ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22.10.15р. Справа № 904/7035/15
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ОСОБА_1 МЕДІА", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОРИЗОНТ", м. Дніпропетровськ
про стягнення заборгованості за ліцензійним договором
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: не з"явився
від відповідача: ОСОБА_2, дов. від 27.08.15р.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "НОВА ОСОБА_1 МЕДІА" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОРИЗОНТ" про стягнення заборгованості за ліцензійним договором №359/СТР від 14.09.2013р. у розмірі 60 537,06грн., пені у розмірі 8 917,65грн., 3% річних у розмірі 1 943,75грн., інфляційних у розмірі 36 140,46грн.
Позовні вимоги обгрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов ліцензійного договору №359/СТР від 14.09.2013р., укладеного між сторонами, в частині повної та своєчасної оплати винагороди (роялті) за надання невиключних прав на розповсюдження та поширення телерадіопрограм "Охота и рыбалка", "Усадьба-ТВ", "Ретро".
Відповідач проти позову заперечує, зазначає, що фактично послуги за ліцензійним договором №359/СТР від 14.09.2013р. йому не надавались, оскільки він не міг здійснювати поширення телерадіопрограм за відсутності необхідного обладнання - електронних карток, що надають змогу приймати сигнал телерадіопрограм через супутник. Відповідач стверджує, що дані картки позивач йому не надав. У зв"язку з цим відповідач не надавав позивачу звіти про середню кількість абонентів, які отримали можливість перегляду телерадіопрограм, оскільки абонентів (фізичних осіб) не було. Відповідач вважає, що порядок визначення розміру винагороди в актах не відповідає вимогам, зазначеним у додатках до договору. Також відповідач вважає, що заборгованість, яку позивач просить стягнути, є збитками, а не винагородою. Крім того, відповідач подав до суду заяву про застосування позовної давності в частині нарахування пені за період з 11.11.2013р. по 02.08.2014р.
У судових засіданнях оголошувались перерви згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України.
22.10.2015р. по даній справі оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
14.09.2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "НОВА ОСОБА_1 МЕДІА" (ліцензіар) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ГОРИЗОНТ" (ліцензіат) був укладений ліцензійний договір №359/СТР, за умовами якого ліцензіар зобов"язався надавати ліцензіату невиключні права на розповсюдження та поширення телерадіопрограми за допомогою багатоканальної телемережі виключно на платній основі на території, способом, в межах, строком, як встановлено цим договором, а ліцензіат зобов'язався в розмірі, у порядку та в строки, визначені у п.8 цього договору, сплатити ліцензіару винагороду за надання невиключних прав.
Відповідно до п.1 договору сторони узгодили наступні поняття та визначення:
- винагорода - плата у виді "роялті" за надання невиключних прав на розповсюдження та поширення телерадіопрограми;
- поширення - надання права перегляду телерадіопрограми;
- розповсюдження - будь-яка дія, за допомогою якої телерадіопрограма або її окремі частини безпосередньо або опосередковано пропонуються до поширення таким чином, щоб абоненти мали можливість здійснювати доступ до телерадіопрограми або її окремих частин із будь-якого місця, у будь-який час і за власним бажанням;
- середня кількість абонентів - сума абонентів на перший та останній день відповідного місяця, розділена на два;
- територія - територія, на яку розповсюджуватимуться невиключні права на розповсюдження та поширення сигналу телерадіопрограми, і становить територію м. Дніпропетровськ;
- телерадіопрограма - поєднана єдиною творчою концепцією сукупність передач (телерадіопередач), які мають постійну назву - "Охота и рыбалка", "Ретро", "Усадьба-ТВ", і транслюється телерадіоорганізацією за певною сіткою мовлення.
Розділом 7 договору передбачено, що на дату підписання договору режим мовлення телерадіопрограми відповідає параметрам, приведеним у табличці.
Згідно п.2.2. договору усі невиключні права за цим договором надаються ліцензіату на строк з 14.09.2013р. та діють протягом всього строку дії договору.
За п.9.1. договору ліцензіат зобов'язується щомісячно надавати ліцензіару письмові звіти щодо кожної телерадіопрограми окремо, що містять повні й достовірні відомості про середню кількість абонентів, які отримали можливість перегляду такої телерадіопрограми.
У випадку, якщо сторони дійдуть згоди щодо встановлення фіксованого розміру винагороди за право на розповсюдження та поширення конкретної телерадіопрограми за цим договором, обов'язок ліцензіата з подання звітності щодо кількості абонентів до такої телерадіопрограми не застосовується (п.9.3. договору).
Відповідно до п.5.1.1. договору ліцензіар протягом строку дії договору зобов'язується виставляти ліцензіату рахунки на оплату винагороди (роялті) окремо по кожній телерадіопрограмі.
Згідно п.8.1. договору ціна договору включає сукупність щомісячної винагороди (роялті) за надання невиключних прав, що належить до сплати протягом строку, на який надаються невиключні права у відповідності до умов цього договору.
Розмір щомісячної винагороди (роялті) щодо кожної телерадіопрограми визначається відповідними додатками до цього договору, які є невід'ємною частиною договору (п.8.2. договору).
За п.8.3. договору винагорода (роялті) у встановленому розмірі підлягає виплаті ліцензіатом шляхом перерахування грошових коштів у повному обсязі на поточний рахунок ліцензіара. Неодержання ліцензіатом рахунка не є підставою для невиплати або затримки виплати винагороди (роялті).
Пунктом 8.4. договору передбачено, що датою здійснення виплати винагороди (роялті) ліцензіару визнається дата зарахування коштів на поточний рахунок ліцензіара.
Згідно п.3.1. договору протягом дії договору ліцензіат зобов"язується:
- забезпечувати можливість прийому сигналу телерадіопрограми абонентами за допомогою супутникового каналу зв'язку, а також за допомогою багатоканальної телемережі. У разі доставки сигналу за допомогою багатоканальної телемережі ліцензіат зобов'язується доставляти його виключно абонентам (п.3.1.1.);
- вчасно сплачувати ліцензіару винагороду відповідно до умов договору (п.3.1.9.);
Відповідно до п.10.1 договору сторони гарантують одна одній те, що вони володіють усіма необхідними правами, відповідно до чинного законодавства, для забезпечення можливості належного виконання всіх зобов'язань, передбачених умовами цього договору.
Пунктом 10.3. договору передбачено, що ліцензіат заявляє та гарантує, що він володіє необхідним обсягом прав, згідно чинного законодавства, наявність якого є необхідним для розповсюдження та поширення телерадіопрограми в межах території за допомогою багатоканальних телемереж. Ліцензіат заявляє та гарантує, що в ході користування невиключними правами на розповсюдження та поширення, які надані ліцензіату відповідно до умов цього договору, він буде здійснювати розповсюдження та поширення телерадіопрограми виключно на умовах, що не суперечать умовам цього договору (п.10.4. договору).
За п.11.11. договору сторони розуміють та погоджуються з тим, що договір регулює взаємовідносини із надання прав інтелектуальної власності на використання телерадіопрограми на визначених договором умовах, а також з тим, що нездійснення ліцензіатом реалізації отриманих за цим договором прав та відповідно невикористання (розповсюдження та поширення) телерадіопрограми з будь-яких причин, що не передбачені цим договором, не є підставою для несплати та/або неналежної сплати винагороди (роялті) за цим договором. При цьому розмір винагороди (роялті), належний до сплати ліцензіатом в такому випадку, встановлюється у відповідності до умов, викладених у додатках до договору, в яких вказані умови виплати винагороди (роялті).
Договір набирає чинності з дати його підписання повноважними представниками сторін та діє до 31.12.2013р., однак припиняє свою дію не раніше повного виконання сторонами всіх грошових зобов"язань за договором (п.13.1. договору).
За п.13.2. договору у випадку, якщо за 30 календарних днів до дати закінчення строку дії договору жодна із сторін не виявить бажання припинити договірні взаємовідносини - дія договору продовжується (пролонговується) кожен раз на наступний рік. Закінчення строку дії договору не звільняє сторін від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору (п.13.6. договору).
Згідно п.1 Додатку №1/О до договору винагорода за надання невиключних прав на розповсюдження та поширення телерадіопрограми "Охота и рыбалка" виплачується ліцензіару на підставі цього договору, звітів ліцензіата та рахунків ліцензіара щомісячно (протягом строку надання невиключних прав ліцензіату) у національній валюті України.
Відповідно до п.1 Додатку №1/У до договору винагорода за надання невиключних прав на розповсюдження та поширення телерадіопрограми "Усадьба-ТВ" виплачується ліцензіару на підставі цього договору, звітів ліцензіата та рахунків ліцензіара щомісячно (протягом строку надання невиключних прав ліцензіату) у національній валюті України.
Винагорода за надання невиключних прав на розповсюдження та поширення телерадіопрограми "Ретро" виплачується ліцензіару на підставі цього договору, звітів ліцензіата та рахунків ліцензіара щомісячно (протягом строку надання невиключних прав ліцензіату) у національній валюті України (п.1 Додатку №1/Р до договору).
За п.2 Додатку №1/О до договору розмір щомісячної винагороди за одного абонента становить 1,22грн. (0,15 доларів США), однак у будь-якому випадку розмір щомісячної винагороди не може бути меншим ніж 2 243,29грн. (275,25 доларів США), без ПДВ, при цьому ліцензіат у відповідності до п. 9 договору надає звіти про середню кількість абонентів.
Згідно п.2 Додатку №1/У до договору розмір щомісячної винагороди за одного абонента становить 0,57грн. (0,07 доларів США), однак у будь-якому випадку розмір щомісячної винагороди не може бути меншим ніж 1 046,87грн. (128,45 доларів США), без ПДВ, при цьому ліцензіат у відповідності до п.9 договору надає звіти про середню кількість абонентів.
Розмір щомісячної винагороди за одного абонента становить 0,33грн. (0,04 доларів США), однак у будь-якому випадку розмір щомісячної винагороди не може бути меншим ніж 598,21грн. (73,4 доларів США), без ПДВ, при цьому ліцензіат у відповідності до п.9 договору надає звіти про середню кількість абонентів (п.2 Додатку №1/Р до договору).
Пунктом 3 Додатку №1/О, Додатку №1/У, Додатку №1/Р до договору сторони визначили, що розмір щомісячної винагороди визначається на підставі наданого ліцензіатом звіту про середню кількість абонентів ліцензіата у звітному місяці. Ліцензіат зобов"язується надати звіт не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним. У випадку ненадання ліцензіатом звіту за минулий звітний місяць, а також у випадках, визначених п.11.11. договору, розмір щомісячної винагороди обчислюється, виходячи зі звітного місяця, в якому ліцензіатом було надано інформацію (за відповідним звітом) щодо найбільшої кількості абонентів протягом всього строку дії договору. Ліцензіар зобов"язується виставляти ліцензіату рахунки на оплату винагороди у строк не пізніше 2-х робочих днів з дати отримання від ліцензіата звіту про середню кількість абонентів ліцензіата у відповідному звітному місяці. Неодержання ліцензіатом рахунка не є підставою для невиплати або затримки виплати винагороди ліцензіару (п.4 Додатку №1/О, Додатку №1/У, Додатку №1/Р до договору).
Згідно п.5 Додатку №1/О, Додатку №1/У, Додатку №1/Р до договору у відповідності із п.8.3. договору ліцензіат зобов'язується щомісяця перераховувати грошові кошти в рахунок оплати винагороди ліцензіара на поточний рахунок ліцензіара не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним.
У випадку неотримання або несвоєчасного отримання ліцензіатом від ліцензіара рахунку у визначений строк ліцензіат зобов"язується оплатити винагороду у строк, встановлений ч.1 цього пункту, виходячи з кількості абонентів ліцензіата у звітному місяці, що зазначена у звіті ліцензіата за такий місяць, та розміру винагороди за одного абонента, вказаний у п.2 цього Додатку, у разі, якщо розмір оплаченої в такий спосіб винагороди не відповідає дійсному розміру винагороди за звітний місяць, сторони зобов'язуються провести взаємні розрахунки з метою належної оплати такої винагороди.
Відповідно до п.6 Додатку №1/О, Додатку №1/У, Додатку №1/Р до договору ліцензіар зобов'язується щомісячно, протягом дії договору, направляти поштою ліцензіату акти про надання невиключних прав на розповсюдження та поширення телерадіопрограми не пізніше ніж до 15-го числа місяця, наступного за звітним. В акті повинні міститися відомості щодо розміру винагороди за надання невиключних прав. Не пізніше 10 робочих днів із дати направлення ліцензіату відповідного акта, останній зобов'язаний направити ліцензіару підписаний акт або мотивовану відмову, а у разі неотримання ліцензіатом акта він зобов'язаний негайно повідомити про це ліцензіара. У випадку, коли ліцензіар протягом вказаного строку не отримує від ліцензіата підписаного акта або мотивованої відмови, в день закінчення вказаного строку такий акт вважається прийнятим ліцензіатом, а права належно наданими та прийнятими без зауважень. У такому випадку акт без підпису ліцензіата з надписом "Зауважень від Ліцензіата у встановлений строк не надійшло" є для сторін підставою вважати права за договором прийнятими ліцензіатом.
Сторони підтверджують, що відповідач не надавав позивачу передбачені договором звіти.
Як вбачається із матеріалів справи, акти надання невиключних прав на поширення та розповсюдження телерадіопрограм:
- №2838 від 31.10.2013р., №2591 від 31.10.2013р. - відповідач отримав 08.05.2014р.;
- №5940 від 31.12.2013р., №5315 від 31.12.2013р., №3987 від 30.04.2014р. - повернуті позивачу відділенням поштового зв"язку 26.06.2015р. "за закінченням строку зберігання";
- №40 від 31.05.2014р., №502 від 31.07.2014р., №728 від 31.08.2014р., №945 від 30.09.2014р., №1151 від 31.10.2014р., №1354 від 30.11.2014р., №1558 від 31.12.2014р. - відповідач отримав 13.06.2015р. Однак у визначений договором строк відповідач їх не підписав, мотивованої відмови не надав, у зв"язку з чим дані акти вважаються прийнятими відповідачем, а права належно наданими та прийнятими без зауважень.
Акти №855 від 31.01.2014р., №237 від 31.01.2014р., №1944 від 28.02.2014р., №1326 від 28.02.2014р., №2833 від 31.03.2014р., №2402 від 31.03.2014р., №3015 від 31.03.2014р., №3449 від 30.04.2014р., №3829 від 30.04.2014р. підписані сторонами без зауважень.
Отже, загальна вартість винагороди (роялті) за надання невиключних прав на розповсюдження та поширення телерадіопрограм "Охота и рыбалка", "Усадьба-ТВ", "Ретро" за жовтень 2013р., грудень 2013р., січень - травень 2014р., липень - грудень 2014р., яку відповідач мав сплатити позивачу, складає 60 537,06грн.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач у визначений договором строк не здійснив оплату винагороди (роялті) за надання позивачем невиключних прав на розповсюдження та поширення телерадіопрограм "Охота и рыбалка", "Усадьба-ТВ", "Ретро" за жовтень 2013р., грудень 2013р., січень - травень 2014р., липень - грудень 2014р. у загальному розмірі 60 537,06грн.
Заборгованість відповідача перед позивачем за надання невиключних прав на розповсюдження та поширення телерадіопрограм "Охота и рыбалка", "Усадьба-ТВ", "Ретро" за жовтень 2013р., грудень 2013р., січень - травень 2014р., липень - грудень 2014р. складає 60 537,06грн., що підтверджується матеріалами справи, та підлягає до стягнення.
Згідно ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Відповідно до приписів статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання.
За ч.1 ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов"язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).
Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою. Одним із видів неустойки є пеня, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).
За ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п.11.2. договору у випадку несвоєчасної виплати ліцензіару винагороди або частини винагороди, відповідно до умов п.8 договору, ліцензіат зобов'язується сплатити ліцензіару пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня від розміру несвоєчасно виплаченої ліцензіару винагороди за кожний день прострочення.
Позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 8 917,65грн. за загальний період з 11.11.2013р. по 10.07.2015р. Розрахунок суми пені здійснений позивачем по кожному періоду окремо, з дотриманням обмежень, встановлених ч.6 ст.232 Господарського кодексу України, суми та періоди взяті правильно.
10.09.2015р. відповідач подав до суду заяву про застосування позовної давності в частині нарахування пені за період з 11.11.2013р. по 02.08.2014р.
Відповідно до ст.256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) (п.1 ч.2 ст.258 Цивільного кодексу України).
Згідно ч.ч.3, 4 ст.267 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач нараховує пеню за загальний період з 11.11.2013р. по 10.07.2015р., а позовну заяву подав до суду 03.08.2015р. (а.с.64).
Господарський суд вважає за необхідне застосувати позовну давність та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в частині стягнення пені за період з 11.11.2013р. по 02.08.2014р.
Отже, загальний розмір пені, який підлягає до стягнення, складає 7 114,41грн.
Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов"язання, на вимогу кредитора зобов"язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач просить стягнути з відповідача 3% річних у розмірі 1 943,75грн. за загальний період з 11.11.2013р. по 31.07.2015р., а також інфляційні у розмірі 36 140,46грн. за загальний період з листопада 2013р. по липень 2015р.
Господарський суд, перерахувавши 3% річних за загальний період з 11.11.2013р. по 31.07.2015р., встановив, що вони складають 1 943,75грн. та підлягають до стягнення.
Щодо інфляційних, то їх слід нараховувати з місяця, наступного за місяцем, в якому мав бути здійснений платіж (абз.3 п.3.2. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013р. №14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань"), у зв"язку з чим інфляційні за загальний період з грудня 2013р. по липень 2015р. складають 32 476,39грн. та підлягають до стягнення. В іншій частині позовних вимог щодо стягнення інфляційних суд вважає за необхідне відмовити.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що послуги за ліцензійним договором йому не надавались, оскільки усі акти про надання невиключних прав на поширення та розповсюдження телерадіопрограм були відповідачем прийняті без будь-яких зауважень.
У зв'язку із частковим задоволенням позову судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Враховуючи викладене, керуючись ст.267 Цивільного кодексу України, ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОРИЗОНТ" (49080, АДРЕСА_1, ЄДРПОУ 25012300) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ОСОБА_1 МЕДІА" (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 46Б, ЄДРПОУ 38406100) заборгованість за ліцензійним договором №359/СТР від 14.09.2013р. у розмірі 60 537,06грн. (шістдесят тисяч п"ятсот тридцять сім грн. 06коп.), пеню у розмірі 7 114,41грн. (сім тисяч сто чотирнадцять грн. 41коп.), 3% річних у розмірі 1 943,75грн. (одна тисяча дев"ятсот сорок три грн. 75коп.), інфляційні у розмірі 32 476,39грн. (тридцять дві тисячі чотириста сімдесят шість грн. 39коп.) та 2 041,43грн. (дві тисячі сорок одна грн. 43коп.) судового збору.
В іншій частині позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 26.10.2015р.
Суддя ОСОБА_3
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2015 |
Оприлюднено | 03.11.2015 |
Номер документу | 52858194 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні