РІШЕННЯ
іменем України
"21" жовтня 2015 р. 145/1284/15-ц
2/145/695/2015
Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого Мазурчака А. Г.
за участі секретаря Мигдальської Н.М.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій вказує, що 24 червня 2009 року помер її батько ОСОБА_4, який до дня смерті проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Після його смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 4.3311га. з кадастровим № 0524555700:01:002:0130, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території ОСОБА_3 селищної ради. Земельна ділянка належить її батькові на праві приватної власності на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН №211375 від 12.10.2004р.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, вона є спадкоємецею першої черги за законом після смерті батька. Інших спадкоємців першої черги немає.
За життя батько належним йому майном не розпорядився.
В установлений законом шестимісячний термін вона заяви про прийняття спадщини до нотаріуса не подала. Строк для прийняття спадщини витік 24 грудня 2009 року.
Звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті батька вчасно вона не мала можливості за станом здоров'я. Так, 09.12.2009р. вона отримала травму правої ноги, а саме: закритий перелом зовнішньої та внутрішньої кісток правої гомілки без зміщення.
Півтора місяці після травми вона вимушена була носити гіпс та пересувалася за допомогою милиць.
Крім того, вона виховує двох неповнолітніх дітей. На момент відкриття спадщини молодшій дочці було три роки, а старшому сину п»ять років. Вона мати одинока, дітей доглядає самостійно без сторонньої допомоги, тому на час відкриття спадщини була обмежена як у часі, так і в коштах.
За передбачених законодавством 6 місяців вона мала намір заощадити кошти і оформити свої спадкові права, однак через хворобу була позбавлена можливості подати до нотаріуса заяву про
прийняття спадщини після смерті батька та отримати свідоцтво про право на спадщину за законом.
Зазначені вище обставини були для неї об»єктивними, істотними, непереборними, такими, що стали перешкодою в реалізації її права на спадщину, яка відкрилася після смерті батька.
Так вважає, що пропустила передбачений ст. 1270 ЦК України строк для подання заяви з поважних причин і претендує на визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом.
Вважає, що їй достатньо буде трьохмісячного строку для подання заяви пр прийняття спадщини.
Просить ухвалити рішення, яким визначити їй ОСОБА_1, додатковий трьохмісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_4, який помер в смт. Тиврів Вінницької області 2 червня 2009 року.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 змінила підстави позову, пояснила, що батько покинув її з матір'ю коли вона була ще маленькою і тому не може точно назвати дату. Аліменти батько платив, але спілкувався рідко. Востаннє зустрічалась з батьком в 2006 році. В 2000 році переїхала з мамою в с. Василівка і їй ніхто не повідомив про смерть батька. А недавно до неї брат батька ОСОБА_5 підіслав родичів, які повідомили, що в 2009 році помер батько і просили відмовитись від батькового паю на користь ОСОБА_5. Дізнавшись про це вона вирішила прийняти спадщину, тому просить визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Представник позивача ОСОБА_2 підтримала показання позивачки.
Представник відповідача ОСОБА_3 селищної ради в судове засідання не з’явився. ОСОБА_3 селищна рада подала суду заяву, в якій просить позов розглянути у відсутності її представника, не заперечує проти задоволення позову.
Суд, вислухавши позивача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з слідуючих підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України суд за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини може визначити йому додатковий строк достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними у п.24 Постанови В«Про судову практику у справах про спадкуванняВ» від 30.05.2008 р. особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
24 червня 2009 року помер ОСОБА_4, який до дня смерті проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується його свідоцтвом про смерть (а.с.3).
Після його смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 4.3311га. з кадастровим № 0524555700:01:002:0130, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території ОСОБА_3 селищної ради, що стверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ВН №211375 від 12.10.2004р. (а.с. 6).
За життя батько належним йому майном не розпорядився.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, позивачка є спадкоємецею першої черги за законом після смерті батька, що стверджується свідоцтвом про її народження (а.с. 7). Інших спадкоємців першої черги немає.
Сукупність досліджених доказів свідчить про можливість визнання пропущеного позивачем строку на подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки зазначені нею докази не спростовуються матеріалами справи, що є підставою для визначення їй, як спадкоємеці додаткового строку на звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, померлого 24.06.2009 року.
Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе надати позивачці додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, визначивши його в два місяці. Суд вважає, що такий строк буде достатнім для реалізації позивачем свого права на подачу заяви про прийняття спадщини у відповідності з нормами ст.1272 ЦК України.
Керуючись ст.ст.10, 11, 57, 60, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 1261, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, Постанова Пленуму Верховного Суду України В«Про судову практику у справах про спадкуванняВ» від 30.05.2008 р. №7, -
вирішив :
Позов задоволити частково.
Визначити ОСОБА_1 додатковий двомісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_4, який помер 24.06.2009 року в смт. Тиврів Тиврівського району Вінницької області.
Початок строку перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Вінницької області через Тиврівський районний суд протягом десяти діб з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засідання під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Мазурчак А. Г.
Суд | Тиврівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2015 |
Оприлюднено | 30.10.2015 |
Номер документу | 52818440 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тиврівський районний суд Вінницької області
Мазурчак А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні