Яготинський районний суд Київської області
справа № 382/2180/15 2/382/795/15.
РІШЕННЯ
іменем України
30 жовтня 2015 року Яготинський районний суд Київської області, в складі;
Головуючого- судді Карпович В.Д.
при секретарі Шипота Я.В.
Розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Яготині, справу за позовом ОСОБА_1 до Ничипорівської сільської ради Яготинського району Київської області, про визнання права власності на спадкове майно.
Встановив:
В позові до суду позивач вказав, що 21 травня 2012 року помер його дідусь - ОСОБА_2, після смерті якого залишилася спадщина у вигляді;
- земельної ділянки розміром 3,19 га., яка розташована на території Ничипорівської сільської ради Яготинського району Київської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Єдиним спадкоємцем першої черги за законом відповідно до ст.1261 ЦК України є дружина спадкодавця- ОСОБА_3, так як донька спадкодавця (його мати) - ОСОБА_4 - померла ще під час життя свого батька ОСОБА_2, а саме 14 вересня 2007 року.В передбачений ст.1270 ЦК України термін до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом його бабуся - ОСОБА_3 - не зверталася.
Але вважає, що вона прийняла спадщину після смерті свого чоловіка в силу ст.. 1268 ЦК України, так як постійно проживала разом з ним однією сім'єю по день його смерті.
18 квітня 2014 року померла його бабуся - ОСОБА_3.
Після її смерті залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки розміром 3,19 га., яка розташована на території Ничипорівської сільської ради Яготинського району Київської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та земельної ділянки розміром 3,19 га., яка розташована на території Ничипорівської сільської ради Яготинського району Київської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.Єдиним спадкоємцем за правом представлення після смерті бабусі є він, її онук - ОСОБА_1.
За правилами ст. 1258 ЦК спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування, зокрема, у разі відсутності спадкоємців попередньої черги.Статтею 1266 ЦК передбачено, що внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
В передбачений ст.1270 ЦК України термін до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом він не звертався.Але вважає, що він прийняв спадщину після смерті своєї бабусі в силу ст.. 1268 ЦК України, так як постійно проживав разом з нею однією сім'єю по день її смерті.
Згідно п. 23 Постанови Пленуму ВС України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року за №7 якщо постійне проживання особи зіспадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Крім, того, як з'ясувалося на даний час, відповідними посадовим особами під час заміни паспорта громадянина України, ОСОБА_2 було невірно зазначено його прізвище, на підставі якого в подальшому було видано свідоцтво про смерть, а саме замість «П'ятак» було зазначено «Пятак», дана обставина підтверджується також свідоцтвом про шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_6.
Дана помилка, в прізвищі його діда була допущена і в державному акті на право приватної власності на земельну ділянку, розміром 3,19 га., яка розташована на території Ничипорівської сільської ради Яготинського району Київської області, та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. В якому було зазначено прізвище дідуся як «П'ятак Іван Іванович», замість «Пятак Івана Івановича», згідно паспорту, який на той час вже було ним одержано. Дана помилка не дає йому можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом.
Відповідно до статей 68, 69 Закону України «Про нотаріат» та підпунктів 4.14, 4.15 п. 4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України при видачі свідоцтва про право на спадщину як за законом, так і за заповітом, нотаріус перевіряє склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказаний факт. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після по дання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
Пунктом 12 Постанови ПВС України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року за №5 визначено, що при розгляді справи про встановлення відповідно до п.6 ст.273 ЦПК факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати
докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення
З узагальнення судової практики розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення ВС України за 2010 рік вбачається, що «…коли установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 256 ЦПК громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Проте сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим….»
Врегулювати данне питання шляхом виправлення допущених помилок в правовстановлюючому документі він не може, оскільки власник земельної ділянки помер.
Просив:
Встановити, що ОСОБА_3, яка померла 18 квітня 2014 року постійно проживала однією сім'єю разом зі своїм чоловіком - ОСОБА_2, який помер 21 травня 2012 року, по день його смерті, тобто на час відкриття спадщини
Встановити, що він- Рубан ОСОБА_7 - постійно проживав однією сім'єю разом зі своєю бабусею - ОСОБА_3, яка померла 18 квітня 2014 року, по день її смерті, тобто на час відкриття спадщини.
Встановити, що державний акт на право приватної власності на землю серія ІІІ-КВ №093384 від 25 грудня 2001 року на земельну ділянку, розміром 3,19 га., яка розташована на території Ничипорівської сільської ради Яготинського району Київської області, та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництвавиготовлений на підставі рішення Ничипорівської сільської Ради народних депутатів від 8.08.2001 р., зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 279, який виготовлений на ім'я «П'ятак Івана Івановича» дійсно належить «Пятак Івану Івановичу», померлому 21 травня 2012 року.
Визнати за ним, ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 3225584200:05:001:0012, розміром 3,19 га., яка розташована на території Ничипорівської сільської ради Яготинського району Київської області, та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала - ОСОБА_3, яка померла 18 квітня 2014 року, на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія IІІ- КВ №093385 від 25 грудня 2001 року, виданого згідно рішення Ничипорівської сільської Ради народних депутатів від 8.08.2001р., зареєстрованого в Книзі записів держаних актів на право приватної власності на землю за №280.
Визнати за ним, ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 3225584200:05:001:0011, розміром 3,1896 га., яка розташована на території Ничипорівської сільської ради Яготинського району Київської області, та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала - ОСОБА_2, померлому 21 травня 2012 року, на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія IІІ- КВ №093384 від 25 грудня 2001 року, виданого згідно рішення Ничипорівської сільської Ради народних депутатів від 8.08.2001р., зареєстрованого в Книзі записів держаних актів на право приватної власності на землю за №279.
В судове засідання сторони не з»явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином. В заявах до суду позивач підтримав свої позовні вимоги, відповідач позов визнав, та просили розглянути справу у їх відсутності.
Перевіривши матеріали справи суд вважає, що визнання позову відповідачем не суперечить закону, та не порушує права, інтереси та свободи інших осіб, а тому даний позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.. ст.. 130, 174 ЦПК України, ст.. ст.. 1261, 1268, 1270 ЦК України, суд-
ВИРІШИВ:
Встановити, що ОСОБА_3, яка померла 18 квітня 2014 року постійно проживала однією сім'єю разом зі своїм чоловіком - ОСОБА_2, який помер 21 травня 2012 року, по день його смерті, тобто на час відкриття спадщини
Встановити, що ОСОБА_1 - постійно проживав однією сім'єю разом зі своєю бабусею - ОСОБА_3, яка померла 18 квітня 2014 року, по день її смерті, тобто на час відкриття спадщини.
Встановити, що державний акт на право приватної власності на землю серія ІІІ-КВ №093384 від 25 грудня 2001 року на земельну ділянку, розміром 3,19 га., яка розташована на території Ничипорівської сільської ради Яготинського району Київської області, та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництвавиготовлений на підставі рішення Ничипорівської сільської Ради народних депутатів від 8.08.2001 р., зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 279, який виготовлений на ім'я «П'ятак Івана Івановича» дійсно належить «Пятак Івану Івановичу», померлому 21 травня 2012 року.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 3225584200:05:001:0012, розміром 3,19 га., яка розташована на території Ничипорівської сільської ради Яготинського району Київської області, та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала - ОСОБА_3, яка померла 18 квітня 2014 року, на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія IІІ- КВ №093385 від 25 грудня 2001 року, виданого згідно рішення Ничипорівської сільської Ради народних депутатів від 8.08.2001р., зареєстрованого в Книзі записів держаних актів на право приватної власності на землю за №280.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 3225584200:05:001:0011, розміром 3,1896 га., яка розташована на території Ничипорівської сільської ради Яготинського району Київської області, та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала - ОСОБА_2, померлому 21 травня 2012 року, на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія IІІ- КВ №093384 від 25 грудня 2001 року, виданого згідно рішення Ничипорівської сільської Ради народних депутатів від 8.08.2001р., зареєстрованого в Книзі записів держаних актів на право приватної власності на землю за №279.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Київської області. протягом 10 днів з дня його проголошення..
Суддя Карпович В.Д.
Суд | Яготинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2015 |
Оприлюднено | 04.11.2015 |
Номер документу | 52963494 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Яготинський районний суд Київської області
Карпович В. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні