ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Леніна, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.10.2015 Справа № 905/1967/15
Господарський суд Донецької області у складі судді Уханьової О.О., при помічнику судді Андрєєвої М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи:
за позовом - Публічного акціонерного товариства В«КРЕДОБАНКВ»
м. Львів
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю В«УНИКОМ-БУД-СЕРВІСВ»
м. Донецьк
про стягнення 172767,18грн.
за участю представників сторін :
від позивача - не явився,
від відповідача - не явився,
СУТЬ СПРАВИ:
03.09.2015р. до господарського суду Донецької області надійшла позовна заява ПАТ В«КредобанкВ» м. Львів про стягнення з ТОВ В«УНИКОМ-БУД-СЕРВІСВ» м. Донецьк 172767,18грн., з яких: 168000,00грн. - заборгованість за кредитом, 4767,18грн. - заборгованість зі сплати процентів.
В підтвердження позовних вимог ПАТ В«КредобанкВ» (далі - позивач) надав копії договору про надання овердрафту №1МБ-307 від 11.10.2013р., виписку з особового рахунку відповідача, меморіальний ордер №34312554, розрахунок заборгованості.
22.09.2015р. представник позивача в судове засідання явився, наполягав на задоволенні позовних вимог. Крім того, через канцелярію суду 04.09.2015року надав клопотання, в якому просить направляти кореспонденцію по справі на поштову адресу представника ОСОБА_1: 04070, м. Київ, вул. Іллінська, 8, БЦ "Іллінський", під'їзд 10.Клопотання судом розглянуто та задоволено.
20.10.2015р. представник позивача через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача. Крім того, надав додаткові документи з супровідним листом, які залучені до матеріалів справи.
Відповідач жодного разу не скористався своїм законним правом на участь в судовому засіданні, про причину неявки не повідомив, додаткових документів до матеріалів справи не надав.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. В«Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 81-1 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Приймаючи до уваги, що відповідно до п. 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014р. №01-06/1290/14 ухвали господарського суду розміщені в мережі Інтернет за адресою http://www.reyestr.court.gov.ua та на офіційному веб-порталі Судова влада України, він вважається належним чином повідомленим про час і місце розгляду судом справи.
Господарський суд вирішує спір по суті без явки представника відповідача на підставі ст.75 ГПК України за наявними в матеріалах справи документами, оскільки вони є достатніми для вирішення спору.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Предметом позову є стягнення з відповідача 172767,18грн., з яких: 168000,00грн. - заборгованість за кредитом, 4767,18грн. - заборгованість зі сплати процентів.
Підставою звернення є неналежне виконання відповідачем умов договору про надання овердрафту №1МБ-307 від 11.10.2013р.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.
З матеріалів справи вбачається, що 11.10.2013р. ПАТ В«КредобанкВ» (позивач, далі - банк, кредитор) та ТОВ В«УНИКОМ-БУД-СЕРВІСВ» м. Донецьк (позичальник) підписали договір №1МБ-307, який за своєю правовою природою є кредитним договором, правовідносини за яким регулюються розділом 2 глави 71 Цивільного кодексу України "Позика. Кредит. Банківський вклад", параграфом 1 глави 35 Господарського кодексу України, Законами України "Про банки і банківську діяльність", В«Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послугВ» та іншими нормативно-правовими актами.
Істотними умовами у кредитному договорі є мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту (ч.2 ст.345 ГК України).
Відповідно до умов цього договору банк зобов'язується надати позичальнику овердрафт, тобто надати у його власність грошові кошти у національній валюті для оплати наданих ним розрахункових документів в разі недостатності коштів на його поточному рахунку в межах встановленого максимального ліміту заборгованості в розмірі та на умовах, обумовлених цим договором, а позичальник зобов'язується повернути його і сплатити проценти та комісії за користування ним (п.1 Договору).
Максимальний ліміт заборгованості по овердрафту (максимальна сума, в межах якої позичальник може здійснювати платежі протягом одного операційного дня зі свого поточного рахунку понад фактичний залишок коштів на ньому) 168000,00грн. встановлюється на поточний рахунок позичальника №2600401492228 у Донецькому відділені Центральної філії банку. (п.2.1 договору).
Відповідно до п.2.2 договору річна процентна ставка встановлюється в залежності від строку безперервного дебетового сальдо по поточному рахунку позичальника (строку використання овердрафту), а саме:
Розмір річної процентної ставки, %Строк використання, від - до (включно): 18,5% річнихвід 1 до 3 днів 22,0% річнихвід 4 до 7 днів 23,5% річнихвід 8 до 15 днів 24,0% річнихвід 16 до 30днів 24,5% річнихвід 31 до 45 днів 25,0% річнихвід 46 до 60 днів 25,5% річнихвід 61 дня У разі невиконання вимог, передбачених у п.2.5.1 цього договору, процентна ставка за користування кредитними коштами встановлюється з розрахунку на % вище діючої, починаючи з 1-го числа 2-го місяця після аналізованого періоду (лютий-квітень, травень-липень, серпень-жовтень, листопад-січень) на наступний період. В подальшому при виконанні позичальником протягом наступного аналізованого періоду зазначеної вимоги, процентна ставка встановлюється на попередньому рівні, починаючи з 1-го числа 2-го місяця після аналізованого періоду на наступний період. Такі зміни розміру процентної ставки додаткового погодження сторонами не потребують. В разі невиконання вимог, передбачених п.2.5.2 цього договору, процентна ставка за користування кредитними коштами встановлюється на 2% вище діючої, починаючи з 1-го числа наступного місяця після місяця, в якому було недотримано цієї умови. В подальшому при виконанні позичальником вищезазначеної вимоги, процентна ставка за користування кредитними коштами встановлюється на попередньому рівні, починаючи з 1-го числа наступного місяця після місяця, в якому було виконано дану умову. Така зміна розміру процентів додаткового погодження сторонами не потребують. (п.п.2.2.1,2.2.2 договору).
Дата остаточного повернення овердрафту 10.10.2014р. (п.2.4 договору).
Згідно п.2.5 договору позичальник зобов'язується проводити не менше % загального грошового обороту по поточних рахунках, відкритих у банку. Позичальник зобов'язаний забезпечувати щомісячні надходження коштів на поточний рахунок, на якому встановлено ліміт заборгованості по овердрафту, на рівні не менше 168000,00грн.
Підставою надання банком овердрафту є подання позичальником в банк розрахункових документів на суму, що перевищує залишок коштів на його поточному рахунку (п.2.8 договору).
Згідно п.3.2 договору проценти за користування овердрафтом нараховуються щоденно на суму заборгованості по овердрафту за методом В«факт/360В» (фактична кількість днів у місяці, але умовно, 360 днів у році), за ставкою, вказаною у п.2.2 цього договору з урахуванням строку користування овердрафтом, з моменту надання овердрафту. До терміну, вказаному в п.2.4 цього договору. До дати звернення банкуіз заявою до: суду із вимогою про дострокове повернення суми овердрафту та сплати процентів, комісій та інших належних до сплати за цим договором платежів. У передбачених цим пунктом випадках разом із припиненням нарахування процентів за овердрафтом банк припиняє нараховувати комісію за управління овердрафтом (п.2.3.3).
Позичальник сплачує проценти/комісії при поступленні коштів на його поточний рахунок, але не пізніше останнього робочого дня місяця, за який нараховані ці проценти/комісії.(п.3.3 договору),
Позичальник зобов'язаний повернути банку овердрафт у повному обсязі в порядку та терміни, передбачені цим договором та/або додатками до нього (п.4.1 договору).
Договір набуває чинності з дня підписання його обома сторонами та діє до повного виконання ними своїх зобов'язань (п.10.1 договору).
Господарський суд, дослідивши умови договору, робить висновок, що сторонами в даному кредитному договорі погоджені всі істотні умови, відсутні докази визнання його недійсним, тому зазначений договір є укладеним та обов'язковим для виконання сторонами.
За умовами ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.ст.525-526 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Матеріалами справи доведено, що банком належним чином виконані умови договору щодо надання кредитних коштів, що підтверджено відповідними виписками з банківського рахунку та меморіальним ордером №34312554 від 11.10.2013р., які наявні в матеріалах справи.
Відповідно до ч.3 ст. 1049 ЦК України позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Згідно ст. 526 Цивільного Кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України). Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до умов цього договору дата остаточного повернення кредиту 10.10.2014р. (п.2.4 договору).
Всупереч приписам закону та умовам договору, позичальник взяті на себе зобов'язання належним чином не виконував, отримані кошти у встановлені строки не повертав, плату за кредит своєчасно та в повному обсязі не сплачував. Враховуючи той факт, що відповідач заборгованість за договором про надання овердрафту №1МБ-307 від 11.10.2013р. так і не сплатив, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення з відповідача заборгованості за цим договором.
З наданої позивачем на вимогу суду банківської виписки вбачається, що заборгованість відповідача за основною сумою кредиту дійсно (фактично) становить 168000,00грн.
Враховуючи вищезазначене та той факт, що відповідач не надав суду до прийняття рішення по справі доказів погашення даної суми, господарський суд вважає позовні вимоги в цій частині доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
У зв'язку з невиконанням належним чином, прийнятих на себе відповідачем зобов'язань, позивач просить стягнути з останнього за жовтень 2014р. заборгованість зі сплати процентів (з урахуванням часткових сплат) в сумі 4767,18грн.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що вимоги позивача про стягнення заборгованості по відсоткам відповідно умов до договору кредиту є правомірними, доведеними належним чином та підтверджені матеріалами справи, вони є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи, що вимоги позивача задоволені в повному обсязі, спір виник з вини відповідача, на останнього покладається судовий збір відповідно до ст.49 ГПК України.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» в редакції яка діяла на момент звернення з позовом до суду, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. Ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлюється 2% від ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір мінімальної заробітної плати становить 1218,00грн. Ціна позову 172767,18грн. Відповідно судовий збір становить 3455,34грн. Позивач при зверненні до господарського суду з даним позовом сплатив судовий збір в сумі 1827,00грн., тому господарський суд вважає за необхідне стягнути з позивача несплачений судовий збір в сумі 1628,34грн. на користь Державного бюджету.
На підставі гл.48,49,71 Цивільного кодексу України, гл.35,ст.67,193 Господарського кодексу України, ст.ст.33,43,49,75, 82,82-1,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позов Публічного акціонерного товариства В«КредобанкВ» м. Львів про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю В«УНИКОМ-БУД-СЕРВІСВ» м. Донецьк про стягнення 172767,18грн. в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю В«УНИКОМ-БУД-СЕРВІСВ» (83114, м.Донецьк, вул. Рози Люксембург, буд.80, офіс 2, код ЄДРПОУ 37842810) на користь Публічного акціонерного товариства В«КредобанкВ» ( 79026, м. Львів, вул. Сахарова, 78, код ЄДРПОУ 09807862) 168000,00грн. - заборгованості за кредитом, 4767,18грн. - заборгованості зі сплати процентів, 3455,34грн. - судового збору.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства В«КредобанкВ» ( 79026, м. Львів, вул. Сахарова, 78, код ЄДРПОУ 09807862) на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1628,34грн.
Повний текст рішення підписаний 21.10.2015р.
Суддя О.О. Уханьова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2015 |
Оприлюднено | 10.11.2015 |
Номер документу | 53191781 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
О.О. Уханьова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні