань, передбачених умовами, змінити умови кредитування - вимагати від відповідача дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
Відповідно до п.п. 3.18.4.1, 3.18.4.1.1, 3.18.4.1.2, 3.18.4.1.3, 3.18.4.1.4 Умов:
- за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку відповідача при закритті банківського дня останній сплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка). Порядок розрахунку процентів:
- за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну із дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (далі - «період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню»), розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості;
- при не обнулінні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, відповідач сплачує позивачу за користування кредитом проценти в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню;
- у випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання відповідача щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні відповідачем будь-якого з грошових зобов'язань відповідач сплачує позивачу проценти за користування кредитом у розмірі 48% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення відповідачем будь-якого з грошових зобов'язань та при реалізації права позивача на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами, відповідач сплачує позивачу пеню у розмірі 0,1315% від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань;
- під «непогашенням кредиту» мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.
Згідно з п. 3.18.4.4 Умов відповідач сплачує позивачу винагороду за використання ліміту відповідно до п.п. 3.18.1.6, 3.18.2.3.2, 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, у порядку, передбаченому Умовами.
Відповідно до п. 3.18.5.1 Умов при порушенні відповідачем будь-якого із зобов'язань зі сплати процентів за користування кредитом, передбачених п.п. 3.18.2.2.2, 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3, строків повернення кредиту, передбачених п.п. 3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 3.18.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.18.2.2.5, 3.18.4.4, 3.18.4.5, 3.18.4.6, відповідач сплачує позивачу за кожний випадок порушення пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (в % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А у випадку реалізації позивачем права на встановлення іншого строку повернення кредиту, відповідач сплачує позивачу пеню в розмірі, зазначеному в п. 3.18.4.1.3, від суми заборгованості за кожен день прострочення.
Згідно з п. 3.18.5.4 Умов нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.18.0.5.1, 3.18.5.2, 3.18.5.3, здійснюється протягом 3-х років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано відповідачем.
Відповідно до п. 3.18.5.7 Умов строки позовної давності за вимогою про стягнення кредиту, процентів за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів встановлюються сторонами тривалістю 5 років.
Згідно з п. 3.18.6.1 Умов обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку відповідача здійснюється з моменту подачі відповідачем позивачу заяви на приєднання до умов (або в формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів і відбитка печатки» або в формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт банк / інтернет клієнт банк, або в формі обміну паперової чи електронної інформації, або в будь-якій іншій формі) та/або з моменту надання відповідачем розрахункових документів на використання коштів в рамках кредитного ліміту в межах зазначених у них сум, та діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов'язань сторонами.
Позивачем на підставі протоколу кредитного комітету від 27.05.2014р. було прийнято рішення про збільшення ставок по кредитним лімітам на рахунках після пільгового періоду з 24% до 36% річних - понад 45 днів, 56% - понад 3 місяці. Комісія 0,9 % для пільгового періоду - без змін. Як пояснив позивач, підвищення процентної ставки відбулось у зв'язку з підвищенням курсу гривні до іноземної валюти, зокрема долару США, який відповідно до Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою правління НБУ від 04.02.1998р. №34, відноситься до першого класу вільно конвертованих валют в Україні.
Наказом позивача від 10.06.2014р. №СП-2014-6780656 з 01.07.2014р. було затверджено внесення змін до Умов з урахуванням прийнятого рішення, про що відповідач був повідомлений позивачем.
Дана обставина підтверджується позивачем, протоколом кредитного комітету від 27.05.2014р., наказом позивача від 10.06.2014р. №СП-2014-6780656, випискою з Приват24 по відповідачу, іншими доказами та жодним чином не спростовується відповідачем.
В матеріалах справи відсутні докази оспорення відповідачем (іншими особами) внесення вказаних змін до Умов, а згідно зі ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідно до п. 3.2.1.2.3.1 Умов, в редакції з 01.07.2014р., (далі - Умов) сторони в порядку ч.1 ст. 212 ЦК України прийшли до взаємної згоди про те, що процентна ставка за користування кредитом може бути підвищена позивачем у разі якщо збільшиться облікова ставка НБУ на 1 чи більше пунктів, та/або курс гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют збільшиться на 5 або більше відсотків, та/або вартість ресурсів на міжбанківському грошовому ринку збільшиться на 5 або більше відсотків. Сторони погодились, що збільшена відсоткова ставка починає діяти після того, як позивач повідомить відповідача про настання подій, закріплених в даному пункті, а відповідач не погасить наявну перед позивачем заборгованість в порядку і строки, передбачені цими умовами. Позивач повідомляє відповідача про настання подій, закріплених цим пунктом, на свій вибір або в письмовій формі, або за допомогою встановлених засобів електронного зв'язку банка та клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших).
Згідно з п. 3.2.1.2.3.4 Умов позивач має право при порушенні відповідачем будь-якого із зобов'язань, передбачених цим розділом Умов, змінити умови кредитування - вимагати від відповідача дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі шляхом подання відповідного повідомлення.
Відповідно до п.п. 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.1.1, 3.2.1.4.1.2, 3.2.1.4.1.3, 3.2.1.4.1.4, 3.2.1.4.4, 3.2.1.5.1, 3.2.1.5.4, 3.2.1.5.7 Умов:
- за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку відповідача при закритті банківського дня останній сплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка). Порядок розрахунку процентів:
- за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну з дат до 25-го числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1-го до 20-го (включно) числа поточного місяця або до 25-го числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 21-го до кінцевого числа поточного місяця (далі - «період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню»), розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості;
- у випадку не обнуління дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів* з кінцевої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, відповідач сплачує позивачу за користування кредитом відсотки у розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню;
- у разі непогашення кредиту впродовж 90 днів* з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го* дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання відповідача з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні відповідачем будь-якого з грошових зобов'язань відповідач сплачує позивачу відсотки за користуванням кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення відповідачем будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права позивача на встановлення іншого терміну повернення кредиту передбаченого Умовами, відповідач сплачує позивачу пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань;
(* - позивач залишає за собою право продовжити період, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, і не вважати такий кредит простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості - порушеними. Таке право реалізується шляхом повідомлення клієнта за допомогою повідомлення в Системі Internet Banking Приват-24 або рекомендованим листом на юридичну адресу клієнта. При цьому, додаткових погоджень з клієнтом не потрібно);
- під «непогашенням кредиту» мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня;
- відповідач сплачує позивачу винагороду за використання ліміту відповідно до п.п. 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2, з 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами. Позивач може за своїм розсудом не стягувати зазначену комісію у разі, якщо максимальне сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній календарний місяць, не перевищувало 100 гривень;
- при порушенні відповідачем будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.2.1.2.2, 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6 відповідач виплачує позивачу за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А у разі реалізації позивачем права на встановлення іншого строку повернення кредиту, відповідач сплачує позивачу пеню у розмірі, зазначеному у п. 3.2.1.4.1.3, від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні. У випадку якщо кредит надавався в іноземній валюті, пеня сплачується в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату сплати. Сторони погодили, що розмір пені, зазначений у цьому пункті, може бути на розсуд позивача зменшений. У разі зменшення позивачем розміру пені, зазначеної в цьому пункті договору, позивач, за своїм вибором телекомунікаційного способу доставки інформації, повідомляє відповідача узгодженими сторонами способами телекомунікацій протягом 5 днів з дати прийняття рішення про зменшення розміру пені. Узгодженими сторонами способами телекомунікацій є: система дистанційного обслуговування «Приват24», SMS-повідомлення, термінали самообслуговування та ін. При цьому, додаткові узгодження сторін не потрібні;
- нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п.п. 3.2.1.5.1, 3.2.1.5.2, 3.2.1.5.3, здійснюється протягом 3 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано відповідачем;
- терміни позовної давності щодо вимоги про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів встановлюються сторонами тривалістю 5 років.
Згідно з вищенаведеними умовами договору банківського обслуговування від 29.03.2011р. позивачем був встановлений відповідачу кредитний ліміт в розмірі 0 грн., з подальшим збільшенням 04.03.2013р. до 42500 грн., 19.03.2013р. до 52000 грн., 18.07.2013р. та 01.03.2014р. до 57000 грн., що підтверджується довідкою позивача від 14.05.2015р. №08.7.0.0.0/150514093918, випискою по рахунку відповідача, поясненнями позивача та жодним чином не спростовується позивачем .
З 05.03.2013р. відповідач почав користуватись кредитом, проте з 01.04.2014р. у відповідача виникла заборгованість перед позивачем за кредитом у розмірі 57000 грн., з 25.11.2013р. у відповідача виникла заборгованість перед позивачем зі сплати відсотків за користування кредитом, з 31.12.2013р. у відповідача виникла заборгованість перед позивачем зі сплати комісії за користування кредитом, з 25.12.2013р. у відповідача виникла заборгованість перед позивачем зі сплати нарахованої пені. Дана обставина підтверджуються поданими суду позивачем розрахунком заборгованості, випискою по рахунку відповідача, поясненнями позивача та жодним чином не спростовується відповідачем.
Таким чином, станом на час вирішення даного спору заборгованість відповідача перед позивачем за договором банківського обслуговування від 29.03.2011р. складається з: 57000,00 грн. боргу за кредитом, 38768,86 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом (нараховані за період з 25.11.2013р. по 13.05.2015р.), 8587,78 грн. заборгованості по комісії за користуванням кредитом (нарахована за період з 31.12.2013р. по 01.05.2015р.) та 30513,96 грн. пені (нарахована за період з 25.12.2013р. по 13.05.2015р.).
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Згідно з ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
У відповідності до ч.2 ст. 639 ЦК України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
За вимогами ч.1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст. 1056-1 ЦК України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів. У разі застосування змінюваної процентної ставки кредитор самостійно, з визначеною у кредитному договорі періодичністю, має право збільшувати та зобов'язаний зменшувати процентну ставку відповідно до умов і в порядку, встановлених кредитним договором. Кредитодавець зобов'язаний письмово повідомити позичальника, поручителя та інших зобов'язаних за договором осіб про зміну процентної ставки не пізніш як за 15 календарних днів до дати, з якої застосовуватиметься нова ставка. У кредитному договорі встановлюється порядок розрахунку змінюваної процентної ставки із застосуванням погодженого сторонами індексу. Порядок розрахунку змінюваної процентної ставки повинен дозволяти точно визначити розмір процентної ставки за кредитом на будь-який момент часу протягом строку дії кредитного договору. Кредитор не має права змінювати встановлений кредитним договором порядок розрахунку змінюваної процентної ставки без згоди позичальника.
За вимогами ч.1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно з ч.2 ст. 217 ГК України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
У відповідності до ч.1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Як встановлено судом станом на час вирішення даного спору заборгованість відповідача перед позивачем за договором банківського обслуговування від 29.03.2011р. складається з: 57000,00 грн. боргу за кредитом, 38768,86 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом (нараховані за період з 25.11.2013р. по 13.05.2015р.), 8587,78 грн. заборгованості по комісії за користуванням кредитом (нарахована за період з 31.12.2013р. по 01.05.2015р.) та 30513,96 грн. пені (нарахована за період з 25.12.2013р. по 13.05.2015р.), а отже позов позивача ґрунтується на фактичних обставинах справи та нормах чинного законодавства України, а тому підлягає повному задоволенню господарським судом.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач жодним чином не спростував обставини, доведені суду позивачем.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ростур» (54048, м. Миколаїв, вул. Леніна, 98, код ЄДРПОУ 35944823) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна перемоги, 50, код ЄДРПОУ 14360570) 57000 (п'ятдесят сім тисяч) грн. заборгованості за кредитом, 38768 (тридцять вісім тисяч сімсот шістдесят вісім) грн. 86 коп. заборгованості по процентам за користування кредитом, 30513 (тридцять тисяч п'ятсот тринадцять) грн. 96 коп. пені, 8587 (вісім тисяч п'ятсот вісімдесят сім) грн. 78 коп. заборгованості по комісії за користування кредитом та 2697 (дві тисячі шістсот дев'яносто сім) грн. 41 коп. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно з ч.5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Миколаївської області.
Повне рішення складено 23 жовтня 2015 року.
Суддя Ю.С. Бездоля
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2015 |
Оприлюднено | 30.10.2015 |
Номер документу | 52761843 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Бездоля Ю.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні