Справа № 635/7187/15-ц
Провадження № 2/635/3295/2015
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2015 року смт. Покотилівка.
Харківський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді - Полєхіна А.Ю., при секретарі - Сушко Г.А. , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с. Покотилівка Харківського району Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування; третя особа ОСОБА_4,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Харківського районного суду Харківської області з позовом до Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області та просять суд: позивач ОСОБА_1 - визнати за нею право власності у порядку спадкування на нерухоме майно, а саме: житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та право власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1; позивач ОСОБА_2 - визнати за нею право власності у порядку спадкування на нерухоме майно, а саме житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3.
Позивачі посилаються на наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх - бабуся ОСОБА_5, яка залишила заповіт, відповідно до якого, належний їй на праві власності жилий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, вона заповіла своєму синові - ОСОБА_6 (їх дядькові), а жилий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 - своєму синові - ОСОБА_4 (їх батькові).
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер їх дядько - ОСОБА_6. Єдиним спадкоємцем майна ОСОБА_6 був їх батько. За життя ОСОБА_6 не прийняв спадок, передбачений заповітом ОСОБА_5.
Позивачі зазначають, що їх батько, ОСОБА_4, у строки передбачені чинним законодавством України належним чином не звернувся до нотаріальної контори про прийняття спадщини за заповітом, пропустив строки прийняття спадщини та був вимушений їх поновляти. У зв'язку із чим 03.04.2012 року ОСОБА_4 звернувся до Харківського районного суду Харківської області з позовом про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності. У даному позові він просив поновити строки для прийняття спадщини та визнати за ним право власності на майно відповідно до вище вказаного заповіту. У даному позові йому було відмовлено рішенням Харківського районного суду Харківської області від 27 червня 2012 року. Крім того, заповітом було охоплено не все майно, що належало ОСОБА_5 на праві власності. Таким майном є земельна ділянка площею 4,2970 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Позивачі вказуючи на те, що на даний час їх батько ОСОБА_4 позбавлений права визнання за ним права власності на житловий з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_3, та спадкування вказаного майна можливе за законом, а тому вони є спадкоємцями п'ятої черги за законом, оскільки інші спадкоємці відсутні.
Посилаючись на те, що до недавнього часу були впевнені у тому, що їх батько ОСОБА_4 належним чином прийняв спадок та оформив право власності на нерухоме майно, а місяць тому довідалися про те, їх батько не вчиняв ніяких дій, щодо отримання спадщини та, рішенням суду йому було відмовлено у поновлені строків та визнання права власності за ним на нерухоме майно, позивачі просять суд задовольнити позов.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, подали до суду заяви, згідно яких, заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили справу розглянути за її відсутності.
Представник відповідача Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області в судове засідання не з'явився надав до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги визнав та просив суд розглянути справу за його відсутності.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився надав до суду письмову заяву, в якій просив суд розглянути справу за його відсутності.
Виходячи з наведеного, та з того, що в матеріалах справи є достатньо відомостей про права та взаємовідносини сторін, суд знаходить за можливе розглянути справу за відсутності сторін.
Згідно ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши докази, які додані до позовної заяви в підтвердження позову, суд приходить до наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивачів - ОСОБА_5, що підтверджується повторно виданим свідоцтвом про смерть від 15 січня 2010 року, серія НОМЕР_1 (а.с. 16). Після своєї смерті ОСОБА_5 залишила заповіт, відповідно до якого, належний їй на праві власності жилий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. вона заповіла своєму синові - ОСОБА_6 (дядькові позивачів) та жилий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_3, вона заповіла іншому синові - ОСОБА_4 (батькові позивачів) (а.с. 11).
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер дядько позивачів ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_2, серія НОМЕР_2 (а.с. 15). Єдиним спадкоємцем майна ОСОБА_6 був батько позивачів. За життя ОСОБА_6 не прийняв спадок, передбачений заповітом ОСОБА_5.
Батько позивачів ОСОБА_4, у строки передбачені чинним законодавством України належним чином не звернувся до нотаріальної контори про прийняття спадщини за заповітом, пропустив строки прийняття спадщини та був вимушений їх поновляти. У зв'язку із чим 03.04.2012 року ОСОБА_4 звернувся до Харківського районного суду Харківської області з позовом про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності. У даному позові він просив поновити строки для прийняття спадщини та визнати за ним право власності на майно відповідно до вище вказаного заповіту. В позові йому було відмовлено, про що свідчить рішення Харківського районного суду Харківської області від 27 червня 2012 року (а.с. 28).
Судом встановлено, що заповітом було охоплено не все майно, що належало ОСОБА_5 на праві власності. Таким майном є земельна ділянка площею 4,2970 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується копією Державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого на підставі Розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 29 серпня 2005 року № 627 (а.с. 12).
В теперішній час батько позивачів - ОСОБА_4 позбавлений права визнання за ним права власності на житловий з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 28). Тому спадкування вказаного майна можливе за законом. Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями п'ятої черги за законом, а отже у них виникає право на прийняття спадщини в рівних частинах на наступне нерухоме майно, а саме: житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1 та житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_3. Інші спадкоємці відсутні.
Тому, у позивачів, які є спадкоємцями за законом виникло право власності на вище вказане нерухоме майно.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є обґрунтованими, не суперечать закону та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись та керуючись ст.ст. 1216, 1218, ст. 1223 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 197 ч.2, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності у порядку спадкування на нерухоме майно, а саме: житловий будинок з надвірними будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_3), розташовану за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_2 право власності у порядку спадкування на нерухоме майно, а саме житловий будинок з надвірними будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя: А.Ю. Полєхін.
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2015 |
Оприлюднено | 10.11.2015 |
Номер документу | 53191168 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Полєхін А. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні