Іванівський районний суд Одеської області
Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/964/15-ц
Провадження № 2/499/382/15
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"27" жовтня 2015 р. смт. Іванівка
Іванівський районний суд Одеської області у складі головуючого судді Погорєлов І.В., учасника цивільного процесу секретаря судового засідання Козака Ю.Ю., розглянувши в підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду позовну заяву ОСОБА_1 до Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області в якій просив встановити факт постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, мотивуючи свої вимоги тим, що 23 січня 2006 року помер його батько ОСОБА_2.
При цьому позивач вказує, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 8,20 гектарів в межах згідно з планом, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області, масив 2 діл. 25, кадастровий номер земельної ділянки 5121883200:01:002:0278, яка належала ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ОД № 018824. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010552000129.
Позивач зазначає, що він є єдиним спадкоємцем першої черги за законом.
Спадщину позивач прийняв, оскільки постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, надавши на підтвердження та протягом шести місяців заяв про відмову від спадщини не надавав. Проте отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом він не може.
Крім того позивачу необхідно встановити факт постійного проживання разом зі спадкодавцем в будинку № 24 розташованого по вул. Горького в с. Василівка Іванівського району Одеської області, на час відкриття спадщини тобто 23 січня 2006 року.
Виходячи з вищенаведеного позивач просить встановити факт постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнати право власності на спадкове майно.
В судове засідання позивач не з’явився про причини своєї неявки суд не повідомив про те надав до суду заяву в якій пояснив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд розглядати справу у його відсутність.
Відповідач в судове засідання не з’явився про причини своєї неявки суд не повідомив проте надав до суду заяву в якій зазначив, що позовні вимоги позивача визнає в повному обсязі, не заперечує проти їх задоволення, просить розглядати справу у його відсутність.
Встановивши зазначені обставини і визначивши відповідно до них правовідносини, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
В абзаці 3 п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року №2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» пленум роз’яснив, що у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з'ясування і дослідження інших обставин справи.
В абзаці 2, 3 п.4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року №5 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють правовідносини у справі до судового розгляду» пленум роз’яснив, що у разі визнання відповідачем (або його представником за відсутності у дорученні відповідних обмежень) позову можливе лише ухвалення рішення про задоволення позову, а не про задоволення позову частково чи про відмову в його задоволенні. Якщо для цього немає законних підстав, суд постановляє ухвалу про відмову в прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує розгляд справи. Визнання позову повинно бути безумовним, а якщо у справі беруть участь кілька відповідачів, то ухвалення рішення про задоволення позову за наявності для цього законних підстав можливе лише у разі визнання позову всіма відповідачами.
В абзаці 6 п.11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року №14 «Про судове рішення у цивільній справі» пленум роз’яснив, що за змістом частини четвертої статті 174 ЦПК у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.
Вирішуючи питання про застосування норм матеріального права, суд виходив з такого.
Виходячи з ст.16 ЦК України суд може визнати право особи або захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
З ч.4 ст.25 ЦК України вбачається, що цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ч.1 ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Частиною 2 ст.1223 ЦК України передбачено, що У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
З ч.1 ст.1225 ЦК України вбачається, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч.1, 3 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
З ч.1 ст.1270 ЦК України вбачається, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Вирішуючи справу керуючись процесуальними нормами матеріального права суд виходив з такого.
Відповідно до ч.1 ст.61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Відповідно до п.6 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Таким чином, виходячи з наведених матеріальних та процесуальних норм, встановлених обставин слід констатувати про відсутність фактичних даних, що визнання відповідачем позову порушує права, свободи чи інтереси інших осіб та суперечить закону, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 60, 209, 212, 214-215, 218, 256 , 257 , 259 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 в будинку під № 24 (двадцять чотири) розташованого по вулиці Горького в селі Василівка Іванівського району Одеської області, на час відкриття спадщини, тобто 23 січня 2006 року.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті 23 січня 2006 року ОСОБА_2 та складається із земельної ділянки площею 8,20 гектарів в межах згідно з планом, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області, масив 2 діл.25, кадастровий номер земельної ділянки 5121883200:01:002:0278, належна ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ОД № 01882.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області через Іванівський районний суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційної скарги.
СуддяОСОБА_3
Суд | Іванівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2015 |
Оприлюднено | 04.11.2015 |
Номер документу | 52915928 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Іванівський районний суд Одеської області
Погорєлов І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні