33/49пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
27.03.07 р. Справа № 33/49пн
Суддя господарського суду Донецької області Новікова Р.Г., при секретарі судового засідання Овчинніковій В.М., розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Горлівка
до відповідача Спілки ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки
про припинення юридичної особи
За участю представників сторін:
від позивача: Граніна О.В., дов. №2888/10-013 від 21.03.2007р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Горлівська об'єднана державна податкова інспекція м. Горлівка звернулась до господарського суду Донецької області з позовною заявою про припинення юридичної особи - Спілки ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на статтю 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, а саме - на недотримання відповідачем вимог діючого законодавства щодо подання податковому органу документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів, передбачених податковим законодавством України.
До матеріалів справи приєднаний акт перевірки податкової звітності №74/15 від 26.05.2006р., у якому зазначено, що останню податкову звітність Спілкою ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки до Микитівського відділення Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Горлівка надано 28.02.2002р.
Відповідач у судове засідання не з'явився, позов не оспорив. На адресу суду повернуто ухвали, надіслані господарським судом, з написом на конверті: „за адресою: 84635, Донецька область, м. Горлівка, вул. Живописна, 10 Спілки ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки немає”.
До матеріалів справи приєднаний акт виходу на місце знаходження Спілки ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки №120/15 від 12.09.2006р., у якому зазначено, що в ході перевірки встановлено, що Спілка ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки за адресою: 84635, Донецька область, м. Горлівка, вул. Живописна, 10 не знаходиться.
У судовому засіданні 12.03.2007р. представником позивача надано довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АА №942837, де зазначено, що станом на 27.02.2007р. у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відсутні записи про проведення реєстраційних дій.
Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, неподання відповідачем витребуваних судом документів, справа розглядається по наявних в ній матеріалах відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, встановлено наступне.
Горлівська об'єднана державна податкова інспекція м. Горлівка звернулась до Спілки ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки з позовом про припинення юридичної особи.
Звернення з такими вимогами обумовлено неподанням з березня 2003р. в установлені строки до органів державної податкової служби документів фінансової звітності.
Як доказ порушення відповідачем вимог чинного законодавства позивач надав акт перевірки податкової звітності №74/15 від 26.05.2006р., у якому зазначено, що останню податкову звітність Спілкою ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки до Микитівського відділення Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Горлівка надано 28.02.2002р.
Статтею 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" №755-VI від 15.05.2003р. (із змінами та доповненнями) визначено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року до органів державної податкової служби декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Статтею 3 вищеназваного закону передбачено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" №755-VI від 15.05.2003р. (із змінами та доповненнями державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців – засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Таким чином, особливості створення та припинення юридичної особи - об'єднання громадян регулюються спеціальним законом, а саме: Законом України „Про об'єднання громадян” №2460-ХІІ від 16.06.1992р.
Спілку ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки зареєстровано рішенням Виконавчого комітету Микитівської районної ради м. Горлівка №19 від 10.02.1993р.
Згідно із Статутом Спілки ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки вказана організація є добровільною громадською організацією воїнів – інтернаціоналістів Микитівського району м. Горлівки, яку засновано членами Спілки в інтересах ветеранів, а також членів сімей загиблих.
Відповідно до статті 19 Закону України „Про об'єднання громадян” №2460-ХІІ від 16.06.1992р. припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Стаття 32 вищеназваного закону визначає, що за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується у випадках):
1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону (зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини);
2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону (організаціям забороняється прямо або опосередковано одержувати кошти та інше майно від: іноземних держав та організацій, міжнародних організацій, іноземних громадян та осіб без громадянства; державних органів, державних підприємств, установ та організацій, крім випадків, передбачених законами України; підприємств, створених на основі змішаної форми власності, якщо участь держави або іноземного учасника в них перевищує 20 відсотків; нелегалізованих об'єднань громадян; анонімних пожертвувачів.);
3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, Горлівська об'єднана державна податкова інспекція м. Горлівка пред'явила позов про припинення юридичної особи у зв'язку з неподанням відповідачем фінансової звітності з березня 2003р.
Дійсно, статтею 24 Закону України „Про об'єднання громадян” №2460-ХІІ від 16.06.1992р. передбачено, що об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.
Разом з тим, пункт 17 частини 1 статті 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні„ №3813-ХІІ від 24.12.1993р. (із змінами та доповненнями) передбачає право органів державної податкової служби у встановленому законом порядку звертатися у передбачених законом випадках до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Частину 1 статті 11 було доповнено пунктом 17 згідно із Законом України „Про внесення змін до деяких законів України щодо держаної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності” №1987-ІІІ від 21.09.2000р.
На той момент і до набрання чинності Господарським кодексом України №436-ІV від 16.01.2003р. (тобто до 01.01.2004р.) діяв Закон України „Про підприємництво” №698-ХІІ від 07.02.1991р.
Саме в цьому законі вживається термін „суб'єкт підприємницької діяльності” та надається тлумачення терміну „підприємництво”. Відповідно до статті 1 Закону України „Про підприємництво” №698-ХІІ від 07.02.1991р. підприємництво – це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.
З 01.01.2004р. набрав чинності Господарський кодекс України №436-ІV від 16.01.2003р., який визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Пунктом 8 статті 19 вищевказаного акту передбачено, що суб'єкт господарювання зобов'язаний надавати у встановлені чинним законодавством строки податкові декларації, бухгалтерську звітність державній податковій інспекції, на яку згідно із статтею 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні„ покладені функції з контролю за своєчасним їх наданням.
Стаття 55 Господарського кодексу України №436-ІV від 16.01.2003р. встановлює, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Частина 2 статті 55 вищеназваного кодексу визначає, що суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
При цьому, господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва – підприємцями.
Стаття 42 Господарського кодексу України №436-ІV від 16.01.2003р. визначає підприємництво як самостійну, систематичну, на власний ризик господарську діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутків.
Відповідно до установчих документів Спілки ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки метою цієї організації є здійснення психологічної, моральної та матеріальної підтримки ветеранів (насамперед, інвалідів), членів сімей загиблих; соціальний та правовий захист ветеранів та членів їх сімей; сприяння лікуванню та зміцненню фізичного стану ветеранів, які втратили працездатність з причини поранення чи іншого ушкодження здоров'я; здійснення громадського контролю та гласного висвітлення та виконання усіх рішень щодо надання пільг ветеранам; героїко-патріотичне та інтернаціональне виховання молоді.
Таким чином, враховуючи норми чинного законодавства та наявні матеріали у справі, суд дійшов висновку, що відповідач не є ані суб'єктом господарювання, ані суб'єктом підприємництва.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України „Про державну податкову службу в Україні„ №3813-ХІІ від 24.12.1993р. (із змінами та доповненнями).
Пунктом 17 частини 1 статті 11 вищевказаного закону органу державної податкової служби надано право у встановленому законом порядку звертатися у передбачених законом випадках до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Стаття 238 Господарського кодексу України №436-ІV від 16.01.2003р. визначає, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
У статті 239 вищеназваного кодексу передбачений перелік видів адміністративно-господарських санкцій, які застосовуються органами державної влади або органами місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом. В тому числі у цьому переліку міститься такий вид санкцій як – скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Така санкція, відповідно до статті 247 Господарського кодексу України №436-ІV від 16.01.2003р., застосовується у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам.
Як було зазначено раніше, відповідач не є суб'єктом підприємництва, а тому позивач не мав законних повноважень для пред'явлення вимог про припинення юридичної особи, Спілки ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Горлівка до Спілки ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки про припинення юридичної особи не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтею 19 Конституції України, статтями 3, 19, 22, 24 Закону України „Про об'єднання громадян” №2460-ХІІ від 16.06.1992р., статтею 1, підпунктами 1, 2 статті 3, статтями 3, 42, 55, 238, 239, 247 Господарського кодексу України №436-ІV від 16.01.2003р, пунктом 17 статті 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні„ №3813-ХІІ від 24.12.1993р., статтями 1, 2, 33, 36, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Горлівка до Спілки ветеранів Афганістану Микитівського району м. Горлівки про припинення юридичної особи відмовити.
У судовому засіданні 27.03.2007р. було оголошено повний текст рішення.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом 10 днів з моменту його прийняття.
Суддя Новікова Р.Г.
К.О.А., надруковано у 3-х примірниках:
1 - позивачу;
1 - відповідачу;
1 - у справу
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2007 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 529058 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Новікова Р.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні