Справа № 636/1491/15-ц
2/636/985/15
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2015 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Ганенко Т.С.,
за участю секретаря судового засідання - Філатова Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Садівничого Товариства «Василек» про визнання недійсними положень Статуту Садівничого Товариства «Василек»,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Чугуївського міського суду Харківської області з вищезазначеним позовом.
В обґрунтуванні свого позову вона вказала, що є членом Садівничого Товариства «Василек». Рішенням загальних зборів від 14 листопада 2009 року було затверджено зміни (нова редакція) до Статуту Садівничого Товариства «Василек».
Відповідно до Розділу І «Загальні положення» Статуту організаційно-правові засади функціонування колективного садівництва визначаються Конституцією України, Законом України «Про кооперацію», Земельним Кодексом України, Господарським Кодексом України, Цивільним Кодексом України тощо та іншими нормативно-правовими актами. Тобто, основним нормативно-правовим актом, який визначає організаційно-правові засади функціонування Садівничого Товариства «Василек» є Закон України «Про кооперацію».
Рішенням загальних зборів від 14 листопада 2009 року було грубо порушено норми ст.ст. 15, 16 Закону України «Про кооперацію» в частині затвердження пунктів 4, 5 Розділу V «Вищий орган управління, органи керування і ревізійна комісія садівничого товариства» Статуту Садівничого Товариства «Василек» щодо повноважень правління товариства на обрання уповноважених товариства.
Так, зокрема у п. 4 Розділу V «Вищий орган управління, органи керування і ревізійна комісія садівничого товариства» Статуту Садівничого Товариства «Василек» зазначено, що уповноважений товариства - це особа, яка є членом товариства, та яка обирається правлінням товариства із числа активних членів товариства, яка зарекомендувала себе з позитивної сторони, сумлінно виконує свої обов'язки перед товариством, та яка приймає активну участь у суспільній діяльності товариства. Уповноважений має право приймати участь у зборах уповноважених з правом голосу для прийняття цих та інших рішень. Уповноважений товариства має один голос та це право не може бути передано іншій особі або іншому члену товариства.
У п. 5 Розділу V «Вищий орган управління, органи керування і ревізійна комісія садівничого товариства» Статуту Садівничого Товариства «Василек» зазначено, що правління товариства обирає уповноважених товариства у кількості не менше 15 осіб, строк повноважень яких визначається терміном на 1 рік.
Отже, обрання правлінням товариства, як виконавчим органом, уповноважених товариства, які за своєю правовою природою є вищим органом управління товариства відбувається підміна функцій та компетенції вищого органу управління кооперативу - загальних зборів членів кооперативу та зборів уповноважених кооперативу.
Вищезазначені відповідні положення Статуту Садівничого Товариства «Василек» порушують її права як члена Садівничого Товариства «Василек», тому вона вимушена звернутись до суду.
Позивач та її представник позов підтримали у повному обсязі, просили суд задовольнити позовні вимоги, надали заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Представники відповідача проти задоволення позову заперечували, у наданих до суду запереченнях посилались на те, що Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про кооперацію» вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. У разі, коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе, статутом кооперативу може бути передбачено скликання зборів уповноважених кооперативу. Кількість членів кооперативу, які мають право делегувати уповноважених, та порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених визначаються статутом кооперативу.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про кооперацію» виконавчим органом кооперативу є правління, яке очолює голова, повноваження якого визначаються статутом кооперативу. Виконавчий орган підзвітний вищому органу управління кооперативу і несе перед ним відповідальність за ефективність роботи кооперативу. Виконавчий орган кооперативу: здійснює управління кооперативом у період між загальними зборами членів кооперативу, забезпечує виконання їх рішень, представляє кооператив у відносинах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами, укладає угоди між кооперативом та іншими особами, діє від імені кооперативу в межах, передбачених статутом кооперативу. Виконавчий орган може бути наділений іншими повноваженнями, визначеними вищим органом управління кооперативу або статутом
кооперативу. З вищеназваного вбачається, що діючим законодавством передбачено наділення правління іншими повноваженнями, що визнані статутом товариства. А тому, обрання правлінням уповноважених товариства не суперечить вимогам чинного законодавства.
Відповідно до рішення загальних зборів товариства (протокол № 1-09 від 14 листопада 2009 року), зареєстрованих 17.12.2009 року, запис № 14721050008000467, була затверджена нова редакція Статуту Садівничого Товариства «Василек». При цьому, вони наголошують на тому, що позивач ОСОБА_1 була присутньою на цих зборах товариства, що підтверджується листом реєстрації учасників зборів товариства від 14.11.2009 року, та приймала участь в прийнятті рішень шляхом голосування за прийняття тих чи інших рішень.
Як вбачається зі змісту протоколу № 1-09 від 14 листопада 2009 року, то рішення щодо прийняття нової редакції Статуту товариства було прийнято більшістю голосів, тобто за прийняття нової редакції Статуту товариства проголосували усі члени товариства, що були присутніми на цих зборах, у тому числі і за прийняття нової редакції Статуту проголосувала і позивач ОСОБА_1, бо була з нею згодна. А тому є незрозумілим, чому нова редакція Статуту товариства станом на 14.11.2009 року не порушувала законних прав та інтересів позивача ОСОБА_1, а станом на 31.03.2015 року, тобто через 6 років стала порушувати її права та інтереси.
Відповідно до ст. 3 Розділу V Статуту товариства загальні збори правомочні розглядати та приймати всі інші питання щодо діяльності товариства, та які передбачені діючим законодавством. Загальні збори товариства є правомочними, якщо на зборах були присутні не менш як ? від усіх членів товариства. Збори уповноважених правомочні вирішувати питання та приймати рішення, якщо на зборах уповноважених були присутні не менш ніж 2/3 від усієї кількості уповноважених товариства. Норми, кількість та порядок обрання уповноважених визначається правлінням товариства. Рішення на загальних зборах (зборах уповноважених) членів товариства приймаються простою більшістю голосів відкритим голосуванням. Кожен член товариства або уповноважений має один голос, і це право не може бути передано іншій особі. З вищенаведеного вбачається, що п. 4, 5 Розділу V Статуту товариства не суперечить вимогам ст. 15, ст. 16 Закону України «Про кооперацію».
Крім того, вони посилаються на те, що діюче законодавство не містить в собі норм матеріального права, які б до виключної компетенції загальних зборів товариства відносили обрання уповноважених товариства. Також відсутня будь-яка норма матеріального права, яка б мала пряму заборону на обрання уповноважених товариства правлінням товариства.
Суд, дослідивши матеріали справи, знаходить позов таким, що підлягає задоволенню за наступних обставин.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є членом Садівничого Товариства «Василек». Рішенням загальних зборів від 14 листопада 2009 року було затверджено зміни (нова редакція) до Статуту Садівничого Товариства «Василек».
Відповідно до Розділу І «Загальні положення» Статуту організаційно-правові засади функціонування колективного садівництва визначаються Конституцією України, Законом України «Про кооперацію», Земельним Кодексом України, Господарським Кодексом України, Цивільним Кодексом України тощо та іншими нормативно-правовими актами. Тобто, основним нормативно-правовим актом, який визначає організаційно-правові засади функціонування Садівничого Товариства «Василек» є Закон України «Про кооперацію».
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про кооперацію» статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про кооперацію» вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу.
У статті 15 вказаного Закону визначено перелік питань, які належать до виключної компетенції загальних зборів членів кооперативу, а саме зазначено, що у разі коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе, статутом кооперативу може бути передбачено скликання зборів уповноважених кооперативу. Кількість членів кооперативу, які мають право делегувати уповноважених, та порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених визначаються статутом кооперативу. Тобто, законодавцем чітко визначено, що збори уповноважених кооперативу є вищим органом управління кооперативу у разі коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про кооперацію» виконавчим органом кооперативу є правління, яке очолює голова, повноваження якого визначаються статутом кооперативу. Виконавчий орган підзвітний вищому органу управління кооперативу і несе перед ним відповідальність за ефективність роботи кооперативу. Виконавчий орган кооперативу: здійснює управління кооперативом у період між загальними зборами членів кооперативу, забезпечує виконання їх рішень, представляє кооператив у відносинах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами, укладає угоди між кооперативом та іншими особами, діє від імені кооперативу в межах, передбачених статутом кооперативу. Виконавчий орган може бути наділений іншими повноваженнями, визначеними вищим органом управління кооперативу або статутом
кооперативу. Тобто, Законом України «Про кооперацію» чітко віднесено до вищого органу управління кооперативу загальні збори члені кооперативу та збори уповноважених кооперативу, у разі коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе та окремо закріплено, що виконавчим органом кооперативу є правління, а також законодавчо чітко визначено і розмежовано повноваження цих органів.
Рішенням загальних зборів від 14 листопада 2009 року було грубо порушено норми ст.ст. 15, 16 Закону України «Про кооперацію» в частині затвердження пунктів 4, 5 Розділу V «Вищий орган управління, органи керування і ревізійна комісія садівничого товариства» Статуту Садівничого Товариства «Василек» щодо повноважень правління товариства на обрання уповноважених товариства.
Так, зокрема у п. 4 Розділу V «Вищий орган управління, органи керування і ревізійна комісія садівничого товариства» Статуту Садівничого Товариства «Василек» зазначено, що уповноважений товариства - це особа, яка є членом товариства, та яка обирається правлінням товариства із числа активних членів товариства, яка зарекомендувала себе з позитивної сторони, сумлінно виконує свої обов'язки перед товариством, та яка приймає активну участь у суспільній діяльності товариства. Уповноважений має право приймати участь у зборах уповноважених з правом голосу для прийняття цих та інших рішень. Уповноважений товариства має один голос та це право не може бути передано іншій особі або іншому члену товариства.
У п. 5 Розділу V «Вищий орган управління, органи керування і ревізійна комісія садівничого товариства» Статуту Садівничого Товариства «Василек» зазначено, що правління товариства обирає уповноважених товариства у кількості не менше 15 осіб, строк повноважень яких визначається терміном на 1 рік.
В той же час у п. 19 Розділу V «Вищий орган управління, органи керування і ревізійна комісія садівничого товариства» Статуту Садівничого Товариства «Василек» зазначено, що правління Садівничого Товариства є виконавчим органом товариства, підзвітним у своїй роботі загальним зборам (зборам уповноважених) членів товариства. Правління товариства обирається загальними зборами (зборами уповноважених) з числа активних членів товариства терміном на 5 років в кількості не менше 4 осіб.
Також, аналіз п. 20 Розділу V «Вищий орган управління, органи керування і ревізійна комісія садівничого товариства» Статуту Садівничого Товариства «Василек» свідчить про те, що серед повноважень правління садівничого товариства не закріплено компетенції правління на обрання ним уповноважених товариства.
Отже, обрання правлінням товариства, як виконавчим органом, уповноважених товариства, які за своєю правовою природою є вищим органом управління товариства відбувається підміна функцій та компетенції вищого органу управління кооперативу - загальних зборів членів кооперативу та зборів уповноважених кооперативу чим порушено ст.ст. 8, 15, 16 Закону України «Про кооперацію» та основні організаційно-правові засади функціонування садівничого товариства, встановлені законодавством, зокрема порядок формування, склад і компетенцію органів управління та органів контролю садівничого товариства, а також порядок прийняття ними рішень.
Вищезазначені відповідні положення Статуту Садівничого Товариства «Василек» порушують права та охоронювані законом інтереси позивача як члена Садівничого Товариства «Василек».
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Продержавну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його юридичній особі - відповідачу для вжиття заходів до приведення установчих документів у відповідність із прийнятим судовим рішенням, а також державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
З огляду на вищезазначене суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 209, 214-216 ЦПК України, ст.ст. 8, 15, 16 Закону України «Про кооперацію», суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Садівничого Товариства «Василек» про визнання недійсними положень Статуту Садівничого Товариства «Василек»- задовольнити повністю.
Скасувати рішення загальних зборів громади від 14 листопада 2009 року, оформлене протоколом № 1-09 від 14.11.2009 року про внесення змін (нова редакція) доСтатуту Садівничого Товариства «Василек» в частині затвердження пунктів 4, 5 Розділу V «Вищий орган управління, органи керування і ревізійна комісія садівничого товариства» щодо повноважень правління товариства на обрання уповноважених товариства.
Визнати недійними пункти 4, 5 Розділу V «Вищий орган управління, органи керування і ревізійна комісія садівничого товариства» Статуту Садівничого Товариства «Василек», затвердженого рішенням загальним зборів громади від 14 листопада 2009 року, оформлене протоколом № 1-09 від 14.11.2009 року, зареєстрованого Реєстраційною службою Чугуївського міськрайонного управління юстиції Харківської області від 17.12.2009 року № 14721050008000467.
Скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Садівничого Товариства «Василек», а саме: державну реєстрацію Статуту Садівничого Товариства «Василек» (ідентифікаційний код 24339223), оформлене протоколом загальних зборів громади № 1-09 від 14.11.2009 року, зареєстрованого Реєстраційною службою Чугуївського міськрайонного управління юстиції Харківської області від 17.12.2009 року № 14721050008000467.
Зобов'язати Садівниче Товариство «Василек» привести Статут Садівничого Товариства «Василек» зі змінами, зареєстрованими Реєстраційною службою Чугуївського міськрайонного управління юстиції Харківської області від 17.12.2009 року № 14721050008000467 та зі змінами, зареєстрованими від 23.06.2014 року № 14791050021028817, у відповідність до вимог чинного законодавства.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя -
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2015 |
Оприлюднено | 04.11.2015 |
Номер документу | 52993268 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Ганенко Т. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні